Art

10 zalet KALAFIORA

16.08.2016
10 zalet KALAFIORA

KALAFIOR jest jednym z cenniejszych warzyw, z uwagi na swoje właściwości odżywcze. Ma mało kalorii, dlatego warto włączyć go do menu, kiedy zależy nam na idealnej sylwetce. Poznaj 10 zalet kalafiora, by docenić wartości tego pospolitego warzywa!

10 zalet kalafiora

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

14.08.2016
Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Słońce daje przyjemne uczucie ciepła, ale trzeba uważać żeby nie przesadzić z ekspozycją na szkodliwe promienie. Oparzenia są powodowane przez promieniowanie UV B, które odpowiada za wydzielanie barwników w skórze. Po zbyt długim przebywaniu na słońcu, bez ochrony można spodziewać się nieprzyjemnych skutków.

Nie powinno doprowadzać się do dużego rumienia na skórze, trzeba opalać się z głową i korzystać z kremów z filtrem. Nawet największe faktory nie blokują całkowicie promieni słonecznych. Dzięki nim można przebywać na słońcu dłużej obaw, że skóra zostanie spalona. Bolesny rumień pojawia się najszybciej bo już po około 2-4 godzinach po opalaniu u osób z bardzo jasną karnacją. W przypadku tego typu urody zaleca się stosowanie kremów ochronnych 50+. Rumień osiąga największe nasilenie po około 10-15 godzinach i utrzymuje się przez około dwie doby. W tym czasie skóra jest zaogniona i mocno piecze. Mogą też zacząć pojawiać się na niej pęcherze, wypełnione ropą, co jest dodatkowym utrudnieniem i wydłuża czas leczenia skóry.

Warto o tym pamiętać i zachowywać umiar. Osoby z ciemniejszą karnacją mogą przebywać na słońcu dłużej, bez nieprzyjemnych konsekwencji, jednak także powinny zachować umiar w opalaniu, w pełnym słońcu. Filtry zalecane są dla każdego. Warto stosować krem z filtrem 15-30 UV.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Jest na to kilka skutecznych domowych sposobów. Można stosować je także na świeżą opaleniznę, żeby złagodzić i nawilżyć skórę.

Aloes

Szczególnie jego świeże liście szybko łagodzą uczucie pieczenia i nawilżają skórę. Do okładów nadają się duże, dojrzałe liście. Jeśli nie masz ich w domu postaraj się znaleźć je na bazarku czy w sklepach ze zdrową żywnością. To naturalny i skuteczny sposób, znacznie lepszy od gotowych sklepowych preparatów.

Kefir, kraśne mleko

Działają przeciwzapalnie i zmniejszają ból. Nakładaj je na podrażnioną skórę, najlepiej lekko schłodzone, wtedy uczucie ukojenia będzie jeszcze większe.

Olejek lawendowy

To jeden z najlepszych środków na oparzenia. Na gazie lub ręczniku rozprowadź kilka kropel naturalnego olejku eterycznego i przyłóż do skóry. Lawenda przyspieszy gojenie skóry i zmniejszy jej łuszczenie po opalaniu.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Medycyna podróży

12.08.2016
Medycyna podróży

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba Polaków spędzających wakacje poza granicami kraju. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie Turcja, Grecja, Chorwacja, Hiszpania i Północna Afryka - Egipt, Tunezja. Coraz chętniej wyjeżdżamy do krajów egzotycznych i tropikalnych takich jak Indie, Kambodża, Wietnam, Kenia. Niezależnie od regionu, do którego zamierzamy się wybrać nie możemy bagatelizować panujących tam zagrożeń zdrowotnych.

Pamiętajmy, że wyjeżdżając zagranicę spotkamy się z innymi chorobami i zagrożeniami zdrowotnymi niż w naszym kraju. Standardy opieki medycznej w różnych częściach świata dość często odbiegają od norm europejskich. Dlatego oprócz zachowania odpowiedniej higieny i środków ostrożności na miejscu, ważne jest wykonanie zalecanych szczepień przed podróżą. Powinniśmy w tym celu odwiedzić najbliższą placówkę - centrum medycyny podróży. Najlepiej wizytę taką zaplanować na około 6-8 tygodni przed wyjazdem. Ale nawet jeśli pozostało nam mniej czasu warto skorzystać z konsultacji w poradni medycyny podróży. 

