Art

Alergia na ziemniaki

22.07.2015
Alergia na ziemniaki

Alergia to reakcja obronna organizmy na substancję drażniącą układ odpornościowy. Takie reakcje zauważyć można już u niemowlaków, choć coraz częściej problem ten dotyka ludzi po 30-tym, a nawet 50-tym roku życia. Z alergią da się żyć. Największym problemem jest znalezienie winowajcy. Niestety nie jest to taka łatwa sprawa. Niektórzy wiedzą od razu, ponieważ objawy występują tuż po zjedzeniu pokarmu. Inni szukają miesiącami i zdarza się, że przypadek decyduje o szczęśliwym odkryciu.

Ziemniaki - podstawa polskiej kuchni. Jedno z powszechniejszych warzyw, które można spotkać min. w kopytkach, chlebie lub jako część obiadu. Coraz częściej na ziemniaki uczulają się dzieci. Niestety znajdują się one w prawie wszystkich gotowych daniach słoiczkowych. Warzywo bardzo często traktowane przez rodziców i lekarzy jako bezpieczne, sieje spustoszenie w brzuszkach i jelitach maluchów. Często dzieci uczulone na ziemniaka mogą spożywać bataty. Jeśli jednak potomka uczula batat to z pewnością będzie go uczulał zwykły ziemniak. Niestety w sklepach czyhają na nas żywieniowe pułapki. Wszechobecna mąka ziemniaczana jest bardzo dużym zagrożeniem dla alergików. Można próbować ją zastąpić tapioką, lecz bardzo ostrożnie. Największą pułapką jest maltodekstryna. Z definicji łatwo przyswajalna przez organizm, lecz otrzymywana poprzez częściową hydrolizę skrobi. Dodawana do wyrobów cukierniczych, przetworów owocowych, a nawet środków leczniczych. Rodzic alergika uczulonego na ziemniaka może nie mieć świadomości, że probiotyk w formie proszku może szkodzić, a w formie kropli już nie. Niestety maltodekstryna jest masowo dodawana do kaszek i kleików, przez co maluchy mają z nią styczność juz przy pierwszym stałym posiłku.

Wiedza jest naszym orężem w walce z alergią. Czytajmy, studiujmy etykiety, pytajmy sprzedawców. Mamy prawo do pełnej wiedzy na temat produktów, które kupujemy. Tylko tak będziemy wiedzieli, co jemy i co podajemy naszym dzieciom. Tylko przy czasowej izolacji od alergenu organizm ma możliwość się na niego uodpornić. Dajmy mu na to szansę, by pomóc sobie i swoim pociechom.

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak wybrać buty do biegania?

21.07.2015
Jak wybrać buty do biegania?

Wybór butów biegowych to nie lada wyzwanie dla początkujących. W sklepach sportowych są działy z butami startowymi, treningowymi, amortyzowanymi, terenowe, przeznaczone dla różnego rodzaju stopy..można zgubić się w tym gąszczu. Skąd wiedzieć jakie buty wybrać?

Nie każdy chce mieć szafę pełną butów sportowych, nie każdy może sobie też na to pozwolić. Idealnie byłoby mieć dwie lub trzy pary butów do biegania. Buty treningowe lub terenowe, jeśli biegasz głównie po lesie (sprawdzają się też w czasie deszczu, lub na mokrym terenie) i buty startowe.

Planując regularne treningi biegowe konieczne jest posiadanie przynajmniej jednej dobrej pary butów. Można oszczędzić na każdym innym elemencie stroju biegacza, ale nie na butach. Pozwoli to uchronić przed kontuzjami i znacznie poprawi jakość biegu. Nie zawsze warto podążać za nowościami, czasem lepiej sięgnąć po sprawdzone buty z wcześniejszego sezonu. Za nowinki na rynku często niepotrzebnie przepłacamy.

Treningi w mieście po asfalcie można wykonywać w lżejszych butach z cienką podeszwą. Taki but jest bardziej dynamiczny. Kiedy wybieramy się na trening do lasu, podeszwa powinna być twardsza, ze względu na nawierzchnię i przeszkody na trasie, np. kamienie, nierówny teren, błoto. Buty do biegania w terenie mocniej wspierają kostkę i chronią przed urazem. Przy wyborze obuwia bardzo ważna jest nawierzchnia, po której biegamy.

Buty startowe są zazwyczaj lżejsze, przeznaczone na długie trasy. Nie są konieczne u poczatkujących biegaczy, ale przy starcie w zawodach na dłuższych dystansach warto o nich pomyśleć.  Takie buty ułatwiają szybsze bieganie i nie obciążają stopy. Zakładając je odczujemy różnicę na starcie.

Kolejny aspekt to naturalne ustawienie stopy, możemy mieć stopę neutralna, supinującą lub pronującą. Można dobrać do nich odpowiednie obuwie, albo kupić wkładki do butów. Ustawienie stopy najłatwiej sprawdzić na specjalnej platformie w sklepach dla biegaczy.

Czy da się dobrać buty idealne?

Nieoceniona jest pomoc specjalistów. Coraz częściej w sklepach dla biegaczy można wykonać badanie stopy, fachowy personel może bardzo ułatwić wybór. W takich sklepach bardzo często pracują zapaleni biegacze. Warto poszukać sklepu z polecenia i zaufać specjaliście. Dobre obuwie pozwoli zachować dobra sylwetkę w czasie biegu i mniej obciąży stawy.

 

Autorka: Daria Wystepek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Witamina C - musisz to wiedzieć!

20.07.2015
Witamina C - musisz to wiedzieć!

Witamina C

Jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia? Jakie są symptomy jej niedoboru? Gdzie jej szukać? Przygotowaliśmy dla Was garść informacji w postaci infografiki. 

Witamina C

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się