Art

AB najrzadsza grupa krwi

24.12.2016
AB najrzadsza grupa krwi

AB a dokładniej AB Rh(-) to najrzadziej spotykana grupa krwi. Wiążę się to z tym, że do jej stworzenie konieczne są dwa czynniki genetyczne oraz ich odpowiednie dopasowanie. Grupy krwi i ich częstość występowania dotyczy każdego z nas. Wato wiedzieć o nich więcej.

 

Dziedziczenie grupy krwi

To rodzice przekazują dziecku grupę krwi. Dziecko, które ma grupę AB, nie może mieć rodzica z grupą krwi O, która jest najczęściej występującą grupą krwi. Statystycznie możliwość wystąpienia grupy AB jest znikoma.

 

Podobnie jest z czynnikiem Rh, przy którym dziedziczeniu podlega antygen D. Znajduje się w erytrocytach i dziedziczy się go na zasadzie dominacji. Wystarczy, żeby jeden z rodziców miał antygen D, żeby dziecko także zostało jego posiadaczem. Aby dziecko miało współczynnik Rh(+) oboje rodziców musi go posiadać.

 

Przetaczanie krwi

Najbezpieczniej przetaczać krew w 100% zgodną u dawcy i biorcy. Zawsze przed podaniem robi się badania i tak zwaną „próbę krzyżową”, które pozwalają stwierdzić zgodność. Niestety nie zawsze możliwe jest krwi w 100% zgodnej. Może zabraknąć krwi danej grupy, a transfuzja będzie konieczna, zazwyczaj w wyniku nagłych wypadków losowych.

Najbardziej uniwersalną grupą jest krew grupy 0 Rh(-). Bez względu na to jaką krew ma poszkodowany  może ją przyjąć. Nie ma ryzyka konfliktu serologicznego, a erytrocyty grypy 0 będę przyswojone przez organizm każdej osoby.

 

Dawca krwi

Każda grupa jest potrzebna i warto zastanowić się na oddawaniem krwi i zostaniem honorowym dawcą. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, a przy okazji do kilka miesięcy nasze krew zostaje przebadana. Mimo, że krew grupy występuje bardzo często, jest także duże zapotrzebowanie na nią. Warto zastanowić się nad możliwością oddawania krwi, może to uratować komuś życie.

 

Krew to płynna tkanka ustrojowa, która mimo licznych badań ciągle jest nie do zastąpienia inną substancją. Krew jest symbolem życia i w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie. W każdym mieście można dowiedzieć się więcej na temat zostania dawcą krwi.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 27

car finance with iva

12.12.2023

Hey there just wanted to give you a quick heads up. The
words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.

I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser
compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

car finance with iva

12.12.2023

Hey there just wanted to give you a quick heads up.
The words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.

I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser
compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many
thanks

D Change

30.11.2023

Great delivery. Sound arguments. Keep up the great work.

Art

Aktywność fizyczna a miesiączka

23.12.2016
Aktywność fizyczna a miesiączka

Czy aktywność fizyczna w czasie miesiączki jest wskazana? Czy może zaszkodzić? Jest wiele teorii na ten temat, wiele osób woli odpoczywać, ale czy jest to konieczne?

Wysiłek fizyczny w czasie menstruacji powinien być dostosowany do predyspozycji dlatego trzeba słuchać swojego organizmu i zadbać o swój komfort.

 

Każda kobieta ma inne dolegliwości w czasie miesiączki, u jednych pojawiają się silne dolegliwości bólowe, u innych występują silne skurcze mięśni. Inny jest też czas i intensywność krwawienia. Nie ma jednak wyraźnych przeciwwskazań do zaprzestania ćwiczeń. Wręcz przeciwnie, endorfiny wytwarzane w czasie aktywności pozytywnie wpływają na nastrój i przyczyniają się do obniżenia napięcia. Wysiłek może złagodzić jest objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

Mimo wszystko menstruacja nie jest komfortowym czasem, wiele kobiet nie czuje się w tym czasie najlepiej w swoim ciele. To za sprawą podwyższonego poziomu progesteronu. Często jest to powodem obniżonej wydolności. Nie jest to jednak powód do zaprzestania aktywności. Warto dostosować ją do swoich możliwości. Co wybrać w czasie miesiączki?

