Art

„Zakrapiany” wieczór i paracetamol – mieszanka potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna

29.01.2015

Wiele osób ma zwyczaj przyjmowania po „zakrapianym” spotkaniu kilku tabletek paracetamolu po to, aby następnego dnia uniknąć nieprzyjemnych tego konsekwencji.

Jednak jest to poważny błąd. Taka mieszanka może okazać się śmiertelna!

Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie przez cytochrom CYP2E1, czyli tą samą drogą, jaką trawiony jest alkohol. Cytochrom dezaktywuje cząsteczki paracetamolu dzięki silnemu przeciwutleniaczowi produkowanemu przez organizm – glutationowi.

Jednak gdy zapasy glutationu się wyczerpią, paracetamol uszkadza błony komórkowe, przez co zaczynają one obumierać.

Jeśli taka sytuacja regularnie się powtarza, może dojść do nagłego, szybkiego pogorszenia się funkcjonowania wątroby, co lekarze nazywają ostrą niewydolnością tego organu. Bez natychmiastowego przeszczepu wątroby takie przypadki kończą się śmiercią. Zwiększone ryzyko występuje wtedy, gdy pacjent cierpi również na takie choroby jak marskość wątroby, zapalenie wątroby typu B lub gdy jest zarażony wirusem HIV.

Leki zawierające paracetamol to na przykład: Panadol, Apap, Efferalgan oraz leki przeciw przeziębieniu i grypie takie jak Fervex, Gripex czy Tabcin.

Efekty widoczne na oddziałach pogotowia

Lekarze niedawno dowiedli, że w grupie 41 przypadków ostrej niewydolności wątroby spowodowanych przedawkowaniem paracetamolu (przyjęcie więcej niż 6 g dziennie), 92% stanowiły osoby nadużywające alkoholu1.

Badanie obserwacyjne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w klinice przeszczepów wątroby wykazało, że 66% pacjentów zostało do niej przyjętych w związku z przedawkowaniem paracetamolu. Dla porównania: pozostałe 44% pacjentów charakteryzowało się bardziej zaawansowanym wiekiem i większym spożyciem alkoholu.

Co roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku przedawkowania paracetamoluna pogotowie zgłasza się 55–80 tysięcy osób, z których, jak podaje Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention), aż 500 to przypadki śmiertelne!2.

Od 2013 roku marka Tylenol – główna marka produkująca paracetamol w Stanach Zjednoczonych – jest prawnie zobowiązana do naklejania na opakowaniach czerwonej etykiety, aby ostrzec przez potencjalnie śmiertelnymi skutkami stosowania tego leku. (Z drugiej strony paracetamol jest dostępny bez recepty. Ciekawe, czy w przypadku leku pochodzenia naturalnego władze zachowałyby się podobnie…).

Paracetamol w supermarketach

Polska – jak podaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – zajmuje (tuż za Francją) drugie miejsce w Europie pod względem liczby opakowań leków przypadających na jednego mieszkańca!

We Francji, podobnie jak i w Polsce, paracetamol „schodzi” jak świeże bułeczki.

Niewystarczająca liczba lekarzy i cięcia w dofinansowaniu opieki zdrowotnej skłaniają coraz więcej osób do samodzielnego leczenia w domu, co znajduje odzwierciedlenie w gwałtownym wzroście liczby nierefundowanych leków.

Paracetamol to najczęściej sprzedawany lek. Mierząc w opakowaniach – odpowiada on za połowę wszystkich sprzedawanych leków. Jakby tego było mało, jest już dostępny nawet w supermarketach.

