prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowskiprof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski - zdjęcie profilowe

prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski

Chirurg ogólny, Kardiochirurg, Transplantolog

Maksyma życiowa:

Maksyma życiowa:

Myślę, że kardiochirurg jest przez całe swoje dorosłe życie przede wszystkim lekarzem. Dlatego moją życiową dewizą była zawsze filozofia: co masz zrobić jutro – zrób dziś, a jutro zostaw na realizację marzeń. Taka postawa dawała mi możliwość “wyżycia się” w zawodzie i rzetelne jego wykonywanie, pełne zaangażowanie w to, co świadomie przed laty wybrałem, a jednocześnie pozwalała mi na zachowanie siebie, czas na poszukiwanie i rozwój oraz wiarę w odnalezienie pełni szczęścia również prywatnie.

WYKSZTAŁCENIE:
- Specjalizacja: Specjalista Chirurgii Ogólnej I stopnia, 1973 r.
- Specjalizacja: Specjalista Chirurgii Ogólnej II stopnia, 1979 r.
- Specjalizacja: Specjalista Kardiochirurg, 1991 r.
- Tytuł: Doctor Honoris Causa, 2005 r.

PEŁNIONE FUNKCJE

- Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Instytut Kardiologii – były v-ce Dyrektor
- Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Instytut Kardiologii – były Dyrektor
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Oddział Kardiochirurgii – Ordynator do 2015 r
- Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ – Kierownik Kliniki do 2015 r.
- Klub Młodych Kardiochirurgów Polskich (obecnie Klub Chirurgów Serca) – Założyciel klubu, były Prezes
- Senacka Komisja UJ ds. Odznaczeń i Nagród, od 1999 r. – zastępca członka
- Komisja ds. Integracji Europejskiej CM UJ, od 1999 r. – członek komisji
- Konsultant Regionalny w dziedzinie transplantologii klinicznej dla obszaru województwa małopolskiego powołany przez Ministra
- Zdrowia i Opieki Społecznej, 1999 – 2002 r.
- Komitet Badań Naukowych, 2000 – 2002 r. – członek sekcji
- Konsultant Regionalny w dziedzinie kardiochirurgii dla obszaru województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, 2002 r.
- Zespół ekspertów do opracowania programu specjalizacji w zakresie kardiochirurgii powołany przez Ministra Zdrowia, 2002 r. – członek zespołu
- Rada Konsultacyjna ds. Ochrony Zdrowia powołana przez Wojewodę Małopolskiego – 2002 r.
- Stała Komisja Rektorska ds. Klinicznych powołana przez Rektora UJ, 2002 r.
- Pełnomocnik Rektora UJ do współpracy z gminą i miastem Zakopane
- Lion’s Club International Kraków – Stare Miasto – członek charytatywny

STAŻE ZAWODOWE

- Klinika Torako-Kardiochirurgii Uniwersytetu im. H.Heine w Dusseldorfie (Niemcy pod kierunkiem prof. dr Wolfganga Bircksa); 1983 – 1984 r.
- Klinika Kardiochirurgii Uniwersytetu Erlagen (Niemcy)
- Deutsches Herzzentrum Berlin (Niemcy)
- Herzzentrum Nordrhein-Westfalen Uniwersytetu Bochum w Bad Oeynhausen (Niemcy) – kierownik prof. dr R.Körfer;
Herz – und Gefäßchirurgische Klinik w Bad Neustadt (Niemcy) – kierownik prof. dr R. Hacker
- Inne staże w Hamburgu, Duisburgu, Mediolanie, Kalifornii

- Polskie Towarzystwo Kardio-torakochirurgów – v-ce prezes
- European Association for Cardio-Thoracic Surgery

OTRZYMANE NAGRODY, WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA:

- Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, nagroda indywidualna
Złoty Krzyż Zasługi, Kraków, 1990 r.
- Jubileuszowa Nagroda Rektora za 25 lat pracy, Kraków, 1994 r.
- Srebrny medal “Kraków 2000”, indywidualna nagroda Prezydenta Miasta Krakowa
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 2001 r.
- Nagroda indywidualna miasta Lwowa 2004 r. za osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój lwowskiej kardiochirurgii
- Nagroda zespołowa Im. Prof. Zbigniewa Religi dla Prof. Jerzego Sadowskiego za innowacyjną działalność naukowo-wdrożeniową w medycynie sercowo-naczyniowej, 2016 r.
- Uhonorowanie Profesora Jerzego Sadowskiego przez Stowarzyszenie „Metalowych Serc” z Przemyśla, 2017
- Powołanie Profesora Jerzego Sadowskiego Przez Ministra Zdrowia do Rady Naukowej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2017
- Nadanie tytułu honorowego członkostwa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego , 2017

To wspaniały lekarz. Na maksa kompetentny. Budzi wszystkim ,pełne zaufanie. W każdym elemencie oceny 5 na 5 Wzór dla lekarzy.Oby takich więcej. Wdzięczny były pacjent.

To wspaniały lekarz. Na maksa kompetentny. Budzi wszystkim ,pełne zaufanie.
W każdym elemencie oceny 5 na 5
Wzór dla lekarzy.Oby takich więcej.
Wdzięczny były pacjent.

