Art

Wylecz się jedzeniem - dieta Dr Dąbrowskiej

29.01.2018
Wylecz się jedzeniem - dieta Dr Dąbrowskiej

To co spożywamy ma podstawowe znaczenie dla ogólnej kondycji naszego organizmu. Pożywienie może nam szkodzić, ale również wpływać na poprawę naszego zdrowia. Choroby i schorzenia nie muszą być leczone tylko w sposób farmakologiczny za pomocą preparatów i przy zastosowaniu metod laboratoryjnych lub szpitalnych. Spożywając odpowiednie produkty możemy się leczyć oraz stosować profilaktykę zdrowotną.

Ważne jest, aby nasze jedzenie było ekologiczne, nie wysoko przetworzone, a także żeby nie miało chemicznego składu, który może destrukcyjnie wpływać na organizm. Niestety w obecnych czasach produkowana żywność zawiera składniki, które mogą nam szkodzić. Metody jej wytwarzania również powodują szkody dla ludzkiego organizmu. Jest on zatoksyczniony, co powoduje wiele chorób cywilizacyjnych oraz dolegliwości, które obniżają nasz komfort i sprawiają, że nasze  samopoczucie jest kiepskie. Ważne jest więc, aby odżywiać się w taki sposób, byśmy nie szkodzili własnemu ciału i pozostawali w zdrowiu.

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia dr nauk medycznych Ewa Dąbrowska na podstawie własnych badań opracowała dietę, która miała na celu uruchomić w organizmie mechanizmy pozwalające na jego samoleczenie. To właściwie kuracja, która przebiega w dwóch etapach. Okazało się, że jej stosowanie zaczęło przynosić bardzo pozytywne efekty, dlatego dr Dąbrowska zdecydowała się na publikację jej działania. W swoich pracach naukowych opisywała tę metodę żywieniową, co doprowadziło do jej popularyzacji.

Dieta Ewy Dąbrowskiej oparta jest na produktach warzywno-owocowych. Ma za zadanie pozbycie się toksyn z organizmu i dostarczenie mu odpowiednich środków odżywczych oraz minerałów, które korzystnie i leczniczo wpłyną na funkcjonowanie  ludzkiego ciała. W konsekwencji Dieta Dąbrowskiej ma spowodować poprawę metabolizmu, a także wyleczenie ze schorzeń i chorób. Po takiej kuracji człowiek ma być zdrowy, pełen energii i świadomy potrzeb swojego organizmu.

Dieta owocowo warzywna to w rzeczywistości głodówka, która określana jest też jako post dr Dąbrowskiej. Ważną kwestią jest to, że spożywa się wybrane warzywa i owoce wg określonych zasad.  

Na czym polega dieta Ewy Dąbrowskiej?  

Żywność wpływa na jakość i funkcjonowanie wszystkich narządów naszego organizmu. Pokarm jaki sobie dostarczamy powoduje, że czujemy się dobrze lub źle. Obecnie produkowane produkty spożywcze są wysoce przetworzone, poddane obróbkom chemicznym i wysokim temperaturom. Poza tym przy jej wytwarzaniu dodaje się do niej wiele substancji chemicznych mających na celu wyostrzenie smaku, zapachu oraz zabezpieczanie przed szybkim zepsuciem. To sprawia, że żywność straciła swoje walory i naturalne cechy, które powodowały pozytywny i nawet leczniczy wpływ na organizm ludzki. To co spożywamy obecnie w dużym stopniu negatywnie wpływa na nasze ciało. Dlatego dieta Dąbrowskiej ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn, następnie przywrócić jego właściwe funkcjonowanie, a w przypadku dolegliwości i chorób doprowadzić do samowyleczenia.

dieta post dr ewy dąbrowskiej

Kuracja ta jest tak naprawdę pierwszym i niezbędnym etapem do zmiany sposobu odżywiania się. Post Dąbrowskiej przygotowuje organizm do nowego sposobu żywienia oraz odrzucenia dotychczasowych niezdrowych nawyków i przyzwyczajeń, które destrukcyjnie na niego oddziaływały. Jest to głodówka mająca cel leczniczy. W czasie jej trwania rezygnuje się ze spożywania warzyw oraz owoców wysoko skrobiowych i z dużą zawartością cukrów. To powoduje, że pozbywamy się tzw. złogów. Organizm przetwarza je na energię, zamiast przeważnie wykorzystywanych w takich celach węglowodanów, tłuszczów oraz białek, które dość szybko są wchłaniane.

Usunięcie złogów i szkodliwych substancji powoduje, że następuje regeneracja komórek, pozbycie się uszkodzonych i oczyszczenie z toksyn. Następuje samoleczenie organizmu i poprawa jego funkcjonowania. Podczas detoksykacji następuje też znaczna redukcja wagi. Dieta Dąbrowskiej nie tylko oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji nagromadzonych w wyniku nieprawidłowego odżywiania się.

Podczas spożywania naturalnej żywności w postaci wytypowanych warzyw i owoców, dochodzi do pozbycia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Organizm otrzymuje też mnóstwo witamin i minerałów potrzebnych do odbudowy zdegenerowanych organów. Zostają przywrócone funkcje, dzięki którym ciało samo się leczy naprawiając nasze wcześniejsze błędy żywieniowe. Poprawia się mikroflora jelit, co korzystnie wpływa na ich funkcjonowanie. Post dr Dąbrowskiej powoduje, że stają się one uszczelnione. To z kolei w konsekwencji hamuje rozwój wielu chorób zwyrodnieniowych jak też i nowotworowych. Głodówka ta oparta na diecie warzywno - owocowej pomaga więc przedłużyć życie i poprawia jego komfort.  