Problem polega na tym, że każde opakowanie zawiera śmiertelną dawkę tego leku i każda osoba w prosty sposób może przedawkować, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Ryzyko jest naprawdę duże tym bardziej, że wiele stron internetowych poświęconych zdrowiu zaleca stosowanie końskich dawek paracetamolu. Na francuskiej stronie Euréka Santé, na której porad medycznych szukają tysiące osób, czytamy:

Bez konsultacji z lekarzem osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1 g leku trzy razy dziennie lub maksymalnie 3 g w różnych dawkach na dzień. Większe dawki paracetamolu mogą okazać się toksyczne dla wątroby i w rezultacie wywołać jej ostre zapalenie.

Innymi słowy problemy pojawiają się przy dawce większej niż 4 g dziennie. Wystarczy więc przyjąć o jedną tabletkę za dużo względem porad ze strony Euréka Santé, aby narazić się na wyjątkowe niebezpieczeństwo (więcej szczegółów poniżej).

Naturalne środki na kaca

A przecież paracetamol nie jest jedynym antidotum na „syndrom dnia następnego”.

Pierwszym naturalnym sposobem na kaca jest unikanie nadmiernego spożycia alkoholu. Jednak jest to wiedza powszechna i nie potrzeba moich porad, żeby ją znać.

Poniżej znajdziesz więc kilka prostych i praktycznych wskazówek:

• Unikaj mieszania różnych rodzajów alkoholu i sięgaj raczej po białe trunki (gin, wódkę), unikając tych o ciemniejszym zabarwieniu. Zostało udowodnione, że białe alkohole zatruwają organizm w mniejszym stopniu3.
  • Nieprzyjemne przypadłości pojawiające się po spożyciu dużej ilości alkoholu (problemy ze snem, ból głowy, brak energii) są spowodowane odwodnieniem. Picie alkoholu sztucznie wprowadza organizm w stan odwodnienia i w związku z tym najlepszym sposobem na zapobiegnięcie temu stanowi jest picie dużych ilości wody przed, po i w trakcie zabawy. W czasie zakrapianych wieczorów warto też wystrzegać się pokarmów i napojów o działaniu moczopędnym (na przykład szparagów).
  • Nie zapominaj też, że spotkania towarzyskie czy rodzinne nie polegają tylko i wyłącznie na jedzeniu i spędzaniu czasu przy stole. Między kolejnymi daniami warto zorganizować gry i zabawy, wstać, aby wznieść toast, rozprostować nogi, potańczyć. Ruch pomoże zmniejszyć nieprzyjemne skutki nadmiaru jedzenia i alkoholu.

Co dalej?

Jeśli mimo wszystko dopadnie Cię „syndrom dnia następnego”:

• Pij dużo wody pod różnymi postaciami (herbat ziołowych, zup, bulionów).
  • Herbata ziołowa przygotowana z cytryny i rozmarynu ma szczególnie zbawienny wpływ. Cytryna jest skuteczna przy walce z nudnościami, rozmaryn stanowi naturalny środek oczyszczający, który pobudza wątrobę i wspomaga procesy trawienne. Do herbaty możesz również dodać starty imbir, jeśli masz go pod ręką. Imbir to jeden z najskuteczniejszych środków przeciwko nudnościom.
  • Jeśli lubisz olejki eteryczne, zmieszaj jedną kroplę esencji cytrynowej z jedną kroplą miętowego olejku eterycznego, jedną kroplą olejku eterycznego z estragonu i jedną kroplą rumiankowego olejku eterycznego. Mieszankę połącz z łyżeczką miodu i całość przyjmuj trzy razy na dzień.
  • Jeśli odczuwasz ból głowy, nie zapominaj o zbawiennym działaniu olejku eterycznego z mięty pieprzowej i olejku golteriowego. Nałóż po kropli każdego z olejków na obu skroniach i delikatnie wmasuj. Uważaj, aby płyn nie dostał się do oczu.

Dzień wolny wykorzystaj na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i spacery.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że wypicie szklanki oleju przed spożywaniem alkoholu, co zalecali moi koledzy za czasów liceum, nie jest w żadnym stopniu skuteczne.

