Art

AYURVEDA

07.05.2014
AYURVEDA

Ayurveda to system medyczny, obejmujący człowieka holistycznie, to znaczy dbający jednocześnie o jego ciało, umysł oraz duszę. Jednak przede wszystkim -  jest to filozofia życia. Wywodzi się z Indii i jest jednym z najstarszych systemów medycznych na Świecie - liczy sobie ponad 5 tysięcy lat.

Słowo Ajurweda składa się z dwóch słów, ze słowa „ayus” (ayushya – życie lub siła życiowa) i słowa „veda” (veda- wiedza lub nauka).

Nazwa oznacza dosłownie „wiedza o życiu” – ayus – życie lub siła życiowa oraz veda – wiedza lub nauka. Zasady ajurwedy zostały zapisane w wedach – Świętych Księgach Hinduizmu.  Jako koncepcja Zdrowia i Terapii została uznana przez WHO w 1979 roku.

Pierwszy raz zetknęłam się z ajurwedą dzięki Dorocie (Love you!:) która łamaną polszczyzną próbowala mi wytłumaczyć czym są doshe i po tamtym spotkaniu zaintrygowana zaczęłam wertować książki i dostępne informacje z czego wyłonił się obraz nauki zwięzłej oraz obejmującej szeroki zakres powiązań pomiędzy ciałem a duszą. Zaskakującym dla mnie faktem był ogrom praktycznych rad dotyczących zdrowia. Nie było to zwykłe pitu pitu bazujące na ogólnikach. Spotkałam się z bardzo dokładnymi przepisami (kuchnia ajurwedyjska) mającymi na celu zrównoważenie dosh czy zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji ciała.

Wiele z tych rzeczy wypróbowałam na sobie, mimo, iż z racji weganizmu nie mogę stosować się do wszystkich jej zaleceń jak np. stosowanie masła ghee czy mleka, które w kuchni wjurwedyjskiej a także po prostu indyjskiej jest bardzo często wykorzystywane. Niemniej jednak uznałam, że ajurweda jest warta poświęcenia jej uwagi. Odniosłam wiele pozytywnych rezultatów ‘badając’ na sobie jej wpływ i za to mogę ręczyć.

Jeżeli szukasz harmonii i równowagi, chcesz aby za dobrym samopoczuciem stało również zdrowe ciało i umysł  - polecam ajurwedę.

Oczywiście nie wszystkie zabiegi można wykonać samemu w domu, ale jest też szereg takich z którymi sobie śmiało poradzimy.

Ale najpierw rozłóżmy temat na czynniki pierwsze.

3 podstawowe założenia:

  • Elementy z których składa się ziemia i wszystko co się na niej znajduje to - mahabhutas
  • Reprezentacja elementów w ciele to - doshas
  • Podstawowe właściwości każdej materii na Ziemi to - gunas

Wszystkich elementów (mahabhutas) jest pięć.

- woda

- ogień

- powietrze

- ziemia

- eter

Wszystko co znajduje się na ziemi mozna podzielić wg cech charakterystycznych na te ‘kategorie’

Jeżeli przypisujemy coś do elementu ognia bierzemy pod uwage jego cechy takie jak ‘łatwopalność’,gorąco, właściwości rozgrzewające  itd. Wlaściwości pięciu elementów rozpoznawane są przez zmysły - smak, zapach,dotyk

Wg tej metody określone są nie tylko składniki pożywienia, ale również cykle takie jak dni, pory roku czy też życie jako takie – na każdy okres przypada inny element i jego właściwości.

Cyt. ze strony www.ajurweda.pl :

„(...)ludzkie życie podzielone jest na okres dzieciństwa, czas kiedy następuje wzrost w sensie fizycznym (woda i ziemia) i dorosłość, która jest aktywna i zmienna (ogień) oraz wiek dojrzały, kiedy spada nasza aktywność ruchowa i ciało zaczyna słabnąć (przestrzeń i powietrze). Pogoda może być zimna i deszczowa (woda, ziemia), gorąca i sucha (ogień, powietrze) lub wietrzna i chłodna (powietrze, przestrzeń) (...)

