Art

Czy popijać w czasie treningu?

16.04.2017
Czy popijać w czasie treningu?

Wiele osób, które są aktywne ruchowo dość szybko podczas wysiłku fizycznego zaczyna odczuwać suchość w ustach. Inne natomiast mogą ćwiczyć dość długo lub biec pokonując  wiele kilometrów bez popijania. Czy jednak jest to właściwe zachowanie? Jak reaguje nasz organizm w takiej sytuacji?

Podczas ćwiczeń nasze ciało wydziela spore ilości potu. Wraz z nim zostają wydalone  minerały potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania. Tracąc je po pewnym czasie zaczynamy słabnąć. Oczywiście w pokojowych warunkach np. ćwicząc na siłowni, czy też biegając lub jeżdżąc na rowerze w niewysokiej temperaturze jesteśmy w stanie bez problemu wytrzymać godzinny trening.

Popijać należy przy wysiłku, który trwa dłużej. Odwodniony organizm potrzebuje tego, by móc normalnie funkcjonować. Co więcej na zawodach, gdzie czas ich trwania wynosi kilka godzin, płyny trzeba przyjmować nawet co 20 minut. Oczywiście ważne są tu także warunki pogodowe. Organizm poddawany działaniom promieni słonecznych szybciej się nagrzewa i potrzebuje, żeby częściej dostarczać mu odpowiednie ilości płynów. Jeśli nie popijamy przy upalnej pogodzie lub też dłuższym wysiłku, to po pewnym czasie organizm zacznie słabnąć, a nasz trening nie będzie efektywny. Poza tym może dojść do zasłabnięcia, omdlenia, a w skrajnych przypadkach do udaru słonecznego.

Podczas treningu jeśli już musimy popijać, to przy krótszym treningu można ograniczyć się do przyjmowania wody. Jeśli jednak chcemy dodać organizmowi energii i nasz wysiłek trwa nawet do kilku godzin, to konieczne jest korzystanie z napojów izotonicznych. Zawierają one oprócz wody także węglowodany, witaminy i przede wszystkim potrzebne organizmowi minerały. Dodają sił oraz skutecznie nawadniają organizm podczas wysiłku.

Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z popijaniem. Czasami możemy po prostu przeciążyć żołądek, gdyż akurat nasz organizm nie będzie potrzebował takiej ilości płynów. Będziemy czuli ciężkość w żołądku i trening stanie się mało komfortowy. Poza tym może tez nastąpić przewodnienie, czyli hiponatermia, która polega na nadmiernej podaży płynów podczas wysiłku. Może się to skończyć zawrotami głowy, nudnościami oraz zasłabnięciem powiązanym z majaczeniem.

Andrzej

21.04.2017

H a H a mój trener też tak mówił , kiedyś taka pewnie taktyka była

barbados

20.04.2017

Heh nasz trener piłki nożnej nie pozwalał pić w ogóle podczas treningu! Miał na to nawet jakąś swoją teorie, że niby tak lepiej dla sportowca:) stare czasy i myśl szkoleniowa :P

Art

Jak sobie radzić z hemoroidami?

15.04.2017
Jak sobie radzić z hemoroidami?

Hemoroidy to bardzo nieprzyjemna, dokuczliwa i dosyć bolesna dolegliwość. Określa się je jeszcze jako guzki krwawnicze. Te żylaki mogą być usytuowane na zewnątrz, czyli poniżej błony śluzowej odbytu, co sprawia, że pacjent podczas siadania czuje dotkliwy ból. Hemoroidy znajdujące się wewnątrz umiejscowione są w dolnej części tzw. prostownicy.

Po stwierdzeniu dolegliwości w okolicach odbytu należy udać się do specjalisty. On zdiagnozuje sytuację i określi sposoby leczenia. Pierwsze objawy to swędzenie oraz wilgoć w okolicy odbytu. Najważniejsze, aby nie czekać z pójściem do lekarza aż schorzenie się rozwinie. Hemoroidy można skutecznie leczyć pod warunkiem, że terapia będzie rozpoczęta jak najwcześniej. Po prostu w ten sposób zaoszczędzimy sobie dyskomfortu oraz bólu.

Czasami w usunięciu hemoroidów mogą pomóc tylko zabiegi wykonane przez specjalistów. Może to być operacja chirurgiczna, ale też stosuje się wstrzyknięcie preparatu, który blokuje dopływ krwi w wyniku czego nie ma obrzęków. Popularną metodą jest też użycie lasera, dzięki czemu guzek po pewnym czasie sam odpada.

