Art

Ćwiczenia dla dzieci z nadwagą

12.06.2015
Ćwiczenia dla dzieci z nadwagą

Dzieci z nadwagę często unikają ćwiczeń, głównie dlatego że większość prowadzonych w szkołach zajęć oparta jest na współzawodnictwie. W rywalizacji ze szczupłymi i zwinnymi dziećmi wypadają przeważnie słabo, co skutecznie zniechęca ich to wysiłku. Nie jest to jednak powód do zwolnienia z zajęć ruchowych. Istnienie wiele aktywności, w których większa waga nie jest przeszkodą. Dobrze też wyeliminować elementy współzawodnictwa, żeby nie dawać dziecku dodatkowych powodów do stresu.

Dobrym treningiem mogą okazać się ćwiczenia siłowe. To bardzo szerokie pojęcie, przez wiele lat taki trening był pomijany w zajęciach szkolnych. Teraz jest wykorzystywany coraz częściej, naukowcy ciągle podają kolejne jego walory. Trening siłowy można przeprowadzić na wiele sposobów, można wykorzystać do tego ciężar własnego ciała, albo dodatkowo zastosować niewielkie ciężary w postaci hantli, piłek lekarskich czy elastycznych taśm. Mimo, że trening z obciążeniem kojarzy się głównie z siłownią, można przeprowadzić go bez użycia wielkich ciężarów. Poza tym siłownia dla dzieci nie jest ciekawym miejscem, potrzebują różnorodnego planu treningowego, który będzie ciągle ich zaskakiwał. Najlepiej wykonywać go w niewielkich grupach. W takiej formie aktywności dzieci z większą wagą radzą sobie lepiej niż ich szczuplejsi koledzy. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie obciążone większą ilością tkanki tłuszczowej adaptują się do noszenia większego ciężaru, co sprawia że dzieci są silniejsze.

Dla dziecka, które do tej pory było ostatnie w każdych zawodach to duża zmiana, a także zachęta do regularnych treningów. Takie ćwiczenia w połączeniu ze spacerami czy jazdą na rowerze pomagają spalić tkankę tłuszczową i pozbyć się nadwyżki kilogramów. Dodatkowo trening siłowy pozytywnie wpływa na zdrowie, a także na pamięć. Naukowcy tłumaczą to tym, że  w czasie treningu siłowego uwalniane są hormony wspomagające zapamiętywanie.

Ne jest to jeszcze powszechnie stosowane forma zajęć ruchowych dla dzieci, ale z pomocą specjalisty można ułożyć prosty program treningowy. Ważna jest systematyczność, trening wykonywany minimum 3razy w tygodniu w połączeniu z odpowiednim odżywianiem pomoże pozbyć się nadwagi i zwiększy sprawność dziecka.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bulgur

11.06.2015
Bulgur

Kasza bulgur to rodzaj kaszy pochodzącej z Bliskiego Wschodu, gdzie jest znana już od ponad 4000 lat. Bulgur jest bogaty z substancje, które wspomagają pracę serca, koją nerwy oraz obniżają poziom cukru we krwi. Ponadto jest bogatym źródłem kwasu foliowego, szczególnie ważnego dla kobiet w ciąży. Otrzymywana jest z gotowanych, wysuszonych i gniecionych ziaren pszenicy durum - najbardziej wartościowej odmiany pszenicy. Produkty na bazie pszenicy durum są zdecydowanie zdrowsze niż te na bazie zwykłej pszenicy, posiadają więcej witamin, pierwiastków mineralnych i innych substancji, które korzystnie wpływają na organizm.

Bulgur występuje w trzech odmianach: drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Drobnoziarnista jest najlepiej przyswajana i lekko strawna.

Kasza bulgur wyróżnia się największa zawartością błonnika wśród kasz pszenicznych,- 4,5 g/100 g po ugotowaniu. Jest także nisko kaloryczna - 100 g ugotowanej kaszy bulgur dostarcza 83 kcal, ale porównania kasza manna- 88 kcal, a kuskus-112 kcal. Ten turecki przysmak wyróżnia się również zawartością cennego dla serca potasu oraz fosforu, jednego ze składników budulcowych zębów i kości. Posiada także sporo kojącego nerwy magnezu, aż 32 mg/100 g, to 4 razy więcej niż kasza kuskus.

