Art

Za co cenisz się tak bardzo, że nikt nie może Ci tej pewności odebrać?

12.06.2014
Za co cenisz się tak bardzo, że nikt nie może Ci tej pewności odebrać?
Rys. Marta Zabłocka

Czy wiesz, że tylko Japonki są bardziej samokrytyczne niż Polki*? Że aż 84% nas jest niezadowolonych ze swojego wyglądu?** Że pomimo tego, iż jesteśmy lepiej wykształcone, gorzej zarabiamy i mamy mniejsze oczekiwania finansowe?*** Polki za mało cenią swoje osiągnięcia, nawet w wyobraźni i fantazjach! Swego rodzaju paradoksem jest, że szukamy akceptacji społecznej, np. spełniając coraz wyższe wymagania co do własnego wyglądu, a jednocześnie tylko 40% nas czuje się dobrze, gdy słyszy komplement.

Dlatego zapraszamy Polki do tworzenia nawyku doceniania samych siebie i nawyku dzielenia się dobrymi słowami z innymi kobietami! Weź udział w akcji Mistrzynie Polski i już teraz:
  • wyślij kobietom, które lubisz, e-kartkę z informacją, za co je cenisz, co uważasz za ich mocną stronę. E-kartki przygotowała rysowniczka Marta Zabłocka
http://www.dojrzewalnia.pl/dojrzewalnia_roz/mistrzynie_polski/mistrzynie_doceniania.html
  • poproś zaufane kobiety o informację zwrotną na temat swoich zasobów;
  • weź udział w konkursie i wygraj Poradnik „Odkrywanie Mistrzostwa” oraz dostęp do kursu on line Odkrywanie Mistrzostwa:
http://www.dojrzewalnia.pl/wirtualna_dojrzewalnia/programy/odkrywanie_mistrzostwa_poradnik.html   Akcję Mistrzynie Polski stworzyła Lucyna Wieczorek, współzałożycielka Dojrzewalni Róż, laureatka nagrody Kryształowego Zwierciadła: https://www.youtube.com/watch?v=cOID0sMGD7o     Więcej informacji: Ewa Tyralik; ewa.tyralik@dojrzewalnia.pl, 509 361 995  
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 najgorszych wymówek, żeby nie ćwiczyć

12.06.2014
5 najgorszych wymówek, żeby nie ćwiczyć

Ruch powinien towarzyszyć nam każdego dnia, niestety rzadko przemieszczamy się pieszo, najczęściej wszędzie podjeżdżamy, bo tak jest wygodniej i szybciej. Niestety cierpi na tym nasz układ ruchu, który jak sama nazwa wskazuje potrzebuje aktywności. Wymówki jakie wymyślamy, żeby wytłumaczyć się przed sobą są różne, pora przestać je mnożyć i iść na siłownię, albo spacer.

Wymówka nr 1- Jestem zbyt zajęta

Każdy mógłby użyć tego wytłumaczenia, jednak regularna aktywność fizyczna nie wymaga od nas tak wiele czasu. 20-30 minut każdego dnia na pewno uda się wygospodarować każdemu, a to wystarczy, żeby pozostać w dobrej formie. Ćwicząc intensywnie przez 20-30 minut każdego dnia odzyskasz dobre samopoczucie i po kilku tygodniach staną się rutyną. Warto opuścić odcinek serialu i zrobić coś dobrego dla siebie. Wybór ćwiczeń jest ogromy.

 

Wymówka nr 2- To jest za drogie

Sportowej sylwetki nie kupuje się na siłowni, nie wymaga też drogiego sprzętu, ani treningów z trenerem personalnym. Nie potrzebujemy też drogich sportowych ubrań. Ćwiczyć możemy w domu, albo na świeżym powietrzu. Buty powinny amortyzować stawy i dlatego nie warto na nich oszczędzać, poza tym sport nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Jeśli masz chęci możesz ćwiczyć wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała. Przy systematycznym treningu połączonym ze  zdrowym odżywianiem szybko zobaczysz rezultaty.

