Art

Biegać szybko, czy długo aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?

07.03.2017
Biegać szybko, czy długo aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?

Bieganie, to doskonały sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza na początku dość szybko widać efekty takiej formy odchudzania. Jednak w pewnym momencie następuje zahamowanie i waga utrzymuje się na tym samym poziomie. Może to być wynikiem braku zmian w nawykach żywieniowych, ale też przyzwyczajenia się naszego organizmu do jednostajnego treningu.

Jogging jest doskonałą formą na spalanie tkanki tłuszczowej i utrzymanie wagi. Spokojny długi bieg pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej. Należy tylko pamiętać, że ten proces zaczyna się po ok. 20 minutach wysiłku, ale powinien trwać co najmniej 40-45 minut.
Jednak po pewnym czasie takie biegi mogą już nie wystarczać. Później organizm będzie potrzebował nowych bodźców np. w postaci treningu szybkościowego, gdyż dzięki temu  metabolizm będzie szybszy. Podczas tempówek, biegów ciągłych, czy interwałów spalimy po prostu więcej kalorii.

Długie, spokojne wybiegania są bardzo dobrym pomysłem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Mogą nawet stosować marszobiegi. Dzięki temu nie zmęczą się zbyt szybko i dłużej będą w ruchu. Poza tym przy dużej wadze intensywny bieg może doprowadzić do urazów i kontuzji. Sam ruch i aktywność sprawią, że przy zastosowaniu właściwej i zbilansowanej diety, waga będzie spadać. Biegając wolno pracujemy nad tzw. bazą tlenową, czyli po prostu nad kondycją i wydolnością.

Trening szybkościowy, to już wyższy stopień biegowego wtajemniczenia. Stosowanie interwałów, czyli pokonywanie krótkich odcinków raz bardzo szybko, a następnie odpoczywając w truchcie powoduje, że po treningu organizm spala tłuszcze, które zostały wcześniej nagromadzone. Dzięki temu waga znacznie spada. Taki proces może się odbywać nawet przez następnych 48 godzin.

Najważniejszą kwestią w zrzuceniu zbędnej wagi jest systematyczność w stosowaniu treningów. Należy odpoczywać przez jeden lub dwa dni, aby dać organizmowi czas na regenerację, jednak dłuższa przerwa spowoduje, że trening nie będzie efektywny. Kiedy już przyzwyczaimy się do wysiłku, to warto stosować treningi naprzemienne, czyli raz długie wybiegania, a w kolejnym dniu treningowym szybkie tempówki lub interwały. To pozwoli nam na urozmaicenie treningu, a przede wszystkim zmusi organizm do pracy na różnym poziomie intensywności.

Reasumując można stwierdzić, że żeby w sposób właściwy zrzucić wagę, to należy na początku zacząć od spokojnych długich wybiegań, a później biegać coraz szybciej.

Komentarzy: 0

Zabawki edukacyjne dla dziecka

06.03.2017
Zabawki edukacyjne dla dziecka

Od tego czym bawi się i zajmuje nasze dziecko już od najmłodszych lat, zależy jego rozwój. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wiek pociechy. Zależy nam przecież na tym, aby nie rozpraszać jego uwagi, ani też za wszelką cenę zajmować czymkolwiek, abyśmy mieli wreszcie spokój. Przede wszystkim powinno nam zależeć na pobudzaniu wyobraźni dziecka i kreatywności.

Dzieci, które zaczynają siedzieć, ale nie chcą raczkować można pobudzać do aktywności poprzez zaciekawianie. Możemy obok malucha położyć jakąś kolorową np. gumową zabawkę. Nasza pociecha chcąc dosięgnąć ją będzie musiała próbować się przesunąć w jej kierunku. Dobrym pomysłem są też pojazdy z napędem mechanicznym, do których trzeba będzie podejść na czworaka, kiedy odjadą. Im więcej ruchu dla malucha, tym lepiej.

Dziecko w już pierwszym roku życia bardzo szybko przyswaja wiedzę i jest ciekawe świata. Interaktywne zabawki edukacyjne aktywizują naszą pociechę do ruchu, uczą nowych słów i nazw, rozwijają zdolności plastyczne oraz muzyczne. To mogą być pojazdy, krzesełka, zabawki przypominające komputery, telefony, misie, gitary itp.

Edukacyjna zabawka dla kilkuletniego dziecka powinna pobudzać wyobraźnię i kreatywność oraz pozwalać dziecku na tworzenie nowych rozwiązań. Takie możliwości zawsze dają klocki. Są różne ich rodzaje. Niektóre mają już gotowe formy, które po złożeniu układają się w z góry zaplanowaną całość. Jednak najwięcej możliwości dają klocki, z których można zbudować dowolną budowlę.

