Art

Cytryna - moc ukryta w skórce

05.05.2017
Cytryna - moc ukryta w skórce

Owoce cytryny są świetnym źródłem witaminy C, która jest silnym antyoksydantem, chroni przed wolnymi rodnikami i opóźnia proces starzenia. Korzystnie wpływa na skórę, dlatego często jest składnikiem kosmetyków przeciwwyważeniowych. Jest wskazana w domowej apteczce, w czasie zwiększonych zachorowań.

ywaj ją w całości

Właściwości zdrowotne ma nie tylko miąższ, ale cały owoc, łącznie ze skórką. Umyj dokładnie cytryną, a najlepiej wybierz niewoskowane owoce. Jeśli nie masz dostępu do takich dokładanie wypukaj ją w wodzie z octem jabłkowym, który zneutralizuje substancje chemiczne w skórce. Następnie osusz owoc i schowaj cytrynę do zamrażarki. W takiej formie skórka traci gorzkawy smak i jest bardzo orzeźwiająca. Ścieraj ją na tarce tuż przed podaniem. Do utarcie nadaje się cały owoc, łącznie z pestkami. Możesz dodawać ją do zup, sałatek, sosów, ciast, deserów, koktajli. Dzięki temu jedzenie zyskuje wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne.

Skórka z cytryny

Jest o wiele bogatsza w witaminę C niż miąższ. Zawiera jej 10 razy więcej. Bez mrożenia ma gorzkawy smak, dlatego zaleca się jej mrożenie. To bardzo tani i prosty sposób na poprawę stanu zdrowia. Nie wymaga większej obróbki, ani wysiłku. Jest wiele odmian cytryn i limonek, które mogą różnić się między sobą smakiem. Wybierz najlepszy dla ciebie.

Witamina C działa przeciw nowotworowo, jest zalecana w czasie chemioterapii, ponieważ w większej ilości może powodować zwolnienie wzrostu komórek nowotworowych. Jej spożywanie nie ma skutków ubocznych, co jest ogromną zaletą.

Wzmacnia także naczynia krwionośne, co zapobiega wielu dolegliwościom, między innymi krwawieniu dziąseł, krwotoków, tworzeniem się siniaków i krwiaków. Łagodzi też zmiany miażdżycowe.

Chroni przed nadciśnieniem, udowodniono że witamina C wspomaga regulację ciśnienia tętniczego. Jest też konieczna przy anemii, ponieważ wspomaga wchłanianie żelaza. Dzięki temu zwiększa jego przyswajalność i na swój udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek.

Wiele naturalnych lekarstw mamy pod ręką i warto z nich korzystać. Witamina C jest znana i stosowana od wieków. Warto przyjmować ją regularnie w naturalnej postaci.

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Płaskostopie u dzieci

04.05.2017
Płaskostopie u dzieci

Stopa staje się płaska z powodu zniekształcenia, które powstaje w wyniku obniżenia się jej sklepień. Oznacza to, że powierzchnia stopy prawie w całości styka się z podłożem. Taki stan określa się jako płaskostopie. Może ono być wrodzone lub porażenne. W zależności od tego, który łuk stopy się obniżył płaskostopie dzieli się na podłużne i poprzeczne.

To dość powszechne zjawisko dotyczy ok. 40% społeczeństwa. Ważne jest, aby rodzice już od najmłodszych lat dziecka zadbali o jego stopy i prawidłowy ich rozwój, gdyż skutki płaskostopia mogą być później odczuwalne przez całe dorosłe życie pociechy. Deformacja stopy powoduje, że zaczynają się pojawiać różne dolegliwości również w innych fragmentach ciała. Bolesność występuje w łydkach, a także w okolicach kręgosłupa. Pojawiają się także różne schorzenia i stany zapalne związane z więzadłami stopy i torebkami stawowymi, a na podeszwie mogą wystąpić obrzęki i odciski. Dzieje się tak ze względu na przeciążenia wywołane nieprawidłowym ukształtowaniem stopy w wyniku kontaktu z podłożem. Dzieci mogą też często skarżyć się na bóle w trakcie lub po aktywności ruchowej.