Szczęśliwego Nowego Roku! Jean-Marc Dupuis

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

Źródła:

1) Paracétamol et alcool : un cocktail à éviter. http://www.eurekasante.fr/actualites/actualites-medicament/50140-paracetamol-alcool-hepatite.html

2) Tylenol’s unusual new warning after deaths; http://www.mercurynews.com/business/ci_23974801/tylenol-warn-users-potentially-fatal-overdose-risk

3) Rohsenow DJ, Howland J, Arnedt JT, Almeida AB, Greece J, Minsky S, Kempler CS, Sales S. Intoxication with bourbon versus vodka: effects on hangover, sleep, and next-day neurocognitive performance in young adults. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20028364 Alcohol Clin Exp Res. 2010 Mar 1;34(3):509-18. Epub 2009 Dec 17. PubMed PMID: 20028364.

Komentarzy: 1

Amanda karipetra

02.02.2017

Ja AMANDA KARIPETRA mieszka w USA, mam cierpieć na Herpes, na
wiele lat, okres 7 lat, bez lekarstwa. na jednej wiernej dnia widziałem
artykule w internecie były kobiety lekarz mówił o tym, jak i ISE
lekarz wyleczył ją na stałe z HIV / AIDs.I powiedział mu o mojej chorobie. Kratka człowiek wyleczyć moją chorobę infekcji Herpes. Wysłał mi medycynie, że uzdrowił mnie zupełnie .Email niego @ ISESPIRITUALSPELLTEMPLE@GMAIL.COM ... Dzisiaj I`m żyje szczęśliwie i bez opryszczki. Musiałem zawrzeć w moich myślach, że nie ma lekarstwa, on jest właścicielem i założycielem ISE Herb RESEARCH CENTRE [IHRC] Dr .ISE mają lekarstwo na HIV, Zíka, HPV, astma, cukrzyca, syfilis, mała liczba plemników, rak , szaleństwo, zapalenie wątroby, zakażenia pasożytnicze bakterie i oraz
innych związanych z infekcją wirusową. Miał spędzić 15 lat jest w praktykowanie
spirytualizm, konsultanci, za pomocą ziół i środków duchowych leczyć
choroby na całym świecie. Głównym powodem Piszę to świadectwo jest
poinformować cały świat o swoich wielkich czynów, a on jest Herbal Doctor
którzy mogą leczyć choroby śmiertelne. Jest również doskonałym rzucający czar nie miałem
zobacz każdy lekarz tak silny jak ten ruszt człowieka, miał uratować wiele życia.
Można się z nim skontaktować poprzez; ISESPIRITUALSPELLTEMPLE@GMAIL.COM ...

Wyprawka do szpitala

28.01.2015
Wyprawka do szpitala

Mamy i maluchy, jeśli nie ma przeciwwskazań, wypisywane są ze szpitala w 3 dobie po porodzie. Na ten czas należy zabezpieczyć się we wszelkie niezbędne rzeczy. Szpitale często zwracają uwagę, by torby pakowane do szpitala nie były zbyt duże i ciężkie. Choćby ze względu na to, że kobiety po porodzie nie powinny dźwigać, a i miejsca na bagaż niestety nie ma zbyt wiele.

Dokumenty niezbędne w momencie przyjęcia do porodu:

1. Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport),

2. Karta przebiegu ciąży,

3. NIP pracodawcy

Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży:

1. grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),

2. morfologia i badanie moczu - z ostatnich 6 tygodni

3. HBS Ag - wykonane w ciąży,

4. WR - wykonane w ciąży,

5. wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii  Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży,

6. wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży,

7. inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itp.