Kasza bulgur jest ceniona szczególnie ze względu na występujące w niej składniki mineralne. Potas, magnez, wapń i sód do minerały, które odpowiadają za prawidłowa pracę układu sercowo-naczyniowego. Potas obniża ciśnienie krwi, a w czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm. Wapń jest niezbędny do skurczu serca, w związku z tym odgrywa istotną rolę w prawidłowym pompowaniu krwi do wszystkich tkanek ciała. Z kolei magnez rozszerza tętnice, a tym samym może uchronić przed zawałem. Ponadto pomaga regulować poziom wapnia i poprawia wchłanianie potasu. Natomiast sód wspólnie z potasem reguluje napięcie mięśniowe i wpływa na przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Dzięki odpowiedniemu połączeniu tych składników kasz bulgur jest idealna dla osób z chorobami serca i kłopotami z krążeniem. Świetnie sprawdzi się u osób aktywnych, które w czasie treningów tracą z wiele minerałów.

Kasza bulgur  to kasza pszeniczna i zawiera gluten. Nie mogą jej spożywać osoby chore na celiakię oraz te, które mają alergię na gluten.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie?

10.06.2015
Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie?

Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie? Na zdrowie składa się nie tylko brak chorób, ale też zdrowa dieta i aktywność fizyczna. To także dobre relacje z bliskimi i równowaga między pracą, a życiem osobistym. Nie bez znaczenia jest też czas poświęcany na odpoczynek i regenerację.

Z licznych badań wynika, że mężczyźni przykładają do zdrowia mniej uwagi niż kobiety. W codziennym pędzie zapominają o regularnych posiłkach, aktywności fizycznej, z czasem tracą też bliskie relacje. Wiele lat złych nawyków to jednak nie powód, do załamań. Wiele z nich da się naprawić, konieczna jest determinacja i chęć zachowania zdrowia.

Zdrowe nawyki najszybciej utrwalają się kiedy powtarzamy je codziennie. Warto wprowadzać je stopniowo i zacząć od tych łatwiejszych.


  1. Wypijanie 2 litrów płynów dziennie.


Woda skutecznie nawadnia organizm, do tego nie zawiera kalorii, dostarcza elektrolity  i można pić ją w większych ilościach. Mimo powszechnej opinii dobrze nawadniają też inne niesłodzone napoje także kawa i herbata (zwłaszcza biała, zielona i herbaty ziołowe). Warto sięgać też po dobrze uwodnione warzywa i owoce.

Po wprowadzeniu tego prostego nawyku znacznie poprawia się jakość życia. Zwiększa się poziom energii i poprawia samopoczucie. Warto spróbować


  1. Racjonalny wysiłek fizyczny.


Natężenie i rodzaj wysiłku zależy od prowadzonego do tej pory stylu życia. Na początek wystarczy 15 minut każdego dnia, można wybrać spacery, pływanie, rower, bieganie, jogę. Możliwości jest wiele, ważna jest systematyczność, z czasem będzie można wydłużyć czas treningów. Ruch jest naturalny dla naszego organizmu, jego brak jest stanem alarmowym dla organizmu.

Intensywny wysiłek pomaga wyeliminować hormony stresu, wzmacnia organizm i przywraca równowagę kwasowo-zasadową.

Ważne żeby wprowadzać wysiłek stopniowo i nie forsować się za bardzo na początku, może to jedynie zniechęcić do dalszych wyzwań.


  1. Zmierzenie się z problemami.


To często najcięższy problem do przeskoczenia dla wielu mężczyzn. Analiza problemów, swoich odczuć i opanowanie trudnych emocji łatwiej przychodzi kobietom. Jednak mężczyźni zagłuszając te sygnały często lekceważą objawy smutku a z czasem nawet depresji. Nagromadzenie wielu stresujących sytuacji może doprowadzić do wielu chorób, dlatego warto związywać problemy na bieżąco.

Kariera jest ważna, jednak bez dobrego zdrowia nie da się pracować na wysokich obrotach. Praca nie powinna być jedynym spełnieniem, bez niej nie powinniśmy czuć się nikim. Często mężczyźni tracą pozycję, ze względu na stan zdrowia. Lepiej temu zapobiec.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się