Dieta Ewy Dąbrowskiej w początkowym etapie może trwać kilka dni lub też ok. 6 tygodni. To jednak zależy od wskazań i zaleceń lekarza, pod którego opieką powinna być osoba poddająca się kuracji. Stała kontrola specjalisty pozwoli uniknąć komplikacji i negatywnych reakcji organizmu. Następnie po oczyszczeniu organizmu z toksyn można do diety wprowadzać inne warzywa i owoce, a także produkty mleczne, kasze, czy też mięso. Wtedy następuje drugi etap, czyli właściwa dieta oparta na zdrowym odżywianiu. Teraz można już spożywać warzywa i owoce z większą zawartością skrobi i cukrów. Nie jest zakazane mięso, ziarna, czy też wartościowe tłuszcze. Nadal jednak nie powinno się spożywać produktów wysoko przetworzonych i zawierających substancje chemiczne, takie jak barwniki, słodziki, a także sztuczne środki wyostrzające smak.

Co można jeść, a czego nie podczas stosowania diety Dąbrowskiej?

Ważną kwestią jest to, żeby spożywać naturalne produkty. Najlepiej jeśli warzywa i owoce pochodzą z ekologicznych hodowli lub z indywidualnych gospodarstw rolnych, gdzie nie stosuje się chemicznego nawożenia. Dobrze jeśli uprawy są z dala od zanieczyszczonych obszarów oraz w dużej odległości od tras z natężonym ruchem samochodowym.

Produkty rolne najlepiej jeśli są spożywane na surowo. Można więc eksperymentować w kuchni przyrządzając sobie różnego rodzaje sałatki oraz jeść warzywa i owoce w całości. Produkty te nie poddane zbyt dużej obróbce termicznej, posiadają większe wartości odżywcze. Zawarte w nich minerały i witaminy są łatwo przyswajalne przez organizm i w sposób właściwy odżywiają komórki narządów ludzkiego ciała.

post dr dąbrowskiej

Produkty zalecane do spożycia

Dieta Ewy Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych, samoleczenie oraz nabycie zdrowych i właściwych nawyków żywieniowych. To głodówka lecznicza, która trwa od kilku dni do ok. 6 tygodni. Wszystko zależy od indywidualnej potrzeby danej osoby. Jeśli ktoś zdrowo się odżywia lub stosował podobną kurację, to łatwiej zniesie trudy diety.

Dieta Dąbrowskiej zakłada przyjmowanie ok. 800 kcal w ciągu jednego dnia. Jeśli chodzi o warzywa, to można spożywać wyłącznie te o niskiej zawartości skrobi. Dlatego na czas kuracji należy zrezygnować z jedzenia ziemniaków należących do grupy psiankowatych. Z tego rodzaju warzyw można natomiast spożywać paprykę oraz pomidory. Zaleca się jedzenie cebuli i czosnku, które wspomagają układ odpornościowy chroniąc przed przeziębieniami. Z warzyw cebulowych można spożywać też pora. Wśród korzeniowych są to buraki, marchew, rzodkiew, seler, a także pietruszka.

Post dr Dąbrowskiej zakłada też, że w menu powinny znaleźć się ogórki, dynia, czy też kabaczki oraz warzywa kapustne. Zalicza się do nich brokuły, kapustę i kalafior. Z roślin liściastych warto do posiłków dodawać natkę pietruszki i sałaty. Do smaku można stosować naturalne przyprawy. Warzywa można dusić lub piec, a unikać smażenia. Lekkostrawne będą też zupy.

Dieta Ewy Dąbrowskiej zakłada także wypijanie soków przyrządzonych z zielonych pędów warzyw. Szczególnie bogate w wiele składników odżywczych sprzyjających samoleczeniu oraz oczyszczaniu organizmu z toksyn i naprawiających tkanki są napoje wykonane ze świeżego selera naciowego, botwiny, natki pietruszki, szczawiu, szpinaku, brokułu, a także pokrzywy. Takie domowej roboty ,,eliksiry" są bardzo zdrowe, dodają energii i poprawiają samopoczucie.  

Oprócz warzyw należy spożywać owoce niskocukrowe. Należą do nich jabłka, a także jagody. Z tymi ostatnimi jednak nie należy przesadzać i zjadać tylko niewielkie ich ilości. Poza tym w menu mogą się znaleźć także owoce egzotyczne. Do tej grupy należą cytryny oraz grejpfruty. Podobnie jak w przypadku warzyw, owoce najlepiej spożywać na surowo w całości lub tworząc z nich sałatkowy miks. Mogą być też pieczone lub gotowane w zależności od indywidualnych potrzeb.   

W trakcie kuracji zaleca się wypijanie nawet do 3 litrów płynów każdego dnia. Z warzyw mogą to być soki i wywary, z owoców również soki, ale także herbaty i kompoty. Zaleca się też picie wody, która musi być niskomineralizowana.
Dzienna dawka kalorii powinna się kształtować do 800 kcal.

Przykładowy jadłospis na cały dzień

Śniadanie: buraki, różne sałaty, kiszony ogórek, pomidor, rzodkiewka, papryka, do smaku bazylia, pieprz, sól z mikroelementami. Do picia sok ze zmiksowanego jednego jabłka, pietruszki i liścia jarmużu.
II śniadanie: marchewka do chrupania, może być pokrojona w długie plastry.
Obiad: kapuśniak (kapusta kiszona, marchew, jabłko, czosnek, do smaku liście laurowe, ziele angielskie, kurkuma, pieprz, sól z mikroelementami), pieczony bakłażan pokrojony w plastry, na surowo ogórek.
Podwieczorek: jabłko.
Kolacja: zapiekanka z dyni, kalafiora oraz pomidorów, kiszona kapusta. Do picia sok jabłkowy.