Torbę należy spakować na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu. Powinny się tam znaleźć następujące rzeczy:

Dla mamy:

-      2-3 wygodne, nie krępujące ruchów koszule, które będą umożliwiać karmienie piersią;

-      szlafrok, klapki (najlepiej z tworzywa sztucznego, w których można wejść pod prysznic);

-      biustonosz do karmienia piersią;

-      dwie paczki zwykłych jednorazowych pieluch poporodowych np. Bella;

-      przybory toaletowe (najbardziej neutralne w zapachu);

-      dwa ręczniki;

-      ręczniki papierowe (przydatne przy ususzaniu krocza po kąpieli);

-      woda mineralna niegazowana;

-      rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie spędzenia czasu w Szpitalu,

-      paczka zwykłych podpasek

W domu przygotuj ubranie, w którym wrócisz ze szpitala. Często zestresowany tata w emocjach może zapomnieć o jakiejś części garderoby.

Dla Dziecka:

• 4 szt body z krótkim rękawem

• 4 szt body z długim rękawem

• 3 pary śpioszków lub 3 pajacyki;

• dziesięć pieluszek tetrowych i paczkę jednorazowych;

• dwie bawełniane czapeczki;

• dwie pary skarpetek;

• kocyk lub rożek;

• ręcznik;

• mały jasiek przydatny przy karmieniu lub poduszka rogal do karmienia;

Należy pamiętać, aby wszystkie rzeczy przeznaczone dla malucha były uprzednio wyprane. Niestety wiele dzieci uczula się na środki piorące (nawet te przeznaczone dla dzieci najmłodszych), dlatego warto mieć w domu zwykły proszek lub płyn (np. Biały jeleń), który będzie służył całej rodzinie. Jakiekolwiek czerwone krostki lub plamki na ciele dziecka w znacznej ilości mogą oznaczać reakcję alergiczną. Należy obserwować dziecko i w razie potrzeby wyeliminować nowowprowadzony produkt na jakiś czas.

Przed wizytą w szpitalu należy zmyć oraz skrócić paznokcie. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo mamy i dziecka. Na płytce paznokcia najszybciej widać, jeśli z mamą dzieje się coś niepokojącego, a krótkie paznokcie ułatwią opiekę nad maluchem. Warto także wszystkie wartościowe rzeczy pozostawić w domu.

Jeśli tata wyraża chęć uczestniczenia w tym wspaniałym momencie, jakim jest poród, również powinien się do niego przygotować. Dobrze, aby spakował osobną torbę lub plecak z następującymi rzeczami:

• wygodne ubranie na zmianę

• klapki lub kapcie

• coś do jedzenia i picia

• ogromny zapas siły, wyrozumiałości i spokoju, który w trakcie porodu przeleje na rodzącą

Podane informacje mają pomóc w przygotowaniu się do wizyty w szpitalu. Należy pamiętać, że każdy szpital ma inne wymagania, dlatego warto zorientować się w tym temacie zanim zaczniemy kompletować dokumenty oraz wyprawkę.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Komentarzy: 0

26 stycznia - Dzień Transplantologii

26.01.2015
26 stycznia - Dzień Transplantologii

26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantologii. Jest to rocznica pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954). Co 5 dni w Polsce umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu… Umiera nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji. Znalezienie odpowiedniego dawcy nie jest proste. By przeszczep zakończył się powodzeniem, muszą być spełnione następujące warunki:

• zgodność tkankowa
  • właściwy dobór dawcy i biorcy
  • zastosowanie dobrego płynu prezerwacyjnego i metody prezerwacji dla transplantu
  • odpowiednie leczenie immunosupresyjne
  • umiejętność rozpoznania i leczenia procesu odrzucania narządu przez organizm biorcy
  • zapobieganie powikłaniom i ich leczenie

TransplantacjeUE

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów wprowadza pojęcie zgody domniemanej na pobranie po śmierci komórek, tkanek i narządów. Oznacza to, że każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą komórek, tkanek i narządów o ile za życia nie wyraziła sprzeciwu.

