Art

Czy dzieci powinny biegać?

26.07.2015
Czy dzieci powinny biegać?

Biegi uliczne stają się coraz bardziej popularne, często w ramach zawodów odbywają się biegi rodzinne, które zachęcają całe rodziny do wzięcia udziału w krótkim biegu. Czy warto zachęcać dzieci regularnych biegów od najmłodszych lat? Oczywiście warto. Nie mają to być oczywiście od razu skrupulatnie ułożone plany biegowe, ale regularne aktywność przyniesie z czasem bardzo dobre rezultaty.

Im wcześniej dziecko zacznie biegać tym szybciej rozwinie się u niego baza naczyniowa. Zapewni to nie tylko lepsze osiągnięcie sportowe w przyszłości, ale przede wszystkim lepsze zdrowie. Układ krążenia, a także serce i płuca stają się bardziej wydolne, zwiększają swoje możliwości z upływem kolejnych lat. Najważniejsza dla dzieci jest jednak dobra zabawa i sukcesy. Jeśli dziecko polubi bieganie jest duża szansa, że będzie kontynuowało je przez całe życie.

Można biegać z dzieckiem w parku czy na boisku, albo znaleźć szkółkę biegową dla maluchów. Dla dzieci ważna jest rywalizacja, dlatego od czasu do czasu warto wystartować z nimi w biegu rodzinnym. Zdobyty medal sprawi wiele radości i zachęci je do biegania. Biegi uliczne to dobra nagroda za regularne treningi.

Rozwijający się organizm dziecka potrzebuje dużej dawki ruchu. Bieganie dobrze wpływa na rozwijające się kości, stawy i mięśnie. Nie należy jednak naciskać na dziecko, nie każde polubi bieganie. Zostaje jeszcze mnóstwo innych dyscyplin sportu. Do biegania zawsze można spróbować wrócić po jakimś czasie. Zbyt gorliwi rodzice mogą ostudzić zapał dzieci, nie należy doprowadzać do przeciążeń. Każdy bieg musi być zabawą i nie może być kontynuowany do utraty tchu. Często trzeba też hamować dzieci, które mają nieskończone pokłady energii. Bieganie nigdy nie powinno być kontynuowane do utraty tchu.

Niektóre dzieci biegają z rodzicami od najmłodszych lat. Nawet pięciolatki mogą regularnie pokonywać krótkie dystanse, jeśli sprawia im to radość. Można też zapisać dziecko na zajęcia piłki nożnej, gdzie bieganie jest ważnym elementem gry, do tego dochodzi też praca zespołowa. Starsze dzieci powyżej 10 roku życia nie powinny trenować więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Warto zachęcać je do innych form aktywności.

Aktywne dzieci są sprawniejsze i znacznie mniej chorują. Nie każde musi biegać, ale warto zachęcać je do wybrania jakiejś aktywności fizycznej, którą polubi.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Strzelające stawy - czy trzeba się tego obawiać?

25.07.2015
Strzelające stawy - czy trzeba się tego obawiać?

Strzelające stawy to niezbyt przyjemna dolegliwość, często budzi obawy o stan zapalny lub inne zmiany. Nie zawsze jest do zły objaw, jednak jeśli pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia, warto lepiej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Powodów takich dolegliwości może być wiele, jednak najczęściej wymienia się dwie główne przyczyny. Stan zapalny w stawach, który daje często wrażenie potrzeby porannego rozruszania się. Powodem trzasków w stawach  mogą być także zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, np. w stawie kolanowym, które określane są jako chondromalacją lub ubytek w chrząstce stawowej.

