Art

Bieganie z dzieckiem w wózku

28.06.2017
Bieganie z dzieckiem w wózku

Obowiązki bycia rodzicem wcale nie muszą hamować, czy wręcz przekreślać aktywności ruchowej. Można przecież sobie wszystko tak zorganizować, żeby nie tracić kontaktu z maluchem, a jednocześnie poświęcać się swojej pasji. Tak np. jest z bieganiem. Jeśli świeżo upieczony rodzic jest zdeterminowany do trenowania, to wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni wózek dla dziecka i we właściwy sposób zorganizować sobie czas na wspólną aktywność.

Podczas biegu czasami będziemy musieli kogoś wyprzedzić, przyspieszyć, czy też skręcać. Ważne zatem jest, aby wózek był sprawny i zapewniał nam pełne nad nim panowanie. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki, który posiada trzy koła. Zapewni nam to możliwość łatwego manewrowania. Przednie koło powinno być nieskrętne, żebyśmy cały czas mogli swobodnie panować nad wózkiem. Jest to konieczne zwłaszcza przy niestabilnym i śliskim podłożu.

Kolejną ważną kwestią jest to, żeby przednie koło miało blokadę. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na nagły i niespodziewany skręt wózka. Taka stabilizacja daje nam też zabezpieczenie przed wywrotką, gdy np. natrafimy na jakąś przeszkodę na trasie. Niektóre wózki mają możliwość odblokowania przedniego koła, po to żeby płynniej skręcać. Jednak na takie manewry można sobie pozwolić raczej przy wolniejszym biegu oraz gładkim podłożu np. na asfalcie.

Kolejnym elementem pozwalającym mieć pełną kontrolę nad wózkiem, a jednocześnie zabezpieczającym przed zbyt szybką i ryzykowną jazdą jest hamulec, który powinien znajdować się w rączce. Dzięki niemu będziemy mogli zwolnić lub zatrzymać się w nagłym wypadku. Hamulec szczególnie przydaje się podczas zbiegania z górki. Dobrze też gdybyśmy wyposażyli wózek w pasek w postaci pętli. Powinien on być przymocowany do rączki. W środek pętli wkładamy dłoń i w ten sposób mamy cały czas kontrolę nad wózkiem.

Dziecko musi być zabezpieczone pasami. Odpowiednia regulacja zapewni mu komfort, a jednocześnie ochroni przed wypadnięciem na zewnątrz. Pamiętajmy też żeby na taki wspólny bieg zabrać jedzenie i picie dla dziecka oraz chusteczki higieniczne, które zawsze mogą się przydać. Ilość czasu spędzonego na takiej aktywności musimy dostosować do warunków atmosferycznych. Pamiętajmy też, żeby maluch zbytnio się nie nudził. Niech ten wspólny bieg sprawia radość zarówno dziecku jak i rodzicowi.

 

Jarosław Cieśla           

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jakie zwierzęta mogą pomóc w rehabilitacji człowieka?

27.06.2017
Jakie zwierzęta mogą pomóc w rehabilitacji człowieka?

Człowiek lubi towarzystwo zwierząt. Wiele osób ma swojego pupila, z którym często przebywa, bawi się lub po prostu spaceruje. Przypatrywanie się życiu zwierząt uspokaja i jednocześnie powoduje, że zaczynamy inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Często też  korzysta się z wpływu zwierząt na człowieka w leczeniu dolegliwości fizycznych jak i psychicznych. Taką formę terapii określa się jako zooterapia. W zależności od tego jakie zwierzę jest pomocne w leczeniu chorego wyróżnia się kilka jej rodzajów.

Hipoterapia

To jedna z najbardziej popularnych terapii psycho-ruchowych z wykorzystaniem koni. Odbywają ją zarówno osoby ze  schorzeniami fizycznymi, jak i z problemami natury umysłowej i emocjonalnej. Prowadzi się ją pod kontrolą wykwalifikowanego specjalisty.

Onoterapia

Jest to odmiana hipoterapii, w której korzysta się z mułów oraz osłów. Popularna w krajach, gdzie występują te zwierzęta. Ze względu na mniejszy rozmiar zwierząt i ich spokojniejszą naturę niż w przypadku koni, terapia ta zalecana jest nawet małym dzieciom oraz osobom, które czują strach przed większym zwierzęciem. 

