Art

Analiza składu ciała

25.12.2015
Analiza składu ciała

Jedną z najbardziej dokładnych i nie inwazyjnych metod pomiaru składu ciała jest pomiar BIA czyli bioimpedancji elektrycznej. Polega na przepływie prądu elektrycznego przez organizm, co jest niewyczuwalne i całkowicie bezpieczne. Prąd przepuszczany przez ciało na niskie natężenie i wysoką częstotliwość. Tkanki dobrze uwodnione jak np. mięśnie dobrze przewodzą impuls elektryczny, odwrotnie jest w przypadku tkanki tłuszczowej i kostnej. Analiza składu ciała jest dobrze znana osobom odchudzającym się pod okiem dietetyka, lub intensywnie ćwiczącym na siłowni. To najlepszy pomiar jaki możemy zrobić chcąc monitorować swoje wysiłki. To także pomocnicze badanie często wykorzystywane w medycynie, szczególnie ważne dla osób z nadwagą czy otyłością. Jakie parametry poznamy dzięki pomarowi? Po wprowadzeniu wieku, płci i wzrostu urzadzenie wyliczy nam BMI, procent tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie oraz masę mięśniową. To najważniejsze informacje, a w zależności od urządzenia możemy dostać więcej ciekawych parametrów. Ilość tanki tłuszczowej w organizmie nawet u osoby z prawidłowiym BIM może być zbyt duża. Parodoksalnie to dość często u osób, które nie po święcają wystarczająco dużo czasu na aktywnośc fizyczną. Niska masa ciała nie świadczy wcale do dobrym składzie ciała. Tłuszcz waży znacznie mniej od mięśni. Osoby o większej masie mięśniowej często ważą więcej mimo, że są bardzo smukłe. Dlatego każdy dbający o swoje zdrowie i kondycję fizyczną powiniem wykonać taką analizę kiedy będzie ku temu okazja. Kolejnym bardzo istatnym wskażnikiem jest nawodnienie organizmu. Niewystarczająca ilość wody może spowodować, że wykonanie treningu zwłaszcza o wysokiej intensywności będzie niemożliwe. Spędzając długie godziny na tereningu bez odpowiedniego nawodnienia organizmum nie poprawimy swoich wyników, a co gorsze stopniowo zmeczymy organizm. Przez wydzielanie potu ciało ochładza się, a długie treningi bez odpowiedniego nawodnienia mogą prowadzić do odwodnienia. Analiza składu ciała pomoże sprawdzić czy nasz tryb życia pozytywnie wpływa na wszystkie parametry. Kiedy nie będziemy z nich zadowoleni, będziemy wiedzieć nad czym trzeba popracować. Ta prosta analiza trwa kilka minut, warto wykonać ją raz w roku i porównywać uzyskane efekty.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wesołych Świąt

24.12.2015
Wesołych Świąt

  Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego 2016 Roku,

życzy zespół RankingLekarzy.pl

wesolych Swiat

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka?

23.12.2015
Jak radzić sobie z kaszlem u dziecka?

Uporczywy kaszel u dziecka jest bardzo dokuczliwy, utrudnia oddychanie, zakłóca sen i jest powodem zmartwienia rodziców. Nie każdy kaszel wymaga wizyty u lekarza, czasem może być skutecznie wyleczony domowymi sposobami. Warto znać kilka z nich.

Kaszel może być wywoałny przez różne czynniki, nie zawsze jest to objaw choroby. Jest to reakcja obronna organizmu, który stara się pozbyć czynników podrażniających. Może być wywołany przed kurz, pyłki, dym papierosowy, czy intensywne zapachy. Sam kaszel zwykle nie świadczy o chorobie, muszą towarzyszyć mu inne objawy, zazwyczaj podwyższona temperatura.

Często pokasływanie u dziecka może świadczyć o alergii, jeśli powtarza się to zawsze podczas zabaw z kotem, czy w czasie przebywania na dywanie możesz skojarzyć co jest przyczyną. Obserwacja jest bardzo ważna, bo trafna diagnoza szybko pomoże wyleczyć dziecko i zapobiec rozwijaniu się poważniejszych schorzeń jak np. astma.

Kaszel suchy i mokry

Kaszel suchy jest bardzo uciążliwy, sprawia że dziecko ma wysuszoną i podrażnioną śluzówkę. Daje to wrażenie ciągłej potrzeby odkasływania co jest meczące. Powoduje  piekący i nieprzyjemny ból gardła. Po kilku dniach zazwyczaj zmienia się on na kaszel mokry, przy którym organizm pozbywa się nagromadzinego w drogach oddechowych śluzu. Taki rodzaj koszlu utrzymuje się aż do momentu całkowitego oczyszczenia dróg oddechowych, może to trwać nawet kilka tygodni.

Jak radzić sobie z takimi objawami?

Domowe kuracje są często bardzo skuteczne i warto od nich zacząć. Bardzo ważne jest nawilżanie powietrza, suche śluzówki są bardziej podatne na podrażnienia powodujące ból gardła. Możesz kupić nawilżacz lub porozkładać w domu pojemniki z wodą czy  powiesić w kilku pomieszczeniach mokre ręczniki.

Odpowienia nawodnienie jest szczególnie ważne, zachęcaj dziecko do picia wody kiedy tylko masz okazję. Można też podawać niesłodzone herbatki ziołowe, dobrze sprawdzi się napar z lipy i czarnego bzu.

Kolejnym sprawdzonym sposobem są inhalacje. Warto przygotować wywar z ziół, lub wspomóc się olekami eterycznymi. Małe dzieci nie powinny pochylać się nad naparem, wystaczy, że będzie znajdował się niedaleko, żeby mogło oddychać ciepłym powietrzem. Trzeba zachowac ostrożność i dopilnować żeby dziecko się nie poparzyło.

Przy uporczywym mokrym kaszlu oklepuj plecy dziecka, pomaga to w odrywaniu się wydzieliny i przyspiesza proces leczenia. Oklepuj nie za mocno ręką ułożoną w łódeczkę, zacznij od koca żeber i kieruj się ku górze, w kierunku łopatek i ramion. Najlepiej kiedy dziecko jest w pozycji siedzącej w głową opartą o stół. Możesz powtarzać to kilka razy dziennie w razie bardziej uporczywego kaszlu.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się