W ciągu całego dnia należy pić wodę niskomineralizowaną. Przy układaniu jadłospisu należy dobrać takie proporcje, żeby nie przekroczyć 800 kcal.

dieta dr ewy dąbrowskiej

Produkty niedozwolonedo spożycia w trakcie stosowania kuracji

Dieta Dąbrowskiej musi być bezwzględnie przestrzegana w każdym aspekcie. Osoba, która się jej podjęła powinna wykazać się dyscypliną. Sukces kuracji zależy od rygorystycznego przestrzegania zaleceń. Jeśli dana osoba w trakcie leczniczej głodówki złamie jej zasady i spożyje niedozwolone produkty, wtedy nie oczyści w pełni organizmu i post dr Dąbrowskiej, czyli cały ten proces trzeba będzie zacząć od nowa, po to żeby uzyskać pożądane efekty.  Nie należy więc do potraw, czy zup używać mąki, olejów i przypraw, które w składzie mają wiele chemicznych substancji. Słodzenie cukrem napojów, herbat, kompotów, czy też soków też jest niedozwolone.

Oczywiście wszelkie produkty podawane tradycyjnie przy obiedzie, również nie mogą być spożywane. Należą do nich kasze, makarony i ryże. Produkty wysoko przetworzone oraz wszelkiego rodzaju pieczywo, także nie mogą się znaleźć w naszym menu. Podczas gdy dana osoba chce zastosować post dr Dąbrowskiej, to musi zrezygnować ze spożywania mięsa, parówek, kiełbas i wszelkiego innego rodzaju wędlin. Należy też unikać produktów, z których robi się kanapki. Chodzi tu o sery i dżemy oraz oczywiście pieczywo.

Wszelkie słone przekąski, chipsy, czy też słodycze, które towarzyszą wielu osobom na każdym kroku muszą zostać również odstawione. Co do napojów, to eliminujemy z diety te, które są słodzone, barwione chemicznymi substancjami, gazowane oraz wody wysokomineralizowane. Na czas kuracji odstawiamy również kawę oraz mocne herbaty. Napoje alkoholowe także należy sobie darować.

Dieta Dąbrowskiej ma za zadanie oczyszczenie organizmu z toksyn, tak więc najlepiej jakbyśmy unikali wdychania dymu papierosowego. Sami nie powinniśmy palić, ani nie przebywać w towarzystwie palących.

Na co pomaga Dieta Ewy Dąbrowskiej?

To co spożywamy ma wpływ nie tylko na nasze ciało, czyli na wygląd i figurę. Ważne tu jest podejście holistyczne. Po prostu produkty żywieniowe odgrywają znaczącą rolę także na samopoczucie, umysł i całą sferę psychiczną. Zdrowy człowiek, to osoba mająca dużo energii, tryskająca humorem, niedomagająca fizycznie oraz psychicznie. Dieta Dąbrowskiej zakłada też, że produkty, które spożywamy mają nas leczyć i utrzymywać w dobrym zdrowiu. Bez nabywania chorób przewlekłych zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Post dr Dąbrowskiej ma na celu przygotowanie nas do zmiany nawyków żywieniowych i innego spojrzenia na to co jemy. Badania wykazały, że po oczyszczeniu z toksyn organizm lepiej funkcjonuje. Narządy pracują w sposób właściwy, a tkanki i narządy zostają bardzo dobrze odżywione poprzez dostarczanie im składników odżywczych znajdujących się w  warzywach i owocach. Są to antyoksydanty, witaminy oraz minerały. Po przywróceniu równowagi organizmu, osoba która zmagała się z różnymi schorzeniami i chorobami może się z nich wyleczyć.

Badania wykazały, że dieta Ewy Dąbrowskiej jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet. Pomaga przy problemach z nadmiarem estrogenów, które to zaburzenie wpływa na  nieprawidłowości z miesiączkowaniem. Dieta warzywno - owocowa dobrze sprawdza się,  także w okresie menopauzalnym. Pozwala zmniejszyć lub też nawet uniknąć symptomów zespołu klimakterycznego. Idealnie też nadaje się dla kobiet, u których zdiagnozowano  torbiele na jajnikach, czy też mięśniaki macicy. Jest także dobrym sposobem na problemy związane z niedoborem hormonów. Dieta Dąbrowskiej zalecana jest więc osobom z niedoczynnością tarczycy, jak też przy pojawieniu się na tym gruczole guzków. Sprawdza się także przy nadmiarze hormonów, tak jak jest to w przypadku zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, co może doprowadzić np. do zaburzeń czynności wątroby oraz niewydolności nerek.  

Nasze pożywienie może tez mieć wpływ na jakość i efektywność funkcjonowania ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Dlatego dieta Ewy Dąbrowskiej jest zalecana przy schorzeniach i chorobach neurologicznych. Zalicza się do nich stwardnienie rozsiane, udary, niedokrwienie mózgu, chorobę Parkinsona oraz nerwice. Dieta warzywno - owocowa świetnie regeneruje mózg. Poprawia się funkcjonowanie umysłu, wyostrza pamięć, następuje wyciszenie i uspokojenie, zwłaszcza tych osób, które często są nienaturalnie pobudzone. Pomaga, także w przypadku występowania napadów padaczkowych.  

