Art

Co to jest gęstość odżywcza?

05.10.2016
Co to jest gęstość odżywcza?

Objętość jedzenia o wartości 400 kalorii jest inna w zależności od rodzaju pożywienia. 400 kalorii to np. 4 łyżki oliwy, 300 g chudego mięsa z kurczaka, albo 1500 gram brokułów. Najgęstsze energetycznie są produkty bogate w tłuszcze, jak oleje, ale też orzechy, awokado, mięso, nabiał. U osób na standardowej diecie, gdzie nabiał i mięso stanowi dużą część menu, taki rodzaj pożywienia dostarcza większość kalorii w ciągu dnia. W diecie roślinnej orzechy czy awokado są jedynie dodatkiem i nie są spożywane w dużych ilościach.

Bardzo łatwo wypełnić żołądek warzywami, które w dużej objętości mają niewiele kalorii. Może to być np. ryż z warzywami, kasza z dodatkiem strączków i warzyw, czy pieczone ziemniaki z sałatką. Możliwości jest wiele. Jedząc w ten sposób, nawet większe porcje nie będziemy się przejadać i dostarczymy sobie sporą ilość witamin i składników odżywczych.

Znacznie łatwiej nasycić się obiadem, który ma 500 kalorii kiedy dodamy dużo warzyw. Podobną wartość energetyczną może mieć kotlet z ziemniakami i małą porcją surówki, jeśli wszystko będzie zawierało dużą ilość tłuszczu, kalorii może być znacznie więcej.

Najgęstsze odżywczo pożywienie to zielone liście, które zawierają najmniej kalorii.Podobnie jest z innymi warzywami, które można jeść w dużej ilości bez obawy o przekroczenie wartości kalorycznej. Należą do nich między innymi seler naciowy, brokuły, por, kalarepa, rzepa, cukinia i wiele innych.

Tłuste produkty nie zapewniają uczucia sytości, zwłaszcza jeśli są wysoko przetworzone i zawierają dużą ilość soli czy cukru. Jest to główny powód nadwagi i otyłości. Trzeba znacznie więcej tłustych produktów, żeby wypełnić żołądek, dotyczy to głównie, choć nie tylko, produktów odzwierzęcych. Chociaż wydaje się to dziwne, osoby otyłe mogą być niedożywione. Nie zawsze liczy się ilość, ale jakość dostarczanego pokarmu, a razem z nim wartości odżywczych.

Kluczem do urzynania prawidłowej wagi jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii. To indywidualna kwestia, która zależy od wieku, wagi, wzrostu, ale też od poziomu aktywności fizycznej. Opierając dietę re roślinnych produktach o wiele łatwiej to osiągnąć. Spożywanie dużej ilości tłuszczy wysoko nasyconych nie jest korzystne dla zdrowia i trzeba mieć to na uwadze.

Stawiając na roślinną dietę, znacznie łatwiej utrzymać odpowiednią wagę, a dodatkowo dostarczyć wszystkie witaminy i minerały. Nawet jeśli weganizm was nie przekonuje, warto robić sobie kilka dni roślinnych w ciągu tygodnia, np. co drugi dzień. Warto spróbować?


Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Korzyści wynikające z praktyki mentalnych form ruchu

04.10.2016
Korzyści wynikające z praktyki mentalnych form ruchu

Joga i pilates mają coraz więcej zwolenników. Te mentalne formy ruchu z pozoru są spokojne, trening na macie potrafi dać niezły wycisk. Jakie są główne korzyści, które możemy zauważyć trenując regularnie?

 

Wyrównanie asymetrii ciała

Brak odpowiedniego napięcie mięśniowego to duży problem u wielu ludzi, także u aktywnych ruchowo, a nawet sportowców. Brak symetrii to problem całościowy, który może dawać liczne objawy. Głównie są to bóle przeciążeniowe, wynikające z dużego przeciążenie jednej ze stron. Zarówno joga jak i pilates wyrównują różnice w napięciu mięśniowym. Wszystkie ćwiczenie wykonywane są symetrycznie i sprawiają, że ciało harmonijnie się rozwija.

