Art

Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie?

10.06.2015
Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie?

Czy mężczyźni zaniedbują swoje zdrowie? Na zdrowie składa się nie tylko brak chorób, ale też zdrowa dieta i aktywność fizyczna. To także dobre relacje z bliskimi i równowaga między pracą, a życiem osobistym. Nie bez znaczenia jest też czas poświęcany na odpoczynek i regenerację.

Z licznych badań wynika, że mężczyźni przykładają do zdrowia mniej uwagi niż kobiety. W codziennym pędzie zapominają o regularnych posiłkach, aktywności fizycznej, z czasem tracą też bliskie relacje. Wiele lat złych nawyków to jednak nie powód, do załamań. Wiele z nich da się naprawić, konieczna jest determinacja i chęć zachowania zdrowia.

Zdrowe nawyki najszybciej utrwalają się kiedy powtarzamy je codziennie. Warto wprowadzać je stopniowo i zacząć od tych łatwiejszych.


  1. Wypijanie 2 litrów płynów dziennie.


Woda skutecznie nawadnia organizm, do tego nie zawiera kalorii, dostarcza elektrolity  i można pić ją w większych ilościach. Mimo powszechnej opinii dobrze nawadniają też inne niesłodzone napoje także kawa i herbata (zwłaszcza biała, zielona i herbaty ziołowe). Warto sięgać też po dobrze uwodnione warzywa i owoce.

Po wprowadzeniu tego prostego nawyku znacznie poprawia się jakość życia. Zwiększa się poziom energii i poprawia samopoczucie. Warto spróbować


  1. Racjonalny wysiłek fizyczny.


Natężenie i rodzaj wysiłku zależy od prowadzonego do tej pory stylu życia. Na początek wystarczy 15 minut każdego dnia, można wybrać spacery, pływanie, rower, bieganie, jogę. Możliwości jest wiele, ważna jest systematyczność, z czasem będzie można wydłużyć czas treningów. Ruch jest naturalny dla naszego organizmu, jego brak jest stanem alarmowym dla organizmu.

Intensywny wysiłek pomaga wyeliminować hormony stresu, wzmacnia organizm i przywraca równowagę kwasowo-zasadową.

Ważne żeby wprowadzać wysiłek stopniowo i nie forsować się za bardzo na początku, może to jedynie zniechęcić do dalszych wyzwań.


  1. Zmierzenie się z problemami.


To często najcięższy problem do przeskoczenia dla wielu mężczyzn. Analiza problemów, swoich odczuć i opanowanie trudnych emocji łatwiej przychodzi kobietom. Jednak mężczyźni zagłuszając te sygnały często lekceważą objawy smutku a z czasem nawet depresji. Nagromadzenie wielu stresujących sytuacji może doprowadzić do wielu chorób, dlatego warto związywać problemy na bieżąco.

Kariera jest ważna, jednak bez dobrego zdrowia nie da się pracować na wysokich obrotach. Praca nie powinna być jedynym spełnieniem, bez niej nie powinniśmy czuć się nikim. Często mężczyźni tracą pozycję, ze względu na stan zdrowia. Lepiej temu zapobiec.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Symptomy niskiego poziomu potasu - jakie znaki daje organizm?

10.06.2015
Symptomy niskiego poziomu potasu - jakie znaki daje organizm?

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie, jego niedobór może wiązać się z wieloma komplikacjami. Jest konieczny w pracy każdej komórki, dlatego jego uzupełnianie jest konieczne każdego dnia. Oto kilka symptomów, które może powodować jego obniżony poziom :


  1. Ogólne zmęczenie.


To najczęstszy objaw niedoboru potasu. Jeśli zmęczenie pojawia się bez konkretnego powodu, właśnie on może być powodem osłabienia. Warto sprawdzać regularnie poziom pierwiastków we krwi, żeby w porę reagować na wszelkie wahania.

  1. Wysokie ciśnienie.


Potas pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie, dlatego jest zalecany osobom z nadciśnieniem i osobom starszym. Przy odpowiednio dobranej przez lekarza dawce ciśnienie może się ustabilizować. Istnieje wiele powodów podwyższonego ciśnienia, ale ten jest dość częsty.

  1. Kołatania serca.


To kolejny objaw jaki może dać niski poziom potasu. Kołatanie i nieregularny rytm serca to kolejne łatwo zauważalne objawy, które można wyeliminować lub załagodzić odpowiednią suplementacją.

Odpowiedni poziom potasu nie tylko zminimalizuje te objawy, ale też chroni przed chorobami serca, między innymi atakiem serca czy udarem.


