Art

Czy diety roślinne są najzdrowsze?

18.07.2016
Czy diety roślinne są najzdrowsze?

Wegetarianizm i weganizm mają coraz więcej zwolenników. Zdrowe produkty roślinne coraz częściej zalecane są także dla tych, którzy na co dzień jedzą mięso. Owoce i warzywa zajmują najważniejsze miejsce w piramidzie zdrowia, produkty zbożowe ustąpiły im miejsca. Czy rzeczywiście dieta roślinna gwarantuje zdrowie? Ministerstwo zdrowia potwierdza, że odpowiednio skomponowana dieta wegetariańska i wegańska dostarcza wszystkich składników odżywczych i zapewnia prawidłowy rozwój na wszystkich etapach życia. Mimo to świadomość aspektów zdrowotnych związanych z eliminacją mięsa ciągle jest niska.

Na czym polega dieta roślinna?

Wegetarianie eliminują mięso ze swojego menu, weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, eliminują mięso, nabiał, jaja. Wbrew pozorom taka zmiana wychodzi na dobre, można wyeliminować ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Dieta roślinna opiera się na kilku grupach produktów- warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy. Stosowanie takiej diety wymaga suplementacji witaminy B12, której nie ma w produktach pochodzenia roślinnego.

Dieta roślinna a zdrowie

Badania przeprowadzone w ostatnich 30-40 latach dowodzą, że dieta roślinna korzystnie wpływa na zdrowie. Wyniki zebrane od wielu tysięcy wegetarian pokazują, że mają oni znacznie niższą zachorowalność na chorobą niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę. Mają znacznie niższą wagę i niewielkie stężenie cholesterolu. Co ciekawe niskotłuszczowe dieta wegańska, oparta na nieprzetworzonych produktach może także cofnąć zmiany miażdżycowe. Zdaniem naukowców sposób odżywiania można zapobiegać chorobom, a także wspomagać ich leczenie. Z badań wynika, że diety eliminujące produkty odzwierzęce wpływają korzystanie na reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane i wiele innych poważnych chorób. W krajach gdzie spożycie mięsa jest niewielkie choroby te nie występują wcale. Podsumowując diety roślinne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nawet jeśli wydaje się, że życie be mięsa jest ciężkie, warto początkowo eliminować mięso z posiłków co drugi dzień, albo 2 razy w tygodniu. Próbowanie nowych roślinnych przepisów pozwoli odkryć nowe smaki i przekonać się do roślin strączkowych i wielu ciekawych warzyw.   Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Soda oczyszczona dla urody

17.07.2016
Soda oczyszczona dla urody

Kosmetyki domowej roboty wcale nie muszą być gorsze do sklepowych. Najłatwiej jest przygotować proste preparaty o niewielkiej ilości składników. Soda oczyszczona jest powszechnie znana i obecna prawie w każdej kuchni. Można używać jej do pieczenia, sprzątania, a także do wykonania prostych domowych kosmetyków. Dużym plusem jest cena, dlatego warto oszczędzić na zbędnych kosmetykach i zrobić je w domu. Soda oczyszczona ma neutralne pH, nie podrażnia więc skóry. Dzięki swoim właściwościom dobrze oczyszcza i usuwa martwy naskórek. Dobrze sprawdzi się na szorstkiej i wymagającej złuszczenia skórze. Kilka przykładowych kosmetyków jakie możemy wykonać z użyciem sody:

Peeling do ciała. Wystarczy zmieszać łyżkę sody z odrobiną wody i dokładnie wymieszać. Takim peelingiem skutecznie można złuszczyć skórę całego ciała, a nawet twarzy. Trzeba jednak uważać, bo soda jest dość ostra, na twarzy nie sprawdzi się u każdego. Zamiast tarcia o skórę, lepiej nałożyć sodę na twarz, delikatnie ją rozprowadzając, a następnie zostawić ją na kilka minut. Po tym czasie spłukać letnią wodą. Takie peelingi najlepiej sprawdzą się u posiadaczy cery tłustej i mieszanej.

