Art

Czkawka - zabawna przypadłość

07.11.2014
Czkawka - zabawna przypadłość

Zaskakujące, że choć czkawka jest tak częstą przypadłością wielu ludzi, nikt w gruncie rzeczy nie wie, jakie są jej przyczyny. Każdy czasami ma czkawkę, cierpią na nią nawet nienarodzone dzieci w łonie matki. Coś sprawia, że przepona zaczyna - wbrew nasze woli - reagować skurczami, które czasami wywołują kłopotliwy odgłos. Wiadomo, że niektóre pokarmy i napoje mogą powodować tę reakcję, na przykład pity w nadmiarze alkohol czy napoje gazowane. Łapie nas w najmniej spodziewanych - a także najmniej sprzyjających - momentach...męcząca czkawka. Wyobraźmy sobie, że mamy właśnie wygłosić toast na weselu albo przedstawić prezentację swojego projektu szefowi i współpracownikom. W takiej sytuacji przydadzą się dyskretne sposoby powstrzymania lub kontrolowania czkawki. Jedni proponują delikatny ucisk, drudzy wypicie szklanki wody. Istnieją też inne sposoby - niektóre wymagają dużej odporności psychicznej ze względu na swą oryginalność i śmieszność. Warto spróbować różnych metod - któraś zapewne pomoże.   Może w to nie uwierzysz, ale niektórzy ludzie miewają czkawkę, która trwa kilka dni. Jeśli przydarzy ci się coś takiego, lekarz zapewne będzie chciał znaleźć przyczynę. Może chodzić o jakiś problem dotyczący układu nerwowego albo o choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że czkawka towarzyszy zabiegom chirurgicznym w jamie brzusznej. Możesz mieć podrażniony żołądek albo jakąś infekcję. Lekarz może przepisać ci środki uspokajające - na przykład chloropromazynę lub haloperidol (jeżeli inne sposoby nie działają). Leki te pomogą zmniejszyć wrażliwość przepony.   Czkawka - porady  

  • Uciskaj wnętrze dłoni kciukiem drugiej ręki - im mocniej, tym lepiej. Albo ściskaj kciukiem i palcem wskazującym poduszkę kciuka drugiej ręki. Niewygoda czy lekki ból, jaki przy tym poczujesz, "rozproszą" twój układ nerwowy i mogą pomóc przerwać uporczywą czkawkę. No i duży plus - możesz stosować te metody bez zwracania na siebie uwagi, na przykład trzymając dłonie pod stołem.
  • Zaczerpnij głęboko powietrza i wstrzymaj oddech. Lekkiemu wzrostowi stężenia dwutlenku węgla w płucach towarzyszy rozluźnienie przepony.
  • Jeżeli możesz wyjść na kilka minut na przykład do toalety - włóż palce do uszu na 20-30 sekund. Albo naciśnij miękkie miejsca tuż za małżowinami usznymi. W ten sposób wysyłasz uspokajający sygnał poprzez nerw błędny, który łączy się z okolicą przepony.
  • Kiedy nikt nie patrzy - pokaż język! Wyciągnij go mocno - to ćwiczenie znane jest śpiewakom i aktorom. W ten sposób prowokujesz struny głosowe do otwarcia się, co pomaga swobodniej oddychać i wytłumia skurcze powodujące czkawkę.
  • Złóż ręce w "miseczkę" i przyłóż je do ust i nosa - ale oddychaj normalnie. W ten sposób zwiększasz nieco stężenie dwutlenku węgla w płucach, co rozluźnia przeponę.
  • Weź szklankę wody i wypij 9-10 szybkich, niewielkich łyków. Kiedy przełykasz, rytmiczne skurcze przełyku mogą zlikwidować skurcze przepony.
  • Jeśli zdołasz - spróbuj, pijąc wodę, zatkać sobie jednocześnie uszy. Zatkaj uszy palcami i pij przez słomkę. W ten sposób łączysz dwa działania; połykanie i ucisk na nerw błędny.
  • Silny kwaśny smak nie tylko wykrzywi ci twarz, ale może także przerwać atak czkawki. Odkrój gruby plaster cytryny i postaraj się go żuć.
  • Wypij łyżeczkę jabłkowego octu winnego. To niezbyt przyjemne, ale jeśli uda ci się przełamać opór kubków smakowych - może pomóc. Inną metodą o podobnym działaniu jest ssanie kiszonego ogórka albo picie soku z kiszonych ogórków.
  • Czasami wystarczy się odprężyć. Połóż się na łóżku, na brzuchu, z głową obróconą na bok i luźno położonymi wzdłuż boków rękami. Weź głęboki wdech, przytrzymaj powietrze w płucach przez 10-15 sekund i powoli je wypuść. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, a potem poleż jeszcze chwilę, zanim wstaniesz.
  • Jeśli jest pod ręką ktoś, kto mógłby ci pomóc, stań przy ścianie, oprzyj się o nią plecami i poproś tę osobę, żeby przyłożyła dłoń zwiniętą w pięść do twojego brzucha tuż pod mostkiem. Weź kilka głębokich wdechów, a po ostatnim - wypuść powietrze do końca. Wtedy osoba, która ci pomaga, powinna nacisnąć - delikatnie, ale zdecydowanie - tak, aby pomóc usunąć resztę powietrza z płuc.
  • Wielu ludzi twierdzi, że znakomitym sposobem na czkawkę jest długi, namiętny pocałunek. Warto spróbować - jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Uważaj tylko, żeby wybrać właściwego partnera do tej kuracji...
  • Zjedz dużą łyżkę czegoś gęstego i bardzo słodkiego - na przykład masła orzechowego. Cały proces żucia, przełykania i usuwania resztek z języka ma uspokajający wpływ na zaburzony sposób oddychania.
  • Znakomita kuracja - duży wafel lodów. Zimno, połykanie i przyjemna przerwa w zwykłych czynnościach także pomogą uspokoić przeponę.
  • Unikaj piwa i napojów gazowanych - zwłaszcza zimnych. Niska temperatura w połączeniu z bąbelkami daje lekko drażniącą mieszankę, która może wywołać skurcz przepony.
  • Kiedy jesz - jedz powoli. Szybkie pochłanianie posiłków sprawia, że połykasz więcej powietrza, a to może powodować nie tylko odbijanie się, ale i czkawkę.
  • Niektóre leki, na przykład diazepam (Valium), mogą przyczyniać się do częstszego występowania czkawki. Jeżeli podejrzewasz, że przyjmowane lekarstwa mogą wywoływać ten problem - poradź się lekarza, czy można je zastąpić innymi.