Post dr Dąbrowskiej może być dobrym sposobem na zrzucenie wagi i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak osoby z otyłością powinny tak jak i w innych przypadkach najpierw skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje ten konkretny przypadek. Dieta warzywno - owocowa może pomóc w poprawie odporności i przywrócić  równowagę organizmu. Zalecana jest więc jako zapobieganie infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Powoduje ustąpienie bólów głowy oraz mięśniowych, pomaga alergikom, astmatykom, zmniejsza objawy chorób skóry np. łuszczycy. Badania dr Dąbrowskiej wykazały również, że dieta daje dobre rezultaty w leczeniu zapalenia tarczycy  Hashimoto. Stosowanie kuracji przynosi wiele korzyści osobom chorym na nadciśnienie oraz chorobę wieńcową.  

Kto nie powinien decydować się na dietę dr Dąbrowskiej?

Decyzja o rozpoczęciu kuracji musi być dokładnie przemyślana oraz skonsultowana z lekarzem. Powinniśmy mieć świadomość wszelkich dolegliwości i konsekwencji, które mogą wyniknąć w trakcie leczniczej głodówki. Post dr Dąbrowskiej jest restrykcyjny, dlatego potrzebujemy, wiedzy, silnej woli oraz utrzymania postanowienia przeprowadzenia kuracji w całości do końca jego trwania.

Dieta Ewy Dąbrowskiej nie może być stosowana przy występowaniu chorób, które doprowadzają do rujnowania organizmu. Tak jest w przypadku zaawansowanego stadium nowotworu, a także przy niewydolności wątroby, nerek, serca, czy też nadczynności tarczycy. Kuracji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Dieta Dąbrowskiej jest przeciwwskazana dla dzieci i dziewczynek w wieku dojrzewania. Osoby cierpiące na bulimię, anoreksję, czy też zmagające się z niedowagą, również nie powinny stosować leczniczej głodówki. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania diety są depresja, choroby zakaźne oraz przyjmowanie niektórych leków, takich jak cytostatyki, czy też hormony sterydowe.  

Choroby układu pokarmowego mogą spowodować, że osoba poddana kuracji będzie odczuwała uciążliwe i bolesne dolegliwości żołądkowe. Zatem najpierw trzeba skonsultować się z lekarzem, czy post dr Dąbrowskiej jest dla niej właściwy. Może się okazać, że w danym przypadku, kuracji nie będzie można przeprowadzić. 

dieta dr dąbrowskiej

Zalecenia  

Osoby, które mają przewlekłe schorzenia powinny bardzo dokładnie przemyśleć kwestię przejścia na dietę dr Dąbrowskiej. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem. Być może będzie można skorzystać z kuracji, jednak pod pewnymi względami. I tak jeśli ktoś jest diabetykiem, to powinien zrezygnować z gotowania niektórych owoców i warzyw. Taka obróbka termiczna spowoduje, że po ich spożyciu wzrośnie poziom cukru we krwi. Do takich warzyw można zaliczyć buraki, dynie oraz marchew. Wśród owoców są to przede wszystkim jabłka. Tak więc osoby chore na cukrzyce powinny wykluczyć przyrządzanie wymienionych wyżej produktów w postaci wszelakich zup, soków i musów.  

Osoby z nadciśnieniem również muszą uważać na to co spożywają. Koniecznością u nich jest wykluczenie z diety soli, która powoduje podniesienia ciśnienia tętniczego. Nie powinny więc spożywać produktów solonych, czyli kiszonych ogórków i kiszonej kapusty.   
Dieta Ewy Dąbrowskiej oparta jest na warzywach i owocach. Niektóre z tych produktów mogą być zagrożeniem dla alergików. Dlatego z menu trzeba wykluczyć te, które nie będą tolerowane przez osobę poddającą się kuracji.  

Podczas kuracji najlepiej jest spożywać świeże i surowe owoce oraz warzywa. To właśnie w nich znajduje się wiele cennych składników odżywczych takich jak błonnik, który we właściwy sposób wpływa na mikroflorę naszych jelit. Oczywiście może się zdarzyć, że niektóre osoby na początku nie będą dobrze znosić spożywania surowych roślin. Skutkiem ubocznym mogą więc być biegunki, wzdęcia i bóle brzucha. W takiej sytuacji można warzywa i owoce gotować lub piec, a także przyjmować je w formie soków.    

Post dr Dąbrowskiej może być na początku jego stosowania dużym szokiem dla organizmu. Dlatego należy nastawić się na to, że może pojawiać się uczucie zmęczenia, zawroty głowy przy np. szybkim wyprostowaniu się z pozycji leżącej lub stojącej, a także częste biegunki oraz wymioty. Czasami temperatura naszego ciała może być wyższa niż normalnie. Zdarza się też, że osoba poddająca się kuracji będzie miała problemy z zaśnięciem. Te objawy, czyli efekty uboczne stosowania diety warzywno - owocowej dr Dąbrowska określa jako kryzysy ozdrowieńcze. Oznacza to, że nasz organizm pozbywa się toksyn i przywraca normalne funkcjonowanie narządów i organów wewnętrznych.  