Pielęgnacja stóp. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody pomoże zmiękczyć i wygładzić stopy. Wystarczą 2-3 łyżki sody, żeby zobaczyć efekt. Dodatkowo jeśli stopy są bardzo szorstkie można wykonać peeling. 10-15 minut sprawi w takiej kąpieli pozwoli stopom odzyskać miękkość. Warto podtrzymywać ten efekty mocząc stopy regularnie, kilka razy w tygodniu.

Szampon. Soda wymieszana z wodą w proporcjach 1:3, dobrze sprawdzi się kiedy mamy do usunięcia dużą ilość kosmetyków do stylizacji włosów.

Soda do kąpieli. Rozprowadzona w wannie dobrze działa na skórę sucha i wrażliwą. Dzięki niej skóra będzie gładsza i mniej podrażniona do kąpieli.

Pasta czyszcząca. Dzięki sodzie łatwo można pozbyć się zabrudzeń na dłoniach i nie tylko. Dobrze radzi sobie też z zapachem np. po cebuli. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, tak żeby stworzyła gęsta pastę, a potem wetrzeć ją w dłonie.

  Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Floating- sposób na relaks

16.07.2016
Floating- sposób na relaks

Pływanie i relaks z środowisku wodnym to jedne z bezpieczniejszych form wysiłku i wypoczynku. Woda działa odciążająco na stawy i mięśnie. Od niedawne zaleca się także floating. Co to takiego? Kapsuła floatingowa jest wypełniona słoną wodą do poziomu około 30 cm.

Kapsuła jest całkowicie bezpieczna i dźwiękoszczelna. Zabieg polega na lżeniu na powierzchni wody, w ciszy, możesz zdecydować się na włączone lub wyłączone światło. W takich warunkach cało bardzo szybko się rozluźnia. Słona woda wypycha ciało do góry, więc nic nie robiąc unosisz się na powierzeni wody. Ma to dać wrażanie stanu lewitacji czy też nieważkości. Wiele osób zasypia w czasie zabiegu. Początkowo kapsuła była wykorzystywana do regeneracji zawodowych sportowców, jednak szybko znalazł zastosowanie w ośrodkach Spa i wellness. Staje się coraz bardziej popularna.

REST

Terapia REST to inna nazwa dla metody Floating. Wymyślił ją amerykański lekarz psychiatra w 1954 roku. Dr John C. Lilly chciał sprawdzić jak będzie reagował mózg odcięty od bodźców słuchowych, dotykowych i termicznych. Stwierdził, że w czasie takich praktyk lewa półkula spowalnia swoją aktywność, z kolei prawa jest o wiele bardziej pobudzona. Odpowiada ona za intuicję, kreatywność i wyobraźnię. Dzięki lepszemu połączeniu między dwiema półkulami łatwiej osiągnąć spokój i stan wyciszenia.

Decydując się na wejście do kapsuły odprężasz nie tylko ciało, ale także i umysł. Możesz skoncentrować się na emocjach i swoich przeżyciach. Nie ma na to zbyt wiele czasu w codziennym pędzie. Dzięki takiemu wyciszeniu organizm może lepiej i skuteczniej działać, usuwać toksyny, zmniejszyć poziom hormonu stresu i uwolnić więcej hormonów szczęścia.

Mimo, że w kapsule jest woda, nie wymaga ona umiejętności pływania, jest to całkowicie bezpieczne miejsce. Woda jest mocno zasolona solą Epsom, która dodatkowo ma właściwości detoksykujące i lecznicze. Słona woda wypiera ciało na powierzchnię. Dzięki temu w kapsule panują podobne warunki co w Morzu Martwym.

To dobra metoda dla osób, które mają problem z wyciszeniem się i nie mają kontaktu ze swoimi emocjami na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się