(...)Wszystkie elementy (mahabhutas) posiadają charakterystyczne cechy i przypisane sobie właściwości, które mają wpływ na ciało i umysł. Wszystkie przedmioty i substancje składają się z pięciu elementów, ale posiadają jeden element dominujący, który pozwala na ich klasyfikację. ”

Tridosha

5 elementów (panca mahabhutas) łączy się ze sobą tworząc trzy doshe, czyli 3 konstytucje lub inaczej 3 energie życiowe. Te połączenie tworzą osobisty zestaw cech każdego czlowieka zawierający w sobie zarówno jego cechy fizyczne jak i psychiczne.

Istnieją 3 czyste typy konstytucyjne:

Vata – dominujące elementy eter (akasa) i powietrze (vayu)

Pitta – dominującym elementem jest ogień (agni)

Kapha – dominującym elementem jest woda (jala) i ziemia (prthvi)

Te trzy energie można rozpoznać po określonych cechach związanych z cechami zewnątrznymi, charakterem, temperamentem (o tym później). U każdego człowieka  występują te trzy energie w różnych proporcjach.

Wszystkie nauki ajurwedyjskie mają na celu utrzymanie  poszczególnych elementów w równowadze

Poniżej zamieszczam link do testu, który pomoże Wam odnaleźć swój typ konstytucyjny

http://www.ajurweda.pl/test-na-dosze,pi17/#tresc

Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Aktywność fizyczna w ciąży.

06.05.2014
Aktywność fizyczna w ciąży.

Aktywność fizyczna jest ważna w ciągu całego życia, nie powinny z niej rezygnować kobiety w ciąży nie mające przeciwwskazań do uprawiania sportu. Przez  całe 9 miesięcy można być w dobrej formie i wzmacniając mięśnie przygotować się do efektywnego porodu. Ciągle jest wiele mitów i kobiety boją się aktywności  fizycznej w ciąży, jednak jeśli lekarz tego nie zabroni można wybrać aktywność dostosowaną do aktualnego stanu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo regularne ćwiczenia  mają bardzo korzystny wpływ na przyszłą mamę. Kobiety aktywne przed ciążą mogą ćwiczyć od pierwszych tygodni ciąży. Jednak jeżeli w czasie ciąży kobieta chce rozpocząć regularne treningi powinna to zrobić po 10 tygodniu ciąży. Ćwiczenie wykonywane w tym czasie powinny być wykonywane z umiarkowaną częstotliwością. Regularny wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na matkę, a także na dziecko. Dlaczego warto ćwiczyć:

1. Poprawia się krążenie, a organizm jest lepiej dotleniony.

2. Ciało jest lepiej przygotowane do porodu, powrót do formy sprzed ciąży jest o wiele szybszy i łatwiejszy.

3. Kobiety ćwiczące regularnie rodzą statystycznie zdrowsze dzieci, mniej jest poronień i patologii ciąży.

4. Dzięki zwiększonemu tempu przemiany materii przyrost masy ciała jest  mniejszy w czasie ciąży.

5. Ważny jest aspekt psychologiczny, wysiłek ma pozytywny wpływ na postrzeganie siebie, działa relaksująco .

Regularna aktywność fizyczna w okresie ciąży koniecznie musi być skonsultowana z lekarzem. Nie zawsze jest to możliwe, jest kilka przeciwwskazań, które trzeba wykluczyć. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na aktywność fizyczną możliwości jest wiele, można zapisać się na liczne zajęcia grupowe dla przyszłych mam, albo ćwiczyć w domowym zaciszu. Dobrą formą ruchu jest pilates z pewnymi modyfikacjami dla kobiet w ciąży lub ćwiczenia z piłką gimnastyczną. Wiele kobiet wybiera też basen, który odciąża stawy i kręgosłup. Jest ono szczególnie polecane kobietom w ciąży.  Dla kobiet, które przed ciążą lubiły jogging dobrą alternatywą mogą być szybkie spacery, czy nordic walking. Aktywność fizyczna jest ważnym elementem dbania o siebie w czasie ciąży. Umiarkowane ćwiczenia pomogą zachować dobrą formę i nastrój, pozwalają czuć się pięknie, sprawnie i atrakcyjnie. Zapewnią też  szybszy powrót do ciąży po porodzie.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

