mgr Rafał Rosół

Rehabilitant dziecięcy

Serdecznie polecam Pana Rafała! Prowadził terapię mojej córki która miała wskazania do terapii że względu na krwiaka na mięśniu MOS. Obecnie chodzę do Pana Rafała z synem z powodu zamartwicy urodzeniowej oraz silnej asymetrii oraz ja sama z powodu rozejscia kresy białej po drugiej ciąży. Jestem bardzo zadowolona, Pan Rafał zawsze wszystko wyjaśnia, jest rzeczowy i nie owija w bawełnę.

Nie polecam rehabilitacji u Pana Rosoła. Wizyty trwały bardzo krótko 10-15 min. Z czego same ćwiczenia wykonywane z dzieckiem parę minut. Przez kilka tygodni kazał wykonywać jedno ćwiczenie. Nie pokazał żadnego innego. Na jednym ze spotkań mówił że są postępy na kolejnym że jest źle. Nie wzbudza zaufania jako specjalista.

Niestety nie polecam pana Rafała z kilku powodów. A mianowicie na zadawane pytania odpowiadał w taki sposób zeby nigdy nie było że jest lepiej, mimo iż wszyscy inni lekarze byli zadowoleni z postępów jakie dokonał nasz syn (wcześniak) w ciągu ostatnich miesięcy. Poza tym musiał się przez chwilę zastanowić nad odpowiedzią, jakby był w szoku, że w ogóle go o coś pytamy. Widać było że nie jest mu na ręke odpowiadać na jakiekolwiek pytania. Najwyraźniej nie lubi dociekliwych rodziców. Poza tym w trakcie ćwiczeń nie mówi nic co powinno robić dziecko, jak się zachowywać, jakie mięsnie biorą udział w danym ćwiczeniu, co ma na celu dane ćwiczenie. Uważam, że są to informacje, które każdy rodzic powinien wiedziec już na wstępie. Kolejna kwestia, która przemilczał a była istotna to ćwiczenia po szczepieniach. W metodzie Vojty zabronione jest ćwiczenie z dzieckiem przez 5 kolejnych dni po szczepieniu. Najwyrażniej pan Rosół zapomniał o tym powiedziec albo raczej nie chciał bo przecież 70zł piechotą nie chodzi a widział plasterki na nóżkach a nawet pytał czy syn miał jakies szczepienia dzisiaj. Ja rozumiem, że można być zwolennikiem tej czy innej metody rehabilitacji ale jako rehabilitant powinien powiedzieć jak nosić, pielęgnować i obchodzić się z dzieckiem na co dzień by niwelować napięcia, symietrie i inne patologie ruchowe dziecka. To najwyrażniej też zostało przemilczane. Ogólnie mówiąc to mam wrażenie, że nie do końca panu Rafałowi chodzi o dobro dziecka a bardziej o zapełnienie własnej kieszeni. Chodziliśmy z synem jeszcze na inną rehabilitacje i tam pani była zdziwiona, że przy tej metodzie pan Rafał MUSI syna widziec dwa razy w tygodniu. Po to jest ta metoda, żeby rodzice wykonywali ćwiczenia w domu bo tam dziecko czuje się najlepiej. Tym bardziej ze cwiczenia mieliśmy już opanowane. Odniosłam też wrażenie, że nie na rękę jest panu Rafałowi, że dziecko szybko robi postępy. Czasem mi się wydawało że wręcz to hamuje. Może i zna się na rzeczy, jeżdzi na szkolenia itp ale jeśli nie wykorzystuje tego w pełni w swojej pracy to dla mnie to nie jest godny polecenia rehabilitant. Nie jest to ktoś kto dobro dziecka stawia na pierwszym miejscu. Raczej wykorzystuje strach, troske i niepewność rodziców mówiąc, że jest bardzo żle by zapełnić własną kieszeń... To jest niestety bardzo przykre bo mógłby osiągnąć znacznie wiecej bedąc w tym wszystkim szczerym i uczciwym.

Nie polecam tego rehabilitanta. Bylismy ok.10 razy na pseudo rehabilitacji u pana Rafała.Rehabilitacja polegala tylko na pokazaniu jednego cwiczenia,ktore trzeba bylo wykonywac w domu.2 razy w tygodniu mielismy wizyte tylko po to zeby uslyszec "że brzuch sie jeszcze nie napioł i proszę ćwiczyć dalej" za każdą wizytę brał 70zł.Dla mnie to zwykły naciągacz.Zrezygnowaliśmy z niego i trafiliśmy do innego rehabilitanta w Sosnowcu do pana Marka Trzaski,ktorego mogę naprawde polecić a pan rafal naciąga rodzicow ktorzy chcą jaki najlepiej dla swoich dzieci.

Diagnoza wystawiona córce nie potwierdziła się po konsultacji i badaniu przez innego fizjoterapeuty. Tak drastyczna rehabilitacja nie była konieczna a córka w 2 tygodnie nadrobiła sama braki, które z rehabilitacją miały zająć miesiące. Przed rozpoczęciem rehabilitacji metodą Vojty zdecydowanie polecam konsultacje zawsze z przynajmniej dwoma specjalistami.

