Art

Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka?

09.07.2014
Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka?

Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka - rozważa Jolanta Piekarska.

1. Odpowiedz sobie na pytanie – co oznacza dla Ciebie bycie autorytetem? Kto był, kogo chciałbyś zaprosić, aby był Twoim autorytetem i dlaczego. Jakie cechy powinien mieć Twój autorytet, w jaki sposób mówić, co mówić, jaką funkcję pełnić?

 

2. Pełnienie roli - autorytet nie musi  wiedzieć wszystkiego najlepiej i znać odpowiedzi na każde pytanie. Jego rolą jest bycie uważnym na potrzeby i dawać wskazówki oraz pokazywać możliwości. Skorzystam z rad kogoś, komu ufam i kto ma dobre intencje względem mnie. A więc oprócz intencji liczy się zaufanie – wzbudzenie i utrzymanie zaufania, rady poparte wiedzą i doświadczeniem stanowią ramę, na której zawsze można się oprzeć.

 

3. Jestem spójny i wiarygodny – pozwalam sobie na bycie niedoskonałym, gdy nie znam odpowiedzi na pytanie, mówię o tym. Spójność wyrażona w słowie, czynie, geście. Realnie określone obietnice, dopuszczenie zmiany planów z rzeczywistym uzasadnieniem.

 

4. Nie stać się, a stawać się i trwać w byciu autorytetem. Zmieniają się otoczenie, potrzeby, oczekiwania dziecka, autorytet-rodzic powinien posiadać gotowość do bycia elastycznym w zmieniającej się rzeczywistości z jednoczesnym zachowaniem fundamentalnych cech i zachowań.

 

5. Patrzę i widzę – skoro chcę być i jestem autorytetem, to przyjmuję do wiadomości informacje, zachowania, relacje, które istnieją mimo mojej woli, akceptując je zgodnie z pierwotnym założeniem bezgranicznego uczucia do dziecka. Autorytet - rodzic zawsze ma otwarte drzwi, serce i umysł, fenomen tego zjawiska pozwala budować poczucie własnej wartości u dziecka, co będzie stanowiło najważniejszą podstawę do radzenia sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach.

 

Tekst: Jolanta Piekarska

Trenerka, specjalistka ds. projektów unijnych.

 

E-Magazyn Endorfina, Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Na śniadanie

07.07.2014
Na śniadanie

Pasty na kanapki można robić naprawdę ze wszystkiego! Ja na przykład nigdy nie spodziewałabym się, że będzie mi smakowała pasta ze słonecznika, ale wierzcie lub nie - jest pyszna :) Poza słonecznikiem do wyboru mamy chociażby fasolę białą/czerowną czy groszek.

Dzisiaj błyskawiczny przepis na błyskawiczną pastę z czerwonej fasoli :) Ja mam zawsze awaryjną fasolę i groszek w szafce. Nawet kiedy w lodówce zostało światło, zawsze można coś sklecić. Taką pastę robi się w kwadrans i jak dla mnie najlepiej smakuje na ciepło położona od razu na razowca.

Składniki:

1 puszka czerwonej fasoli

1 średnia cebula ( świetnie sprawdzają się też dymki)

1 ząbek czosnku

3 łyżeczki oliwy z oliwek

sól morska

pieprz

Co do przypraw pozostawiam to w Waszej gestii - w zależności od upodobań

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy posiekaną cebulkę i czosnek. Czekamy aż się zeszkli. Dorzucamy fasolę (można wcześniej ją zblendować, ale ja osobiście wolę kiedy konsytencja zostanie odrobinę grudkowata) w związku z czym fasolę rozgniatam widelcem na patelni. Doprawiamy solą, pieprzem i czym tylko jeszcze chcecie.

Kładziemy na razowe kanapeczki, najlepiej taką gorącą prosto z patelni :) A na to odrobineczka szczypiorku  lub ogóreczek kiszony :)

Pycha!     Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co robić, by móc słuchać?

03.07.2014
Co robić, by móc słuchać?

Jola Piekarska podpowiada, jak wzmacniać komunikację z innymi ludźmi. 1.      Nie zaczynaj wypowiedzi od ciągu pytań. Pytania stanowią barierę pomiędzy chęcią a możliwościami. Co robisz z potokiem skierowanych do Ciebie pytań? Czujesz jakby mroziły Twój entuzjazm, przytłaczały w przygotowaniu licznych odpowiedzi?   2.      Otwórz rozmówcę przykładem przeżytym przez Ciebie. Pokaż emocje, nazwij uczucia, wyraź opinię, odwołaj się do wydarzeń, w których uczestniczyłeś, daj poczuć siebie.   3.      Zapytaj o potrzeby, możliwości, opinie. Nie pytaj o fakty, jeśli nie są niezbędne, fakty to skróty historii, a czy Ty chcesz znać datę czy przyczynę i skutek też? Stwarzając warunki budujesz porozumienie,  budowanie zaś jest procesem, kiedyś jednak trzeba/warto go rozpocząć.   4.      Napój, światło, muzyka, może któryś z parametrów trzeba dostosować, zmienić, stworzyć ruch, poszerzyć perspektywę, otoczyć zainteresowaniem. Uwaga i uważność na drugą stronę, najcenniejsze, coraz częstsze, ważne. 5.      A może, aby móc słuchać trzeba coś wspólnie przeżyć. Komu ufam/wierzę? Czuję się bezpiecznie z kimś z wspólnej perspektywy, przeżytych razem doświadczeń. Nie każdemu pytającemu opowiem, jednemu odpowiem, drugiemu zadam to samo pytanie, kolejnego zignoruje uśmiechem. Możesz oczekiwać szczerych słów tam, gdzie szczere są twoje intencje, uważność i chęć poznania osoby, nie tylko zdarzeń.     Tekst: Jolanta Piekarska Trenerka, specjalistka ds. projektów unijnych.   E-Magazyn Endorfina, Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się