Art

Cellulit u kobiet

08.03.2017
Cellulit u kobiet

Zmiany skórne pojawiające się u kobiet najczęściej w okolicach pośladków oraz ud, to cellulit. Określany jest również jako ,,skórka pomarańczowa". Może też występować w okolicach podbrzusza, a niekiedy nawet na ramionach. Cellulit jest zmorą kobiet i zmaga się z nim ok. 85% pań. Mężczyzn dotyczy w niewielkim procencie.  

Pojawienie się cellulitu u kobiet następuje w wyniku różnych przyczyn. Może on być związany z niewłaściwym metabolizmem nerek, jak też wątroby. Pojawia się także, gdy w trakcie menstruacji gromadzą się nadmierne ilości toksyn oraz kwasów. Cellulit jest skutkiem działań obronnych organizmu, który musi te kwasy i toksyny neutralizować. Nadmiar powstałych w ten sposób złogów odkłada się w różnych częściach ciała kobiety, właśnie jako "skórka pomarańczowa". Cellulit może też pojawić się w okresie ciąży, a także karmienia piersią niemowlaka. Zdarza się, że występuje w trakcie stosowania antykoncepcji.

Skuteczność pozbycia się cellulitu zależy od różnych czynników. Wiele osób preferuje uprawianie sportu. Celem w tym przypadku jest doprowadzenie do lepszego krążenia. Bardzo dobrze na skórę działa woda oraz związane z nią aktywności. To może być np. pływanie, masaże wodne, ale także różne formy basenowego fitnessu. Można też próbować walczyć z cellulitem uprawiając jogging, marsze z kijkami, a także jazdę na rowerze. Dobrze jest również systematycznie korzystać z salonu masażu i zabiegów ujędrniających.

Warto także zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Można stosować różne preparaty takie jak balsamy oraz kremy, które dzięki zawartym w nich substancjom wpłyną na pobudzenie krążenia. Ważne jest także, aby pozwalały na usuwanie limfy. Takie zabiegi można skutecznie stosować w zaciszu domowym. Ważne jest, aby wykonywać je systematycznie.   

Walkę z cellulitem oferuje wiele gabinetów i salonów kosmetycznych. Stosuje się tam zabiegi hydromasaży, a także działanie ultradźwiękami. Skuteczną metodą fizjoterapeutyczną jest także drenaż limfatyczny, mający na celu lepsze krążenie limfy. W salonach medycyny estetycznej stosuje się także mezoterapię, podczas której do skóry pacjentki dostarcza się odpowiednie substancje regenerujące tkankę. Popularna staje się także terapia falami akustycznymi.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Biegać szybko, czy długo aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?

07.03.2017
Biegać szybko, czy długo aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy?

Bieganie, to doskonały sposób na spalenie tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza na początku dość szybko widać efekty takiej formy odchudzania. Jednak w pewnym momencie następuje zahamowanie i waga utrzymuje się na tym samym poziomie. Może to być wynikiem braku zmian w nawykach żywieniowych, ale też przyzwyczajenia się naszego organizmu do jednostajnego treningu.

Jogging jest doskonałą formą na spalanie tkanki tłuszczowej i utrzymanie wagi. Spokojny długi bieg pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej. Należy tylko pamiętać, że ten proces zaczyna się po ok. 20 minutach wysiłku, ale powinien trwać co najmniej 40-45 minut.
Jednak po pewnym czasie takie biegi mogą już nie wystarczać. Później organizm będzie potrzebował nowych bodźców np. w postaci treningu szybkościowego, gdyż dzięki temu  metabolizm będzie szybszy. Podczas tempówek, biegów ciągłych, czy interwałów spalimy po prostu więcej kalorii.

 Długie, spokojne wybiegania są bardzo dobrym pomysłem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Mogą nawet stosować marszobiegi. Dzięki temu nie zmęczą się zbyt szybko i dłużej będą w ruchu. Poza tym przy dużej wadze intensywny bieg może doprowadzić do urazów i kontuzji. Sam ruch i aktywność sprawią, że przy zastosowaniu właściwej i zbilansowanej diety, waga będzie spadać. Biegając wolno pracujemy nad tzw. bazą tlenową, czyli po prostu nad kondycją i wydolnością.

