5 powodów by docenić masaż

06.02.2014
5 powodów by docenić masaż

Masaż traktujemy często jako sposób nagrodzenia się i czekamy z nim  na specjalne okazje- urodziny czy urlop. Korzyści terapeutyczne wynikające z masażu są jednak znacznie większe niż tylko powierzchowne dobre samopoczucie. Lista korzyści jest bardzo długa, oto kilka z nich:

•           Masaż pomaga lepiej spać. Dzięki temu, że zmniejsza napięcie mięśni pomaga w zaśnięciu, ale i w utrzymaniu ciągłości snu. Masaż jest związany ze zwiększonym działaniem fal delta w mózgu, które są odpowiedzialne za głębszy i bardziej spokojny sen.

•           Masaż pomaga łagodzić ból przewlekły. Ból jest sygnałem od naszego organizmu, którego nigdy nie powinniśmy ignorować. W wielu wypadkach masaż może przynieść ulgę, dotyczy to głównie przewlekłych bólów pleców, ramion i szyi. Masaż to o wiele zdrowsza forma zwalczania dolegliwości bólowych niż leki syntetyczne, które jedynie przynoszą ulgę.

•           Masaż pomaga w leczeniu depresji. Regularny masaż uwalnia od napięcia spowodowanego stresem i niepokojem. Dotyk w czasie masażu pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu- hormonu stresu. Dzięki temu masaż leczniczy reguluje poziom hormonu, wpływa to na poprawę samopoczucia i ogólny stan psychiczny.

•           Masaż pomaga zwiększyć odporność. Kiedy jesteśmy zestresowani i niespokojni cały czas nasza odporność spada. Organizm nie jest przygotowany  do obrony przed patogenami, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Masaż leczniczy zmienia znacząco poziom limfocytów, odgrywających istotną rolę w reakcjach odpornościowych. Nawet lekki, delikatny dotyk może wspomóc system limfatyczny do uwolnienia bakterii i wirusów z naszego ciała.

•           Masaż pobudza krążenie krwi. Lepsze ukrwienie mięśni powoduje, że substancje ożywcze są szybciej wchłaniane. Zwiększone  pobieranie tlenu przyspiesza przemianę tlenową w mięśniach, co sprzyja oczyszczaniu się organizmu z toksyn. Serce i płuca zwiększają swoją wydolność.

Autorka: Daria Rogowska

Art

Tkaniny naturalne, a syntetyczne - jak wpływają na skórę?

05.02.2014
Tkaniny naturalne, a syntetyczne - jak wpływają na skórę?

Codziennie dokonujemy wiele decyzji, które mają wpływ na nasze zdrowie. Jedną z nich jest nasz ubiór. Nie tylko styl jest ważny, ale również tkaniny z jakich nasze ubranie zostało uszyte. Dlaczego? To, co nosimy oddziałuje bezpośrednio na naszą skórę. Ma ona zdolność absorbcji wielu substancji i związków, co zresztą wykorzystuje się w kosmetyce oraz wielu rodzajach terapii. Tak samo jak możemy sobie pomóc, możemy również zaszkodzić. Przyjrzyjmy się ciekawym badaniom naukowym dotyczącym wpływu tkanin na skórę. Naukowcy Instytutu Roślin Włókienniczych w Poznaniu we współpracy z naukowcami z Japonii w 2003 roku wykonali szereg ciekawych testów i badań. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza spała w piżamie lub pościeli z tkanin syntetycznych, druga z naturalnych. Rano wszystkim mierzono ciśnienie i badano krew. Najlepiej w rankingu wypadły osoby noszące jedwab, a na drugim miejscu len. Tkaniny te nie elektryzują się i zapewniają skórze doskonałą wentylację. Wykazano, iż temperatura ich ciała była niższa, a poziom hemoglobiny wyższy. Jak widać sprawia to komfort nie tylko skórze, pozostającej w doskonałej kondycji, ale również całemu ciału, które znacznie szybciej jest w stanie się zregenerować oraz nabrać odporności. W dzisiejszych czasach jednak zadaniem tkanin jest także dobry wygląd. Tkaniny naturalne mają wiele zalet, ale również wady. Szybko się gniotą i nierzadko trudno je wyprasować. Ponadto mają znacznie większe właściwości chłonące od syntetycznych. Z jednej strony jest to ich zaletą, z drugiej powoduje, że w zetknięciu z wilgocią szybciej wychładzają organizm. Stąd coraz to nowsze poszukiwania naukowców tkanin mieszanych, które będą miały optymalne właściwości zdrowotne i praktyczne. Zadaniem wykonanych badań było przede wszystkim ustalenie, jaki maksymalny procent domieszki syntetycznej może zawierać tkanina, by wciąż pozostawała bezpieczna dla zdrowia. "Zgodnie z naszą obecną wiedzą, jest to 25 procent syntetyku w tkaninie" - informuje mgr Małgorzata Zimniewska, kierująca w IWN Pracownią Fizjologicznego Oddziaływania Wyrobów Włókienniczych. Jak widać warto sprawdzać informacje zawarte na metce oraz kierować się nimi w wyborze zakupów.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Jak zachować kondycję zimą?