Pan Rosól w mojej ocenie jako mamy wcześniaka to wpełni profesjonalny rehabilitant. Byłem zagubiona, nikt nie wyjaśnił mi tyle co on na temat napięcia mięśniowego i rehabilitacji tak małego dzieciątka. Lekarze opowiadali tylko że trzeba ćwiczyć, ale nic nie wyjaśniali dlaczego. Inni lekarze nawet twierdził, że nie trzeba ćwiczyć (Ruda Śl. i Chorzów). Pan Rosól wyjaśnił mi wszystko. Poczytałam w necie na polskich i niemieckich medycznych stronach i wszystko to się potwierdziło. Niestety prawda jest jedna: wcześniaki muszą ćwiczyć, a Vojta jest jedyną poważnie traktującą metodą te problemy. Pan Rosół bardzo pilnuje wszystkich ćwiczeń i wymaga od rodziców żeby wykonywali je w domu.

Bardzo polecam metodę Wojta oraz gabinet pana Rosoła. Metoda jest bardzo absorbująca, ale dająca szybkie efekty- tak potrzebne rodzicom. Wraz z żoną ćwiczyliśmy u P.Rosoła 10 miesięcy naszego Karola (wcześniaka 900 g). Nauczył mnie i moją żonę ćwiczeń i na każdej wizycie sprawdzał jak je ćwiczymy i poprawiał – jedyny warunek był taki, że musimy być zawsze razem na wizycie. To nie był problem ponieważ dopasował nam dogodne dla nas godziny. Teraz już jesteśmy po ostatecznej kontroli i jest wszystko bardzo dobrze. Profesjonalnie podchodzi do problemów. Odpowiada na każde pytanie merytorycznie. Konkretny, precyzyjny, powiedziałbym o wysokiej kulturze bycia, stanowczy. O kompetencjach mówią dyplomy i certyfikaty. Bardzo dziwne są te negatywne opinie!!!

Najgorszy rehabilitant z jakim mieliśmy do czynienia!!! Zależy mu jedynie na kasie a nie na dziecku. Nie lubi dociekliwych rodziców, zadających pytania o stan zdrowia dziecka. Nie widzi świata poza metodą Vojty (może dlatego, że nie chce mu się ćwiczyć metodą NDT. Lepiej skasować sporo kasy i pokazać jedno ćwiczenie w 5 minut niż samemu popracować z dzieckiem). Po 7 mcach rehabilitacji (wykonywanej bardzo sumiennie metodą Vojty) straszył nas mówiąc, że syn będzie niepełnosprawny. Dzięki Bogu pomylił się ale tego już dowiedzieliśmy się od innego specjalisty. Bardzo arogancki i zakłamany. Po jakimś czasie zauważyliśmy, że na każdej wizycie mówi co innego o naszym dziecku. Bardzo duża stawka za brak umiejętności, podejścia do dzieci i kompetencji!!! Zdecydowanie nie polecamy!!!

Jak czytam opinię niektórych osób to wydaje mi się że w ogóle u p. Rafała nie byli i mocno go krzywdzą. Mianowicie przed już 11 laty byliśmy z pierwszym synem wcześniakiem w klinice skierowani do rehabilitacji może dzięki niemu(odpłatnie) ponieważ kasa chorych w tym kraju nie przewiduje rehabilitacji więc pretensje raczej nie do niego. Nie będę się rozpisywał bo rok temu byliśmy z drugim synem ponieważ żona która sama oczywiście ćwiczyła syna pierwszego zauważyła asymetrię niewielką ale jednak u drugiego. Wracając do osądów jest normalnym stanowczym i konkretnym lekarzem stawiając ...

Wracając do osądów jest normalnym stanowczym i konkretnym lekarzem stawiając diagnozę nikogo przynajmniej w naszym przypadku nie namawia jedynie podaje konsekwencje nie leczenia tych wad u dzieciaczków a płacić niestety trzeba. Nie żałuję i oczywiście gorąco polecam.

Zakończyłam po 9 miesiącach ćwiczenia z moimi bliźniakami, wcześniakami metodą Vojty z bardzo pozytywnymi wynikami ;-))))). Wyszukałam w Internecie rehabilitantów z odpowiednimi kompetencjami co do pracy z wcześniakami i znalazłam mgr R.Rosoła. Po rozeznaniu się co do kompetencji, zdecydowałam się umówić na wizytę, ponieważ rehabilitantów z dwoma certyfikatami Vojty i Bobath nie jest zbyt wielu. Ten specjalista posiada kompetencje z zakresu ćwiczeń Vojty i Bobath i dlatego pomyślałam sobie wtedy, a dzisiaj już jestem pewna, że najlepiej dobierze ćwiczenia dla moich maluszków. Ponadto opinie w środowisku lekarskim (jestem lekarzem) są jednoznaczne – bardzo wymagający!!!!!. Dziękuję i polecam - Ksymena.