Po kuracji i detoksykacji organizmu należy dalej odżywiać się bazując na produktach naturalnych. Przede wszystkim ważna jest świadomość potrzeb swojego organizmu oraz zmiana nawyków żywieniowych. Po pierwszym etapie, czyli zakończeniu leczniczej głodówki można już spożywać inne warzywa oraz mięso. Ważne jest jednak, żeby nie doprowadzać do zanieczyszczenia organizmu. Dlatego wysoce nie wskazane jest spożywanie produktów typu fast-food, lodów, ciast, produktów zawierających gluten, a także napojów alkoholowych, sztucznie słodzonych i gazowanych.

Dr Dąbrowska zaleca, aby co pewien czas wracać do  leczniczej głodówki. Taka kuracja oczyszczająca polegająca na wyłącznym spożywaniu warzyw i owoców może być powtarzana np. raz w tygodniu przez jeden lub dwa dni. Innym rozwiązaniem jest stosowanie jej przez cały tydzień. Taki cykl można powtarzać raz w miesiącu. Możliwe są też inne warianty dla zastosowania postu, jednak należy je skonsultować ze specjalistą.   

Każde odstępstwo od zasad diety wcześniej, czy później doprowadzi do powrotu dolegliwości, złego samopoczucia oraz przybierania na wadze.       

To należy wiedzieć na temat diety Ewy Dąbrowskiej

  • Post dr Dąbrowskiej wywołuje zmiany w naszym organizmie. Dlatego jeśli ktoś przyjmuje leki, to ich działanie po wpływem przyjmowania tylko owoców i warzyw, może wywołać różne nieprzewidziane skutki uboczne. Dlatego konieczne jest konsultowanie się na bieżąco z lekarzem.    
  • W surowych owocach i warzywach znajduje się najwięcej potrzebnych do prawidłowego funkcjonowanie i zdrowia witamin, enzymów, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.
  • Dieta Dąbrowskiej w czasie trwania kuracji nie wyklucza ruchu, czy ćwiczeń sportowych. Jednak należy do tego tematu podchodzić z dużym rozsądkiem. Organizm na początku będzie trochę osłabiony, więc nie należy jeszcze bardziej wyczerpywać go stosując zbyt duży wysiłek.  
  • Rośliny strączkowe podczas diety dr Ewy Dąbrowskiej są niewskazane do spożycia.
  • Dieta Ewy Dąbrowskiej prowadzi do oczyszczenia organizmu z toksyn. To z kolei na początku kuracji może objawiać się różnymi skutkami ubocznymi jak np. ból głowy. W takiej sytuacji dr Dąbrowska sugeruje, że można wykonać lewatywę oczyszczającą, stosować aktywność ruchową oraz wypijać większą niż zwykle ilość wody.   
  • Dieta Dąbrowskiej nie powinna być przeprowadzana u osób, które z powodu zaburzeń krzepnięcia krwi przyjmują farmaceutyki. 
  • Kuracja warzywno - owocowa pomaga osobom, które zmagają się z bólami stawów oraz mięśni.
  • Pozbycie się zbędnych kilogramów nie jest podstawowym celem założeń diety dr Dąbrowskiej. To po prostu efekt poprawy funkcjonowania organizmu i doprowadzenia do równowagi wewnętrznej.  



Jarosław Cieśla

 

Źródło:

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Top 10 restauracji wegańskich

22.01.2018
Top 10 restauracji wegańskich

Restauracje wegetariańskie i wegańskie, które warto odwiedzić

Krowarzywa vegan burger

1. Krowarzywa

Te restauracje ściągają w swe podwoje osoby o różnym wieku i statusie społeczno-zawodowym. Pomysł na ich stworzenie zrodził się z pasji do spożywania potraw roślinnych - smacznych i dużych. Właściciele restauracji postawili na burgery, które każdy może sobie wybrać wg własnych preferencji. Bułki mogą być z glutenem lub bez, a pomiędzy nimi znajdziemy wiele zdrowych i świeżych warzyw, które wzmocnią naszą odporność i dostarczą wielu składników odżywczych. Każdy burger posiada więc szpinak, paprykę, cebulę, zieloną sałatę, ogórki oraz kiełki. Możemy je zjeść razem z kaszą jaglaną, ciecierzycą, tofu, kotletem z białka pszennego oraz wieloma warzywami, które królują w sezonie letnim.

Porcje są naprawdę duże i każdy może sobie wybrać odpowiedni wg jego gustu rodzaj burgera. Mamy więc Jaglanexa, Cieciorexa, Warzywexa, Tofexa, Seitanexa oraz danie miesiąca. Dla podkreślenia smaku możemy zamówić dodatki w postaci kilku rodzajów sosów takich jak np. majonez vegański, koperkowy, a także ostry pomidorowy. Są też pieczone ziemniaki, buraczexy oraz koktaile z owocami i warzywami. W lokalach można tez napić się kawy, zjeść zdrowe ciastka, a także lody. Menu oparte jest na produktach, które są dostępne w danej porze roku i jest przygotowywane przy współpracy z dietetykami. Produkty są świeże, niekonserwowane, nie pochodzą z puszek, bez żadnych polepszaczy, środków chemicznych i szkodliwych substancji.

Restauracje pod nazwą Krawarzywa znajdują się w Warszawie - 3 lokalizacje, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku i Wrocławiu. Informacje na temat menu można znaleźć na stronie w Internecie pod adresem krowarzywa.pl oraz na profilu na facebooku - www.fb.com/Krowarzywa.

green way

2. Green Way

Jest to międzynarodowa sieć restauracji i barów, gdzie podawane są dania wegetariańskie oraz wegańskie. W Polsce lokale występujące pod szyldem Green Way znajdują się w Gdyni, Sopocie, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu.

