Art

Arcydzięgiel lekarski - właściwości lecznicze

05.06.2017
Arcydzięgiel lekarski - właściwości lecznicze

Arcydzięgiel znany także jako dzięgiel litwor, angelika oraz anielski korzeń jest rośliną należącą do rodziny selerowatych. Wykorzystuje się go jako środek leczniczy w postaci naparów i nalewek do spożycia, ale także jako olejek do nacierania. W medycynie ludowej znane są jego właściwości zdrowotne już od czasów średniowiecza.

Na problemy skórne

Z arcydzięgla wyrabia się olejek, a także spirytus. To doskonałe lekarstwo na różnego rodzaje bóle korzonków i reumatyzm. Sprawdza się także przy nerwobólach i wszelkiego rodzaju ,,łamaniach w kościach". Arcydzięgiel ma zastosowanie w medycynie ludowej w przypadku występowania bielactwa. Zawarte w tej roślinie substancje powodują zwiększoną produkcję melaniny i ustępowanie białych plam na skórze.
Olejek i spirytus z arcydzięgla łagodzą podrażnienia, swędzenia i stany zapalne skóry. Można je więc zastosować w przypadku występowania świerzbu, trądziku oraz łuszczycy.      

Na problemy żołądkowe

Arcydzięgiel stosuje się nie tylko jako smarowidło na różnego rodzaju dolegliwości skórne, ale również przyjmuje się go doustnie. W tym celu wykorzystuje się korzeń rośliny, z którego powstaje napar. Można go stosować na problemy żołądkowe. Działa rozkurczowo, łagodzi ból oraz wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest doskonałym środkiem w przypadku wrzodów żołądka. Działa też wiatropędnie. Arcydzięgiel od dawna używany jest w medycynie ludowej w leczeniu niestrawności i braku apetytu.   

Na nerwy

Napar z korzenia tej rośliny jest też stosowany jako środek na uspokojenie. Dlatego zaleca się go osobom, które cierpią na nerwice. Arcydzięgiel pomaga w stanach głębokiego wzburzenia, pobudzenia i kiedy czujemy niepokój. Może być stosowany jako środek nasenny oraz pomagający się wyciszyć i zrelaksować.

Na zdrowie

Od dawna arcydzięgiel przyjmowano na zachowanie młodości i poprawę zdrowia. Można nim płukać włosy w celu pozbycia się łupieżu oraz wtedy, gdy mają tendencję do przetłuszczania. Roślina ta stosowana w postaci spirytusu lub olejków wspomaga regenerację mięśni po wzmożonej aktywności fizycznej. Wpływa też na pozbycie się toksyn z organizmu, dlatego warto ją stosować po zatruciach chemikaliami, jak też alkoholem. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać chorobę u dziecka?

06.06.2017
Przeziębienie czy grypa – jak rozpoznać chorobę u dziecka?

Katar, kaszel, bolące gardło to najczęstsze objawy, że coś rozwija się w  organiźmie. Czy to przeziębienie czy też grypa jak rozpoznać, zwłaszcza jeżeli dziecko nie potrafi informować.

Gorączka, kaszel czy katar mogą spowodować, że maluch stanie się markotny, nie będzie chciał się bawić czy też będzie odmawiał jedzenia. Skąd możemy widzieć czy to coś poważnego czy też zwykłe przeziębienie zanim skontaktujemy się z lekarzem.

 

To przeziębienie gdy:

Objawy nie wystąpiły nagle. Trzeba też obserwować z jaką prędkością pojawiają się kolejne symptomy. Jeżeli jednego dnia zauważyłaś, że dziecko ma katar, a na drugi dzień wystąpił kaszel, to można mówić o przeziębieniu. Nieżyt nosa jest objawem charakterystycznym dla  infekcji wirusowej – stosunkowo rzadko pojawia się przy grypie.

Grypa, zazwyczaj ścina z nóg. Oprócz wysokiej gorączki pojawiają się bóle całego ciała. Jeżeli u dziecka z godziny na godzinę pojawiają się kolejne objawy infekcji wirusowej, to można stwierdzić że to grypa.

Zazwyczaj infekcji grypowej towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż 2- 3 dni należy skontaktować się z pediatrą.

 

Jak możemy pomóc dziecku?