04.02.2014
Jak zachować kondycję zimą?

To pytanie trawi niejedną osobę. Oczywiste, że świetne są wszelkie sporty zimowe. Jednak jak długi możemy wziąć urlop, by rozkoszować się jazdą na nartach, bądź snowboardzie? I co można zrobić na  co dzień, kiedy jogging grozi poślizgiem, jazda na rowerze i rolkach tragicznym wypadkiem, a deskorolka...?!

Na szczęście jest mnóstwo sportów, które możemy uprawiać również o tej porze roku i do tego każdego dnia. Jest również sporo aktywności, które pomagają nam utrzymać kondycję i spalić kalorie, które tak łatwo zaprzyjaźniają się z nami w okresie zimowym. Wiele z nich wykonujemy nie zdając sobie sprawy z tego jak efektywne mogą być jeśli zaangażujemy się w nie w pełni. Zacznijmy może od sportu. To co możemy robić przez cały rok i zawsze nastraja nas optymistycznie to taniec. Od kilku lat głównie za sprawą telewizji nabiera coraz bardziej na popularności. Dzięki temu mamy  sporo szkół tańca oferujących wiele ciekawych stylów. A jeśli nie masz ochoty zapisywać się na kurs potańcz w domu z lub na imprezie. Jeśli do tej pory podpieranie ściany nie było ci obce, najwyższy czas to zmienić. Pożegnaj ścianę, przywitaj parkiet!

Nie tylko w tańcu pracuje całe ciało, jest dyscyplina która świetnie wpływa na równomierny rozwój i kształtowanie sylwetki. Do tego mówi się, że jest najczystszą ze wszystkich. Czy wiesz jaka to? Oczywiście pływanie! Podczas godzinnego treningu spalamy 500 kcal. Oprócz tego sport ten ma dobroczynny wpływ na kręgosłup, co z pewnością przyda się większości osób pracujących w pozycji siedzącej i bez ruchu. Jeśli ktoś oprócz ćwiczeń dla ciała pragnie czegoś dla ducha to polecana jest joga oraz tai-chi. Oczywiście można się również wybrać na siłownię, zajęcia fitness lub callanetics. Ale jest też wiele możliwości zachowania kondycji oraz spalenia kalorii bez dodatkowych wydatków na treningi. Jeśli idziemy z psem lub do sklepu możemy wybrać odrobinę dłuższą drogę i dzięki 15-minutowemu spacerowi spalić 40 kcal. Zamiast jechać windą warto wejść po schodach. Choć czasem zmyć naczynia ręcznie lub dokładnie wyszorować podłogę.

Poniżej krótka lista średnich wartości spalania kalorii w jednej godzinie. Spójrzmy jak przedstawiają się wartości dla aktywności sportowych oraz tych wykonywanych na co dzień:

Ścieranie kurzy – 240 kcal

Zmywanie naczyń – 144 kcal

Gra w kręgle – 300 kcal

Spokojny spacer – 100 kcal

Szorowanie podłóg – 426 kcal

ILE KALORII MOŻESZ STRACIĆ W 15 MINUT?

jogging -125 kcal;

pływanie – 70 kcal;

wędrówka po górach z plecakiem – 150 kcal

gra w piłkę – 150 kcal

gra w tenisa – 100 kcal

gimnastyka na przyrządach -110 kcal;

bieg na długim dystansie -170-200 kcal;

spacer – 40 kcal.

Ja po prześledzeniu tego zestawienia doceniam pracę na czwartym piętrze w kamienicy bez windy:)

Autorka: Clementine Zielińska