O kaszy jaglanej słów kilka

03.05.2014
O kaszy jaglanej słów kilka

Tak naprawdę zanim nie zostałam Weganką nie jadłam kaszy jaglanej. Być może mijałam ją codziennie na półce w sklepie robiąc zakupy, ale nigdy nie zatrzymałam się przy niej na dłużej. Tak oto działają nawyki żywieniowe. U mnie w domu kaszy jaglanej się nie jadło, w związku z tym nie miałam nawet pojęcia o tym jak bardzo jest zdrowa.   Kasza jaglana ma zbawienny wpływ na Nasze zdrowie. A dlaczego? Ano dlatego, że ma działanie zasadotwórcze. Większość tego, czym się raczymy (między innymi mięso,jaja, mleko, przetwory mleczne, pieczywo,cukier,słodycze,kawa,czarna herbata) mają działnie kwasotwórcze. Dodatkowo palenie papierosów, spożywanie alkoholu i stres. Jeżeli dla przeciwwagi nie będziemy dostarczać Naszemu organizmowi czynników neutralizujących to organizm traci tzw. równowagę kwasowo-zasadową.   Lista dolegliwości spowodowanych przez zakwaszenie organizmu jest po-ra-ża-ją-ca!  Na pierwszym miejscu oczywiście znajdują się wszelkiej maści nowotwory. Tak, Moi Drodzy. Przyczyną choroby nowotworowej jest tak zwana kwasica metaboliczna. Jakiś czas temu miałam przyjemność uczestniczyć w wykładzie zorganizowanym przez lekarzy z Instytutu Chemioterapii w Warszawie, na którym Pani Profesor opowiadała o czynnikach powstawania choroby. Około 90% wszystkich czynników stanowią tak zwane przyczyny dietopochodne - 90% !!!  Lista dolegliwości jest jednak dłuższa. Ja byłam przerażona kiedy okazało się, że poza chorobami ciała zakwaszenie może być chociażby przyczyną depresji!   grzybica jelit zaparcia problemy trawienne biały nalot na języku wzdęcia uczucie pełności zapalenie pęcherzyka żółciowego dna moczanowa (odkładanie się kwasu moczowego) bóle mięśni (kwas mlekowy) ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa osteoporoza zapalenie stawów reumatyzm próchnica parodontoza zakażenia grzybicze trądzik/problemy z cerą/cellulitis nadwaga cukrzyca kamienie nerkowe podwyższony poziom cholesterolu nadciśnienie przedwczesne zwapnienie choroby naczyń krwionosnych nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg zawroty głowy migreny zawał serca depresja zaburzenia snu problemy z koncentracją mała odporność niezdolność do radzenia sobie ze stresem szybkie męczenie się obniżone libido     Czy nie brzmi to strasznie?     Jak zmierzyć poziom zakwaszenia organizmu?   Oczywiście poprzez zrobienie badań laboratoryjnych krwi. Prawidłowe Ph waha się pomiędzy 7,35 a 7,45. Warto zaznaczyć, że przy Ph równym 6,95 następuje śpiączka cukrzycowa, a Ph oscylujące w okolicach 7,7 może być przyczyną drgawek tężyczkowych. Im bardziej zakwaszony organizm tym niższe Ph. To chyba wystarczający powód do tego, żeby zacząć zastanawiać się nad zrównoważoną dietą. Tym bardziej, że to dopiero początek długiej listy. Jeżeli nie mamy czasu na zrobienie badań, jednym z takich sygnałów ostrzegawczych, że w organizmie nie dzieje się najlepiej jest pojawienie się białego nalotu na języku.   Pokarmy mające działanie alkalizujące poza wspomnianą kaszą jaglaną :)   Do tej listy należą prawie wszystkie warzywa takie jak kiełki ogórek warzywa morskie kalafior natka pietruszki pomidory awokado fasolka szparagowa fasola szpinak szczaw czosnek seler naciowy kapusta sałata papryka brokuły rukola buraki rzodkiew imbir   Warzywa lekko zasadowe, tj neutralne dla organizmu to   brukselka groszek szparagi karczochy cukinia rabarbar por rzeżucha szczypior kalarepa No i tak, zaczęło się od kaszy jaglenaj a skończyło na.. ale do kaszy jeszcze wrócę.   Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się