Badania profilaktyczne dla aktywnych

08.04.2017
Badania profilaktyczne dla aktywnych

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ruch i aktywny styl życia. Ci, którzy decydują się na amatorskie uprawianie różnych dyscyplin sportowych powinni pamiętać, o tym że również istotne jest regularne konsultowanie się ze specjalistami, którzy dokładnie przebadają ich organizm. Obciążenia jakimi poddawane jest nasze ciało podczas ćwiczeń wymagają, aby ze szczególną troską je potraktować.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy zlecić wykonanie kilku badań, aby mieć pewność czy intensywny wysiłek nie powoduje negatywnych zjawisk w naszym organizmie. Po pobraniu próbki krwi, czyli  przy badaniu morfologicznym będziemy znali stan hematokrytów oraz hemoglobiny. Jeśli jest zbyt niski, to znaczy, że prawdopodobnie obniżył się poziom żelaza. Badanie wskaże także na zawartość leukocytów. Są one odpowiedzialne za ochronę organizmu właśnie podczas znacznego osłabienia. Analiza próbki krwi może również objąć lipidogram, czyli badanie wykrywające nieprawidłowy poziom cholesterolu, a także trójglicerydów. Pobierając krew sprawdza się także tzw. OB, czyli czy w organizmie występuje stan zapalny. Wyniki pokażą też poziom glikozy.

Ważne jest również, aby wykonać badanie moczu. Daje ono odpowiedź na temat stanu narządów wewnętrznych w naszym organizmie. Pozwala też dowiedzieć się, czy prawidłowo się odżywiamy. Wynik tego badania pozwoli też na ustalenie nieprawidłowości związanych z drogami moczowymi oraz w wykryciu chorób nerek.

Warto, aby osoby aktywne ruchowo miały wiedzę na temat stanu własnego układu oddechowego. To można uzyskać poprzez badania wydolnościowe. Dzięki temu dowiemy się jak podczas intensywnego wysiłku pracuje nasze serce, a także płuca. Jednym z takich badań  jest spirometria. Pokazuje ona jaka jest wydolność organizmu podczas spoczynku. Natomiast pracę serca w czasie wysiłku wykaże EKG wydolnościowe. Wyniki badań powinien obejrzeć specjalista, który oceni zdolność pacjenta do dalszego uprawiania aktywności fizycznej. Podpowie też jaka powinna być częstotliwość treningów.

Ważną kwestią jest też to, aby udać się do fizjoterapeuty, który oceni zakres ruchu naszego ciała. Być może zaleci odpowiednie ćwiczenia po to, aby wykorzenić pewne naleciałości i poprawić układ sylwetki. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć kontuzji wynikających z przeciążeń podczas treningów.

Komentarzy: 4

kitlle

21.04.2017

W przychodni Bessera robią w sosnowcu? ktoś wie?????

jentoła

20.04.2017

wujek Google pomoże :P

paula

09.04.2017

tanie badania w sosnowcu????

Dlaczego spada libido?

07.04.2017
Dlaczego spada libido?

Libido to inaczej popęd płciowy. Ma on na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Jednak czasami może nastąpić jego obniżenie. Spadek libido może być długotrwały i uwarunkowany  zarówno poprzez czynniki fizyczne jak i psychiczne. Dotyka osoby w sile wieku jak i starsze, dlatego jeśli ktoś przez dłuższy czas nie wykazuje chęci na seks, zwłaszcza będąc w stałym związku, to najlepiej jest udać się do specjalisty, żeby ustalić z czego to wynika.

Seks jest znacznym wysiłkiem fizycznym, więc na jego uprawianie potrzeba sporo energii. Gdy jej nie ma, bo po prostu jesteśmy zmęczeni, to myślimy tylko o odpoczynku. Na miłosne harce w takim momencie nie mamy ochoty, bo nasze ciało potrzebuje regeneracji. Tak może być po pracowitym dniu pełnym obowiązków zawodowych i domowych, a także ciężkim treningu oraz ćwiczeniach na siłowni. Odpoczynek, sen i zdrowa dieta pozwolą się zregenerować i znów nabrać ochoty na seks.

Za spadek libido odpowiedzialny jest też wiek. Starzejąc się mamy mniejszą ochotę na seks. Nie jest on już tak intensywny i częsty jak u młodych osób. Dzieje się tak ze względu na obniżenie lub zanik hormonów. Tak jest np. po menopauzie u kobiet. Brak estrogenu skutkuje tym, że libido znacznie się obniża, a w niektórych przypadkach nawet dochodzi do tego, że panie nie czują potrzeby zaspokojenia popędu płciowego. U mężczyzn obniżony poziom testosteronu też hamuje libido, przez co odczuwają oni mniejszą niż w młodości chęć na seks. Obie płcie mogą sobie radzić z tym problemem kuracjami hormonalnymi i suplementacją.