Nie umiem wyrazić słów wdzięczności za życie mojej mamy Stanisławy Rostoń. Namiar na Profesora znalazłam w internecie szukając pomocy w tętniaku aorty. Jazda z drugiego końca Polski wydawała się karkołomna ale wszystko wskazywało ze tylko ten człowiek może uratować moja mamę. No i intuicja. Spotkanie w miłym centrum Unicardia w Krakowie to szczyt marzeń, mimo długich godzin czekania. Spotkanie z profesorem wielka ostoja spokoju, ciepa cierpliwości na zadawane tysiące pytań i wreszcie decyzja na tak - będzie operował. Po operacji w drugiej dobie uśmiech mamy!!!!! Bo profesor był u niej rano, pogłaskał po starej ręce delikatnie budząc ja . I tak juz zostalo. Zyje i sie usmiecha. Panie Profesorze jest Pan najcudowniejszym lekarzem na swiecie! Dziekuje Ewelina Gałązka

Geniusz. Wspaniały człowiek. znakomity specjalista, uczciwy, perfekcyjny w tym co robi. Świetne podejście do człowieka . Gorąco polecam.

Diagnoza kardiologii koszalińskiej-wymiana zastawki aortalnej serca i wstawienie bajpasa, facetowi który w codziennym życiu jest w pełni aktywny, sprawny fizycznie nie mający żadnych(powtarzam żadnych)zewnętrznych objawów nieprawidłowego funkcjonowania serca. Szok! Rozmowy i pytania : komu zawierzyć naprawę swego "silnika"- Internet i....... Kraków prof. Sadowski. Jak nawiązać z nim kontakt. Telefony .. - i wizyta w specjalistycznym centrum leczenia chorób serca i naczyń UNIKORDIA&UNIMEDICA w Krakowie. Bardzo rzeczowa i szczera rozmowa z profesorem, potwierdzająca w pełni diagnozę koszalińską, wyjaśniająca konieczność jak najszybszego wykonania operacji. Wyrażenie przez profesora zgody na operowanie w Klinice Kardiochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie gdzie jest ordynatorem. Operacja przeprowadzona 4 listopada br. w zespole pod jego kierownictwem (majstersztyk). Tygodniowy pobyt w Krakowie i 3 tygodniowy w Rabce. Minęło 80 dni od operacji a ja (mam 66lat) dzięki super opiece medycznej w Krakowie i Rabce jestem w pełni zdrowy. Profesor poświecił mi tyle czasu ile mógł - za co mu bardzo dziękuję. Dziękuję również Pani lekarz Iwonie Sumara-Stelmach zajmującej sie mną po operacji. Kogo bliżej interesują moje szczegółowe przemyślenia i opinie przed i po operacyjne w kontekście lekarzy i opieki proszę o kontakt na nr 511-267-815.

Pan Profesor Sadowski w 2010 roku uratował życie mojemu wujkowi,sytuacja wydawała się beznadziejna,dzięki Profesorowi żyje.Dziękujemy:)

naprawde godny polecenia i nie jest to tylko moja opinia

naprawde godny polecenia i nie jest to tylko moja opinia

Pan Profesor jest pelen poswiecenia dla pacjenta, bardzo zyczliwy, cieply i wyrozumialy dla moich problemow. podjal sie bardzo trudnego leczenia mimo 88 lat mojego taty. poddal tate wszystkim mzliwym badanim wcale nie skreslajac go jako potencjalnego pacjenta. dzieki temu dal nam nadzieje na jeszcze pare lat zycia. i za to chociazby jestem wdzieczny.

Dzięki temu forum trafiłam z moim Tatą na wizytę do Pana Profesora Sadowskiego. Mogę potwierdzić, że umieszczone opinie pacjentów są wiarygodne. Pan Profesor uratował życie mojemu 71-letniemu Tacie. Za co jesteśmy bardzo bardzo wdzieńczni!!!!! Radości tej nie da się w słowach opisać- jest coś więcej, drugi dar - życie. Do Krakowa przyjechaliśmy aż z Olsztyna, ponieważ operacja niosła ze sobą duże ryzyko. Tata czuje się teraz świetnie!!! Na Jego i Mamy ustach pojawił się znowu uśmiech!!! Anna z Olsztyna

miałam 24 lata kiedy sie dowiedziałam ze muszę podać sie operacji serca bo inaczej nie pożyję gługo byłam przerażona pamiętam jak sie bałam po wyznaczonym terminie operacji poszłam do sekretarjatu i poprosiłam zeby mnie PROFESOR zoperował i zrobił to bez zadnego protestu chociasz nigdy nie byłam jego paciętką i nigdy z nim nie rozmawiałam..DZIĘKUJĘ BO DZIĘKI BOGU I PANU ŻYJĘ..

Jeszcze nie widzialam zeby lekarz poswiecil tyle czasu pacjentowi. BYlam w gabinecie z moja mama prawie 2 godziny!!!! Cierpliwie tlumaczyl mojej mamie co ja czeka i co dzieki operacji sie poprawi, rysowal, trzymal ja za reke i ani przez moment nie okazla zniecierpliwienia. Dzis jest w super formie po operacji i biega za wnukami:-)