Jeżeli czkawkę ma niemowlę, może ona być skutkiem połykania zbyt dużych ilości powietrza w czasie karmienia. Warto zatem stosować tę samą metodę, która zapobiega wzdęciom: "odbijać" dziecko po karmieniu (trzymając dziecko na rękach, twarzą do ramienia, delikatnie oklepuj plecki, żeby się dziecku odbiło). Jeżeli karmisz dziecko butelką - kupuj odpowiednie smoczki z odpowietrzaczem. Niemowlęta miewają również czkawkę, kiedy jest im zbyt chłodno - jedną z metod jest nakrycie ciepłą ręką ciemiączka, żeby ogrzać głowę. Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak uchronić dziecko przed działaniem toksyn?

06.11.2014
Jak uchronić dziecko przed działaniem toksyn?
  1. Wyeliminuj plastik z kuchni.

Unikaj podawania jedzenia i picia w plastikowych naczyniach. W dzisiejszych czasach kiedy jesteśmy zalewani tworzywami sztucznymi wydaje się, że ciężko jest ich uniknąć. Na szczęście jest wiele alternatyw, o wiele lepsze jest szkło czy metal. Szkodliwość plastiku jest duża kiedy zawiera on BPA czyli bisfenol A, stosowany przy produkcji tworzyw sztucznych. Producenci nie zawsze informują o jego użyciu na opanowaniu.  

  1. Kupuj uważnie kosmetyki i zabawki dla dziecka.

Ważne jest zarówno to z czego zrobione jest opakowanie, jak i składniki kosmetyków. Postaraj się znaleźć opakowania wolne od BPA. Podobnie w przypadku plastikowych zabawek, nawet jeśli czasem trzeba zapłacić za nie więcej. Można też zrezygnować z plastiku i kupić na przykład drewniane zabawki.  

  1. Unikaj plastiku w swoim domu i otoczeniu.

Jest to korzystne dla zdrowia i dla środowiska. Zastąp plastikowe pojemniki do przechowywania jedzenia szklanymi. Zrezygnuj z butelkowanej wody, postaw na filtrowaną. Możliwości jest wiele, warto zwracać uwagę na to, że plastik, który jest wszędzie ma czasem szkodliwe działanie.  

  1. Wybieraj zabawki z naturalnych tworzyw.

W świecie dziecięcych zabawek można znaleźć wiele ciekawych propozycji stworzonych z drewna czy papieru. Te drugie można też stworzyć samodzielnie w domu razem z dzieckiem. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw i tworzą wiele alternatyw dla plastikowych zabawek.  

