Art

Co ćwiczyć żeby zdrowym być?

08.03.2014
Co ćwiczyć żeby zdrowym być?

Coraz więcej osób pyta: jaka metoda ćwiczeń jest dla mnie najlepsza?

Dla utrzymania  kondycji, urody i zdrowia ruch jest niezbędny. Tymczasem na rynku możemy znaleźć  sto tysięcy różnych metod treningowych, od pływania po ćwiczenia ABT czy jogę a nawet modny i często polecany nordic walking. Która z tych metod jest najlepsza? Co pomaga na ból kręgosłupa a co pomoże przy odchudzaniu? Jak wybrać najlepszą dla siebie metodę ćwiczeń?

Oto kilka wskazówek, które dotyczą osób względnie zdrowych.


  •  Osobom z delikatną, wręcz wiotką budową ciała, które mają słabo rozwinięte mięśnie, za to nie mają problemu z rozciąganiem się nie zalecam zaczynać treningu od ćwiczeń rozciągających np. jogi (chyba, że jest to ashtanga joga)  Rozciąganie mięśni, bez wzmacniania ich siły i wytrzymałości może doprowadzić do niestabilności w obrębie stawów obwodowych jak i stawów kręgosłupa. Osoby z taką budową ciała najlepiej jeśli zaczną od treningu siłowego lub biegania czy aerobiku. Po jakimś czasie takich intensywnych ćwiczeń budujących masę i siłę mięśni można rozpocząć trening jogi i rozciągać się i wtedy będzie to nawet wskazane

  • Podobnie osoby, które walczą ze skłonnością do nadwagi powinny się mocno zmęczyć, dla nich świetny jest trening biegowy, aerobik, może sztuki walki? Jeśli joga to równieżw formie dynamicznej i wymagającej wysiłku.

  • Dla wszystkich dobrze umięśnionych ćwiczenia jogi będą idealne i będą równoważyć tendencje do skracania lub napinania mięśni. Również panowie ćwiczący kulturystykę, bieganie i amatorzy footballu powinny zwrócić uwagę na ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia, które mają za zadanie budowanie masy mięśni i/lub jego siły często powodują ich skrócenie a to jest przyczyną częstych urazów mięśni i ścięgien. Rzetelnie i prawidłowo wykonane ćwiczenia rozciągające konieczne są przed i po treningu siłowym. Będą one utrzymywały prawidłową przemianę materii w mięśniach, właściwą długość i elastyczność.

  • Osoby z asymetrycznymi zaburzeniami postawy (np. skolioza, krótsza kończyna etc) powinny unikać sportów asymetrycznych,  takich jak: tenis ziemny, tenis stołowy, siatkówka itp. Uprawianie takich sportów może pogłębiać wady postawy co nie zawsze będzie prowadzić do bólu ale może stanowić problem estetyczny.


 

Tekst: Urszula Bednarz, fizjoterapeuta

http://gabinetsurya.eu/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 sposobów na zmniejszenie bólu szyi

06.03.2014
5 sposobów na zmniejszenie bólu szyi

Zmiana nawyków wydaje się być bardzo trudna. Często kiedy pacjenci nie mają wyjścia i ból staje się nie do zniesienia, szybko uczą się przyjmować ergonomiczne pozycje, które wcześniej wydawały się niewygodne. Niektórzy przyjmują, że z wiekiem pojawia się ból, który jest  nieunikniony. Nic bardziej mylnego! Ból zawsze jest konsekwencją licznych przeciążeń, które z czasem zaczynają dawać poważne dolegliwości. Leki przeciwbólowe nie są najlepszym środkiem, kiedy dopada nas ból karku. To jedynie chwilowe rozwiązanie, lepiej przekonać się do aktywności fizycznej i przemyśleć swoje codzienne nawyki. Wprowadzenie ergonomicznych ruchów, które jak najmniej obciążają nasz kręgosłup oraz wzmocnienie siły mięśniowej to jedyne sposoby, które na pewno pomogą pozbyć się dolegliwości bólowych. Na próbę można wprowadzić kilka prostych zmian. Kiedy zaczną działać i zapobiegną kolejnym dolegliwościom bólowym na pewno zostaną z nami na co dzień.  

1. Zrezygnuj z ciężkiej torby na rzecz plecaka. Ważne jest równomierne rozłożenie ciężaru, zwłaszcza kiedy na co dzień nosimy dużo ciężkich rzeczy. Obciążając oba ramiona tak samo nie doprowadzamy do jednostronnych przeciążeń.

2. Kup profilowaną poduszkę. W czasie snu kręgosłup będzie wyprostowany, poprawi to jakość snu i samopoczucia rano. Koniec z bolącą szyją od rana.

3. Unikaj stresu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, większość bólów kręgosłupa jest wywołana długotrwałym stresem.

4. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i znajdź przynajmniej trzy godziny w tygodniu, żeby ją wykonywać. Wzmocnienie mięśni i poprawa wydolności poprawi samopoczucie i stan zdrowia.