Świetnym rozwiązaniem są zabawki, które łączą rozrywkę z nauką. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło, a jednocześnie zdobędzie wiedzę. W tym względzie bardzo dobre będą układanki z rysunkami lub kolorami oraz takie które trzeba włożyć w odpowiednie przegródki i otwory. Dziecko będzie uczyło się rozpoznawania kształtów oraz barw.

Ważną kwestią jest też forma rywalizacji oraz integracji z bliskimi lub rówieśnikami. Niezawodnymi zabawkami edukacyjnymi są więc wszelkiego rodzaju strategiczne gry planszowe. Rozwijają kreatywność, uczą logicznego myślenia i wybierania najlepszego rozwiązania. Mogą to być gry językowe, matematyczne, historyczne, a także quizy.

Pamiętajmy o tym, aby nasze dziecko mogło rozwijać się na wielu płaszczyznach. Odpowiednia zabawka edukacyjna pomoże mu lepiej zrozumieć świat, a co najważniejsze wpłynie na prawidłowy rozwój jego osobowości.

Komentarzy: 659

Syair Sdy

28.03.2024

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and
I'm impressed! Extremely helpful info particularly the remaining section :
) I deal with such info much. I used to be looking for this particular info for
a very lengthy time. Thanks and best of luck.

Syair Sdy

28.03.2024

Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely helpful info particularly the remaining section :) I deal with such info much.
I used to be looking for this particular info for a very lengthy time.
Thanks and best of luck.

1win

28.03.2024

Fakt budur ki, növbəti uçuşun əmsalını proqnozlaşdırmaq mümkün deyil.

Art

Przetrenowanie - zmora amatorów

05.03.2017
Przetrenowanie - zmora amatorów

Kiedy postanawiamy coś zmienić w naszym życiu i rzucamy się w wir aktywności ruchowej, wtedy czujemy jakbyśmy narodzili się na nowo. Tak nam się to podoba, że trenujemy coraz mocniej i więcej. Kiedy po pierwszych postępach i euforii przychodzą niepowodzenia, to zaczynamy ćwiczyć jeszcze bardziej intensywnie. Nie mamy umiaru i w końcu doprowadzamy organizm do skrajnego wyczerpania. Postanawiamy odpocząć i nieco zluzować treningi. Kiedy wydaje się nam, że już jest wszystko dobrze, nagle okazuje się, że zbyt szybko się męczymy nie mogąc wejść na poprzedni poziom. Co się stało? Prawdopodobnie doprowadziliśmy nasz organizm do przetrenowania.

Osoby zawodowo zajmujące się sportem wiedzą jak uniknąć takich sytuacji. Problem jest z amatorami, zwłaszcza takimi, którzy nigdy wcześniej nie trenowali zbyt intensywnie. Jeśli za mocno i za długo będą ćwiczyć, wtedy może dojść do przetrenowania. Jest to stan, w którym występuje po prostu brak formy. Fizyczne zmęczenie odbija się również na psychice. Człowiek w pewnym momencie czuje się zdołowany zbyt szybkim męczeniem i ma kiepski nastrój z tego powodu. Zawodnik po prostu traci motywację do dalszego uprawiania ulubionej dyscypliny.

O tym, że jesteśmy przetrenowani możemy się przekonać, gdy zdiagnozujemy, że to chroniczne zmęczenie nie jest przyczyną chorób, dolegliwości, alergii, czy też niewłaściwą dietą.

Przetrenowanie jest wynikiem stosowania zbyt dużych obciążeń treningowych, bez możliwości dania organizmowi odpowiedniego czasu na regenerację. Ważny jest więc odpoczynek, ale także zbilansowana dieta oraz odnowa biologiczna. Bez tych elementów nie tylko nie będzie można wejść na wyższy poziom wytrenowania, ale może nastąpić regres. Jeśli zaczynamy zauważać u siebie spadek wydolności, szybsze męczenie, ból mięśni, a także podatność na infekcje, czyli po prostu spadek odporności, to znaczy, że nasze ciało ,,mówi": dość! Do tego może dochodzić jeszcze brak motywacji do treningów oraz ciągłe rozdrażnienie. W takim wypadku należy zmniejszyć obciążenia treningowe i postawić na regenerację.

Dojście do formy po przetrenowaniu może być długie. U niektórych osób trwa kilka miesięcy, ale może też sięgać ponad rok czasu. Dlatego ważne jest, aby na początku swojej amatorskiej przygody ze sportem zachować umiar i rozsądek w dawkowaniu sobie obciążeń treningowych.

Komentarzy: 0