Komentarzy: 3

joybill

04.12.2021

Hello everyone, I want to say a special thanks to Dr Idedia. for helping me get cured from herpes infection 2020, I contacted him base on the testimonies I saw about him on the internet I was diagnosed of HERPES INFECTION i have tried all I can to get cured but all to know avail, until i saw a post in a health forum about a herbal man who prepare herbal medication to cure all kind of diseases including HERPES INFECTION, at first i doubted if it was real but decided to give it a try I was cured by his herbal medicine and natural herbs, kindly contact him today through his email: dr.idediatraditionalhealinghome@gmail.com or text/call: +2349126592869

He’s waiting to help you.

HE ALSO SPECIALIZE IN THE FOLLOWING Illness;

If you have any sickness like : H I V/AIDS , CANCER , HERPES 1 or 2 , GENITAL WARTS (HPV), and Hepatitis B. Trichomoniasis Gonorrhea, Epilepsy, and Syphilis.

Dr Ali

23.02.2018

Naprawdę bardzo się cieszę z mojego życia; Nazywam się Maquilla Gemma Protacio, nigdy nie myślałem, że będę żył na ziemi przed końcem roku. Od 5 lat cierpię na śmiertelną chorobę (HIV); Spędziłem dużo pieniędzy, przechodząc z jednego miejsca do drugiego, z jednego kościoła do drugiego, szpitale były moją codzienną rezydencją. Stałe kontrole były moim hobby dopiero w zeszłym miesiącu, szukałem przez Internet, widziałem świadectwo o tym, jak DR.ALI EKER pomógł komuś w leczeniu choroby HIV, szybko skopiowałem jego e-mail, który jest (ekerali553@gmail.com ). Rozmawiałem z nim, poprosił mnie, żebym zrobił pewne pewne rzeczy, które zrobiłem, powiedział mi, że dostarczy mi zioła, co zrobił, a następnie poprosił mnie, abym udał się na badania lekarskie po kilku dniach po użyciu lek ziołowy, byłam wolna od śmiertelnej choroby, prosił mnie tylko, abym wysłał świadectwo przez cały świat, wiernie robię to teraz, proszę braci i siostry, on jest wielki, jestem mu winien w moim życiu. jeśli masz podobne problemy, po prostu napisz do niego (ekerali553@gmail.com). po prostu whatsapp go na: +2348057817433. Może również leczyć choroby takie jak rak, cukrzyca, opryszczka, zapalenie wątroby typu B, itd. Możesz skontaktować się ze mną poprzez e-mail: maquillagemmaprotacio@gmail.com

Dr Ali

23.02.2018

De hecho, estoy muy feliz por mi vida; Mi nombre es Maquilla Gemma Protacio, nunca pensé que viviría en la tierra antes de que se acabe el año. He estado sufriendo de una enfermedad mortal (VIH) durante los últimos 5 años; Había gastado mucho dinero yendo de un lugar a otro, de una iglesia a otra, los hospitales han sido mi residencia diaria. Los cheques constantes han sido mi pasatiempo hasta que el mes pasado estuve buscando en Internet, vi un testimonio sobre cómo DR.ALI EKER ayudó a alguien a curar su enfermedad del VIH, rápidamente copié su correo electrónico que es (ekerali553@gmail.com ) Hablé con él, me pidió que hiciera algunas cosas ciertas, lo que hice, me dijo que me iba a dar la hierba, lo que hizo, y luego me pidió que fuera a un chequeo médico después de algunos días después de usar el medicamento. remedio herbal, estaba libre de la enfermedad mortal, solo me pidió que publicara el testimonio en todo el mundo, fielmente estoy haciéndolo ahora, por favor hermanos y hermanas, él es grandioso, le debo a él en mi vida. si tiene problemas similares, solo envíele un correo electrónico (ekerali553@gmail.com). simplemente qué le aplique: +2348057817433. Él también puede curar enfermedades como Cáncer, Diabetes, Herpes, Hepatitis B, Etc. Puede contactarme por correo electrónico: maquillagemmaprotacio@gmail.com