5. Jak najmniej przesiaduj przed komputerem, a jeśli to konieczne rób krótką przerwę co godzinę. W tym czasie przejdź się i wykonaj kilka ruchów rozciągających mięśnie przykręgosłupowe.

 

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co to jest Panchakarma?

05.03.2014
Co to jest Panchakarma?

Ajurweda, czyli wiedza medyczna pochodząca z Indii oferuje unikalne metody oczyszczania organizmu z toksyn. Efektem detoksykacji jest regeneracja i odmłodzenie organizmu a także nierzadko wyleczenie chorób o charakterze chronicznym lub uznanych za nieuleczalne przez zachodnią medycynę lub jeśli to okaże się niemożliwe znaczna poprawa stanu zdrowia. Według Ajurwedy przyczyną większości chorób są ciężkie, kleiste, toksyczne substancje nazywane ama, zalegające w najgłębszych tkankach organizmu, jakrównież w nadis, czyli w sieci kanałów energetycznych, Ich obecność wpływa na kondycję wszystkich płynów w organizmie oraz blokuje harmonijny przepływ energii i zaburza procesy metaboliczne w tkankach, efektem czego jest choroba.

Pierwszym etapem oczyszczenia organizmu jest Purva Karma, czyliproces mający przygotować ciało do właściwej detoksykacji poprzez jego wzmocnienie oraz zmiękczenie i rozluźnienie znajdujących się w organizmie toksyn. Aby ten cel osiągnąć stosuje się masaże olejowe, które stanowią zasadniczą część programu, jak również zaleca się spożywanie ghee lub innego rodzaju leczniczych olejów. Następnym krokiem jest svedana, czyli zabiegi napotne, które mają na celu usunięcie toksyn z powierzchownych tkanek ciała.

Przygotowanie organizmu do głębokiego oczyszczania, w przypadku osób osłabionych chorobą lub o delikatnej konstytucji, obejmuje również ćwiczenia fizyczne i dietę, która ma wzmocnić ciało oraz zrównoważyć doshe, czyli kompilacje pięciu elementów, z których zbudowane jest nasze ciało. Ze względu na ich intensywność procesy oczyszczające wymagają odpowiednio dużo zasobów energii i siły, stąd konieczność odpowiedniego przygotowania do Pancha Karmy. Program poprzedzający detoksykację trwa od 1 tgodnia do 3 miesięcy zależnie od stanu i kondycji pacjenta i zawiera w sobie następujące elementy:


  • Olejowe masaże

  • Terapia napotna

  • Picie ziół

  • Spożywanie olejów i ghee

  • Ćwiczenia

  • Odpowiednia dieta

  • Aromaterapia

  • Leczenie kolorami, środowisko

  • Zmiana stylu życia

  • Sadhana – medytacja


Przygotowane przez Purva Karmę ciało może być poddane 5 procedurom oczyszczenia organizmu, nazywanym Pancha Karma (5 metod), w skład których wchodzą:

Wymioty (Vamana)

Ze wszystkich metod używanych w Pancha Karmie ta jest najbardziej inwazyjna i niebezpieczna, dlatego używa się jej rzadko, zawsze pod kierunkiem lekarza, który przedstawia odpowiednią, najmniej obciążającą system technikę wymiotów. Ten sposób oczyszczania polecany jest osobom silnym, o dużej masie ciała. Jego efektem jest skuteczne oczyszczenie żołądka, usunięcie toksyn i śluzu z kanałów energetycznych nadi i klatki piersiowej. Lecznicze wymioty mogą być stosowane w przypadku ostrych napadów astmy, otyłości, ostrych zaburzeń typu Kapha. Oprócz tego Vamanę zaleca się w przypadku gorączki, biegunki, w większości chorób płuc, chorobach skórnych. Leczy nudności, bóle głowy i zatok, atretyzm i wiele innych schorzeń.

Terapii nie stosuje się w przypadku kobiet ciężarnych, dzieci i osób starszych. Istnieją konkretne reguły stosowania leczniczych wymiotów, które określają odpowiednie ku temu póry roku, pory dnia, stosowania odpowiednich ziół i innego rodzaju posiłków w tego rodzaju terapii.

Przeczyszczenie (Virechana)

To najprostsza z metod używanych w Pancha Karmie i najłatwiej zauważyć jej efekty. Jest wspaniałą terapią w przypadku guzów brzucha, hemoroidów, ospy, zmian skórnych na twarzy, czy też chronicznej gorączce. Leczy zatrucia, choroby śledziony, ropnie, zaparcia i wiele innych dolegliwości. Eliminuje nadmiar Pitta (elementu ognia) z wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelita cienkiego. Tego rodzaju terapia zmniejsza element ognia w organizmie, dlatego też zalecana jest konstytucji typu Pitta, nie zawsze zaś jest odpowiednia dla osób typu Vata lub Kapha. Zależnie od schorzenia i konstytucji ciała dobierane są odpowiednie zioła, które mają na celu stymulacje jelit i oczyszczenie organizmu poprzez wydalanie toksyn. Podobnie do poprzedniego rodzaju terapii istnieją konkretne przeciwwskazania do jej stosowania.