  1. Osłabienie mięśni.


Odczuwalne osłabienie i bolesność mięśni bez wcześniejszego przetrenowania może być spowodowane brakiem wystarczającej ilości potasu w diecie. Jego uzupełnianie jest szczególnie ważne u sportowców i osób regularnie trenujących. Pomaga zregenerować się komórkom mięśniowym.

  1. Problemy z wypróżnianiem.


Mogą mieć to wiele przyczyn i nie należy ignorować tego problemu. Terapia potasem może być w wielu przypadkach rozwiązaniem problemu. Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze może przynieść bardzo dobre efekty.

  1. Zawroty głowy.


To jeden z najczęściej zgłaszanych objawów przy niedoborze potasu. Świadczy to o bardzo niskim poziomie pierwiastka i trzeba go szybko uzupełnić.

Najlepsze źródła potasu można znaleźć w pożywieniu,  warto sięgać po nie każdego dnia. Najbogatsze źródła potasu to suszone morele, awokado. Banany, suszone figi, seler, ziemniaki, pomidory, kiwi i grejpfruty. Ciało znacznie lepiej przyswaja minerały z naturalnych źródeł niż z syntetycznych suplementów. W ciągu dnia warto też sięgać po wysoko mineralizowaną wodę, która pomoże uzupełnić niedobory.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak ograniczyć słodycze?

09.06.2015
Jak ograniczyć słodycze?

Cukier to jeden z największych wrogów zdrowia i zgrabnej figury. Pokonanie apetytu na słodycze jest trudne, wiele osób jest od niego uzależniona. Często jest przemycany przez producentów w pozornie zdrowych produktach, a czasem nawet słonych przekąskach. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na rzuceniu cukru, można wypacować sobie zdrowe nawyki i unikać podjadanie słodkości. Jest kilka sposobów, które warto wypróbować:


  1. Jedz słodycze raz lub dwa razy w tygodniu, pozwól sobie wtedy na ulubiony deser. Całkowite odstawienie cukru jest ryzykowne, bo ciężko wytrwać w takim postanowieniu. Stopniowe odstawianie pomoże się odzwyczajać od słodkiego smaku.



  1. Wybieranie zdrowszych alternatyw. Słodkie bakalie mimo, że mają sporo kalorii, dodatkowo zawierają wiele witaminj i minerałów. Garstka dziennie nie zaszkodzi, a może pomóc oprzeć się podjadaniu niezdrowych słodkich przekąsek.



  1. Ustal limit słodyczy. Jednorazowo może to być np. 100-200 kcal, straj się trzymać tego limitu. Dzięki temu nie będziesz pochłaniała niezliczonych ilości słodyczy, a jednocześnie będziesz widziała że możesz sobie pozwolić na słodką przekąskę. Najlepiej jeśli zjesz swoją porcję w pierwszej połowie dnia, wtedy na na pewno zdąrzysz ją spalić i unikniesz wyrzutów sumienia.



  1. Zrezygnuj ze słodkiego śniadania. Słodkie płatki, dżemy, kremy do kanapek nie są dobrym pomysłem. Szybko podnoszą poziom cukru i sprawiają że przez cały dzień wzrasta ochota na słodycze. To ryzykowne, może spowodować silną ochotę na cukier dnia, którego cięzko się oprzeć.



  1. Aktywność w ciągu dnia. Kiedy poczujemy ile wysiłku wymaga spalenie ulubionego wefelka często ochota sama przechodzi. Warto monitorować ilość splonych kalorii za pomocą specjalnego pulsometru, który dokładnie wyliczy ilość kalorii wypoconych na treningu. Często jest to o wiele mniejsza liczba, niż się spodziewamy.



  1. Miej przy sobie zdrowe przekąski. Dzięki temu kiedy dopadnie cię ochota na coś słodkiego możesz wyciągnąć z torebki jabłko, rodzynki czy kilka migdałów. Unikniesz dzięki temu kupowania wątpliwej jakości przekąsek w pierwszym napotkanym sklepie.


Silna wola jest wazna, jednak warto ułatwać sobie odstawienie cuktu. Jest też wiele zamienników, które są korzystniejsze dla zdrowia, np. miód czy ksylitol. Można słodzić nimi herbatę i dodawać do deserów przygotowanych w domu. Najważniejsza jest konsekwencja. Po kilku tygodniach odstawienia cukru smak się wyreguluje i wiele słodyczy wyda się zdecydowanie za słodka kiedy znów po nie siągniemy.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się