Trening szybkościowy, to już wyższy stopień biegowego wtajemniczenia. Stosowanie interwałów, czyli pokonywanie krótkich odcinków raz bardzo szybko, a następnie odpoczywając w truchcie powoduje, że po treningu organizm spala tłuszcze, które zostały wcześniej nagromadzone. Dzięki temu waga znacznie spada. Taki proces może się odbywać nawet przez następnych 48 godzin.

Najważniejszą kwestią w zrzuceniu zbędnej wagi jest systematyczność w stosowaniu treningów. Należy odpoczywać przez jeden lub dwa dni, aby dać organizmowi czas na regenerację, jednak dłuższa przerwa spowoduje, że trening nie będzie efektywny. Kiedy już przyzwyczaimy się do wysiłku, to warto stosować treningi naprzemienne, czyli raz długie wybiegania, a w kolejnym dniu treningowym szybkie tempówki lub interwały. To pozwoli nam na urozmaicenie treningu, a przede wszystkim zmusi organizm do pracy na różnym poziomie intensywności.

Reasumując można stwierdzić, że żeby w sposób właściwy zrzucić wagę, to należy na początku zacząć od spokojnych długich wybiegań, a później biegać coraz szybciej.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Zabawki edukacyjne dla dziecka

06.03.2017
Zabawki edukacyjne dla dziecka

Od tego czym bawi się i zajmuje nasze dziecko już od najmłodszych lat, zależy jego rozwój. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę wiek pociechy. Zależy nam przecież na tym, aby nie rozpraszać jego uwagi, ani też za wszelką cenę zajmować czymkolwiek, abyśmy mieli wreszcie spokój. Przede wszystkim powinno nam zależeć na pobudzaniu wyobraźni dziecka i kreatywności.

Dzieci, które zaczynają siedzieć, ale nie chcą raczkować można pobudzać do aktywności poprzez zaciekawianie. Możemy obok malucha położyć jakąś kolorową np. gumową zabawkę. Nasza pociecha chcąc dosięgnąć ją będzie musiała próbować się przesunąć w jej kierunku. Dobrym pomysłem są też pojazdy z napędem mechanicznym, do których trzeba będzie podejść na czworaka, kiedy odjadą. Im więcej ruchu dla malucha, tym lepiej.

Dziecko w już pierwszym roku życia bardzo szybko przyswaja wiedzę i jest ciekawe świata. Interaktywne zabawki edukacyjne aktywizują naszą pociechę do ruchu, uczą nowych słów i nazw, rozwijają zdolności plastyczne oraz muzyczne. To mogą być pojazdy, krzesełka, zabawki przypominające komputery, telefony, misie, gitary itp.

Edukacyjna zabawka dla kilkuletniego dziecka powinna pobudzać wyobraźnię i kreatywność oraz pozwalać dziecku na tworzenie nowych rozwiązań. Takie możliwości zawsze dają klocki. Są różne ich rodzaje. Niektóre mają już gotowe formy, które po złożeniu układają się w z góry zaplanowaną całość. Jednak najwięcej możliwości dają klocki, z których można zbudować dowolną budowlę.

Świetnym rozwiązaniem są zabawki, które łączą rozrywkę z nauką. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło, a jednocześnie zdobędzie wiedzę. W tym względzie bardzo dobre będą układanki z rysunkami lub kolorami oraz takie które trzeba włożyć w odpowiednie przegródki i otwory. Dziecko będzie uczyło się rozpoznawania kształtów oraz barw.

Ważną kwestią jest też forma rywalizacji oraz integracji z bliskimi lub rówieśnikami. Niezawodnymi zabawkami edukacyjnymi są więc wszelkiego rodzaju strategiczne gry planszowe. Rozwijają kreatywność, uczą logicznego myślenia i wybierania najlepszego rozwiązania. Mogą to być gry językowe, matematyczne, historyczne, a także quizy.

Pamiętajmy o tym, aby nasze dziecko mogło rozwijać się na wielu płaszczyznach. Odpowiednia zabawka edukacyjna pomoże mu lepiej zrozumieć świat, a co najważniejsze wpłynie na prawidłowy rozwój jego osobowości.

 

Jarosław Cieśla  

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 1

m.mem

25.04.2017

dla 5cio latka gra planszowa poleci ktoś?

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się