Art

Czy warto tańczyć? A jeśli tak to dlaczego?

11.04.2014
Czy warto tańczyć? A jeśli tak to dlaczego?

W ostatnich latach głównie dzięki wielu programom telewizyjnym taniec stał się bardzo popularny i modny. Dotychczas większość osób wiedziała o balecie i tańcu towarzyskim. Nareszcie do szerszego grona odbiorców dotarły różnego rodzaju nowoczesne jego formy oraz może nie najnowsze jednak te mniej znane. Ale co zdecydowało o tak wielkim zainteresowaniu?   Zacznijmy od zdrowotnych korzyści jakie przynosi naszemu ciału. Po pierwsze regularny taniec poprawia ogólną kondycję naszego organizmu, a co za tym idzie także odporność na choroby takie jak grypa, czy przeziębienie. Nawet w wydaniu amatorskim przynosi korzyści porównywalne do uprawiania sportu. Oczywiście wpływa to na poprawę kondycji tkanki mięśniowej, rozciągnięcie ścięgien oraz poprzez stymulację kości ich wzmocnienie. Dodatkowo przyczynia się do spalania zbędnych kalorii, a co za tym idzie zachowania ładnej sylwetki ciała.  Specjaliści z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej zalecają 30-minutowy seans tańca kilka razy w ciągu tygodnia, uważając go za świetny sposób na profilaktykę chorób serca oraz schorzeń układu krwionośnego. Z kolei naukowcy z Danii swoimi badaniami dowiedli, że regularny taniec przyczynia się do obniżenia poziomu tłuszczu we krwi.   Taniec również wpływa bardzo korzystnie na pracę mózgu. Naukowcy z McGill University szukali nowych sposobów na stymulację tego cennego organu. Do swoich badań wzięli grupę starszych osób, które wciąż pozostawały w dobrej kondycji fizycznej. Zostali oni podzieleni na dwa zespoły: jeden uprawiający lekki jogging, bądź spacer, drugi tańczący tango. Po niecałych 3 miesiącach zbadano wśród uczestników koordynację ruchów, wyczucie równowagi, a także zdolność pamięci oraz koncentracji. Grupa druga we wszystkich testach znacznie przewyższyła pierwszą.   Podczas tańca nasz mózg wytwarza tzw. „hormony szczęścia”, czyli endorfiny. To sprawia, że czujemy rozradowanie, na twarzy pojawia się uśmiech, a to wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale również naszą atrakcyjność. Ponadto sprzyja towarzysko i ułatwia zawieranie nowych znajomości. Osoby, które tańczą zawodowo, bądź amatorsko zazwyczaj są bardziej otwarte i nie narzekają na brak towarzystwa. Nie pozostaje nic innego jak ruszyć w “tango” i cieszyć się zdrowym życiem.   Autorka: Clementine Zielińska

Art

Jedzenie surowe, gotowane, z pary, a może pieczone?

10.04.2014
Jedzenie surowe, gotowane, z pary, a może pieczone?

To jakie danie wybrać, powinniśmy rozpatrzyć pod paroma względami. Pod uwagę warto wziąć porę roku, czy też pogodę oraz ile wartości odżywczych zostanie zachowanych w procesie przygotowania.

Jeśli przyjrzymy się swoim preferencjom żywieniowym w ciągu roku zauważymy, że zmieniają się one wraz z pogodą i porami roku. Im cieplej tym chętniej jemy to, co surowe, lekkie i soczyste. Organizm w trakcie upałów nie potrzebuje sie za bardzo ogrzewać, raczej woli się ochłodzić i dostarczyć płynów. Z kolei zimą chętniej jemy potrawy pieczone, smażone, cięższe i bardziej tłuste. Oczywiste jest to, że takie dania trawimy o wiele dłużej, dzięki czemu nasz organizm w trakcie tego procesu jest ogrzewany, co zapobiega wychłodzeniu, w szczególności podczas mrozów.

Jeśli rozpatrzymy sposób przygotowania pod względem zachowanych wartości to mamy do dyspozycji: surowe, z pary, pieczone, gotowane tradycyjnie oraz smażone. Podana kolejność wskazuje stopień zachowanych witamin i minerałów. Wynikać z tego może, że najlepiej jest jeść tylko dania surowe, jednak pamiętajmy że niekoniecznie będzie to jedzenie lekkie dla naszego żołądka. Badania naukowców wykazują, iż bardzo zdrowe dla układu pokarmowego oraz umożliwiające optymalne przyswajanie wartości są potrawy gotowane. Wśród nich oczywiście warto zwrócić uwagę na te z pary.