EGIPT

Od kilku lat najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem wybieranym przez Polaków jest Egipt. Wyjątkowo atrakcyjne ceny oraz gwarancja świetnej pogody przyciąga co roku do Egiptu tysiące naszych rodaków. Lato jest bardzo gorące i trwa od maja do października.

W lecie temperatura niejednokrotnie przekracza 35 stopni w cieniu. Jednak najczęściej wszystkie pomieszczenia (pokoje, restauracje, kluby, sale gimnastyczne) w kompleksach hotelowych są klimatyzowane a duże baseny i udogodnienia na plażach ułatwiają korzystanie z różnych formy wypoczynku.

Najpopularniejszą atrakcją są oczywiście słynne piramidy i Sfinks będące symbolami Egiptu. Aby uniknąć przykrych chorób i móc w pełni cieszyć się urlopem trzeba mieć świadomość istniejących zagrożeń i przestrzegać podstawowych norm higieniczno-sanitarnych. 

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

• Biegunka podróżnych (tutaj zwana Klątwą faraona) - zetknięcie z lokalnymi bakteriami oraz odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego Europejczyków sprawia, że najczęstszymi problemami w Egipcie są dla nich dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
• Udary i poparzenia słoneczne - wywołane silnym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą
• Wścieklizna - jest poważnym problemem w Egipcie. Trzeba zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do bezpańskich zwierząt.
• Ukąszenia owadów, zwłaszcza na obszarach wilgotnych, jak np. Delta Nilu, na polach lub w oazach.
• Inne groźne, ale stosunkowo rzadko występujące choroby:
     • Denga,
     • Gruźlica,
     • Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, Fascjoloza,
     • Leiszmaniozy,
     • Filariozy,
     • Schistomatoza

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Przed wyjazdem do Egiptu nie musimy wykonywać szczepień obowiązkowych. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa wykonać szczepienia zalecane przed podróżą do tego kraju, aby zapobiec groźnym chorobom.

Szczególnego przygotowania wymagają zwłaszcza wycieczki – rejsy po Nilu, gdzie ze względu na zamknięty obieg wody należy bezwzględnie zaszczepić się przeciwko chorobom przenoszonym drogą pokarmową (wzw A, dur brzuszny).


Nazwa choroby

Zalecenia

Błonica / Tężec

Infekcja następuje drogą kropelkową (błonica). Istnieje ryzyko zarażenia podczas kontaktu ze skażoną glebą, wodą lub odchodami zwierzęcymi (tężec).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

Dur brzuszny

Ryzyko podczas spożycia skażonej żywności lub wody, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny w razie kontaktu z chorym

Wścieklizna

Zagrożenie w przypadku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami: psy, koty, lisy, konie

 

GRECJA

Grecja uznana za kolebkę cywilizacji przyciąga turystów niezliczoną ilością zabytków, różnorodnością krajobrazów, znakomitą kuchnią i pięknymi plażami. W 2014 Grecja uzyskała pozycję lidera wakacyjnych wycieczek, ze względu na niestabilną sytuacją polityczną w Egipcie. Grecja jest bezpiecznym krajem z obsługą medyczną na wysokim poziomie. 

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA 

• Udar i poparzenia słoneczne - wywołane silnym napromieniowaniem i wysoką temperaturą, zwłaszcza w okresie letnim
• Ukąszenia i ugryzienia zwierząt morskich i stawonogów (meduzy, jeżowce, karmazyny, płaszczki, mureny, pająki, skorpiony) 
• Inne choroby:
     • Kleszczowe zapalenie mózgu, 
     • Leiszmaniozy,

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dostępna w oddziałach NFZ), dzięki której można bez przeszkód korzystać z publicznej służby zdrowia na terenie Grecji. Przy wjeździe do Grecji niewymagane są żadne szczepienia. Zaleca się jednak wykonanie następujących szczepień:

Nazwa choroby

Zalecenia

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

 

HISZPANIA

Hiszpania przez cały rok gości miliony turystów. Piękna pogoda, bogata historia, wspaniała kuchnia, zróżnicowany krajobraz pochłania nas bez reszty. Kraj jest przyjazny turystom, a medycyna stoi na dobrym poziomie.

