Art

Ćwiczenia oddechowe na redukcję stresu

21.02.2017
Ćwiczenia oddechowe na redukcję stresu

Każdy musi mierzyć się ze stresującymi sytuacjami. Nie da się tego uniknąć, jednak warto nauczyć się jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Ćwiczenia oddechowe są jedną z metod opanowania emocji. To szybki i skuteczny sposób, który pomoże się uspokoić. Dzięki oddechowi możemy zmniejszyć napięcie mięśniowe, obniżyć ciśnienie krwi i wyciszyć się. Nie lekceważ prostych i naturalnych metod. Warto przekonać się o ich działaniu na własnej skórze.

Spokojny oddech

W chwili stresu postaraj się wyciszyć, znaleźć spokojne miejsce i starać się skierować myśli w pozytywnym kierunku. Usiądź prosto. Zamknij oczy, weź głęboki wdech przez nos o poczuj jak rozszerza się klatka piersiowa. Wstrzymaj oddech licząc do 5, a następnie wolno wypuszczaj powietrze licząc do 10. Powtórz 3 razy.

Oddech zmniejszający napięcie mięśniowe

To ćwiczenie rozluźnia klatkę piersiową. Regularne powtarzanie poprawi samopoczucie i doda energii. Usiądź w siedzie skrzyżnym z prostym tułowiem. Oddychaj spokojnie, weź głębszy oddech i wydychając powietrze wydawaj brzęczący dźwięk „hmmmm', usta powinny być lekko zaciśnięte. Powtórz 10 razy. Możesz powtarzać to ćwiczenie kilkukrotnie wciągu dnia.

Dodaj sobie energii

Oddech może też pobudzić do działania. Weź spokojny oddech i szybko jednym tchem wypuść powietrze przez nos. Skup się przy tym na dolnych mięśniach brzucha, które będą pracować w czasie tak intensywnej pracy. Powtórz ćwiczenie po upływanie 2 dwóch minut i zrób taki cykl nawet 10-12 razy.

Wycisz się

Wykonuj to ćwiczenie tuż przez ważnym spotkaniem czy wystąpieniem. Nie pozwól, żeby stres nie pozwolił ci wykonać dobrze zadania. Zastosuj naprzemienny oddech, który harmonizuje półkule mózgowe. Pomoże to uspokoić nerwy.

W tym ćwiczeniu usta zostają zamknięte w czasie tego ćwiczenia. Przyciśnij kciuk do prawego płatka nosa, palce wskazujący i środkowy umieść pomiędzy brwiami. Zrób wydech lewym otworem nosowym. Następnie zmień stronę i weź wdech prawą stroną. Powtórz całość 8-10 razy.

Ćwiczenie możesz wykonywać też w ciągu dnia, kiedy chcesz się zrelaksować, albo zmniejszyć ból głowy. Warto pamiętać o tych sekwencjach na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

org

25.04.2017

super!

Art

Najlepsze źródła żelaza

20.02.2017
Najlepsze źródła żelaza

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Musi być przyswajane w pożywienia, ponieważ organizm nie potrafi go sobie sam wytworzyć.

W organizmie mamy około 4-5 gram żelaza. Większość tego pierwiastka znajduje się z hemoglobinie., czyli białku które umożliwia pobieranie tlenu i oddawanie go do tkanek. Żelazo obecne w szpiku kostnym jest wykorzystywane w procesie tworzenia czerwonych krwinek. To bardzo ważny życiowo pierwiastek, umożliwia też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga wzmocni układ odpornościowy i zapobiega infekcjom.

Gdzie szukać żelaza?

Występuje w bardzo wielu grupach produktów. W największych ilościach występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

- Mięso - podroby szczególnie wątroba, nerki. Najwięcej żelaza zawiera wołowina i cielęcina.

- Jaja- dobre źródlo żelaza i innych cennych składników odżywczych.