Jest wiele specjalistycznych urządzeń oraz garnków służących do gotowania na parze. Często opatrzone sa wieloma certyfikatami oraz rekomendacjami, które mają nam dać gwarancję największej ilości zachowanych wartości odżywczych. Na pewno w trosce o zdrowie warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, jednak brak takowego nie powinien nas zrażać. Wystarczy zwykły garnek i specjalne sitko, które wkładamy do środka, by móc przygotować lekko strawny i pożywny posiłek pełen witamin i minerałów.

Ważne by we wszystkim mieć umiar i zdrowy rozsądek. Oznacza to, że jesli mamy ochotę na potrawy smażone, wcale nie musimy z nich rezygnować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę to w miarę możliwości zrównoważona ilość potraw surowych, z pary, pieczonych, gotowanych tradycyjnie oraz smażonych. Warto też słuchać własnego organizmu, który często mówi nam czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście nie należy tłumaczyć swoich zachcianek, zwłaszcza tych niezdrowych potrzebami. Kiedy pojawia się na coś ochota warto przyjrzeć się przyczynie. Jednak nie dajmy się zwariować i jedzmy na co mamy ochotę przy jednoczesnym zachowaniu zdrowego rozsądku.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Czy detergenty mogą być nieszkodliwe? Wiosenne porządki babcinym sposobem.

09.04.2014
Czy detergenty mogą być nieszkodliwe? Wiosenne porządki babcinym sposobem.

Coraz częściej spotykamy się z licznymi podrażnieniami skóry oraz alergiami. Nierzadko są one wywołane detergantami używanymi w domu, których skład obfituje w syntetyczne wybielacze, barwniki, środki zapachowe i inne...  Nastała wiosna, zatem również czas na porządki. Jak sobie poradzić z brudem bez narażania na podrażnienia?

Są dwa sposoby: można zdecydować się na ekologiczne odpowiedniki lub wybrać o wiele tańszy wariant... Warto zapytać swojej mamy lub babci o to, jak one sobie radziły z brudem w domu, kiedy nie było jeszcze obecnych środków czystości na rynku.  Dla części z was sposoby te mogą być wybawieniem, dla pozostałych będą stanowić ciekawostkę. Ja zachęcam do przetestowania.

Środek do prania

1 ½ szklanki naturalnego mydła w płynie lub płatków (można na tarce zetrzeć kostkę) wymieszaj z ⅓ szklanki sody. Jeśli woda jest twarda do pierwszego płukania należy dodać ¼ szklanki sody lub ¼ szklanki octu. W celu uzyskania miłego zapachu można dodać parę kropel naturalnego olejku eterycznego. Świetnie sprawdza się cytrusowy lub lawendowy. By uniknąć reakcji detergentów z mydłem, która może powodować żółknięcie plam, wypierz raz ubrania tylko w sodzie.

Środek do mycia szyb

Do 1 litra ciepłej wody należy dodać 2 łyżki octu. Po umyciu należy wytrzeć do sucha. W celu uniknięcia smug warto użyć gazety.

Środek do czyszczenia piekarnika

Należy zmieszać ¼ szklanki sody oczyszczonej z 2 łyżkami soli, następnie dodać gorącej wody do uzyskania konsystencji pasty. Nanieść na zabrudzenia, pozostawić na 5 minut, po czym dokładnie wyszorować.

Środek do czyszczenia sedesu

Do wnętrza muszli klozetowej nasyp ¼ szklanki sody oczyszczonej i skrop octem. Przetrzyj i zmyj.

Kilka porad dotyczących zmywania:

• Naczynia ze stali nierdzewnej czyść sokiem z cytryny

• Osad z kawy i herbaty usuniesz za pomocą pasty z sody czyszczonej rozcieńczonej wodą.

• Kamień z czajnika zniknie jeśli ugotujesz w nim wodę z octem.

• Naczynia po rybie dobrze jest myć w zimnej wodzie z mydłem.

To tylko niektóre z domowych sposobów na utrzymanie czystości bez detergentów. Zachęcam również do śledzenia forów internetowych, gdzie można znaleźć ich o wiele więcej.

Autorka: Clementine Zielińska