Art

5 składników bogatych w antyoksydanty, które pomogą zachować zdrową skórę

03.06.2015
5 składników bogatych w antyoksydanty, które pomogą zachować zdrową skórę

Często słyszymy o wolnych rodnikach, przed którymi należy się bronić. Na szczęście możemy się bronić przed szkodliwym wpływem środowiska- słońcem czy zanieczyszczeniami, których nie da się uniknąć. Naukowcy odkryli, że antyoksydanty najskuteczniej działają w grupach. Każdy z nich zwalcza wolne rodniki w inny sposób i warto łączyć ich możliwości. Tych składników warto szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych:


  1. Szałwia jest rośliną, która zapewnia skórze wiele korzyści. Stwierdzono, że spowalnia starzenie się komórek, a także skutecznie blokuje promienie UV. Dzięki temu pozwala zachować młodość na dłużej.

  2. Rokitnik – z jego owoców pozyskiwany jest  olej bogaty w antyoksydanty. W składzie ma także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera kwasy omega 3, 5, 7 i 9. Wszystkie składniki poprawiają elastyczność i nawilżenie skóry.

  3. Szarotka alpejska świetnie sprawdzi się u posiadaczek cery wrażliwej i suchej. Poza silnie działającymi antyoksydantami roślina ma także właściwości kojące, dzięki temu łagodzi podrażnienia i uspokaja skórę. Polecana jest także do skóry z oznakami starzenia.

  4. Algi zawierają mnóstwo składników mineralnych, które mają dobroczynny wpływ na skórę. To skuteczne antyoksydanty, działają też oczyszczająco i wzmacniająco na skórę. Pobudzają produkcję kolagenu, co jest szczególnie istotne dla kobiet, których skóra zaczyna tracić jędrność.

  5. Reswaratrol występujący w czerwonym winie doczekał się wielu publikacji i badań naukowych. W pełni zasługuje na swoją popularność. Jest skuteczny w walce ze zmarszczkami, ale też trądzikiem jak pokazują najnowsze badania. Resweratrol hamuje wzrost bakterii powodujących trądzik, a także suchość skóry, łuszczenie i podrażnienia skóry.


Szukając skutecznych kosmetyków, warto mieć na uwadze te składniki, jeśli uda się znaleźć preparat z 2-3 składnikami na pewno zadziała skutecznej. Warto kupować kosmetyki od sprawdzonych marek, które dbają o jakość składników. Wiele marek prowadzi dermokonsultacje, na których po wykonaniu badania skóry indywidualnie dobiera odpowiednie kremy. Jeśli nie masz takiej możliwości wybierz mały przyjazny sklep gdzie ktoś z obsługi pomoże Ci dobrać kosmetyk do potrzeb skóry.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

02.06.2015
Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Wzmocnienie organizmu i dobre odżywianie to aspekty, o których warto pomyśleć jeszcze przed ciążą. Ma to duże znaczenie dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Tzw. okres prekoncepcyjny to czas, w którym kobieta powinna pozbyć się niezdrowych nawyków i przygotować się prawidłowo do planowanej ciąży.

Prawidłowe i zbilansowane odżywianie kobiety ma ogromny wpływ na rozwój i odporność dziecka. Jest też kluczowe dla prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, głównie otyłości, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zdrowe odżywianie polega na odpowiednim zbilansowaniu posiłków i dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych, tak żeby uniknąć niedoborów, ale też nadmiaru witamin i składników mineralnych. Przed ciążą jak i w czasie ciąży ważna jest kontrola kluczowych parametrów takich jak poziom żelaza, jodu, DHA.

Bardzo istotna jest też prawidłowa waga przyszłej mamy, zarówna nadwaga jak i niedowaga mają negatywny wpływ na rozwój płodu i proces programowania żywieniowego. Jedzenie za dwoje w czasie ciąży, jest już dawno obalonym mitem. Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest bardzo indywidualną kwestią, jednak średnio przyjmuje się że jest to 14 kg.