Dziecko w czasie przeziębienia i grypy może nie mieć apetytu i być marudne i jest to całkiem normalne. Podczas choroby warto podawać dziecku dużą ilość napojów.  Bardzo dobrym sposobem są ciepłe napoje w postaci herbatek owocowych czy też wody z sokiem malinowym, wody z miodem.  Podczas choroby picie jest bardzo istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko odwodnienia.

Podczas choroby nasze dziecko może nie mieć apetytu, nie należy zmuszać dziecka do jedzenie gdyż organizm może być zajęty walką z infekcją wirusową. Bardzo dobrym rozwiązaniem podczas choroby jest podawanie warzyw i owoców. Są zdrowe, lekkostrawne oraz  zawierają witaminy. Gdy dziecko nam gorączkuje warto sięgnąć po chłodne okłady, pomogą obniżyć temperaturę.

 

Jak uchronić dziecko przed przeziębieniem lub grypą?

Jak możemy uchronić nasze dziecko przed przeziębieniem czy też grypą ?

Jest kilka prostych sposobów, jeżeli będziemy je przestrzegać to ryzyko na zachorowanie na pewno się zmniejszy.

Higiena
Od najmłodszych lat należy oswajać nasze dziecko z codzienną higieną, pomoże to mu też w funkcjonowaniu w przedszkolu.

Przegrzewanie dziecka
Ubiór dziecka powinien być dopasowany do pogody. Ubieranie kolejnej warstwy po to aby dziecko się nie przeziębiło może spowodować  odwrotny skutek.

Dbaj o dietę
Prawidłowe jedzenie ma nam nie tylko dostarczyć energii ale także wartościowych składników. Jesteśmy tym co jemy dlatego ważne jest aby dieta naszego dziecka była zbilansowana różnorodna oraz przyrządzana z wartościowych produktów. 

 

przedszkoland.pl

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Wirus VZV u dzieci i kobiet w ciąży

07.01.2017
Wirus VZV u dzieci i kobiet w ciąży

Półpasiec i ospa wietrzna to choroby wirusowa. Wywołuje ge ten sam wirus- VZV (Herpesvirus varicella zoster). Ospa to choroba wieku dziecięcego, półpasiec natomiast występuje najczęściej po 50 roku życia. Pojawia się u osób, które chorowały na ospę wietrzną, wirus VZV może uaktywnić się po kilkudziesięciu latach.

 

VZV a ciąża

Nie zdarza się to często, ale są przypadki zachorowania na półpasiec z czasie ciąży. Jest on jednak znacznie mniej groźny dla płodu niż ospa wietrzna. Zwłaszcza pierwsza ciąża niesie za sobą duże ryzyko. W przypadku ospy dziecko może przyjść na świat z tzw. wrodzoną ospą wietrzną, co może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi. Do najczęstszych wad należą- zanik kory mózgowej, niewykształcenie kończyn, zapalenie siatkówki oka.

 

Półpasiec nie daje tak poważnych powikłań, kiedy jest zdiagnozowany w czasie ciąży. To dlatego, że wirus nie występuje we krwi i ma znikome szanse na przedostanie się do krwiobiegu dziecka.

Groźne jest nie tylko zakażenie wirusem w czasie ciąży, ale także choroby około porodowe. Kiedy kobieta zachoruje na około 5 dni przed porodem może to doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Równie rożny w tym czasie może być zarówno półpasiec jak i ospa wietrzna.

 

Wirus VZV u dorosłych

Pierwszym objawem jaki jaki można zaobserwować na skórze jest wysypka z ropnymi pęcherzykami. Jest ona nieprzyjemna i bolesna. Najczęściej wysypka koncentruje się na jednej połowie ciała- kończynach, tułowiu, czasem też twarzy. Objawy utrzymują się przez około 2-4 tygodnie. Może pojawić się gorączka, nudności, ogólne osłabienie i bolesność mięśni. U dorosłych choroba przebiega znacznie ciężej, u dzieci często mija bezobjawowo.

 

Leczenie

Leczenie jest najczęściej objawowe, jednak wymaga kontroli lekarskiej. Wskazane są środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, oraz hamujące rozwój wirusa VZV. Dzieciom zaleca szczepienia, które chronią przez ospą i półpaścem, są one podawana w dwóch dawkach po 9 miesiącu życia. Po zaszczepieniu choroby nie powinny się pojawić, a jeśli wystąpią będą miały znacznie łagodniejszy przebieg.

 

Daria Występek

 

przedszkoland.pl

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się