Art

Niewielkie odwodnienie może sprzyjać chorobom serca

23.07.2016
Niewielkie odwodnienie może sprzyjać chorobom serca

Jak pokazują najnowsze doniesienia nawet niewielkie odwodnienie organizmu może przyczyniać się do chorób serca. Badanie przeprowadzono w tym roku, a wyniki  były zaskakujące. Warto się nad tym zastanowić i uświadomić sobie jak duży wpływ na nasze zdrowie ma prawidłowe nawodnienie.

W badaniu wzięło udział dziesięciu zdrowych mężczyzn, o prawidłowej wadze ciała i BMI. Sprawdzono także ich poziom nawodnienia. W czasie badania mężczyźni byli poddani wysiłkowy fizycznemu. Maszerowali przez 100 minut, a w tym czasie nie mogli sięgać po żadne płyny. Po wysiłku uzyskami odwodnienie na poziomie 1,9%, czyli mniej więcej tyle ile wynosi ono przy uczucie pragnienia.

Zaskakujący był inny parametr, po takim wysiłku odwodnienie śródbłonka mierzone poprzez flow- mediated dilation (FMD) było gorsze o 27%. Takie wartości obserwuje się palaczy. Funkcja śródbłonka jest znacząca, a obniżenie jego funkcji przyczynia się do wielu chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca, nadciśnienie czy choroby serca. Nie można więc ignorować takich doniesień. Oczywiście sporadyczny spacer czy dzień z mniejszą ilością wody nie spowodują od razu poważnych chorób, jednak codzienne pogorszenia funkcji śródbłonka może mieć groźne konsekwencje.

Badanie było przeprowadzone na małej liczbie osób i już podjęto je na większej populacji, na wyniki trzeba jeszcze poczekać. Mimo to już obecne wyniki dają pogląd na to jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Ile wody należy wypijać w ciągu dnia?

Lekarze i dietetycy zalecają codziennie wypijać około 2,5 litra płynów.  Nie musi być to jedynie woda, ale też herbaty ziołowe, woda zawarta w owocach i warzywach, a także zupach.

Woda wspomaga pracę organizmu i umożliwia pozbywanie się zbędnych toksyn. Dzięki niej odpady metaboliczne mogą być szybko usuwane, bez szkody dla zdrowia.

Brak wody powoduje osłabienie i znużenie. Jeśli wypijesz mniej niż 1,5 litra wody mogą pojawić się nawet zawroty głowy. Woda dostarcza także cenne elektrolity, których odpowiedni poziom jest ważny dla funkcjonowania.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się