Art

Cukier - główny winowajca otyłości

04.12.2014
Cukier - główny winowajca otyłości

Żyjemy w czasach gdzie znacznie więcej osób umiera z powodu nadwagi czy otyłości niż przez niedożywienie. Mimo iż często winę za zbyt dużą wagę przypisuje się różnym chorobom, w większości przypadków głównym powodem są złe nawyki żywieniowe. Badania potwierdzają, że około 25- 40% przyczyn tycia może być powodowana predyspozycjami uwarunkowanymi genetycznie, jednak nie muszę one determinować otyłości. Przy zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety nawet osoba z takimi predyspozycjami może uniknąć nadwagi czy otyłości. To głównie nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej jest przyczyną nadwagi prawie 1,5 miliarda osób na świecie.   Największym powodem otyłości według najnowszych doniesień jest cukier, który szybko nas uzależnia, a nie tłuszcz jak do niedawna uważano. Obecnie cukier dodawany jest do większości produktów spożywczych, znajdziemy go w pieczywie, niektórych makaronach, przetworach, gotowych daniach, nawet te które mają słony lub kwaśmy smak często mają w składzie cukier pod różną nazwą. Cukier jest powszechnie stosowanym „polepszaczem” smaku. Najwięcej jest go w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu. Sprawdzając etykiety produktów wcześniej niż wartość kaloryczną warto sprawdzić zawartość cukru, która często może nas zaskoczyć.   Cukier jest substancją, która szybko uzależnia. Odczuwamy przyjemność jedzenia chcemy go więcej i więcej. Niestety ta przyjemność jest dla nas bardzo niekorzystna i szybko prowadzi do przybrania na wadze. Szczególnie fruktoza czyli cukier prosty występujący naturalnie w owocach i miodzie może powodować przyrost wagi. Dlatego osobom będącym na diecie redukującej wagę zaleca się jedynie około 1-2 porcje owoców dziennie. Badanie pokazuję, że ten cukier drastycznie zwiększa lipogenezę fruktozy, czyli proces, w którym organizm przekształca cukier w tłuszcz. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z owoców, jeśli nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania na kalorie, przyrost wagi nam nie grozi. Niestety fruktoza to nie tylko miód i owoce. Powszechnie stosowany syrop glukozowo- fruktozowy jest w większości słodyczy, jogurtów, przetworach i słodkich napojach. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego ile szkody może on zrobić w naszym zdrowiu. Najbezpieczniej jest ograniczyć spożywanie gotowych dań, wszelkich produktów instant i słodyczy.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Crossfit

03.12.2014
Crossfit

To ostatnio jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych nurtów treningu. Ma wielu zwolenników i przeciwników. Te bardzo intensywne treningów pomagają poprawić sprawność i kondycję, a także wyrzeźbić sylwetkę. Warto spróbować takiej formy treningu i przekonać się na własnej skórze jak to jest dawać z siebie wszystko.

Co to jest crossfit?

Są to ciągłe zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Podstawą jest dobranie odpowiedniej intensywności do poziomu ćwiczącego. Początkująca osoba może odnaleźć się w grupie zaawansowanej jeśli na początek dostanie mniejszy ciężar czy mniejszą liczbę powtórzeń. Są to ćwiczenia dla każdego. Przed treningiem trzeba dobrze poznać technikę wykonywanych ćwiczeń, to konieczny element treningu, który pomaga unikać kontuzji przy szybkich powtórzeniach ćwiczeń. Wiele klubów oferujących zajęcia tego typu ma w grafiku zajęcia dla początkujących i warto od nich zacząć. Pozwoli to szlifować prawidłową technikę i nie obciąży za bardzo organizmu nieprzyzwyczajonego do mocnego treningu.

Przysiad jest jednym z podstawowych ćwiczeń crossfitu, jest to ćwiczenie funkcjonalne wykonywane przez nas wiele razy w ciągu dnia. Ruch ten zapewnia nam sprawność i funkcjonalność w obrębie stawów biodrowych, kolanowych, a także mięśni grzbietu. Po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania tego ćwiczenia można zacząć dokładać coraz większe obciążenia i wprowadzać modyfikacje ćwiczenia. Podobnie jest z innymi ruchami.

