Art

Bataty - słodkie ziemniaki

10.06.2016
Bataty - słodkie ziemniaki

Bataty można już dostać w większości sklepów i od czasu do czasu można urozmaicić nimi dietę. Maja wyjątkowy, słodkawy smak i są zdrowe. To dobre źródło węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Są lekkostrawne i zawierają wiele cennych składników mineralnych. Są uznawane za jedne z najzdrowszych warzyw.

Pochodzą w Ameryki Środkowej, jednak obecnie są uprawiany w Europie, a także w Polsce. Nie są kaloryczne w 100 gramach zawierają około 75 kalorii. Mogą być podstawą obiadów, a ze względu na swój słodkawy smak świetnie sprawdzą się też w deserach. Na ich bazie można przygotować wiele zdrowych ciast.

Swoją pomarańczową barwę zawdzięczają beta-karotenowi, który jest silnym antyutleniaczem. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę C i E, a także żelazo, magnez, mangan, miedź, selen,chlor, siarkę, jod,sód, wapń oraz fosfor. Dzięki temu wzmacniają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie.

Spożywanie większych dawek beta karotenu zwłaszcza u kobiet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. Badania pokazują także korzystne działanie batatów w procesie leczenia nowotworów nerek, jelita grubego, prostaty i innych organów wewnętrznych. Wysokie stężenie beta-karotenu dobrze wpływa również na wzrok, a także na układ krwionośny.

Słodkie ziemniaki zawierają głównie skrobię i są lekko strawne. Mają więcej błonnika niż tradycyjne ziemniaki, dzięki czemu pozytywnie wpływają na przemianę materii. Działają kojąco na żołądek, zwłaszcza przy wrzodach żołądka.

Bataty są zalecana jako dodatek do zbilansowanej diety. To bardzo popularne warzywo wśród sportowców. Pomaga uzupełnić braki minerałów po treningu, równocześnie odbudowuje zapasy glikogenu mięśniowego. Jest też dobrą przekąskę przed treningiem.

Kupując słodkie ziemniaki wybieraj twarde warzywa, pozbawione plam i uszkodzeń. Najlepiej gotować je na parze, albo upiec, żeby zachować jak najwięcej wartości odżywczych. Po kupieniu przechowuj je w chłodnym pomieszczeniu, dzięki temu zachowają świeżość na dłużej.


Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pacjent u Lekarza w serwisie

07.06.2016
Pacjent u Lekarza w serwisie

W jaki sposób pacjenci poszukują odpowiedniego lekarza? Głównie przez internet, jak wskazuje raport platformy RankingLekarzy.pl.

Polacy przestali być biernymi klientami służby zdrowia. Stali się aktywnymi konsumentami, świadomie wybierającymi lekarza, do którego się zapiszą. Jeszcze jakiś czas temu większość lekarzy pozostawała dla pacjenta anonimowa do momentu wizyty. Jednak wraz z rozwojem internetu wszystko zaczęło się zmieniać. W sieci dostępnych jest dużo informacjai o lekarzach, dodatkowo opinie dodawane przez pacjentów pojawiają się w lawinowym tempie. Dziś aż 80% pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w internecie, a trzech na czterech pacjentów uważa opinie innych za kluczowy czynnik wyboru.

pacjent w internecie

Nieustanny rozwój technologii powoduje, że każdy jest wręcz bombardowany informacjami. Jednak jak przebić się w ich gąszczu przy wyborze odpowiedniego specjalisty? Odpowiedzią mogą być personalizowane „rankingi“, uruchomione dzięki różnorodnym kryteriom wyszukiwania i sortowaniu, w ramach platformy Rankinglekarzy.pl. Potrzebny jest ginekolog na dziś, który dodatkowo jest uprzejmy? Dzięki filtrom ocen cząstkowych i dostępności - nie będzie z tym problemu. Istnieje możliwość filtrowania aż 6 opinii cząstkowych, takich jak np.uprzejmość, poświęcony czas czy tłumaczenie choroby.

ranking lekarzy liczba opinii o lekarzach i specjalistach

Polacy są coraz bardziej świadomi i ostrożnie podejmują decyzję o oddawaniu swojego zdrowia w ręce anonimowych specjalistów. Pacjenci są też skorzy do podziękowań. Stereotypem jest, że większość dodawanych opinii o lekarzach to negatywy. Okazuje się, że po przebadaniu 300 tys.opinii, aż 75% jest pozytywnych, a jedynie 20% to wypowiedzi negatywne.

najczęściej oceniani lekarze

Statystyki platformy Rankinglekarzy.pl pokazują, że ponad 1 milion użytkowników miesięcznie poszukuje informacji o lekarzach i zdrowiu. Użytkownicy najczęsciej oceniają lekarzy stomatologów (23%), następnie ginekologów (19%) i dermatologów (11%).

