Art

Czarnuszka

02.05.2015
Czarnuszka

Czarnuszka siewna jest bardzo aromatyczną i smaczną przyprawą, wzbogaca smak potraw i dodatkowo ma działanie lecznicze. Pochodzi z terenów Europy i Azji, czarnuszkę uprawia się także w Polsce. Czarnuszka ma wyraźny, trochę pikantny i lekko gorzki smak. Jest też nazywana czarnym kminkiem.

Jako przyprawa jest używana głównie do pieczywa i przetworów warzywnych.
Dobrze sprawdza się z wieloma potrawami, jest dobrym dodatkiem do zup, sałatek czy past do kanapek. Można stosować prażone ziarna czarnuszki, które mają bardziej intensywny smak. Zielonymi ziarnami czarnuszki można też zastąpić pieprz.

Właściwości lecznicze czarnuszki

Nasiona czarnuszki w około 40% składają się z tłuszczu, zawierają także saponinę, witaminą E oraz beta-karoten. Mają działanie lecznicze szczególnie przeciwbólowe, rozkurczające, moczopędne i żółciopędne. Oczyszczają nerki i drogi moczowe, korzystnie wpływają na pracę wątroby, wspomagają oczyszczanie organizmu i poprawiają apetyt.
Czarnuszki nie powinny spożywać  jedynie kobiety w ciąży. Jest za to zalecana kobietom po porodzie, przy kłopotach laktacyjnych.

Czarnuszka jest naturalnym antybiotykiem, który można stosować przy osłabieniu organizmu, przeziębieniach czy grypie. W tym celu najlepiej przygotować ją w odpowiedni sposób- zmielić czarnuszkę w młynku do kawy lub rozbić w moździerzu i zmieszać ją z miodem. Taką mieszankę można przyjmować kilka razy dziennie po 1 łyżeczce dla wzmocnienia organizmu. Można przygotować większą ilość i przechowywać w słoiku, w ciemnym miejscu.

Dobrym sposobem na osłabienie odporności jest tez wywar z czarnuszki. Łyżkę nasion należy zagotować w szklance wody, kiedy ostygnie przecedzić i odstawić do ostygnięcia, po czym wypić letni napój. Najkorzystniej przygotowywać taki wywar dwa razy w ciągu dnia.

Olej z czarnuszki

Ma w składzie cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i linolenowy. Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, zachowuje wszystkie substancje aktywne. Wykazuje tez działanie przeciwnowotworowe. Jego właściwości antywrzodowe zostały potwierdzone naukowo, jest zalecany także przy nieżycie żołądka, grypie żołądka, refluksie, a także wrzodach dwunastnicy. Warto stosować go w kuchni, ale i w pielęgnacji skóry. Pomaga leczyć stany zapalne skóry. Łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak egzema czy atopowe zapalenie skóry.
Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Masaż bambusami

01.05.2015
Masaż bambusami

Masaż pałeczkami bambusowymi to masaż tkanek głębokich, działający głównie relaksacyjnie na tkanki. Skutecznie wpływa na rozluźnianie nadmiernie napiętych mięśni i przynosi ulgę. To dobry sposób na rozładowanie napięcia mięśniowego, na które często skarżą się osoby zestresowane. Masaż bambusami może być dobrą alternatywą dla klasycznego masażu relaksacyjnego.

Jak wygląda masaż bambusami?

Wykonuje się go wcześniej ogrzanymi pałeczkami bambusowymi. Mają one różną wielkość i grubość. Na pokrytym olejkiem ciele bambusy gładko się przesuwają, dzięki temu „wałkują” i rolują mięśnie przynosząc rozluźnienie. Taki masaż usprawnia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i niweluje ból.

Masaż obejmuje całe ciało. Rozpoczyna się masażem stóp, następnie kończyny dolne, okolicę grzbietu i karku. Różne rozmiary pałeczek bambusowych stosowane są do różnych grup mięśniowych. Na początku masażysta używa pałeczek o większej średnicy, żeby przygotować rozgrzać i przygotować większe partie ciała. Następnie przechodzi do kolejnych części ciała i sięga po bambusy o mniejszym przekroju, a także miotełki bambusowe.

