Art

Co spożywać w czasie upałów?

14.08.2017
Co spożywać w czasie upałów?

Podczas upałów nie tylko należy zadbać o komfort ciała ubierając odzież przewiewną i termoaktywną. Ważne jest także to co spożywamy. Liczy się dieta lekkostrawna, czyli potrawy które dodadzą nam energii oraz nie wpłyną na przybranie na wadze. Chodzi przecież o to, żebyśmy dobrze się czuli i zbytni nie pocili. Im mniej tłuszczu, tym lepiej.  

Bardzo dobrze w czasie upałów sprawdzą się owoce. Mają one mnóstwo soku, co sprawi że odpowiednio zadbamy o właściwe nawodnienie naszego organizmu. Posiłki powinny zawierać warzywa bogate w wiele witamin i potrzebnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych. Postawmy też na ryby i mięso drobiowe, zamiast tłustych golonek i smażonych kotletów schabowych.

Ważną kwestią jest wypijanie ok. 2 litrów napojów. Szczególnie postawmy na wodę mineralną. Zawsze miejmy przy sobie butelkę z napojem, zwłaszcza jeśli spędzamy czas na powietrzu. Będąc na plaży, na wycieczce pieszej lub jadąc na rowerze musimy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Upał oraz nawet najmniejszy wysiłek fizyczny, to prosta droga do osłabienia organizmu przez przegrzanie. Może to skutkować np. udarem  słonecznym.     

Najlepiej jest zrezygnować z picia alkoholu w samo południe, gdyż powoduje on problemy z ciśnieniem, co w połączeniu z upałem może zaburzać pracę serca. Jeśli chcemy się nim delektować, to zróbmy to wieczorem, gdy będzie nieco chłodniej. Podobnie jest z colą, kawą i herbatą, które to z wydalanym moczem powodują wypłukiwanie z organizmu wiele cennych minerałów. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się sok pomidorowy bogaty w potas i sód, wszelkie koktajle energetyczne, a także napoje izotoniczne, które dostarczą potrzebne organizmowi elektrolity.

Podczas upałów warto jeść chłodne posiłki, żeby jeszcze dodatkowo nie podnosić temperatury ciała. Dotyczy to także obiadów. Bardzo dobrym pomysłem będzie spożycie chłodnika jako pierwszego dania. Drugie natomiast powinno być, zdrowe i smaczne. Świetnie tu sprawdzą się różnorakie sałatki. Do potraw dodawajmy czosnek, który poprzez poprawę krążenia, powoduje ochładzanie organizmu. Wszystko przyprawmy świeżymi ziołami, co doda smaku i na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Wakacje z niemowlakiem - jak sobie radzić?

11.08.2017
Wakacje z niemowlakiem - jak sobie radzić?

Wakacje z niemowlakiem wcale nie muszą być spędzane tylko we własnym miejscu zamieszkania. Jeśli rodzice wszystko dobrze sobie zaplanują, to można wyjechać na urlop, a ten czas będzie udany i radosny dla całej rodziny. Najważniejsze, żeby zadbać o każdy szczegół wyprawy i zdać sobie sprawę z tego, że mogą zdarzyć się trudne chwile. Dlatego warto być na nie przygotowanym.

Miejsce
To kwestia, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Warto zastanowić się, czy jechać tam gdzie będzie gwarno, tłoczno i hałaśliwie, czy raczej wybrać bardziej zaciszne i spokojne miejsce. Od takiej decyzji powinniśmy zacząć, bo od tego zależy komfort nasz i dziecka.

Podróż
Najlepiej jeśli czas trwania podróży będzie krótki. Jeśli jednak wybieramy się dalej, to warto zadbać o wygodę. W drogę najlepiej wybrać się własnym samochodem, bo korzystanie z komunikacji publicznej może być uciążliwe. Oczywiście podczas podróży należy także pomyśleć o bezpieczeństwie. W tym celu dziecko powinno mieć odpowiedni fotelik, w którym spędzi czas, gdy jego mama będzie chciała trochę odpocząć.

Odzież
Jeśli chodzi o ubrania dla dziecka, to powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Pogoda przecież może być zmienna. Lepiej zabrać odzież, z której nie skorzystamy, niż później martwić się w co ubierzemy malucha, gdy nagle nastąpi ochłodzenie.    

