Art

Ból karku i barków- jak sobie z nim poradzić?

09.02.2015
Ból karku i barków- jak sobie z nim poradzić?

Ból szyi i karku wynika najczęściej z pozostawania zbyt długo w tej samej pozycji. Większości z nas zdarzyło się na pewno zasnąć z złej pozycji, albo siedzieć przed komputerem w zgarbionej pozycji. Czytanie książki przy złym ustawieniu głowy również może prowadzić do przeciążeń, które wywołają ból. W tym wypadku leki przeciwbólowe jedynie maskują problem i nie są dobrym lekarstwem. Trzeba poszukać przyczyny, żeby na trwałe pozbyć się bólu.

Gdzie zaczyna się ból?

Ból barku może być spowodowany zapaleniem ścięgna i przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny i odpowiednia terapia w celu eliminacji bólu. Przy złych nawykach postawy zazwyczaj wystarczy korekcja postawy i ćwiczenia wzmacniające. Ważna jest też poprawienie stanowiska pracy i nauka ergonomicznego „używania” kręgosłupa.

Przy dokuczliwym bólu można też wspomóc się innymi zabiegami:

- Ciepła temperatura rozluźnia mięśnie i zmniejsza sztywność stawów. Można w tym celu zastosować poduszkę elektryczną, termofor, butelkę z ciepłą wodą, lampy z podczerwienią, kompresy lub ciepłe kąpiele. Ciepłe kompresy na okolicę karku i obręczy barkowej pomogą zniwelować ból i rozluźnią mięśnie.

- Ucisk bolących miejsc również przynosi ulgę. Bolące miejsca uciskaj przez około 2-3 minuty koniuszkami palców. Ucisk powinien być delikatny, w połączeniu z masażem powinien zmniejszyć ból. Użycie olejków eterycznych, np. lawendowego lub eukaliptusowego dodatkowo wzmocni działanie masażu i zadziała aromaterapeutycznie.

- Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, brzucha oraz barków zwiększą ich wytrzymałość. Przed ćwiczeniami zawsze należy pamiętać o rozgrzewce, a po treningu rozciągnąć mięśnie.

- Profilaktyka jest najważniejsza. Zastanów się czy w czasie snu masz odpowiednią pozycję, czy poduszka nie jest za niska lub wysoka. Sprawdź oparcie krzesła, ustawienie monitora- powinien być ustawiony na wysokości wzroku. Dużym problemem jest też noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu. Powoduje to odchylenie kręgosłupa i niesymetryczne ustawienie barków.

Ważna jest obserwacja swoich nawyków i poprawianie złych na prawidłowe wzorce ruchowe. W razie wątpliwości warto poradzić się fizjoterapeuty i zapytać go o odpowiedni zestaw ćwiczeń.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak dużo powinny pić dzieci?

04.02.2015
Jak dużo powinny pić dzieci?

Dzieci odczuwają pragnienie o wiele słabiej niż osoby dorosłe, co jest spowodowane nie w pełni wykszatłconym ośrodkiem pragnienia. Może to prowadzić do odwodnienia dziecka, dlatego ważna jest obserwacja i zachęcanie dziecka do picia wody i innych napojów.

Woda musi być regularnie dostarczana, zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli we wczesnym dzieciństwie nauczymy dziecko pić regularnie, wyrobimy z nim zdrowy nawyk. Ponieważ dzieci znacznie słabiej odczuwają pragnienie są szczególnie u dzieci groźne jest odwodnienie. Maluchy mają dużą potrzebę ruchu, a z potem tracą większą ilość wody.

Kiedy dochodzi do odczucia pragnienia nie zawsze od razu sięgamy po wodę. Do tego dochodzi czas potrzebny na zmetabolizowanie jej. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą i podawać ją dziecku systematycznie. Nawet mały ubytek wody w organizmie prowadzi do zmęczenia, osłabienia, spadku koncentracji, może też wywołać bóle głowy.

Woda najlepiej gasi pragnienie, czysta woda źródlana czy mineralna jest najlepsza do zaspokojenia pragnienia. Można też filtrować wodę z kranu. Trzeba uważać na wody smakowe, które zawierają bardzo dużo cukru, lub innych substancji słodzących. Do tego często barwniki i inne szkodliwe dodatki. Jeśli dziecko nie lubi smaku wody rozcieńcz ją ze świeżo wyciskanym   sokiem np. z pomarańczy, albo posłodź ją ksylitolem, który dodatkowo chroni zęby przed próchnicą.

Dobre są też świeżo wyciskane soki, które szybko można przygotować w domu. Wybierając sok w kartonie trzeba być czujnym, na półkach sklepowych znajdziemy znacznie więcej napojów i nektarów z dużą zawartością cukru. Wybieraj te oznaczone napisem „bez dodatku cukru” lub „100% sok”. Omijaj kolorowe napoje gazowane, to najgorsze co można podać dziecku. Mają mnóstwo cukru, zawierają puste kalorie i nie mają żadnych korzyści. Częste spożywanie takich napojów może skończyć się próchnicą, otyłością i problemami z żołądkiem.

Oprócz wody i świeżych soków warto przypomnieć sobie o domowym kompocie. Jabłkowy czy gruszkowy posłodzony miodem na pewno będzie smakował całej rodzinie. Herbata szczególnie zielona dobrze nawadnia organizm, te z dodatkiem owoców powinny smakować dzieciom.

Warto wyrobić w dziecku nawyk częstego sięgania po wodę i inne zdrowe napoje. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu całego życia znacznie poprawia stan zdrowia i dobrze wpływa na samopoczucie.

 

Autor: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak uchronić się przed rakiem?

04.02.2015
Jak uchronić się przed rakiem?

Rak to choroba naszych czasów. Dotyka coraz większej liczby Polaków. Najprawdopodobniej powstaje on w wyniku zmian jakie zachodzą w środowisku, w jakim żyjemy. Jako jego główne przyczyny wymienia się zanieczyszczenie środowiska oraz dietę.

 Jak zatrzymać ten niepokojący trend?  

Pamiętajmy, że najlepszą profilaktyką przeciwnowotworową jest zdrowy tryb życia. Zobacz naszą infografikę i zastanów się nad zmianami jakie możesz wprowadzić, by nie dać się nowotworom!

DzienWalkiZrakiem

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się