Delfinoterapia

Delfiny to bardzo towarzyskie i przyjazne stworzenia. Terapia głównie odbywa się za pomocą ultradźwięków, które generują te morskie ssaki. Fale odbierane przez człowieka powodują lepsze samopoczucie, pozbycie się różnych lęków i uspokojenie. Terapia ta poprawia także kondycję ogólną i wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu.

Kynoterapia

Psy zupełnie inaczej reagują na człowieka niż inne zwierzęta. Przede wszystkim traktowane są jak ,,pluszaki", które można głaskać i przytulać. Ich obecność uspokaja, a jednocześnie pobudza do reakcji. Celem takiej terapii jest poznanie psich zachowań, nauka postępowania ze zwierzęciem oraz wykonywanie różnych ćwiczeń rehabilitacyjnych z czworonogiem w formie zabawy. W kynoterapii doskonale sprawdzają się łagodne rasy psów, czyli np. Collie, Husky, a także Labradory.

Felinoterapia

To bardzo ciekawa forma terapii, którą przeprowadza się z pomocą kotów. Ze względu na ich bardzo dużą niezależność metoda ta polega głównie na głaskaniu zwierzęcia. Celem jest wyciszenie się, pozbycie stresu i zrelaksowanie.  

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Najlepsze afrodyzjaki

26.06.2017
Najlepsze afrodyzjaki

Często tak bywa, że jesteśmy zbyt zmęczeni na miłosne igraszki. Brak energii i witalności skutecznie może zahamować popęd płciowy. Dlatego jeśli chcemy mieć udane życie seksualne i mimo całodziennego znużenia stanąć na wysokości zadania, to warto jest spożywać odpowiednie produkty, które spowodują pobudzenie naszego libido.

Owoce morza

Od dawna wiadomym jest, że krewetki, czy też ostrygi powodują zwiększone pożądanie seksualne. Zawierają duże ilości takich pierwiastków jak cynk, fosfor, czy też potas. Wywołują one zwiększenie poziomu testosteronu we krwi, co pobudza pożądanie.

Alkohol

Z napojami zawierającymi alkohol należy uważać. W zbyt dużej dawce mogą niestety osłabić libido i z miłosnych igraszek nic nie wyjdzie. U kobiet efektem upojenia alkoholowego może być suchość w pochwie, a u mężczyzn problem z osiągnięciem erekcji. Jednak małe dawki np. wina potrafią rozpalić zmysły, spowodować że będziemy bardziej rozluźnieni i chętni na seks.    

Pestki, ziarna i orzechy

Podobno nieodpowiednia ilość selenu w pożywieniu może spowodować bezpłodność u mężczyzn. Spożywając orzechy brazylijskie sprawimy, że organizm otrzyma dużą ilość tego pierwiastka. Natomiast kobietom na bezpłodność zaleca się jedzenie ciasta zrobionego z sezamu. Na pobudzenie libido doskonałym afrodyzjakami są też fistaszki, migdały, a także zawierające duże ilości cynku pestki dyni.   

Przyprawy

Przyprawy dodają aromatu potrawom, ale również wyostrzają zmysły. Mielona papryczka chilii sprawia, że wzrasta ciśnienie i krew zaczyna szybciej krążyć. Tak samo jest po przyprawieniu potrawy cynamonem oraz gałką muszkatołową. Bardzo silnym afrodyzjakiem jest imbir. Poprawia kondycję i dodaje energii. Od najdawniejszych czasów wierzono w to, że liście mięty wywołują erotyczną moc. Można je spożywać jako dodatek do potraw, napojów, jak po prostu zajadać się świeżymi listkami.   

Czekolada

Czekolada to przysmak wielu osób. Wpływa na poprawę samopoczucia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jako napój jest skutecznym afrodyzjakiem. Podana razem z owocami powoduje, że zmysły zostają bardzo silnie pobudzone. Przypływ energii i sił witalnych jest wtedy znaczny. Mocno działa zwłaszcza na kobiety. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się