Masaż pałeczkami bambusowymi może być wykonywany jako główny zabieg, jednak można łączyć go z innymi formami terapii np. drenażem limfatycznym, masażem tajskim czy praktyką medycyny chińskiej.

Zabieg trwa od 45-60 minut. Efekt rozluźniający utrzymuje się nawet do kilkunastu dni. Może przynieść znaczną ulgę osobom, które mają problemy z bolesnością mięśni głównie pleców i karku, a także z migrenami i zapaleniami stawów.

Masaż dotlenia mięśnie i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są świeże rany i blizny, ryzyko wystąpienia krwotoku, stany zapalne skóry, nowotwory, a także ciąża.

Bambusy nie powodują uczuleń, ani nie podrażniają skóry pacjenta. Bambus ma właściwości bakteriobójcze, jest bardzo lekki i wytrzymały, dzięki czemu jest dobrym przyrządem do masażu. Dzięki nim można dotrzeć do mięśni głębokich i skutecznie je rozluźnić. Masaż jest bardzo przyjemny w odczuciach, lekko ciepłe pałeczki potęgują uczucie rozluźnienia. Dla jednych może to być zbędny gadżet, ale jeśli ktoś regularnie korzysta z masaży odmiana może być przyjemna. Dobrze poczuć na swojej skórze działanie i ocenić samemu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

30.04.2015
Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Większość kobiet przez kilka dni w miesiącu cierpi z powodu bólów menstruacyjnych, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Bolesność jest związana z ruchami mięśniówki macicy. Takie objawy dotyczą większości kobiet, a szczególnie silne bóle odczuwają młodsze kobiety. Najczęstszym objawem są skurcze dolnych partii mięśni brzucha, które mogą promieniować do dolnej części kręgosłupa, głównie do  odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Zwykle ból występuje się przez około 12-24 godziny, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Dostępnych jest wiele leków na bóle menstruacyjne, jednak zażywanie ich przez kilka dni w miesiącu nie jest korzystane dla zdrowia. Tabletki podrażniają żołądek i pozbawiają organizm naturalnej flory bakteryjnej. Można zostawić je na wyjątkowo bolesne dni i wypróbować kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Oto kilka sposobów:


  1. Ciepłe okłady pomagają rozluźnić mięśnie. Watro przyłożyć do brzucha termofor z ciepłą wodą, ewentualnie poduszkę elektryczną, albo butelkę z ciepłą wodą. To jedna z najskuteczniejszych metoda złagodzenie dolegliwości bólowych.

  2. Napary z ziół także pomagają się rozluźnić, szczególnie polecane są działa o działaniu rozkurczowym np. mięta, szałwia czy rumianek. Pite kilka razy dziennie działają łagodząco na dolegliwości menstruacyjne.

  3. Aktywność fizyczna, a szczególnie spacery, joga czy pilates pomagają rozluźnić mięśnie i uwalniają ciało od skurczy. Mimo, że czasem nie mamy ochoty się ruszyć warto wspomóc się niewielką aktywnością. Bardziej intensywny trening można przełożyć na inny dzień, ale ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mogę przynieść wyraźną ulgę.

  4. Cynamon dodawany do potraw i napojów skutecznie łagodzi bóle miesiączkowe, a także pomaga uregulować cykl miesiączkowy.

  5. Unikaj kawy i napojów z kofeiną. Nawet niewielka ilość może zwiększyć skurcz mięśni i nasilić dolegliwości bólowe.


 

Kilka prostych sposobów może znacznie poprawić samopoczucie w dni kiedy ból jest mocny. Szczególnie polecam termofor i  chwilę odpoczynku, co jest szczególnie przyjemne. Po leki najlepiej sięgać w ostateczności, kiedy domowe sposoby nie są skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się