Art

Zbilansowana i różnorodna dieta kluczem do zdrowia

21.09.2016
Zbilansowana i różnorodna dieta kluczem do zdrowia

Zdrowa dieta to taka dostarczająca różnorodnych składników odżywczych, pochodzących z różnych źródeł. Powinna dawać odpowiednią dawkę energii jaką jesteśmy w stanie wykorzystać danego dnia. To podstawowe zasady, których warto trzymać się każdego dnia.

 

Różnorodna dieta

Nie trzeba wszystkiego ważyć i odmierzać, chodzi o to, żeby w ciągu tygodnia na talerzu znalazły się produkty z różnych grup. Dzięki temu unikniemy niedoborów składników odżywczych. To o wiele lepsze wyjście niż suplementacja syntetycznymi tabletkami, które nie przyswajają się najlepiej. Im bardziej różnorodny jadłospis tym lepiej dla zdrowia. Warto zapoznać się z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Patrząc na nią widać, że najwięcej w naszej diecie powinno być świeżych warzyw i owoców. To najlepsza profilaktyka chorób dietozależnych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy otyłości. Owoce zawierają dużo witamin i antyoksydantów. Pomaga to poprawić stan zdrowia.

W pełni skorzystać z dobra możemy jedząc różnorodnie. Odpowiednia ilość warzyw i owoców w codziennym menu jest bardzo ważna. Warto próbować tych których jeszcze nie znamy, a nie jeść ciągle to samo.

 

Zdrowe zboża

Przekonaj się do płatków, makaronów, kasz i pieczywa pełnoziarnistego. Stanowią najlepsze źródło błonnika, którego zlecane spożycie wynosi 20-30 g dziennie. Można przygotowywać je na wiele sposobów i zapewniać sobie różnorodność składników w diecie. Wybieraj pełnoziarniste produkty, które są dla nas najzdrowsze.

 

Zdrowy umiar

Im większa aktywność w ciągu dnia tym więcej jedzenia potrzebujemy. To bardzo ważne, żeby dostosować swoją dietę do potrzeb organizmu. Dzięki temu zachowamy optymalny poziom energii i nie będziemy przybierać na wadze.

Regularne posiłki to cel, do którego warto dążyć, ale brak stałych pór posiłków nie wyklucza zdrowej diety. Ważne, żeby jeść minimum 3 posiłki dziennie, najlepiej przygotowanych w domu ze zdrowych produktów. Jedzenie na mieście powinno być jedynie dodatkiem do naszego codziennego menu.

Lunch box warto przygotować dzień wcześniej, jeśli planujemy spędzić cały dzień poza domem. Dzięki temu nie ulegniemy pokusie niezdrowego jedzenia.

Zdrowa dieta nie oznacza pożegnania się na zawsze z niezdrowymi przekąskami. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na wszystko. Należy jednak pamiętać, że słodycze nie są nam potrzebne, to tylko puste kalorie, które warto jeść najwyżej 1-2 razy w tygodniu. Podobnie jest i innymi niezdrowymi posiłkami. Od czasu do czasu nam nie szkodzą. Liczy się 90% naszej diety, która zapewni nam zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bolerioza

20.09.2016
Bolerioza

Borelioza jest to choroba przenoszona przez kleszcze, ale także przez komary i inne owady. Najczęściej występuje w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce co roku, w okresie letnim i jesiennym apeluje się o ostrożność i oglądanie ciała przyjściu z lasu czy parku. Zaczęto ją rozpoznawać w latach 80-tych. Jak objawia się borelioza?

 

To najczęstsze objawy:

- zmiany na skórze, rumień,

- stan zapalny skóry,

- dolegliwości stawowe,

- zapalenie opon mózgowych,

- bóle mięśni,

- zaburzenia czucia,

- przewlekłe zmęczenie,

- zaburzenia pamięci i zaburzenia psychiczne.

 

Terapia za pomocą antybiotyków nie jest korzystna. Trwa bardzo długo i ma szkodliwy wpływ na organizm. Bardzo często nie przynosi pożądanych efektów. Kilka lat temu w USA wynaleziono szczepionkę na boreliozę, która szybko została wycofana, ze względu na wiele skutków ubocznych. Warto w konsultacji z lekarzem spróbować także naturalne metody wspomagające leczenie boreliozy.

 

Zadbaj o układ odpornościowy

Zdrowy i silny organizm ma więcej siły na zwalczanie choroby. Czym można sobie pomóc? Duży wpływ na nasz stan zdrowia mają witaminy z grupy B, a także zioła- echinacea, żeń- szeń, miłorząb, pokrzywa, olejek z pestek winogron. Niektóre z tych ziół jak np. miłorząb czy żeń- szeń wpływają korzystnie na układ nerwowy, który atakuje borelioza.

 

Choroba wywołuje duże napięcia mięśniowe, które w konsekwencji powodują migreny i napięciowe bóle głowy.