- Warzywa i owoce: rośliny strączkowe- soja, soczewica, ciecierzyca, fasola), pietruszka, szczypiorek, koperek, jarmuż, morele (szczególnie suszone), orzechy

- Produkty zbożowe: kasza jaglana i kasza gryczana (dodatkowo są doskonałym źródłem cynku), amarantus, komosa ryżowa, płatki i otręby owsiane, pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne

- Pestki i nasiona: pestki dyni, siemię lniane, sezam, nasiona chia, mak.

- Sporo żelaza zawierają przyprawy takie jak: tymianek, majeranek, oregano, bazylia, cząber, curry, mięta, zioła prowansalskie, kurkuma i kmin rzymski. Przyprawy warto dodawać do potraw, mimo że nie zawierają one dużych ilości żelaza mogą korzystnie zadziałać na zdrowie.

Dodatkowo, w formie uzupełnienia diety warto korzystać z herbatki z pokrzywy, zalecanej przy anemii. Najlepiej korzystać z liści i korzenia, które sami zbieramy.

Dzienna dawka spożycia żelaza to około 10 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość żelaza jest wydalana z organizmu, dziennie powinno przyjmować się z pożywieniem nawet około 10-20 gm żelaza. Jeśli mas problemy z poziomem żelaza zainteresuj się suplementami, które warto brać od czasu do czasu. Regularne badania krwi pomogą zapanować nad problemem.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

mimus

25.04.2017

Zbyt duży poziom żelaza może być nie zdrowy? Czy organizm reguluję?

Art

Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

19.02.2017
Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

Zimą nie trzeba jeść więcej, ani bardziej tłusto, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Podstawą jest zbilansowana dieta i regularne dostarczanie pokarmu. Wiele pokarmów, przypraw i ziół ma działanie rozgrzewające. Warto uwzględnić to komponując zimowe posiłki.

Co dodaje najwięcej energii?

Mniejsza aktywność fizyczna zimą sprawia, że zapotrzebowanie kaloryczne jest często mniejsze niż wiosną czy latem. Zima nie jest też dobrym okresem na przeprowadzenie ścisłych diet odchudzających.

Ciepłe posiłki powinny być podstawą w menu, dzięki nim zwiększa się termogeneza i metabolizm przyspiesza. Nieocenione są też ciepłe napoje, szczególnie ziołowe herbaty z dodatkiem imbiru, cynamonu czy soku z malin.

Zimą nie zaleca się jeść dużej ilości surowego pożywienia. Wychładza ono organizm i są gorzej trawione. Postaw na jednogarnkowe dania, a jeśli planujesz warzywa na obiad, koniecznie przygotuj je na parze, albo w szybkowarze, tak żeby nie stracić właściwości odżywczych i witamin. To zdecydowanie najlepsza forma obróbki termicznej, unikaj smażenia i częstego grillowania. Nie korzystne jest też gotowanie warzyw i jedzenia w dużej ilości wody, którą później wylewamy. Razem z wodą pozbywamy się większości składników odżywczych.

Rozgrzewająca moc pożywienia

Jedzenie może działać rozgrzewająco jeszcze długo po zjedzeniu posiłku. Trzeba je odpowiednio skomponować, tak żeby energia pożywienia korzystnie wpływała na organizm. Przyda się wiedza na temat kuchni Pięciu Przemian, zgodnie z którą każdy produkt spożywczy ma swoje indywidualne właściwości energetyczne. Jedne ochładzają, inne rozgrzewają, jeszcze inne są neutralne. Warto kierować się tymi wskazówkami planując jadłospis.

Ogrzewająco działa sporo produktów między innymi- fasola, cebula, pietruszka, jarmuż, winogrona, wiśnie, mandarynki, maliny, ananas, czosnek. Do potraw warto dodawać jest rozgrzewające przyprawy jak imbir, pieprz, cynamon, kardamon, chilli, kurkuma i gózdzki. Ta przyprawy generują termogenezę i sprawiają, że można podnieść temperaturę ciała na dłużej.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Marcin

20.02.2017

Mnie najbardziej rozgrzewa tlusty domowy rosol z kury.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się