Art

Wszawica

17.09.2016
Wszawica

To schorzenie wywołane przez wesz głowową, która jest pasożytem. Przyczepia się do włosów, blisko skóry głowy i żywi się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje stan zapalny, który daje uporczywe uczucie swędzącej skóry. Prowadzi to do drapania i powiększania stanów zapalnych. Wszawica dotyczy głównie dzieci, ale może występować także u dorosłych.

 

Wielkość wszy dochodzi do 2-3 mm, mają biało brązową barwę, jednak mogą dostosować barwę do koloru włosów. Wtedy ciężko je zauważyć, bo są niewielkie. Kiedy są w ruchu, przemieszczają się szybko wzdłuż włosa i  łatwo je zauważyć. Głównym objawem jaki można zaobserwować jest właśnie świąd skóry i ciągłe drapanie skóry głowy. Trzeba wtedy dokładnie obejrzeć skórę głowy i sprawdzić czy wszy są widoczne. Należy przeczesać włosy bardzo dokładnie, najlepiej robić przedziałki do 1 cm i dokładnie obserwować skórę.

 

Często wszy skupiają się w okolicach uszu i na potylicy. Mogą  kumulować się tam wszy, ale też ich jaja czyli gnidy. Jaka są malutkie i mają około 1 mm długości. Należy szukać ich tuż przy nasadzie włosów. Często mogą być mylone z łupieżem.

 

Leczenie

Najłatwiej pozbyć się uch przy użyciu odpowiednich preparatów, które mają na celu pozbycie się wszy. Można znaleźć na rynku liczne szampony i wcierki do włosów. Należy stosować preparat zgodnie z zalecaniami producenta, nawet jeśli wydaje się, że nie jest to już konieczne. Większość środków wymaga dłuższej kuracji.

 

Kolejnym krokiem jest dokładne rozczesywanie włosów i obserwacja skóry głowy. Dzięki temu można kontrolować postępy leczenia i sprawdzając ilość jaj  czy larw na skórze głowy.

 

Choroba dość szybko się rozprzestrzenia, szczególnie wśród dzieci, które w przedszkolu czy w szkole mają ze sobą częsty i bliski kontakt. W czasie leczenia bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na najbliższe otoczenie, tak żeby pozbyć się źródła problemu. Kiedy zauważymy wszy u dziecka, trzeba szybko sprawdzić czy wszy nie przeszły na innych członków rodziny. Takie postępowanie pozwoli zminimalizować problem i przyspieszy jego leczenie.

 

Co po zakończonym leczeniu?

Wyrzuć z domu wszystkie gumki do włosów, szczotki, grzebienie, które były używane do rozczesywania włosów. Pościel, ręczniki, koce i ubrania zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni, lub oddać do pralni chemicznej. Trzeba zwrócić uwagę także na meble, dywany, a nawet fotele w samochodzie, gdzie mogły dostać się wszy.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

16.09.2016
Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

Warto czerpać z natury i właściwości naturalnie występujących roślin. Wiedza na ich temat jest bardzo duża, a właściwości wielu z nich potwierdziły już badania naukowe. Warto docenić i odkrywać na nowo ich właściwości. Jednym z naturalnych leków jest dobrze znane w ajurwedzie drzewo neem.

 

To jedna z najbardziej znanych i cenionych roślin, która występuje w lasach tropikalnych Azji. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki środowiskowe i dlatego łatwo przyjmuje się w innych rejonach świata. Około 80% leków, a także kosmetyków w ajurwedzie opiera się na drzewie neem.

Roślina ma cenne właściwości i można wykorzystać ją w całości. Do spożywania nadają się nasiona, kora, liście, kwiaty a także włókna rośliny. To wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma tak szerokie zastosowanie. Neem w kulturze indyjskiej jest traktowane z ogromnym szacunkiem.