 

Jeśli odczuwasz dużą bolesność mięśni brzucha możesz złagodzić je relaksacją i ćwiczeniami rozluźniającymi. Jeśli jesteś aktywna na co dzień, nie rezygnuj z wysiłku. Badania dowodzą, że  w czasie miesiączki i tuż po niej, zdolności do wysiłku są znacznie większe. Uczucie osłabiania wynika często ze złego stanu psychicznego.

Wykonuj zaplanowane treningi, jeśli ćwiczysz regularnie. Kiedy chcesz zadziałać przeciwbólowo i nie ćwiczysz regularnie są formy aktywności szczególnie polecane. Wybierz się na jogę, pilates, zajęcia rozciągające, idź na spacer albo basen. To zdecydowanie najlepszy wybór, kiedy chcesz się zrelaksować i zrobić dla siebie coś dobrego.

 

Czego unikać?

Nie wskazane są mocne treningi siłowe, intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha, a także długotrwałe przegrzewanie ciała.

 

Obserwuj organizm

Jeśli zauważysz, że w czasie wysiłku krwawienie się nasila, albo odczuwasz inne dolegliwości, nie ćwicz. Nie każdy organizm reaguje tak samo, często modyfikacje ćwiczeń, albo skrócenie ich czasu zadziała o wiele lepiej.

 

Daria Występek

 


 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Doceń właściwości herbaty

22.12.2016
Doceń właściwości herbaty

Zima to czas, w którym często sięgamy po herbaty i ziołowe napary. Krótsze i zimniejsze dni wymagają częstego sięgania po ciepłe i rozgrzewające napoje. Ich właściwości są znacznie korzystniejsze niż możemy przypuszczać. Poza przyjemnym uczuciem rozgrzania, możemy wpłynąć korzystnie na układ odpornościowy i trawienny.

 

Najlepiej unikać dużej ilości czarnej herbaty, która nie jest tak zdrowa i korzystna dla nas. Znacznie lepiej sięgać po zioła herbaty zielone, białe czy czerwone. Czarna herbata zalecana jest najwyżej raz dziennie, najlepiej rano, ze względu na swoje pobudzające właściwości.

 

Zioła na przeziębienie

Kiedy dopada nas przemęczenie i przeziębienie, warto rozgrzać się ciepłym ziołowym naparem. Dobrze mieć w domu pokrzywę, lipę, czy korę dębu. W razie potrzeby można dodać do nich także syrop malinowy, imbir, cynamon, kardamon, a nawet pieprz cayenne. Takie przyprawy postawią nas na nogi i pomogą się wzmocnić.

 

Herbata zamiast podjadania

To bardzo dobry nawyk. Zwłaszcza kiedy spędzamy więcej czasu w domu, pojawiają się tendencje do podjadania. Najczęściej przekąskę są słodycze, które sztucznie napędzają apetyt. Na rynku jest wiele ziołowych herbat, które mają naturalnie słodkawy smak i mogą zastąpić słodycze. Warto spróbować tych z dodatkiem naturalnie słodkiej lukrecji, albo z kakaowca.

 

Poza działaniem rozgrzewającym herbata wspomaga też trawienie. Szczególnie polecana jest herbata miętowa, z pokrzywy czy melisa. Napar pobudza wydzielanie soków żołądkowych, łagodzi bóle brzucha, działa rozkurczająco i kojąco na żołądek. Warto pić je regularnie i korzystać z ich dobroczynnego działania.

 

Krótsze dni często wiążą się z ospałością i gorszym nastrojem. Kiedy potrzebujesz energii i pobudzenia sięgnij po zieloną herbatę. Świeże liście zaparzaj nie dłużej niż 3 minuty, dzięki temu będzie działać pobudzająco. Pomoże na pozbycie się uczucia znużenia i senności. Pobudzi, ale nie tak intensywnie jak kawa, dlatego można pić ją także w drugiej połowie dnia.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się