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

• Oparzenia słoneczne, udar cieplny,
• Zatrucia pokarmowe,
• Ukąszenia i ugryzienia zwierząt morskich, stawonogów, owadów,
• Inne choroby: 
     • Leiszmanioza skórna

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Przed wyjazdem do Hiszpanii warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która upoważni nas do korzystania z podstawowej opieki medycznej. Mimo, że w Hiszpanii nie ma zagrożeń sanitarno- epidemiologicznych i w związku z tym szczepienia nie są obowiązkowe zaleca się wykonanie szczepień:


Nazwa choroby

Zalecenia

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

 

TURCJA

Wakacyjne wyjazdy Polaków do Turcji znajdują się co roku w ścisłej czołówce. Fantastyczna pogoda, rozbudowana infrastruktura hotelowa oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy przyciągają miliony turystów z całego świata. Położona na dwóch kontynentach Turcja urzeka gościnnością, cudami natury, bogatą historią i pełnią kulturowych kontrastów.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak silne jest promieniowanie słoneczne w tym regionie, co zazwyczaj prowadzi do poparzeń słonecznych i udarów. Zachowajmy zatem zdrowy rozsądek podczas opalania. 

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

• Udar cieplny i oparzenia słoneczne,
• Malaria: od marca do końca listopada istnieje zagrożenie w regionie Cukurova/ Amikova i od połowy marca do połowy października w południowo - wschodniej Anatolii.
• Biegunka podróżnych - istnieje duże ryzyko pojawienia się tej choroby.
• WZW A, E, robaczyce - choroby przenoszone droga pokarmową.
• Inne choroby:
     • Leiszmanioza,
     • Poliomielitis,
     • Echinokokoza,
     • Gorączka zachodniego Nilu

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Nie ma obowiązku szczepień przed wyjazdem do Turcji. Warto się jednak do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować i zadbać o następujące szczepienia:

Nazwa choroby

Zalecenia

Tężec / Błonica / Polio

Infekcja następuje drogą kropelkową (błonica, polio). Istnieje ryzyko zarażenia podczas kontaktu ze skażoną glebą, wodą lub odchodami zwierzęcymi (tężec)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

Dur brzuszny

Ryzyko podczas spożycia skażonej żywności lub wody, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny w razie kontaktu z chorym

Wścieklizna

Zagrożenie w przypadku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami: psy, koty, lisy, konie

 

INDIE

Indie to piękne i majestatyczne miejsce przyciągające turystów z całego świata niepowtarzalnym klimatem i różnorodnością atrakcji. Ogrom kraju, różnorodność kulturowa, przyrodnicza i religijna powoduje, że państwo to jest tak fascynujące. Ze względu na realne zagrożenia chorobowe wizyta w tym egzotycznym miejscu wymaga uzupełnienia swojej karty szczepień, a także zapoznania się z profilaktyką malarii i biegunki podróżnych.

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA 

• Biegunki i zatrucia pokarmowe - wysokie ryzyko wystąpienia.
• Giardioza, ameboza, cholera, biegunki bakteryjne, robaczyce, WZW A, E. - choroby są przenoszone drogą pokarmową.
• Malaria - ryzyko zarażenia na obszarze całego kraju. Mniejsze ryzyko zarażenia w porze suchej. Malaria występuje na obszarach poniżej 2000 m n.p.m., także w dużych miastach. Z uwagi na fakt, że co jakiś czas następuje wybuch ognisk chorób zakaźnych, przed wyruszeniem w podróż należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną.
• Inne choroby:
     • Wścieklizna,
     • Chikungunya,
     • Japońskie zapalenie mózgu,
     • Laptospiroza,
     • Denga,
     • Schistozomoza,
     • Leiszmanioza skórna i trzewna

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

W Indiach opieka medyczna jest z reguły dobrze dostępna, ale nie odpowiada na ogół standardom europejskim. Od osób, które planują ponad roczny pobyt w Indiach wymaga się wykonania testu na obecność wirusa HIV. Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Zaleca się wykonać następujące szczepienia:

Nazwa choroby

Zalecenia

Tężec / Błonica/ Polio

Infekcja następuje drogą kropelkową (błonica, polio). Istnieje ryzyko zarażenia podczas kontaktu ze skażoną glebą, wodą lub odchodami zwierzęcymi (tężec)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

Dur brzuszny

Ryzyko podczas spożycia skażonej żywności lub wody, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny w razie kontaktu z chorym

Wścieklizna

Zagrożenie w przypadku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami: psy, koty, lisy, konie

Japońskie zapalenie mózgu

Z uwagi na fakt , że jest to najczęściej występujące zapalenie mózgu na Dalekim Wschodzie zaleca się wykonanie szczepienia na tę chorobę osobom podróżującym w rejony zagrożone

 

TAJLANDIA

Tajlandia przyciąga miłośników tajskiej kuchni, przepięknych świątyń, tropikalnej przyrody, a także korzystnymi cenami. Miejscowi są zawsze uśmiechnięci, pomocni i przyjaźnie nastawieni do turystów. Jest to kraj pełen egzotyki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjazd do strefy tropikalnej wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, dlatego zawsze przed tego typu wyjazdem należy się odpowiednio przygotować.