 

Normalizacja napięcia mięśniowego

Zestresowany organizm ma tendencje do nadmiernego napięcia mięśniowego. Odpowiednio dobrane formy ćwiczeń potrafią skutecznie rozluźnić i zmniejszyć napięcie. Bardzo ważną rolę odgrywa też synchronizacja ruchu z oddechem. W tym wypadku mentalne formy ruchu są wyjątkowe.

 

Wydłużenie włókien mięśniowych

Dzięki temu ciało odzyskuje możliwość ruchu w pełnym zakresie i zwiększa swoje możliwości. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kontuzji i jest bardzo istotne dla osób z przewlekłymi bólami kręgosłupa.

 

Poprawa zakresu ruchomości

Przykurczone mięśnie to problem coraz większej grupy osób prowadzących siedzący tryb życia. Gibkość i elastyczność ulega znacznemu pogorszeniu, cierpią na tym mięśnie, ścięgna, a także stawy. Prawidłowy zakres ruchomości to podstawa w zachowaniu odpowiedniej aktywności i dobrej jakości życia. Warto zadbać o ten aspekt.

 

Poprawa ruchomości i odżywienia stawów

W czasie zajęć jogi i pilatesa, mobilizowane są wszystkie stawy, dzięki czemu są prawidłowo odżywione. Zapobiega to chorobom zwyrodnieniowym i pomaga wyleczyć bóle stawów. Poprawia to także ruchomość, także stawów kręgosłupa.

Dzięki ćwiczeniom aktywującym mięśnie głębokie ćwiczenia mino spokojnego przebiegu mają ogromny wpływ na postawę i zachowanie prawidłowej sylwetki w ciągu dnia.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Uwaga na kleszcze

03.10.2016
Uwaga na kleszcze

Temat kleszczy na wiosnę pojawia się co roku, są groźne i mogą wywołać różne choroby. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które mogą uratować twoje zdrowie. O czy warto pamiętać?

 

Ubieraj się w jasne kolory i zadbaj o szczegóły

Wychodząc do lasu pamiętaj, że jasne kolory odstraszają kleszcze. Warto mieć to na uwadze, tym bardziej, że na jasnych ubraniach o wiele łatwiej możesz dostrzec czarne robaczki.

Ponadto noś ubrania przylegające do ciała. Legginsy, obcisłe spodnie, skarpety. Im mniej odsłoniętej powierzchni ciała tym lepiej. Zawracaj na to uwagę kiedy jesteś w lesie, to bardzo istotne.

 

Używaj środków odstraszających

Szczególnie w terenach, gdzie występuje dużo kleszczy. Preparat rozpylaj na skórze i na ubraniach, a także na włosach. Postaw na skuteczny środek, który będzie działał dłużej.

 

Unikaj miejsc gdzie jest najwięcej kleszczy

Kleszcze szczególnie lubią wilgotne, zacienione i zalesiona tereny. Jest ich najwięcej na drzewach liściastych. Wiedząc to unikaj takich terenów, dzięki temu, możesz uchronić się przed spotkaniem tych owadów.

O wiele bezpieczniejsze miejsca to nasłonecznione łąki i otwarte przestrzenie.

 

Po każdej wizycie w lesie dokładnie obejrzyj ciało.

Zwłaszcza nogi i pachwiny, gdzie wbijają się w skórę najczęściej. Najłatwiej zauważyć je kiedy się myjemy.

Kleszcze nie wskakują, ani nie wlatują na człowieka, wchodzą w ciało w czasie bezpośredniego kontaktu np. z gałęzią czy krzewem. Najczęściej na poziomie nóg.

 

Im szybciej wyjmiesz kleszcza tym lepiej, ryzyko zakażenia będzie mniejsze. Każde zgrubienie na skórze powinno być dokładnie sprawdzone. Kiedy znajdziesz kleszcza nie panikuj. Postaraj się wyjąć po pęsetą, a kiedy nie jest to możliwe poproś kogoś o pomoc. Najlepiej złapać kleszcz tuz przy skórze i wyjąć go tak jakbyśmy chcieli go wykręcić. Kleszcza należy wyjąć w całości,a ranę po nim dokładnie odkazić. Zawsze obserwuj skórę, a kiedy pojawi się niepokojący rumień udaj się do lekarza. Nie zawsze musi to oznaczać zakażenie, ale lepiej się upewnić.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się