Art

Jelita zapewniają odporność

11.07.2016
Jelita zapewniają odporność

Najnowsze doniesienie pokazują, że aż 70% naszej odporności zależy od prawidłowej pracy jelit. To olbrzymi organ, którego wymiar może wynosić od 4-10 metrów. Dzięki jelitom organizm jest w stanie wchłaniać wszystkie składniki odżywcze jakie mu dostarczamy wraz z pożywieniem. W jelitach znajduje się tzw. mikroflora jelitowa, która jest obroną dla orgiazmu. Składa się ona z tysiąca różnych szczepów bakterii, pełnią one wiele ważnych funkcji. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, zmniejszają poziom cholesterolu, pomagają zwalczać infekcje,  metabolizują błonnik pokarmowy, a także uczestniczą w syntezie witaminy K i B12.

Jelita a zdrowie, jak o nie zadbać?

Wiedząc jak ważne są dla nas jelita, należy o nie zadbać. Najskuteczniejsze jest zdrowe odżywianie, które powinno dostarczać surowe owoce i warzywa każdego dnia. To dobrze źródło błonnika, który pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, a także usunąć zbędne produkty przemiany materii. Nie bez znaczenia jest także utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Otyłość znacznie zaburza odporność, a także przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Warto zadbać o prawidłową masę ciała, nawet zdrowie jedzenie spożywane w nadmiarze może przynieść szkody dla organizmu.

Leki i antybiotyki

Sieją spustoszenie w naszych jelitach, pozbywają się szkodliwych, a także pożytecznych bakterii. Znacznie osłabiają organizm, a przywrócenie równowagi może zając nawet 6 miesięcy. Przyjmowanie każdego leku powinno być niezbędne, inaczej nie warto po niego sięgać.

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Sięgając po naturalne produkty zawierające probiotyki, czyli kultury korzystnych dla nas bakterii. Najlepszym źródłem są kiszonki- kapusta, ogórki, zakwas z buraków. To najlepsze produkty odbudowujące mikroflorę jelitową. Można je znaleźć także w zsiadłym mleku, jogurtach i kefirach, ale jedynie tych przygotowanych w domu. Sklepowe mają w sobie konserwanty, które osłabiają ich działanie. Lepsze funkcjonowanie jelit zapewnia także aktywność fizyczna. Regularny wysiłek poprawia perystaltykę jelit, co znacznie uprawni trawienie i pozytywnie wpływa na odporność. Większa dbałość o jelita zapewnia lepsze zdrowie, dlatego watro o nie zadbać.   Daria Wystepek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0