 

Zdrowa dieta

To podstawa jeśli chodzi o profilaktykę i utrzymanie ciała w zdrowiu. Witaminy i składniki odżywcze, najlepiej przyswajają się z pożywiania, a nie z syntetycznych suplementów. Najwięcej witamin zawierają surowe i sezonowe warzywa i owoce. Zbilansowane odżywianie i wykluczenie z diety produktów wysoko przetworzonych to pierwszy krok do poprawienia stanu zdrowia.

 

Doniesienia naukowe

Lekarze w leczeniu skupiają się na zrozumieniu rozległości szkód jakie daje borelioza. Ciągle rozbudowywany jest profil badań u chorujących pacjentów. W 2014 roku dr Hopkins opracował nowe badania,  które pomagają dobrać najlepszy sposób leczenia i leki, które działają szybciej. Trwają badania, nad tym jak powstrzymać kleszcze przed „wgryzaniem” się w ludzkie ciało.

 

Borelioza w dalszym ciągu jest bardzo dużym problemem dla lekarzy, nie ma jednoznacznych badań, które szybko potrafią ją wykryć, ale miejmy nadzieję, ze to kwestia czasu.

 

Daria Występek

 

Aby sprawdzić najnowsze wpisy o boreliozie sprawdź nasze forum

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pokanaj problem podkrążonych oczu

19.09.2016
Pokanaj problem podkrążonych oczu

Podkrążone oczy to problem nie tylko estetyczny, wiąże się to także z innymi dolegliwościami. Problem zwiększa się z wiekiem, dlatego warto obserwować organizm i starać się temu przeciwdziałać.

 

Są osoby, które mają tendencje do zacienionych „worków” pod oczami, nawet w młodym wieku. Przyczyny należy szukać w pracy układu limfatycznego, który może mieć tendencje do zastojów. Powodów może być wiele, np. wolniejsza praca układu krążenia, zaleganie toksyn w ciele, a także dieta która zawiera nadmierne ilości soli. Prawidłowa, zbilansowana dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej to pierwsze kroki jakie warto podjąć w walce z opuchniętymi oczami. Niezbędne jest też odstawienie alkoholu i papierosów.

 

Zadbaj o siebie

Źle dobrane kosmetyki mogą mieć działanie drażniące lub uczulające. Błędne jest też nakładanie kremu tuż pod oczami. Może to mieć działanie drażniące i nie jest to dobra aplikacja kosmetyku. Krem pod oczy warto nakładać nieco niżej, skóra wchłonie go i odżywi skórą blisko oczu. Cienka i delikatne skóra pod oczami, łatwo może być przeciążona kiedy kosmetyki są zbyt treściwe. Wybieraj też delikatne preparaty do demakijażu i mycia twarzy.

 

Wypoczywaj

Zdrowy sen to minimum 7-8 godzin każdego dnia. Im wcześniej się położysz, tym lepiej. Przed północą sen organizm regeneruje się intensywniej. Zdrowy sen ma duża moc i bardzie korzystnie wpływa na zdrowie. Bez wątpienia każde zerwana noc odbije się na wyglądzie, zdrowiu i samopoczuciu. To nic jeśli zdarzy się to sporadycznie, ale nagminnie powtarzający się krótki sen może powodować znacznie poważniejsze dolegliwości niż worki pod oczami. Warto o tym pamiętać, a wszelkie problemy ze snem  konsultować z lekarzem.

 

Jak szybko poprawić wygląd?

Kiedy oczy i twarz jest lekko opuchnięta pomóc mogą plasterki świeżego ogórka, albo schłodzony żelowy kosmetykiem po okolice oczu. Szybki efekt przynosi też przyłożenie do oczu ostudzonych torebek po herbatkach ziołowych- najlepiej sprawdza się rumianek, bławatek, nagietek i zielona herbata. Mogą pomóc też kostki lodu, którym warto wykonać chłodny masaż twarzy, jednak pamiętaj, żeby owinąć kostki lodu np. szmatka muślinową, żeby nie odmrozić wrażliwej skóry.

 

Daj o skórę i zdrowie

To co robisz każdego dnia liczy się najbardziej. Kuracje stosowane okresowo są jedynie dodatkiem do stylu życia. Dbaj o odpowiednio długi sen, zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody i wypoczywaj w czasie wolnym. Dzięki temu toksyny nie będą zalegały w ciele i ryzyko wystąpienia zasinień i opuchnięć pod oczami będzie o wiele mniejsze.

 

Jeśli mimo wprowadzonych zmian nie zauważasz różnicy w wyglądzie skóry, warto skonsultować się  lekarzem. Mocno odznaczające się, sine „worki” pod ozami mogą świadczyć o nierównomiernym nagromadzeniu melatoniny, barwika skóry. Może być to skutek uboczny stosowania różnych leków.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się