Menu jest bardzo różnorodne. W barach można zjeść śniadania, obiady oraz kolacje. Znajdują się tu zupy oraz drugie dania. Na uwagę zasługuje duży wybór naleśników z różnymi dodatkami warzywno-owocowymi. Restauracje posiadają także bardzo duży wybór deserów takich jak serniki, brownie, czy musli. Do posiłków można też zamówić napoje, czyli świeżo wyciskane soki, koktajle, lemoniady, smoothies oraz herbaty. Charakterystyczne dla restauracji Green Way jest to, że wybór dań jest bardzo duży, porcje są pokaźne i stosunkowo tanie. Produkty, z których przyrządza się posiłki dostarczane są z gospodarstw ekologicznych.

Aktualne informacje na temat restauracji można znaleźć na stronie Internetowej pod adresem greenway.pl oraz na profilach poszczególnych lokalizacji na Facebooku.     

restauracja pod norenami

3. Restauracja pod Norenami

Ten lokal mieści się w Krakowie na ul. Krupniczej 6. Podaje się tu potrawy wegetariańskie oraz wegańskie bazujące na kuchni azjatyckiej. Wystrój wnętrza oraz fotografie umieszczone na ścianach odwołują się do kultury i sztuki dawnej Japonii. Czuje się tu dalekowschodnią duszę nie tylko na kubkach smakowych, ale również poprzez zapachy i obraz. Wchodząc tu przenosimy się w spokojny inny świat. Szef kuchni tej restauracji udowadnia, że można zdrowo i smacznie zjeść sushi bez ryb. Dania przyrządzane są wg receptur kuchni japońskiej, chińskiej, tajskiej, a także koreańskiej. Mieszanie smaków i przełamywanie się ich wzajemne powoduje, że klient czuje się bardzo usatysfakcjonowany.

Wybór dań jest bardzo duży, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie od zup po dania główne. Można tu np. spożyć ,,mięso Buddy", czyli seitan przyrządzony wg autorskiej receptury szefa kuchni. Wystrój wnętrza powoduje, że restauracja jest miejscem, gdzie nie tylko można smacznie zjeść, ale też umówić się na spotkanie w towarzystwie przyjaciół, jak też wybrać się na romantyczną randkę we dwoje.

Informacje na temat lokalu można znaleźć na stronie: podnorenami.pl oraz na profilu: www.fb.com/PodNorenami

wypas 100% vegan

4. Wypas

To poznańska restauracja, mieszcząca się na ul. Jackowskiego 38 na Jeżycach. Tutaj możesz najeść się do syta, a każde danie jest sporych rozmiarów. W końcu nazwa zobowiązuje, ma być wypas i jest. W lokalu szef kuchni poleca zupę dnia, jak też lunch tygodnia. Bogate menu obfituje w potrawy kuchni praktycznie ze wszystkich kontynentów świata, tak więc wegetariańscy smakosze na pewno znajdą tu coś w sam raz dla siebie.

Dania przygotowuje się z produktów regionalnych i sezonowych. Można tu spożyć ramen, który uwodzi smakiem, zapachem i jest bardzo sycący. To dzięki makaronowi i tofu. W restauracji możemy też uraczyć się pysznym deserem, czyli ciastem wykonanym na bazie kaszy jaglanej oraz wypić herbatę. Wiele osób nawet spoza Poznania przyjeżdża tu na desery z tapioki o smaku, który na długo pozostaje w pamięci. Tak samo jako tofurnik w roli sernika.

W Wypasie można też spożyć domowe konfitury oraz robione na miejscu pasty do chleba. Świetnym pomysłem jest też to, że dania można zamówić również na wynos, które są dowożone przez kurierów poruszających się na rowerach. Czyli jest ekologicznie.
Informacje na temat restauracji znajdziesz na stronie: wegewypas.pl oraz na profilu facebookowym: www.fb.com/wypas

bar wega

5. Bar Vega

To lokal z menu wegańskim. Bar ten powstał jeszcze w poprzednim stuleciu, a dokładnie w 1987 roku. Był pierwszym takim miejscem we Wrocławiu, w którym można było zjeść posiłek wegetariański. Mieści się na ulicy Rynek 27 a. Lokal składa się z dwóch części. Na pierwszym piętrze można spożywać dania typowo barowe, natomiast drugie jest bardziej w stylu restauracyjnym. Tak więc można tu przyjść na śniadanie, obiad i kolację, czyli po prostu zaspokoić głód, jak też spędzić tutaj czas na spotkaniu biznesowym, czy też romantycznej randce.

W obydwu częściach zastosowano formułę samoobsługi. Wielu osobom taka forma bardzo pasuje. Można tu spożyć zupę dnia, ale także pieroga o nazwie Calzone. Jego skład każdy z klientów dobiera sobie wg własnych preferencji, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na śniadanie możemy sobie zamówić talerz rozmaitości, który codziennie zawiera inne wegańskie smakołyki. W menu znajdują się również vegeburgery oraz desery, czyli lody i ciasta.

Aktualne jadłospisy oraz ciekawostki najlepiej jest sprawdzić na profilu fecebookowym baru: www.fb.com/Vega.Bar.Weganski.Wroclaw

jak malina

6. Jak Malina

Biznes często tworzy się z pasji, motywacji do wykreowania czegoś pozytywnego oraz posiadania fantazyjnego gustu. Tak właśnie jest w przypadku szczecińskiej restauracji Jak Malina, która znajduje się na uli. Małopolskiej 3. Tu jak twierdzi właścicielka jada się lekko, czyli bez zbędnego smażenia oraz różnego rodzaju chemicznych dodatków i glutenu. Na talerzu w tym lokalu jest kolorowo, smacznie i przede wszystkim zdrowo.