ranking najlepsi lekarze

Spośród wszystkich ocenionych lekarzy, najlepszą ocenę jeśli chodzi o uprzejmość zdobyło aż 40% z nich, najlepiej tłumaczących chorobę jest 34%, a najbardziej godnych polecenia 40%.

ranking lekarzy najlepsi w Polsce

Co ciekawe, lekarze rekordziści posiadają po kilkadziesiąt opinii. Pewien ortopeda z Poznania ma ich aż 126. Dostępne nowoczesne narzędzia do wyboru specjalisty pozwalają dowiedzieć się, że np.najbardziej uprzejmych pediatrów jest 1268, najlepiej tłumaczący lekarze to stomatolodzy (2422 specjalistów), a najwięcej godnych polecenia lekarzy jest w Warszawie (1643), co może wprost wynikać z wielkości tej aglomeracji. Każdy może spróbować stworzyć własny ranking, posortować i pofiltrować go według własnych potrzeb.

ankieta ranking lekarzy

Na podstawie ankiety przeprowadzonej w serwisie RankingLekarzy.pl

Ponieważ pacjenci w internecie poszukują przede wszystkim lekarzy, ważne jest aby kontakt na linii pacjent-lekarz w serwisie był rzetelny. Co przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi nie jest skomplikowane.

Raport „Pacjent u Lekarza“ został opracowany na podstawie ankiety i analizy 300 tys. opinii narzędziami ogólnodostępnymi w nowej odsłonie serwisu RankingLekarzy.pl

Najważniejsze funkcjonalności przedstawiono poniżej:

oraz wiele innych.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Piękna cera na wiosnę

24.05.2016
Piękna cera na wiosnę

O ładną skórę zadbamy przede wszystkim od wewnątrz. Pielęgnacja i nakładane kosmetyki także są istotne, jednak bez prawidłowo skomponowanej diety i odpowiedniej ilości wody nie będą tak skuteczne. Sposób odżywiania, ilość wypijanej kawy czy alkoholu zostawia ślady na skórze. Można pozwolić sonie na wszystko, byle z umiarem. Często kobiety nie zastanawiają się nad tym jaki wpływ na wygląd mają używki czy inne elementy diety. Warto być tego świadomym.

Czego unikać?

Cukier

Zdecydowanie pogarsza stan skóry, nadmiar cukru wpływa także na szybsze starzenie się skóry. Najlepiej zrezygnować ze słodzenia, kolorowych gazowanych napojów, słodyczy i czekolady. Można pozwalać sobie na nie sporadycznie 1-2 razy w tygodniu. Dzięki odstawieniu szybko zobaczysz poprawę kondycji skóry.

Żywność przetworzona

Zawiera bardzo dużą ilość soli, barwników, konserwantów i wielu innych szkodliwych substancji. Jedzone każdego dnia wpływają na pogorszenie stanu skóry, ale też zdrowia. Staraj się gotować proste, domowe posiłki, dzięki temu będziesz czuć się znacznie lepiej.

Tłuszcze trans

Tłuszcze utwardzone, nie dostarczają organizmowi składników odżywczych, jedynie wiele pustych kalorii. Staraj się unikać smażenia, jedzenie dużej ilości serów. Postaw na zdrowe tłuszcze- awokado, oliwa z oliwek czy olej z awokado. Oleje spożywaj na zimno, bez obróbki termicznej nie są szkodliwe dla organizmu.

Alkohol i inne używki

Kawa, czarna herbata, alkohol zakwaszają organizm. Kawa i herbata dodatkowo utrudnia wchłanianie żelaza. Możesz wypijać jedną kawę dziennie, herbatę zastąp ziołowymi.

Sprzymierzeńcy zdrowej skóry

Warzywa i owoce

Jedz kilka porcji dziennie.Dodawaj je do posiłków i jedz jako przekąskę. Mają działanie zasadotwórcze, zawierają sporo wody, które nawadnia organizm. Są lekko strawne, pełne witamin i minerałów, które zapewnią piękną skórę.

Zielone liście

Sałata, szpinak, jarmuż, roszponka to tylko niektóre z cennych zielonych roślin. Zawierają dużą ilość chlorofilu, który odżywa i oczyszcza skórę. Dodawanie surowych liści do posiłków bardzo podnosi ich wartość.

Kiełki

To skarbnika witamin i większości pierwiastków. Kiełkowanie w domu jest bardzo proste. Co kilka dni warto zmieniać nasiona, żeby dostarczać sobie inne składniki mineralne. Można kiełkować słonecznik, kaszę gryczaną czy jaglaną, lucernę, kiełki brokuła. Możliwości jest bardzo wiele.

Woda

To najważniejszy element. Wypijanie 2 litrów wody każdego dnia znacznie poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Pozwala to na usuwanie gromadzących się toksyn i zmniejsza zakwaszenie. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą.   Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się