Lecznicze lewatywy (Basti)

Basti jest przede wszystkim używana w nadmiarze elementu powietrza w organizmie lub w przypadku zaburzeń typu Vata. Basti w sanskrycie oznacza pęcherz moczowy. Istnieją trzy rodzaje lewatyw używane w PanchaKarmie. Według Ajurwedy jelito grube jest głównym organem, który absorbuje składniki odżywcze z pokarmu, od jego prawidłowego funkcjonowania zależy właściwe odżywienie wszystkich organów i tkanek w organizmie. Dlatego tak ważne jest jego prawidłowe działanie. Lewatywa pomaga w chronicznych zaparciach, leczy rwę kulszową, ból pleców w odcinku lędźwiowym, artretyzm, reumatyzm, dnę moczanową. Pomaga również w przypadku chorób neurologicznych jak Parkinson, MS, dystrofiamięśniowa, paraplegia, hemiplegia i inne. Przeciwwskazania dotyczą małych dzieci, raka jelita, krwawień z odbytu, niektórych form cukrzycy.

Oczyszczanie nosa (Nasya)

Według Ajurwedy nos jest bramą do głowy. Terapia Nasya jest używana w przypadku leczenia chorób gardła, szyi, głowy i narządów zmysłu. Ma ona na celu wyciszenie i wzmocnienie tych obszarów. Jest skuteczna w problemach naczyń krwionośnych głowy i szyi, zablokowaniu stawu skroniowo- żuchwowego i chorób gardła. Skuteczna w przypadku kataru, anginy, zaburzeń widzenia, migren i wszelkiego rodzaju dolegliwości spowodowanymi zaburzeniami typu Vata, Pita lub Kapha w tym obszarze.Wzmacnia wszystkie zmysły: wrażliwość na zapachy, smak, ostrość widzenia i słuch, ponadto głos staje się melodyjny a twarz nabiera rumieńców w wyniku korzystania z tych zabiegów. Istnieją trzy rodzaje Nasya. W zależności od typu doshy Nasya jest stosowana w różnych porach dnia ( Kapha – rano, Pitta – popołudniu, Vayu (Vata) – wieczorem).

Upuszczanie krwi (Rakta Mokśha)

Ta forma terapii obecnie jest stosowana bardzo rzadko. Jest skuteczna w przypadku zaburzeń typu Pitta, chorób skórnych, wątroby, śledziony, podagry, bólu głowy, nadciśnienia. Najlepsza pora roku dla tej terapii to późne lato.

Optymalny czas trwania PanchaKarmy to 2 tygodnie, ale w przypadku poważniejszych schorzeń lekarz może zalecić miesięczną lub nawet 3 miesięczną terapię. Czasami PanchaKarmę należy powtórzyć ( najwcześniej po 3 miesiącach od zakończenia terapii), szczególnie w przypadku potrzeby oczyszczenia głębokich złogów toksyn. Dzieje się tak najczęściej po krótkotrwałej terapii. Prewencyjnie, w celu utrzymania dobrej kondycji i zdrowia należy przechodzić Pancha Karmę przynajmniej raz w roku.

Aby jak najdłużej utrzymać efekty terapii jest ważne aby wprowadzić zgodne z zaleceniami lekarza Ajurwedy zmiany w diecie i w stylu życia. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę bezpośrednio po zakończeniu detoksykacji. W tym czasie powinno się unikać głośnych rozmów i hałasu, wyboistych przejażdżek, zbyt długich spacerów, długiego siedzenia i przejadania się, ciężkostrawnego jedzenia, przekąsek w ciągu dnia oraz zbyt częstego seksu. Po udanej terapii należy zadbać o każdy ze zmysłów, dostarczając im odpowiedniego „pożywienia” w postaci delikatnie przyprawionego, świeżego jedzenia, spokojnej muzyki i harmonijnych dźwięków, pięknych kolorów, satwicznego dotyku w postaci ajurwedyjskich masaży oraz wspierającego dobre nawyki środowiska. Jest to szczególnie istotne ponieważ powrót do starych, niezdrowych nawyków może spowodować powazne komplikacje i zaburzenia, które nie tylko mogą zniweczyć efekty terapii ale również spowodować nagłe pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia. Jeśli zaś dostosujemy się do wskazówek ajurwedyjskiego lekarza i przez dłuższy czas utrzymamy pozytywne przyzwyczajenia dotyczące diety, snu, pracy i odpoczynku, PanchaKarma okaże się jednym z piękniejszych doświadczeń w naszym życiu, którego efekty w postaci zwielokrotnionej energii i siły, kreatywności i dobrego zdrowia będziemy odczuwać przez wiele lat.

Tekst: Urszula Bednarz, fizjoterapeuta

http://gabinetsurya.eu/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się