Tu możesz zjeść wegańską pizzę firmową na gryczano-ryżowym cieście wg pomysłu szefa kuchni. Pieczone tofu, pieczarki oraz suszone pomidory i przyprawy dają efekt, który zapamiętasz na długo. W restauracji z głośników płynie przyjemna muzyka pozwalająca wszystkim gościom  delektować się np. ciastami. Ciekawostką jest to, że serwuje się je również jako danie śniadaniowe, gdyż są dietetyczne.

Do lokalu można wejść z psem, a gdy czworonóg jest spragniony, to dostanie miskę wody. Codziennie przygotowywane jest danie dnia. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Internetowej: jakmalina.pl  oraz na profilu społecznościowym restauracji: www.fb.com/jakmalina.piekniejemy

bioway

7. Bioway

To lokale bistro, które jako niewielka sieć działają w czterech lokalizacjach: w Gdańsku, Gdyni, Warszawie oraz Poznaniu. W serwowanych tu daniach w bardzo niewielkiej ilości stosuje się sól, cukier i tłuszcz, a w niektórych nie ma ich zupełnie. Menu jest konsultowane z dietetykiem. Chodzi o to, aby posiłki były właściwie zbilansowane. Dania nie są smażone, ani pieczone tylko gotowane na parze, co wpływa na ich jakość i aspekt zdrowotny. Lokal jest przyjazny rodzinom z małym dzieckiem. Bez problemu można tu przebrać i przewinąć niemowlę w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Starsze dzieci znajdą tu kącik, w którym będą mogły się pobawić.

Ważną kwestią jest to, że przy nazwach dań znajdziemy wyszczególniony spis wartości odżywczych. To istotne dla osób, które liczą kalorie i chcą by ich posiłek był właściwie zbilansowany. Posiłki można sobie skomponować samemu, a do wyboru są regionalne produkty sezonowe. Jeśli spotkamy tu takie, o które trudno w danej porze roku, to możemy mieć pewność, że były mrożone, a nie chemicznie konserwowane. W menu znajdziemy kotlety z ciecierzycy, koftę serową oraz pieczone ziemniaki, a także szparagi i kasze. Do popicia można sobie wybrać np. wodę kokosową, kwas chlebowy i zwyczajne w takich miejscach koktajle i kompoty owocowe.

Aktualne menu oraz wiele innych przydatnych informacji znajdziemy na stronie Internetowej:  bioway.pl  oraz na profilu na Facebooku: www.fb.com/BIOWAY

zielony most

8. Zielony most

O tym, żeby zdrowo się odżywiać szczególnie powinni pamiętać mieszkańcy zanieczyszczonych regionów naszego kraju. Na Śląsku, a konkretnie w Katowicach smacznie i pożywnie można zjeść w wegańskim bistro pod nazwą Zielony Most. Lokal mieści się na ul. Słowackiego 12/1. Produkty, z których przygotowuje się tu dania pochodzą z lokalnych źródeł. To sezon decyduje o tym, co znajdzie się na twoim talerzu, gdy odwiedzisz Zielony most. W menu można znaleźć wiele dań, a te które nie zawierają glutenu są specjalnie oznaczone w karcie. Tworząc ten lokal właściciele kierowali się miłością do zwierząt i dlatego psy są tu bardzo mile widziane. Można do tego bistro przyjść z czworonogiem, który również się pożywi. Każdy psiak otrzyma tu miskę z wodą, a także coś na ząb, oczywiście w wegańskim wydaniu.

W tym bistro codziennie można liczyć na jakąś smakowitą niespodziankę. Stawia się tu na produkty, które są zdrowe i posiadają wiele składników odżywczych. Spotkamy tu warzywa często zapomniane, jednak bardzo smaczne i pożywne. W menu znajdują się kolorowe zupy jarzynowe oraz kremy np. z dyni. Dania obiadowe są również smaczne i bardzo sycące. Możemy tu zjeść gyros z pieczonymi ziemniakami, rolady z farszem z tofu, papryki i ogórka, a także kotleciki gryczano soczewicowe i kluseczki z kapustą. Jest bardzo duży wybór naleśników z różnym nadzieniem. Do popicia są oczywiście napoje owocowo-warzywne i koktajle, ale także wywary z czystka, pokrzywy i napary z soku jabłkowego. Amatorzy mocniejszych trunków mogą też skorzystać z napojów alkoholowych.

Aktualności i szczegółowe informacje na temat menu znajdują się na stronie Internetowej: zielonymost.katowice.pl, a także na profilu: www.fb.com/BistroZielonyMost

eameme vegan sushi

9. Edamame Vegan Sushi

Niektóre restauracje preferują wybrany model potraw. Ta jest właśnie taka. To restauracja Japońska nastawiona na posiłki wegańskie. Znajduje się w dzielnicy Śródmieście w Warszawie na ul. Wilczej 11. Ciekawostką i atrakcją zarazem jest to, że można tu zjeść całkowicie roślinne sushi. Wielu mięsożerców ciekawych doznań smakowych poleca ten lokal i często go odwiedza, mimo że mięsa tu się nie znajdzie. W skład sushi wchodzi np. tofu, boczniaki oraz warzywa.