Wymówka nr 3- Wszystko mnie boli

Dla niektórych taka wymówka jest uzasadniona, jednak często nawet przy chorobach zwyrodnieniowych ruch jest wskazany. Jeśli cierpisz na ból przewlekły konieczna jest wizyta u lekarza. Pamiętaj, że nasze ciało stworzone jest do ruchu i jest on dobrym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Wymówka nr 4- Mam wystarczająco dużo ruch w pracy/ przy dzieciach

Nawet jeśli cały dzień jesteś aktywny w pracy nie zwalnia Cię to z aktywności fizycznej. Możesz poświęcać jej mniej czasu, jednak 3x w tygodniu to minimum na które każdy powinien znaleźć czas. Wysiłek fizyczny powinien zwiększać tętno, być bardzie intensywny niż wysiłek podejmowany w pracy.

Wymówka nr 5-Nie lubię ćwiczeń

Jeśli aktywność nie sprawia Ci przyjemności szukaj dalej! To znaczy, że nie znalazłeś jeszcze odpowiedniego sportu dla siebie. Wybór jest ogromny i pewno w końcu znajdziesz aktywność, które sprawi Ci radość. Nie musisz biegać, bo wszyscy znajomi to chwalą, może zamiast tego wolisz tańczyć, albo po prostu ćwiczyć w domowym zaciszu?

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pokrzywa

11.06.2014
Pokrzywa

Pokrzywa często jest omijana szerokim łukiem w obawie przed poparzeniem. Ciągle niewiele osób korzysta z jej leczniczych właściwości. Rośnie w każdym parku, łące, ogródku czy lesie i nie jest jedynie kłującym chwastem.

Pokrzywa jak wszystkie inne zielone rośliny jest bogata w chlorofil, kwasy organiczne i sole mineralne. Zawiera witaminy- C, K, B2, antyoksydanty, oraz liczne pierwiastki- potas, magnez, żelazo, fosfor i wapń. Można zrywać ją od maja do września, ważne, żeby zbierać jedynie rośliny przed zakwitnięciem. Zbierane liście powinny być młode i świeże. Żeby mieć pewność, że roślina jest wartościowa najlepiej zbierać je w miejscu oddalonym od ulicy i miejsc często uczęszczanych. A na zbiory zabrać rękawiczki i odpowiednią odzież żeby uchronić się przed poparzeniem.

Po zerwaniu liście należy opłukać w ciepłej wodzie, wtedy przestają parzyć. Następnie oberwać liście od łodyg i wykorzystać je od razu, bądź ususzyć.

Warto spożywać surowe liście, najłatwiej w postaci soków w połączeniu z owocami lub warzywami. Poza sokami można dodawać ją także przy robieniu koktajli, sałatek czy zup. Warto też ususzyć liście i parzyć je jako herbatkę, lub zmielić i dodawać np. do sałatek jako zdrowy dodatek.

Pokrzywa jest bardzo wartościową rośliną, korzyści z jej spożywania jest bardzo wiele:

- oczyszcza organizm z toksyn,
- pobudza przemianę materii,
- działa antybakteryjnie i odkażająco,
- pomaga leczyć anemię,
- łagodzi podrażnienia skórne,
- dostarcza wielu mikroelementów,
- wzmacnia organizm,
- obniża poziom cukru we krwi,
- zmniejsza bóle reumatyczne,
- działa przeciw krwotocznie,
- przeciwdziała biegunkom,
- działa moczopędnie,
- pomaga leczyć dolegliwości układu moczowego.

 

Nie należy jej stosować przy chorobach nerek.

 

Jeśli ktoś nie chce zbierać własnoręcznie pokrzywy, może kupić sok z pokrzywy. Jednak trzeba zwrócić uwagę na skład, nie powinien zawierać zbędnych substancji, ani wielu konserwantów. Najlepiej wybierać sok w ciemnej, szklanej butelce. Warto sięgać też po herbatę w pokrzywy co najmniej 2-3 razy w tygodniu.

To prawdziwa skarbnica niezbędnych minerałów i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowaniu organizmu. Wielu specjalistów ziołolecznictwa uważa ją za naturalny antybiotyk.  Warto korzystać w najbardziej naturalnych rozwiązań i ograniczyć syntetyczne suplementy diety.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się