Dobrym sposobem na hemoroidy jest kąpiel w wannie, gdzie przyjmuje się pozycję siedząc w kucki. Woda powinna być ciepła. Ta metoda pozwoli zmniejszyć obrzęk wokół odbytu i przyniesie znaczną ulgę. Do wody można też wlać napar z rumianku, jak też wywar z szałwii. Stosuje się także moczenie odbytu w zimnej wodzie przez kilka sekund. Dobrym sposobem jest też użycie do kąpieli olejku lawendowego lub cytrynowego co wspomaga przepływ krwi.

W aptekach znajduje się wiele specyfików, które łagodzą skutki hemoroidów. Są to tabletki, maści, a także czopki. Zawierają różne substancje pochodzenia roślinnego, jak np. wyciąg z nagietka. Specyfiki te mają za zadanie nie tylko koić ból, ale także działają przeciwbakteryjnie, hamują stan zapalny oraz zmniejszają obrzęk. Czasami podrażnienia wokół odbytu są tak duże, że należy stosować maść, która sprawia, że guzki się zmniejszają, skutecznie lecząc zakażenie.

Hemoroidy warto też przemywać chusteczką higieniczną, która nasączona jest łagodzącymi objawy i ból substancjami działającymi przeciwzapalnie. Są to np. wyciągi z kory dębu, a także aloesu. Chusteczką można też owinąć kostkę lodu i przyłożyć do chorego miejsca. Dzięki temu obrzęk się zmniejszy, co przyniesie ulgę.

bartek

21.04.2017

to chyba tylko u starych ludzi wystepuje? czy się myle?

viron

A jakie są przyczyny?

Art

Dieta, czy zmiana nawyków żywieniowych?

14.04.2017
Dieta, czy zmiana nawyków żywieniowych?

Wiele słyszy się o różnych metodach żywieniowych. Informacje na ten temat można znaleźć w poradnikach, podręcznikach, opracowaniach naukowych, ale również na stronach mnóstwa portali internetowych i blogach poświęconych odżywianiu. Opisywane są gotowe diety, ich zalety i efekty stosowania. Informacji jest wiele, każda metoda podobno najlepsza i w tym natłoku wiadomości można się po prostu pogubić.

Dieta to po prostu sposób odżywiania. Jednak popularnie uznaje się, że jest to metoda, która ma określony cel. Sformułowanie ,,jestem na diecie" rozumiane jest tak, że dana osoba spożywa pewne pokarmy ze względów zdrowotnych, leczniczych lub odchudzających. Przyjmuje się, że będzie to robiła przez pewien okres czasu, a później wróci do swoich zwyczajowych nawyków. Są różne diety. Jedną z nich jest niskowęglowodanowa oparta na spożywaniu głównie białek i tłuszczy. Jednak stosowanie jej przez długi czas może niekorzystnie wpłynąć na organizm, gdyż nie dostarczymy sobie wszystkich potrzebnych minerałów i witamin. Kolejną dietą jest niełączenie podczas posiłków produktów białkowych i węglowodanowych. To oznacza, że nie dostarczamy sobie odpowiedniej ich ilości. Możemy w ten sposób osłabiać organizm i mieć zbyt mało energii oraz siły w ciągu dnia. Coraz większą popularnością cieszy się dieta wegańska, polegająca na nie spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. Pozytywnie wpływa na organizm, jest zdrowa. Jednak niektóre osoby, które ją stosują muszą dodatkowo spożywać suplementy np. z żelazem, gdyż w posiłkach nie zawsze w wystarczający sposób mogą je sobie dostarczyć.

Ważne przy stosowaniu różnych diet jest to, aby dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą organizmowi właściwie funkcjonować. Warto zatem zdać sobie sprawę jakie są nasze nawyki żywieniowe. Czy rzeczywiście spożywamy odpowiednie ilości białek, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów? Czy dostarczamy sobie w posiłkach witaminy i minerały? Czy nasza dieta jest uboga w niektóre z nich? Jak się czujemy, czy mamy wystarczająco dużo energii, a może zbyt często jesteśmy apatyczni? Czy nasza dieta jest zbilansowana?

Zamiast szukać ,,diety cud" warto zadać sobie te pytania i skontaktować się ze specjalistą. Powinien to być dietetyk, który zaleci nam wykonanie kilku niezbędnych badań, a potem oceni naszą dotychczasową dietę i wskaże właściwą drogę. Być może nasza dotychczasowa dieta powodowała gorsze samopoczucie, problemy ze zdrowiem, nadwagę lub niedowagę. Warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe na takie, które ,,spodobają się" naszemu organizmowi.

bejboszka

21.04.2017

ja chodze do dietetyka od 2 miesciecy i jest super waga spada :) 5 kilo mniej, wiem że woda na początku schodzi ale i tak jestem megaaaaaa zadowolona :)

fenia

20.04.2017

Nigdy nie kupujcie suplementów z niepewnych źródeł. Ja się wpakowałam:(((((((((