Wszelkie niepokojące stany związane ze stawami wymagają konsultacji ortopedy lub reumatologa. Na własną rękę nie uda nam się znaleźć przyczyny. Jednym z najczęściej „strzelających” stawów jest skomplikowany staw kolanowy. Jeśli towarzyszy temu ból, najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzeniem chrząstki stawowej  czyli chondromalacją. Polega na rozmiękaniu chrząstki stawowej, jej powierzchnia z czasem ulega włóknieniu i pojawiają się szczelinki miedzy tkanką łączną, a chrzęstną. Ubytki odsłaniają chrząstkę, co powoduje jej stopniowe niszczenie. Poziom uszkodzenia można zbadać za pomocą artroskopii.

Skąd biorą się takie uszkodzenia?

Do uszkodzenia chrząstki prowadzą powtarzające się mikrourazy, stany zapalne, a także nieprawidłowa postawa i złe obciążanie stawów, np. chód koślawy lub szpotawy.

Jak leczyć stawy?

To długi proces, jednak im wcześniej się go zacznie tym lepiej, można wtedy uniknąć operacji stawu. Leczenie polega głównie na kinezyterapii czyli leczeniu ruchem i wspomaganie go za pomogą zabiegów fizykalnych. Kiedy jest to konieczne należy korzystać ze stabilizatorów ortopedycznych czy wkładek do obuwia. Często włączane jest także leczenie farmakologiczne, w postaci leków przeciwzapalnych. Warto włączyć do swojej diety takie produkty jak imbir, kurkuma, awokado czy soja, które pozytywnie wpływają na stawy.

Zdecydowanie najważniejszym elementem postępowania jest aktywność fizyczna. Brak ruchu jedynie pogłębia dolegliwości i uniemożliwia odpowiednie odżywianie tkanek stawowych. Specjalista pomoże ustalić plan działań, dla jednych mogą to być regularne spacery, dla innych jazda na rowerze. Aktywność powinna być dostosowana do preferencji i sprawiać przyjemność ćwiczącemu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

9 pokarmów dla wzmocnienia włosów i paznokci

24.07.2015
9 pokarmów dla wzmocnienia włosów i paznokci

Oto lista pokarmów, których spożywanie zapewni Ci mocniejsze włosy i paznokcie. Te dwa elementy idą ze sobą w parze, gdyż zarówno włosy, jak i paznokcie powstają z tego samego budulca – keratyny.

1. Jajka

Keratyna jest białkiem. Aby ją wytwarzać, musisz więc dostarczać sobie białka. Białka to duże cząsteczki zbudowane z aminokwasów powiązanych w długie łańcuchy. Występują w czerwonym mięsie, warzywach strączkowych, a pokarmem zawierającym najwięcej najlepiej zrównoważonego białka są jajka. Są one ponadto bogate w biotynę, czyli witaminę B8, która, bierze udział wytwarzaniu keratyny. Jeśli masz poważne problemy z paznokciami (łamliwość, bruzdy, plamki itd.), rozważ codzienne przyjmowanie biotyny w dawce 2,5 mg – zgodnie z zaleceniem medycznym opublikowanym w Journal of Drugs in Dermatology1. Samo jedzenie jajek nie wystarczy (powyższa dawka dzienna odpowiadałaby zawartości biotyny w 300 jajach).

2. Czerwone mięso

Czerwone mięso również jest bogate w białko. Ale dodatkowo zawiera jeszcze jeden składnik niezbędny dla paznokci i włosów: żelazo. Osoby cierpiące na anemię w związku z niedoborem żelaza w organizmie (mówimy wtedy o anemii z niedoboru żelaza) często skarżą się na płaskie, rzadkie i cienkie włosy. Ponadto brak żelaza zwykle idzie w parze z koilonychią – która objawia się poprzez wklęsłość paznokci (brzegi paznokci podnoszą się u brzegów, tworząc zagłębienie). Bardzo ważne jest więc, abyś poznał swój poziom żelaza we krwi:

  • W razie niedoboru żelaza – uzupełnij go suplementami,
  • W przypadku nadmiaru – unikaj pokarmów bogatych w żelazo. Pamiętaj przy tym, że nadmiar żelaza w organizmie jest jeszcze bardziej niezdrowy niż jego niedobór!