  1. Uważnie czytaj etykiety, edukuj się i bądź czujna.

Dobrze wiedzieć jaki plastik jest szkodliwy, koniecznie szukaj oznaczenia- BPA free, kiedy wybierasz butelkę do wody czy innych napojów czy np. filtry do wody. Wiedza jest najlepsza bronią przed zalewającą falą szkodliwych substancji. Znając je łatwiej ich uniknąć. Przed pójściem na zakupy znajdź w Internecie przyjazne marki.   Oczywiście nie zawsze można uniknąć toksyn i nie można panikować kiedy dziecko bawi się plastikową zabawką. Ważne żeby miało też inne przedmioty zainteresowania i w miarę możliwości było otoczone jak najmniejszą ilością plastiku. W domu łatwiej zapewnić dziecku bezpieczne środowisko, nie uda na się go całkowicie ochronić kiedy jest na zewnątrz, lub u znajomych. Trzeba zachować zdrowy dystans i nie starać się zapewnić ochrony przez toksynami w stu procentach, bo to niewykonalne.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe sposoby na wykorzystanie octu

05.11.2014
Domowe sposoby na wykorzystanie octu

Ocet jabłkowy (ale również zwykły ocet) ma wiele zastosowań w codziennym życiu.

Nadaje się do stosowania na skórę, włosy, w kuchni i w domu przy sprzątaniu. Na jego bazie przygotowuje się też pobudzające napoje, warto poznać sposobów na jego wykorzystanie. Kosztuje niewiele, a jest bardzo przydatny:

 

1. Octowe płukanki nabłyszczają włosy. Można kupić gotowe kosmetyki, ale lepsze są te przygotowane w domu. Do litra wody dodajemy 2 łyżki octu i gotowe, używamy roztworu do ostatniego płukania włosów.
Z taką płukanką trzeba uważać, ze względu na kwaśne pH, bez dobrego nawilżenia może przesuszyć włosy. Przy odpowiednim używaniu nabłyszcza i wzmacnia włosy, to najtańsza odżywka.

 

2. Usuwa plamy i przebarwienia z zębów. W tym celu wcieramy ocet w zęby, chwilę pocieramy, po czym płuczemy usta wodą. Nie poradzi sobie z przebarwieniami, które mamy od lat, ale świeże znikają bardzo szybko.

 


  1. Ujędrnia skórę, w tym celu warto zmieszać do z wybranym olejem i rozprowadzać na ciele.


 

4. Reguluje pH skóry dlatego można zastąpić nim tonik- wodą z odrobiną octu i przemywać nim twarz rano i wieczorem. Taką kurację najlepiej stosować minimum tydzień dla uzyskania dobrych rezultatów.

 

5. Łagodzi poparzenia słoneczne. Dwie szklanki octu dodajemy do wanny z wodą i moczymy się w wodzie około 10-15 minut. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia związane z poparzeniem słonecznym, nie poleca się jej kiedy na ciele mamy niezagojone ranki.

 

6.  Wybiela paznokcie i zmiękcza stopy. Do litra wody wlewamy 400 ml octu i moczymy nogi. Po około 30 minutach paznokcie będą wybielone, a stopy miękkie i przygotowane do peelingu i dalszej pielęgnacji. Podobno dobrze sprawdza się w leczeniu grzybicy.

 

7. Łagodzi podrażnienia po goleniu. Jednak należy uważać, bo ocet nawet rozcieńczony z wodą w kontakcie w otwartą raną może być nieprzyjemny.

 

8. Wspomaga oczyszczanie organizmu, ponieważ balansuje pH w organizmie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Badania wykazują, że ocet stymuluje układ krążenia a tym samym wspomaga oczyszczanie wątroby.
9. Działa korzystnie na układ limfatyczny. Oczyszcza węzły chłonne, pomaga oderwać śluz i oczyszczać węzły chłonne. Badania udowodniły, że pogada złagodzić alergie, stany zapalne zatok i zawiązane z tym bóle głowy i gardła.

10. Pomaga zmniejszyć zgagę. Lekarze uważają, że ulgę powinna przynieść już jedna łyżeczka octu, popita szklanką wody. Nie należy próbować takich metod, jeśli występują wrzody żołądka.

11. Przydaje się przy sprzątaniu. Pomaga wyczyścić łazienkę i toaletę. Wystarczy wlać do muszli ocet i zostawić na noc, ocet ma działanie grzybobójcze.
Sprawdza się też w kuchni do mycia wszystkich blatów, szkła, mikrofalówki, lodówki i innych sprzętów.

12. Myje okna bez smug. W butelce z atomizerem przygotowujemy roztwór- na 250 ml wody, 100 ml octu. Taką mieszanką myjemy okna i lustra, a następnie polerujemy je do sucha.
13. Nadaje się do zmywarki. Może być zamiennikiem standardowych detergentów.

14. Chroni ubrania przed utratą koloru. Najlepiej sprawdza się dodany do ostatniego płukania.

15. Chroni zwierzęta przed pchłami. W celu ochrony czworonogów trzeba rozpylić na sierść roztwór octu z wodą i proporcjach 1:1 i wetrzeć w skórę. Taką czynność trzeba powtarzać nawet codziennie, ale podobno jest to bardzo skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się