Art

10 zalet BANANA

06.12.2015
10 zalet BANANA

Banan to najpopularniejszy w Polsce owoc południowy. Czy wiesz, że posiada aż tyle korzystnych dla zdrowia właściwości?

Poznaj zalety banana, by przekonać się, że warto wprowadzić go do diety!

10 zalet banana

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zapalenie wielomięśniowe

05.12.2015
Zapalenie wielomięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe

To rzadko występująca choroba reumatyczna, w której chorzy zmagają się ze stanem zapalnym mięśni. Na wystąpienie choroby narażone są wszystkie mięśnie, także mięsień sercowy i mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Wyróżnia się dwie postacie choroby: dziecięcą, między 10. a 15. rokiem życia, oraz dorosłą, która dotyka osób w średnim wieku- około 40 roku życia, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby

Przyczyny zapalenia wielomięśniowego nie są dokładnie poznane. Za chorobę mogą być odpowiedzialne zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Jego komórki atakują mięśnie, doprowadzając w ten sposób do ich stanu zapalnego. Zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych. U niektórych pacjentów chorobę zdiagnozowano po przebytych chorobach wirusowych. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się choroba?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

-osłabienie organizmu,

-spadek masy ciała,

-częste stany podgorączkowe,

-znaczne osłabienie siły mięśniowej, mogą występować nawet trudności we wstawaniu z krzesła, wykonywaniu codziennych czynności, chodzeniu po schodach,

-bolesność i tkliwość mięśni,

-w niektórych przypadkach może wystąpić zapalenie stawów.

Po trafnej diagnozie, do której prowadzi szereg szczegółowych badań takich jak badanie krwi, rezonans magnetyczny, biopsja mięśnia, badanie EMG i RTG przychodzi czas na leczenie. Terapia obejmuje długoterminowe leczenie farmakologiczne. Na uzyskanie poprawy stanu zdrowia zwykle trzeba poczekać około 6 miesięcy, po tym czasie może dojść do całkowitej remisji choroby. Następnie terapia skupia się na podtrzymywaniu stanu zdrowia i niedopuszczeniu do nawrotu choroby. Z czasem dawki leków ulegają zmniejszeniu. Poza leczeniem farmakologicznym niezbędna jest rehabilitacja.  U chorych z zapaleniem wielomięśniowym zaleca się ćwiczenia aerobowe o małej i średniej intensywności, oraz  ogólnousprawniające, szczególnie pływanie, które odciąża przemęczone i osłabione mięśnie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Elektrolity

04.12.2015
Elektrolity

Elektrolity są naszą siłą napędową i dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie ich na właściwym poziomie. Osoby aktywne fizycznie szczególnie powinny zwracać uwagę na ich uzupełnianie. Wiele z nich tracimy w czasie wysiłku razem z potem. Kupowanie gotowych napojów z elektrolitami nie jest jedenk najepszym wyjściem.

Zbyt duża utrata tych ważnych składników może skutkować przemęczeniem, bólami głowy i złym samopoczuciem.

Dużym błędem jest uzupełnianie płynów napojami enegetyzującymi. Nie mają one nic wspólnego z nawodnieniem organizmu. Często zawierają dużo cukru, a także barwników które są szkodliwe dla zdrowia. Najlepiej organizm nawodni woda z dużą zawartością minerałów. Warto po nią sięgać w dni kiedy solidnie się spocimy.

Na co dzień powinniśmy wypijać około 1,5- 2 litrów wody. To optymalna ilość, która zapewni zdrowie i dobre funkcjonowanie wszystkich układów. Zarówno niedbór wody, jak i nadmiar może być szkodliwy. Wypijając za dużo narażamy się na wypłukiwanie cennych pierwiastków, głównie sodu. Może mieć to groźne skutki, zbyt duże rozcieńczenie sodu może prowadzić do tzw. hiponatremii, w takim stanie nerki nie mogą nadążyć z wydalaniem nadmiaru wody. Może dojść do obrzęku komórek ciała. Najlepszym wskażniekiem nawodnienia organizmu jest mocz. Powinien mieć ona kolor jasnosłomkowy, jeśli jest za ciemny oznacza to, że pijesz za mało. Kiedy mocz jest bez koloru oznacza, ze przyjmujesz za dużą ilość płynów.

Skurcze mięśni są najczęściej objawem bardzo niskiego poziomu elektrolitów. To sygnał, że musimy bardziej zadbać o nawodnienie wodą z odpowienią ilością składników mineralnych. Najlepiej regularnie pić wodę mineralizowaną, kilka razy w tygodniu, tak żeby dostarczyć najważniejsze pierwiastki i uchronić się przed niedoborami.

Czy spożywanie większej ilości soli poprawi stan sodu w organizmie? Według Światowej Organizacji Zdrowia nie należy pzekraczać ilości 5 g soli w ciągu dnia. Taka ilość mieści się na płaskiej łyżeczce. Tyle wystarczy nam w zupełności, 3 g chlorku sodu traci organizm po wydzieleniu 1 litra potu. Jeśli nie ćwiczysz intensywnie przez kilka godzin dziennie nie ma obaw, że spożywasz za mało soli. Najistotniesza jest woda, można wspomóc się też świeżo wyciakanymi sokami w owoców, które skutecznie nawadniają organizm.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się