Zapobieganie płaskostopiu polega na tym, aby już noworodkowi zapewnić komfort. Stopa powinna mieć jak najwięcej swobody. Po prostu nie należy jej ubierać w skarpetki, czy też jakieś kapcie lub buciki. Jeśli obawiamy się przeziębienia, to po prostu przykryjmy nóżki malucha kocykiem. Dobrze jest gdy niemowlę jak najczęściej zgina palce u stóp przez co rozwija i wzmacnia swoje mięśnie. Kiedy już zakładamy mu buty, to powinny być właściwie dopasowane. Dziewczynki najlepiej gdyby unikały chodzenia na wysokich obcasach. Jednym z istotnych czynników, które mają wpływ na deformację stopy jest zbyt duża waga. Należy zatem już małe dziecko uczyć zdrowych nawyków żywieniowych. Wszelkie urazy, które powodują uszkodzenie stawów, jak również mięśni stopy mogą prowadzić do jej zniekształcenia. Każde osłabienie tkanek może skutkować niewydolnością i w konsekwencji  deformacją stopy. Także wrodzone wady i upośledzenia mogą doprowadzić do płaskostopia. Tak jest np. w przypadku wiotkości więzadeł stopy.    

Stwierdzone u dziecka płaskostopie można starać się zminimalizować i leczyć. W tym celu należy udać się do specjalisty, który pokaże jakie ćwiczenia trzeba wykonywać, aby wzmacniać mięśnie stopy. Może też zalecić noszenie wkładek ortopedycznych, a w skrajnych i bardzo bolesnych przypadkach być może trzeba będzie poddać się operacji.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Co może sprawić, że seks będzie nieudany?

03.05.2017
Co może sprawić, że seks będzie nieudany?

Seks należy do sfery bardzo intymnych ludzkich zachowań. Opiera się na emocjach, pożądaniu i chęci zaspokojenia potrzeb cielesnych. Nieudany bywa przyczyna rozpadu związków oraz ochłodzenia relacji pomiędzy partnerami. Jakie zatem są przyczyny, które wpływają na obniżenie jakości stosunku seksualnego lub jego braku?

1. Stres.

Jednym z wielu powodów nieudanego kontaktu seksualnego są różnego rodzaju problemy. Kiedy mamy stresującą pracę, kłopoty finansowe lub konflikty rodzinne, to nie potrafimy skupić się na niczym innym. Zaniedbujemy partnera i kumulujemy napięcie. Czasami warto choć na chwilę zapomnieć o problemach, a seks może nam w tym pomóc.   

2. Skupianie się na innych kwestiach.

Podczas seksu nie warto zajmować myśli innymi sprawami. W przeciwnym razie nasz partner szybko się zorientuje, że ,,odlecieliśmy" i cały ,,czar pryśnie". Będzie rozczarowany tym, że go zaniedbujesz. Czerpanie przyjemności z seksu pozwoli ci się zrelaksować, na chwilę zapomnieć o ważnych sprawach, na które i tak przecież znajdzie się czas.

3. Dieta.

Czynności ruchowe wymagają energii. Tak samo jest z seksem. Jeśli dostarczymy organizmowi pozywienia, które nie daje energii, wtedy nie będziemy mieć ochoty na miłosne igraszki. Lepiej więc nie objadać się przed seksem, unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, a spożywać owoce oraz produkty węglowodanowe. Picie alkoholu przed seksem potrafi wzmóc pożądanie, jednak jego działanie może wywołać niepożądane skutki jak np. brak wzwodu u mężczyzn.     

4. Nastrój.

Silne podniecenie może wywołać erotyczna bielizna partnera, czy też zapach perfum jakie używa. To są afrodyzjaki działające na zmysły. Niechlujny wygląd, nieprzyjemny zapach z ust, a także głośne sąsiedztwo mogą skutecznie zniechęcić do seksu. Na upojne chwile można przecież umówić się w hotelu, włączyć nastrojowa muzykę i odpowiednio się przygotować. Niech to będą wyjątkowe momenty, które jeszcze bardziej będą was stymulować.

5. Kompleksy.

Seks ma być przyjemnością i relaksem zarazem. Nie myśl więc o tym czy podobasz się partnerowi. Nie zamartwiaj się tym jak wyglądasz i czy jesteś atrakcyjny. Takie dylematy w trakcie seksu mogą osłabić twoje odczucia i sprawić, że libido spadnie. Twój partner nie będzie wiedział o co ci chodzi, co może doprowadzić do napięcia między wami i spowodować, że myśl o wspólnym seksie w przyszłości będzie dla was stresująca.   

 

Jarosław Cieśla     
 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się