Na seks mamy ochotę nie tylko wtedy, gdy czujemy się komfortowo pod względem fizycznym, ale również ważna jest sfera psychiczna. Jeśli zmagamy się z różnymi problemami, ciągle o czymś myślimy lub też mamy stresującą pracę, to miłosne igraszki spadają niestety na dalszy plan. Gdy problemy nas przytłaczają lub w naszym życiu zdarzyła się jakaś dramatyczna, traumatyczna sytuacja, to może dojść do depresji. Człowiek wtedy nie ma ochoty na seks, bo libido praktycznie zanika. Ratunkiem jest oczywiście udanie się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię lub kurację farmakologiczną.

Spadek libido wiąże się też z chorobami takimi jak: anemia, gdzie pacjent nie ma siły na nic, a już na pewno nie myśli o seksie. Także cukrzyca znacznie obniża popęd płciowy. Bywa też tak, że przestajemy uprawiać seks pod wpływem przyjmowania niektórych leków. Również używki do których należą wszelkiego rodzaju narkotyki oraz alkohol mogą spowodować bardzo duży spadek libido.

Komentarzy: 0

Dieta oczyszczająca

06.04.2017
Dieta oczyszczająca

O organizm należy dbać i pamiętać, że to co do niego wprowadzimy w pokarmie wpływa na nasze samopoczucie, ogólną kondycję, wagę, energię życiową oraz zdrowie. Dobrze jest więc czasami dać odpocząć ciału i pozwolić mu się zregenerować poprzez zastosowanie oczyszczających diet.

Najlepiej jeśli stosujemy ją regularnie. Organizm się przystosuje, dzięki czemu taka dieta nie będzie dla niego zbyt wyczerpująca. Najważniejsze, że oczyścimy ciało z toksyn i szkodliwych substancji. Łatwiej będzie też zadbać o szczuplejszą i smukłą figurę, bo zrzucimy przy okazji zbędne kilogramy. Praca układu trawiennego będzie też wydajniejsza, gdyż podczas takiej kuracji damy mu nieco odpocząć.

Toksyny jakie wprowadzamy do swojego organizmu pochodzą przede wszystkim z alkoholu, pożywienia z tzw. fast-foodów, papierosów cukrów oraz żywności wysoko przetworzonej. Na czas diety, która powinna trwać od 10 do 14 dni całkowicie odsuwamy wyżej wymienione produkty, a także rezygnujemy z herbaty czarnej, kawy, tłuszczy oraz białek. Skupiamy się przede wszystkim na spożywaniu owoców, warzyw, produktów węglowodanowych z dodatkiem przypraw, ziół, soków. Ważną kwestią jest również picie od 1,5 do 2 litrów dziennie wody mineralnej, jednak nie w trakcie posiłków, gdyż to utrudniałoby trawienie, a dopiero po godzinie od spożycia pokarmu. Dobrze jest też po przebudzeniu wypić pół szklanki wody z wyciśniętym sokiem ze świeżej cytryny. Stosuje się też diety oczyszczające jedno lub dwudniowe raz na tydzień. To również pozwoli organizmowi na pozbycie się toksyn.

Przykładowy jeden dzień diety oczyszczającej może wyglądać tak: od 15 do 30  minut po przebudzeniu wypijamy wodę z cytryną. Na pierwszy posiłek sałatka z owoców, na drugi   miks warzyw z kuskusem oraz ziołami, na trzeci zupa krem z brokułów oraz gotowany ryż basmati, na czwarty świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, a do tego trzy łyżki orzechów włoskich, na piąty koktajl truskawkowo-bananowy.

Podczas stosowania diety oczyszczającej oprócz wypijania wody mineralnej można również przyjmować wywary z ziół, sok z pokrzywy, a także lemoniady przeciwzapalne z imbirem.

Komentarzy: 3

kening

20.04.2017

Napisz jakie efekty *roma, pozdrawiam

roma

09.04.2017

fajny artykul chyba sprobóje :) taki zestaw nie może być nie zdrowy :-)

keiton

08.04.2017

Ja słyszałem że takie diety są nie zdrowe! Ktoś mi to kiedyś powiedział, ale warto skonsultować na własnym przypadku z dietetykiem.