 

Właściwości rośliny

Pestki przypominają oliwki i wytwarza się z nich cenny olej. Ma działanie silnie regenerujące i nawilżające. Znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu ran i blizn, jak i w działaniu pielęgnacyjnym. Pomaga pozbyć się przebarwień, pomaga zniwelować drobne zmarszczki i przywraca naturalny blask skóry. Słynie  działanie przeciwzmarszczkowego i chroni przed szkodliwym wpływem promieni UV. Działa także przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Szczególnie polecany jest do skóry trądzikowej, gdyż pomaga wyregulować wydzielanie sebum.

 

Jest także lekiem na łupież i problemy ze skalpem. Pielęgnuje skórę głowy, a stosowany regularnie pomaga pozbyć się problemu wypadających włosów. Jest bezpieczny i to właśnie jemu kobiety w Indiach zawdzięczają piękne i zadbane.

 

Lecznicze właściwości

Zawiera dużą ilość kwasów omega-3, a także kwasu linolowego oraz oleinowego. Działanie antyseptyczne sprawia, że idealnie nadaje się do stosowania jako środek odkażający i wspomagający gojenie ran.

 

Neen jest też często dadawny do środków dentystycznych- past i płynów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Działa korzyatnie na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Warto zapownać się z tym ziołem.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Terapia czaszkowo - krzyżowa

15.09.2016
Terapia czaszkowo - krzyżowa

Płyn mózgowo-rdzeniowy to bardzo ważny płyn w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych funkcji, między innymi za urzynanie prawidłowego cienienia śródczaszkowego. Kiedy jego przepływ nie jest prawidłowy mogą pojawić się silna bóle głowy, permanentne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Praktykowanie terapii czaszkowo- krzyżowej pozwoli przywrócić prawidłowy przepływ płynu i wrócić do zdrowia.

 

Leczenie przez dotyk

Dotyk ma kojące działanie, nic tak jak ludzkie dłonie nie jest w stanie wyczuć zmian w obrębie układu mięśniowo- kostnego. Osteopatia ma coraz więcej zwolenników, ta przeprowadzona w obrębia czaszki wymaga od terapeuty wielu lat pracy. Kości czaszki mimo że ściśle do siebie przylegają mogą wykonywać niewielkie ruchy względem siebie. Czaszka łączy się w kręgami, które tworzą kanał dla płynu mózgowo- rdzeniowego. W zdrowym organizmie dorosłego człowieka, każdego dnia powstaje około 500 ml płynu.

 

Chwyty terapeutyczne są bardzo precyzyjne i wymagają ogromnej świadomości terapeuty. Praca na kościach czaszki i kręgosłupa jest bardzo trudna, a nieumiejętnie przeprowadzona terapia może mieć tragiczne skutki.

 

Kiedy dochodzi do zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego?

Prawidłowy przepływ i odpowiednie pulsowanie płynu mózgowo-rdzeniowego w ciele gwarantuje dobry stan zdrowia. Kiedy może dojść to zaburzeń? Między innymi w wyniku wypadków, urazów, operacji, które prowadzą do powstawania zrostów, blizn czy złego ustawienia struktur kostnych.

 

Na czym polega terapia?

Praca terapeuty obejmuje całe ciało i zaczyna się od opracowania stóp. Następnie terapeuta przechodzi przed nogi, stawy biodrowe, brzuch i klatkę piersiową, aż dochodzi do głowy. Dotyk przynosi ukojenie i może powodować pojawienie się silnych emocji, po terapii można niemal natychmiast odczuć ukojenie. Oczywiście czasem potrzeba kilku sesji terapeutycznych, w zależności od natężenia zaburzeń. Kilka sesji terapeutycznych kieruje organizm na dobrą drogę do samoleczenia.

 

Techniki terapeutyczne dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Po terapii ciało jest pobudzone jeszcze przez 48 godzin. Mimo, że pacjent leży w czasie terapii może odczuwać po niej fizyczne zmęczenie. Mają na to wpływ także emocje, które uwalniają się z czasie pracy z pacjentem.

To dobra metoda dla osób chorujących na wiele schorzeń. Badania pokazują, że jest to skuteczna metoda wspomagająca leczenie depresji.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się