Sprzęt na wędrówki  
Na pewno zależy nam na tym, aby jak najwięcej przebywać z dzieckiem na powietrzu. W tym celu weźmy nie tylko wózek, ale np. nosidełko, jeśli będziemy chcieli z niemowlakiem pochodzić piaszczystym brzegiem morza lub pójść na szczyt góry. Oczywiście nie zapominajmy o kocyku, na którym będziemy mogli usiąść lub przykryć dziecko, gdy zrobi się chłodniej. Oczywiście nie wychodź z dzieckiem na powietrze w porze, w której ono zawsze śpi. Nie zaburzaj jego rytmu dnia.

Ważne szczegóły
Zawsze przed wyjściem na powietrze pamiętaj, żeby zabrać to co jest niezbędne. Weź ze sobą wodę nie gazowaną, żeby w razie czego przemyć dziecku rączki, wyczyścić smoczek, jeśli mu wypadnie na podłoże itp. Za każdym razem zakładaj mu czapeczkę na główkę oraz smaruj kremami przeciwsłonecznymi, nawet kiedy słońce znajduje się za chmurami. Nie zapominaj telefonu komórkowego, gdyby trzeba było wezwać pomoc. Pamiętaj o zapasie pieluch, a także chusteczek higienicznych.      

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak poradzić sobie po użądleniu przez pszczołę lub osę?

09.08.2017
Jak poradzić sobie po użądleniu przez pszczołę lub osę?

Przebywając na powietrzu musimy liczyć się z tym, że będziemy łatwym celem dla owadów. Oczywiście możemy się chronić przed ich atakami używając różnego rodzaju środków. Jednak czasami może się tak zdarzyć, że owad dopnie swego. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez pszczołą lub osę. Jak zatem sobie radzić, jeśli taka sytuacja się nam przydarzy?

Najpierw upewnij się, czy użądlenie było pojedyncze. Odejdź z miejsca zdarzenia lub zabezpiecz osobę poszkodowaną przed kolejnym atakiem. Być może gdzieś niedaleko jest gniazdo owadów lub rój.

Ważną kwestią po użądleniu jest upewnienie się, czy dana osoba nie jest uczulona na jad osy lub pszczoły. Jeśli tak, to po udzieleniu pierwszej pomocy od razu powinniśmy zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Jak najszybsza reakcja ma tu kluczowe znaczenie, gdyż w przypadku wstrząsu anafilaktycznego życie osoby użądlonej może być zagrożone. Pomoc należy wezwać również wtedy, gdy użądlenie nastąpiło w okolicy gardła. Obrzęk może w takiej sytuacji doprowadzić do trudności z oddychaniem, a w rezultacie do zgonu.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy najpierw należy sprawdzić, czy w ciele nie znajduje się żądło. Jeśli tak jest, to usuń je poprzez wyjęcie, najlepiej pęsetą, czy jakimiś szczypczykami. Nie naciskaj na ranę, ani nie wyciskaj jej w celu pozbycia się żądła, gdyż może wejść w taki sposób, że trudno będzie je wyjąć.  

Użądlone miejsce należy przemyć i zdezynfekować. Możemy do tego użyć octu lub soku z cytryny. Na początku będziesz czuć pieczenie, dlatego zranione miejsce można też posmarować jakimś łagodzącym kremem. Trzeba także zrobić zimny okład, aby złagodzić ból i obrzęk. Najlepiej jeśli użyjemy lodu, ale możemy też zimną wodą zmoczyć chustkę, czy ścierkę i przyłożyć do rany. Gdy ból nie przechodzi, a nawet narasta być może trzeba będzie  przyjąć leki przeciwbólowe.  

Należy obserwować osobę użądloną, czy nie pojawiają się u niej niepokojące objawy. Trzeba jak najszybciej udać się na pogotowie lub wezwać pomoc, gdy pojawi się gorączka, zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, trudności z oddychaniem, wymioty, omdlenie, szybsze bicie serca. Być może dana osoba jest alergikiem i należy podać jej farmaceutyki o działaniu przeciwuczuleniowym.

W przypadku utraty przytomności przez poszkodowanego, najlepiej jest ułożyć go na boku i sprawdzać oddech. Jeśli ustaje, to trzeba będzie wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Oczywiście po udzieleniu pomocy natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się