Przyszła mama powinna zrezygnować ze wszystkich używek, potraw ciężkostrawnych, a także  dań typu fast food. Warto też unikać surowych ryb i mięsa, serów pleśniowych oraz słodyczy. Odpowiedni skład i jakość diety wpływają na rozwój umysłowy dziecka , jego zdolności poznawcze, a także działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Nadmiar białka w żywieniu powoduje zwiększoną częstość występowania nadwagi i otyłości u dzieci, może też być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z ryzykiem późniejszych chorób wiążą się też niedobory składników odżywczych w diecie dziecka, takich jak: DHA, żelazo, kwas foliowy, jod. Ich braki mają też związek z wolniejszym rozwojem umysłowym dzieci i niższym poziomem inteligencji.

W trosce o zdrowie mamy i dziecka warto poradzić się dietetyka, który wysłucha naszych potrzeb i upodobań kulinarnych i w oparciu o wiedzę ułoży zdrowy jadłospis. Bez fachowej wiedzy ciężko jest zbilansować  dietę w życiu codziennym. Stosując się do zaleceń dietetyka wprowadzimy też wiele zdrowych nawyków, które pozwolą szybciej wrócić do formy po ciąży. Skoro wiemy już, że odżywianie jest tak ważne nie warto go zaniedbywać, zwłaszcza kiedy planujemy ciążę.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

01.06.2015
Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

Punkty spustowe - czym są i jak je leczyć?

Charakterystyczną cechą punktów spustowych jest wrażliwość uciskowa, jednak nie każda wrażliwa i nadreaktywna okolica ciała jest punktem spustowym. Nadmierna wrażliwość może być spowodowana zmniejszeniem przepływu krwi, zwłóknienia tkanek lub bliznami.

Punkty spustowe tzw. Trigger Points, to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Są wyczuwane pod skórą jako małe guzki, czasem mogą być wielkości ziarnka ryżu. Przy ucisku odczuwany jest charakterystyczny ból, który promieniuje według określonych reguł i schematów. Osoba, która posiada aktywne punkty spustowe mięśnia  czworogłowego grzbietu najczęściej cierpi z powodu częstych bólów  głowy.

Punkty spustowe mogą przybierać formą utajoną i aktywną. Utajone nie dają objawów klinicznych, do momentu kiedy nie są celowo drażnione. Sprowokowany ucisk może spowodować tępy ból w danej okolicy, po zwolnieniu ucisku ból ustępuje. Punkty aktywne powoduje objawy bólowe. Czeto występują one w skupiskach i ważną kwestią jest odnalezienie najbardziej aktywnego punktu w obrębie grupy. Mogą umiejscawiać się w różnych miejscach na włóknach mięśniowych, np. na brzuścu, ścięgnach, więzadłach czy okostnej. Każdy mięsień może stać się ich skupiskiem.

Skąd biorą się punkty spustowe?

Przyczyn powstania może być wiele, to niektóre z nich:


  • nadmierne skró­ce­nie, napię­cie lub prze­cią­że­nie mięśnia,

  • uraz,

  • przewlekłe unie­ru­cho­mie­nie,

  • gorączka,

  • zaburzenia przemiany meta­bo­licz­nej ,

  • niedotlenienie tkanek.


Nie należy ich zaniedbywać, bardzo ważne jest uwolnienie punktów spustowych. Dolegliwości bólowe powodują, że organizm wytwarza różne kompensacje, żeby uwolnić się od bólu. Często są to nieprawidłowe wzorce, które mogą prowadzić do powstawania kolejnych punktów spustowych, lub dysfunkcji w obrębie mięśni oraz narządu ruchu. Mogą być przeszkodą do regularnego uprawiania sportu i przeszkadzać w osiąganiu lepszych efektów.

Jak sobie z nimi radzić?

Najważniejsza jest ich dokładna lokalizacja, doświadczony terapeuta dobierze odpowiednie działania terapeutyczne. Istnieje kilka technik uwalniania punktów spustowych. Dodatkowo dla wspo­ma­ga­nia pro­cesu tera­peu­tycz­nego możemy posłu­żyć się ultra­dź­wię­kami czy Kinesiology Tapingiem. Terapia punktów spustowych przynosi bardzo dobre rezultaty.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się