Art

Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

10.06.2016
Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

Zaparcia to dolegliwość dotycząca także dzieci, pozornie niegroźne dolegliwości mogą być bardzo kłopotliwe. Mogą dawać różne objawy, w zależności od wieku i czasu trwania. Mogą powodować dolegliwości bólowe brzucha, rozdrażnienie dziecka i płaczliwość. Dziecko nie czuje się komfortowo i niechętnie je koleje posiłki.

Problem u dzieci może pojawić się z wielu powodów. Często świadomie dziecko wstrzymuje stolec, po odstawieniu pieluch, co może doprowadzić do zaparć. Innym powodem może być też zbyt duża ilość cukru i produktów wysoko przetworzonych w diecie. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w menu dziecka.

Co jeszcze warto zrobić?

- Dieta bogato resztkowa- z dużą ilością warzyw i owoców, a także kasz, zmieników, ciemnego pieczywa. Taka dieta z wysoka zawartością błonnika najczęściej przynosi najlepsze rezultaty i sprawia, że dziecko ma więcej energii.

- Duża ilość płynów, najlepsza będzie woda niegazowana, oraz herbatki ziołowe. Dla dziecka zaleca się wypijanie minimum 3-4 szklanek takich płynów dziennie.

- Zwiększona aktywność fizyczna, która sprzyja perystaltyce. Warto poświęcić więcej czasu na wspólne spacery, albo zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia ruchowe. Kiedy dziecko polubi aktywność, stanie się ona ważną częścią dnia i nie trzeba będzie o niej przypominać.

- Obserwacja dziecka. Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą efektu, możliwe że konieczne będzie wspomaganie lekami.

Lekarz powinien wykonać kilka badań diagnostycznych no. Test Hintona czy wlew kontrastowy jelita grubego. Są to badanie bezpieczne dla dziecko, a co najważniejsze bezbolesne. Ważna jest szybka reakcja rodziców. Zaparcia można całkowicie wyleczyć. Najczęściej proste zmiany w diecie i zapewnianie aktywności fizycznej są wystarczające. W razie nawrotu dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Obserwacja dziecka to najważniejszy krok, nie można doprowadzać do poważniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu brzucha u dziecka.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się