Jest około 10 ćwiczeń, które są fundamentem treningu crossfit oprócz przysiadu jest to np. wyciskanie sztangi, martwy ciąg czy zarzut do siadu piłki lekarskiej.

Wiele osób demonizuje ten trening, jednak jest on bardzo dobrą odmianą od klasycznego fitnessu. Warto szukać nowych wyzwań tak, żeby treningi sprawiały przyjemność i zaskakiwały, a nie były dobrze znaną rutyną. Kto spróbuje często nie może uwierzyć jak wiele może osiągnąć siłą własnych mięśni. To mit, że od ciężarów rosną wielkie mięśnie i kobiety nie powinny z nimi ćwiczyć. Małe hantle są niewystarczającym obciążeniem do którego ciało szybko się przystosowuje. W budowaniu siły ważne jest stopniowe zwiększanie obciążeń i zwiększanie swoich możliwości. Silniejsze mięśnie gwarantują smuklejszą sylwetkę i zdrowsze serce. Warto spróbować i przekonać się, czy crossfit jest dla nas.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dieta na zdrowe oczy

01.12.2014
Dieta na zdrowe oczy

Ochrona oczu przed słońcem, unikanie przesiadywania przed ekranem czy właściwy dobór oświetlenia to ważne elementy dbania o wzrok. Wszystkie te zewnętrzne czynniki są dość oczywiste i większość osób ma je na uwadze. Można jednak dbać o wzrok także od wewnątrz, dzięki konkretnym grupom pokarmów. Niektóre substancje odżywcze działają ochronnie na narząd wzroku i pomagają zabezpieczyć go przed codziennymi zagrożeniami szkodzącymi naszym oczom.

 

Substancje, które najlepiej oddziałują na nasze oczy powstrzymują rozwój wolnych rodników, jest to np. luteina czy zeaksantyna i substancje roślinne zwane antocyjanami, które chronią wzrok przed uszkodzeniami oraz wykazują działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Najwięcej tych substancji znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego.

Luteina w największej ilości występuje w zielonych warzywach takich jak sałata, natka pietruszki, brokuły czy szpinak i jarmuż. Źródłem pochodzenia zeaksantyny jest zielony groszek, kukurydza i kabaczki. Najwięcej antocyjanów znajdziemy w borówkach i jagodach.

Bardzo ważne dla oczu są także witaminy będące naturalnymi przeciwutleniaczami również hamującymi powstawanie wolnych rodników. Najważniejsze dla oczu witaminy A, C i E znajdziemy w marchwi, pomidorach, papryce i porzeczkach oraz pestkach dyni i słonecznika.

Beta-karoten, antyoksydanty C i E to elementy, które większość zdrowo odżywiających się dostarcza swojemu organizmowi na co dzień. Trudniejsze do włączenia w codzienną dietę są luteina i zeaksantyna, czyli elementy naturalnie występujące w siatkówce i soczewce oka. Uzupełniać je możemy stosując suplementy diety. Są one zalecane przede wszystkim  dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub na czytaniu przy sztucznym świetle, kierowców i amatorów kąpieli słonecznych narażonych na bezpośrednie działanie słońca na soczewkę i siatkówkę.

Dieta bogata w składniki chroniące wzrok jest zalecana zarówno u osób zdrowych  i tych którzy mają problemy ze wzrokiem. Jest to szczególnie ważne u osób po 50 roku życia, osób z nadciśnieniem, miażdżycą i wysokim poziomem cholesterolu, palących papierosy.  W ich menu powinny znaleźć się co najmniej dwie porcje warzyw i owoców bogatych w luteinę i antyoksydanty. Warto sięgać po te produkty, minerały i witaminy są o wiele łatwiej przyswajane niż te zawarte w syntetycznych suplementach.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się