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

• Udar, poparzenia słoneczne - zagrożenia związane z nadmiernym przebywaniem na słońcu,
• Biegunka podróżnych - problemy żołądkowe i biegunki,
• Malaria - istnieje ryzyko zarażenia, zwłaszcza na terenach zalesionych, słabo zurbanizowanych,
• Ukąszenia przez pająki i węże,
• Giarioza, cholera, robaczyce, WZW A, E - choroby są przenoszone droga pokarmową,
• Inne choroby:
     • Gorączki krwotoczne w tym Denga,
     • Japońskie zapalenie mózgu,
     • Leptospiroza,
     • Filariozy

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

W Tajlandii opieka medyczna stoi na stosunkowo wysokim poziomie. Standardowa wizyta lekarska to koszt rzędu 15 - 25 dolarów. Wizyta w szpitalu kosztuje 70 - 170 USD za dobę. Przed wylotem warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej. Zaleca się też wykonanie następujących szczepień:

Nazwa choroby

Zalecenia

Tężec / Błonica / Polio

Infekcja następuje drogą kropelkową (błonica, polio). Istnieje ryzyko zarażenia podczas kontaktu ze skażoną glebą, wodą lub odchodami zwierzęcymi (tężec)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

Dur brzuszny

Ryzyko podczas spożycia skażonej żywności lub wody, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny w razie kontaktu z chorym

Wścieklizna

Zagrożenie w przypadku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami: psy, koty, lisy, konie

Japońskie zapalenie mózgu

Z uwagi na fakt , że jest to najczęściej występujące zapalenie mózgu na Dalekim Wschodzie zaleca się wykonanie szczepienia na tę chorobę osobom podróżującym w rejony zagrożone

 

BRAZYLIA

Brazylia jest pełna kontrastów. Znajdziemy tu wspaniałe plaże, największy las deszczowy na świecie, mieszankę wielu kultur, wspaniałe, nowoczesne miasta współistniejące z biednymi slumsami. Jest to bardzo odległy kraj, w którym często mamy do czynienia z zupełnie innymi problemami zdrowotnymi niż w Polsce. Pamiętajmy więc o istniejących zagrożeniach i odpowiedniej profilaktyce.

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA

• Żółta febra oraz malaria - istnieje ryzyko zakażenia zwłaszcza na terenach obszaru Amazonii,
• Udar i poparzenia słoneczne,
• Ukąszenia przez owady, pająki (szczególnie niebezpiecznym pająkiem jest wałęsak brazylijski), węże.
• Inne choroby:
     • Denga,
     • Onchocerkoza,
     • Schistosomatoza,
     • Trypanosomoza amerykańska (choroba Chagasa),
     • Leiszmaniozy

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU

Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem od chorób zakaźnych. Należy też pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia medycznego. Od osób przyjeżdżających z Europy nie wymaga się przedstawienia karty szczepień. Zaleca się jednak wykonać następujące szczepienia:

Nazwa choroby

Zalecenia

Błonica / Tężec

Infekcja następuje drogą kropelkową (błonica,). Istnieje ryzyko zarażenia podczas kontaktu ze skażoną glebą, wodą lub odchodami zwierzęcymi (tężec)

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Ryzyko podczas spożycia nieumytych owoców, warzyw lub skażonej wirusem wody

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

W razie ryzyka styczności z zakażoną krwią, płynami ustrojowymi, podczas kontaktów seksualnych, czynnikiem ryzyka jest praca w placówkach medycznych

Dur brzuszny

Ryzyko podczas spożycia skażonej żywności lub wody, nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny w razie kontaktu z chorym

Wścieklizna

Zagrożenie w przypadku kontaktu z zainfekowanymi zwierzętami: psy, koty, lisy, konie

Żółta gorączka

Wektorem zakażenia człowieka jest komar. Szczepienie na febrę rekomenduje się zwłaszcza turystom udającym do regionów: Amazonas, Acre, Maranhao, Dystrykt Federalny wraz ze stolicą kraju,Goias,Mato Grosso, Rondonia, Roraima, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Para, Tocantins, Amapa

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się