3. Jagody

Jagody to jedne z owoców o największej zawartości przeciwutleniaczy zapewniających ochronę przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki atakują wszystkie komórki ciała, w tym także komórki włosów i paznokci. Jagody mają przede wszystkim dobroczynny wpływ na mikrokrążenie – sprzyjają dobremu nawilżeniu owłosionej skóry i ułatwiają zaopatrzenie cebulek włosowych w składniki odżywcze.

4. Migdały

Podobnie jak czerwone mięso i jajka, migdały są świetnym źródłem białka, tym razem jednak roślinnego. Ale ich znaczenie dla włosów i paznokci polega jeszcze na czym innym: zawierają bardzo dużo magnezu. Jeśli Twoje paznokcie mają podłużne bruzdy, może to oznaczać niedobór magnezu. Ponadto, magnez jest składnikiem mineralnym, który ułatwia rozkurczanie komórek mięśniowych i nerwowych oraz umożliwia walkę ze stresem. Zaś stres jest w dużej mierze odpowiedzialny za wypadanie włosów. Źródłem magnezu są również warzywa zielone, kakao i gryka.

5. Piwo

Według Journal of the Science of Food and Agriculture, piwo jest jednym z najważniejszych źródeł krzemu we współczesnej diecie zachodniej. Krzem to jeden z mikroelementów odpowiedzialnych za poprawę ukrwienia owłosionej skóry, co stymuluje wzrost włosów. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Archives of Dermatological Research2, dzienna dawka 10 mg krzemu wpływa na zmniejszenie łamliwości paznokci i włosów o 20%. Jest to ilość krzemu zawarta w szklance piwa.

6. Ostrygi

Cynk to pierwiastek niezbędny do wytwarzania białka we włosach i paznokciach. Sześć ostryg zawiera 74 mg cynku. To o wiele więcej niż jakikolwiek inny pokarm. Za białe plamki na paznokciach odpowiada niedobór cynku. Jeśli nie przepadasz za ostrygami, cynk znajdziesz też w wołowinie i w drobiu.

7. Pokrzywa

Pokrzywa zapewnia naturalne wzmocnienie owłosionej skóry. Zawiera witaminy i składniki mineralne, które wzmacniają włosy i paznokcie. Można ją spożywać w formie kapsułek lub stosować w postaci płynu do włosów, nakładając bezpośrednio na włosy. W tym celu wystarczy zaparzyć świeżo zerwane liście pokrzywy, przefiltrować i rozrzedzić małą porcją octu jabłkowego, a następnie dodać na przykład kilka kropli olejku grejpfrutowego. Sam zobaczysz, że to bardzo skuteczne.

8. Witamina D

Być może istnieje też związek pomiędzy niedoborem witaminy D a wypadaniem włosów. Zgodnie z badaniem opublikowanym w Skin Pharmacology Physiology, poziom witaminy D u kobiet, którym wypadają włosy, jest niższy niż u kobiet o mocnych włosach3. Witamina D wytwarzana jest przede wszystkim w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Trudno pozyskać odpowiednie ilości tej witaminy, czerpiąc ją tylko z takich źródeł pokarmowych jak ryby. Jeśli nie możesz się opalać, musisz suplementować witaminę D.

9. Łosoś

Łosoś jest świetnym źródłem biotyny, białka i kwasów tłuszczowych omega-3, które redukują stany zapalne i uzdrawiają owłosioną skórę. Piękne włosy to zdrowe mieszki włosowe (korzenie włosów). Działanie przeciwzapalne kwasów omega-3 sprawdza się również w przypadku paznokci.   Zdrowia życzę, Jean-Marc Dupuis  

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

  Źródła: 1) Vitamins and minerals: their role in nail health and disease; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17763607 2) Effect of oral intake of choline-stabilized orthosilicic acid on skin, nails and hair in women with photodamaged skin; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16205932 3) Serum ferritin and vitamin d in female hair loss: do they play a role? http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23428658  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się