Oczywiście należy zacząć od przystawki. Zgodnie z tradycją spotykaną w krajach azjatyckich, czyli Japonii, a także Chinach może to być ciepłe edamame, czyli niedojrzałe strąki soi, sałatka ze świeżych alg i trawy morskiej lub kimchi, czyli kiszonka, która jest przysmakiem w Korei. W restauracji można zjeść zupę miso podawaną wraz z tofu, ale także swojską grzybową, która cieszy się dużym powodzeniem. Do popicia są np. japońskie piwa o ciekawie brzmiących nazwach jak: Asahi, Kirin, czy Sapporo.

W każdy czwartek organizowane są Wegeobiady, gdzie roślinożercy mogą przyjemnie spędzić czas w swoim towarzystwie. Aktualne menu i dodatkowe informacje można sprawdzić na profilu społecznościowym restauracji: www.fb.com/EdamameVeganSushi

the root vegan

10. The Root

To restauracja mająca swoją siedzibę we Wrocławiu na ul. Krupniczej 3. Właściciele The Root stawiają na posiłki roślinne, gdyż przyświeca im ideologia, aby świat był wolny od zadawania bólu wszystkim żyjącym stworzeniom. Potrawy są tu przygotowywane z prawdziwym entuzjazmem i pasją. Dania to głównie autorskie pomysły.

Bardzo dużą popularnością cieszą się tu roślinne sushi. Nazwy tych potraw są fantazyjne i zachęcają do skosztowania. Mamy tu więc Zieloną moc, czyli danie z ogórkiem, awokado, fasolą,  guacamole i nasionami dyni, Pieczarę ognia z czerwoną papryką, chili, tofu, awokado i jalapeno. Jest też sushi I love Poland z burakiem, tofu, czerwoną papryką i majonezem. Oprócz tego zjemy tu także falafele, kiełbaski seitan, a także danie po meksykańsku. Można też zamówić zupy oraz Pudełko Pyszności, czyli codziennie inny zestaw warzyw. Na deser są lody wegańskie oraz sernik i mufinki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej restauracji: http://theroot.pl oraz na profilu facebookowym restauracji: www.fb.com/therootbar

 

Zdecydowanie polecamy sprawdzić te miejsca i przekonać się, że jedzenie wegańśkie może być pyszne i różnorodne!

 

Jarosław Cieśla     

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 6

Leniwiec Gniewomir

11.03.2018

Serio? Krowarzywa? Krowa jest co najwyżej przeciętna. Próbowałem 2 razy i byłem mocno zawiedziony. Jeśli vegeburger, to polecam Chwast Food. Rewelacja!

A Edamame zaintrygowało mnie, muszę przetestować.

Karol

08.03.2018

Jeżeli ktoś wybiera się na wypad do Trójmiasta mogę polecić Avocado Vegan Bistro & Cafe z Gdańska. A z Poznania Falla na ul. Wawrzyniaka.

Edi

07.03.2018

Bioway i green way w czołówce? ?? Nieciekawe sieciówki, często z obsługą, która nie za bardzo orientuje się co sprzedaje.
Nie bardzo rozumiem. ..
A dlaczego zabrakło np. Lokal Vegan Bistro???

Art

Zdrowie i dobre samopoczucie zapewni ci dieta ketogeniczna

17.01.2018
Zdrowie i dobre samopoczucie zapewni ci dieta ketogeniczna

Coraz więcej osób decyduje się na dietę ketogeniczną. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi wydatkami, bo do najtańszych ona nie należy. Wymaga też dużo silnej woli i dyscypliny, żeby wypełniać wszystkie jej zalecenia. Ważny jest jednak cel, bo osoba która ją stosuje traci na wadze, pozbywa się niepotrzebnego tłuszczu oraz cieszy dobrym zdrowiem, emanuje energią i doskonałym samopoczuciem. Poza tym umysł lepiej funkcjonuje.

Dieta ketogenna lub też dieta tłuszczowa, bo pod takimi nazwami jeszcze funkcjonuje, polega na przyjmowaniu sporej ilości tłuszczy, nieco mniej białek oraz bardzo niskiej ilości węglowodanów. Przyjmuje się, że rozkład makroskładników jest następujący: tłuszcze stanowią od 80 do 90%, a białka i węglowodany pozostałą część posiłku.   

Ketoza - co to takiego?

Istotą diety ketogennej jest spożywanie produktów wysokotłuszczowych. W ten sposób dostarcza się organizmowi energii poprzez spalanie tłuszczów. Dieta ketogenna ma za zadanie wywołanie w organizmie stanu określanego jako ketoza. Polega to na tym, że w osoczu krwi dochodzi do podniesienia poziomu tzw. ciał ketonowych. Należą do nich aceton, kwas ß- hydroksymasłowy oraz kwas acetooctowy. Zazwyczaj energia wytwarzana jest poprzez dostarczanie organizmowi glukozy. W przypadku ketozy podstawę żywienia stanowi dieta tłuszczowa i niskowęglowodanowa. Ciała ketonowe zapewniają energię, wpływają na samopoczucie i zdrowie. Są głównym paliwem dla organizmu.

Ketoza określana jako odżywcza służy do tego, aby uaktywnić jak najwięcej pokładów energii w organizmie. Poza tym ma na celu bardziej jakościowe funkcjonowanie narządów i całego ustroju.   

Ketoza ma również szerokie zastosowanie w celach leczniczych. Stosuje się ją w terapii nowotworowej, gdyż ciała ketonowe nie pozwalają na czerpanie energii i tym samym rozrost komórek rakowych. Dieta tłuszczowa świetnie się sprawdza przy walce z otyłością, a także u osób z cukrzycą. Dzieje się tak ze względu na niską podaż węglowodanów. Już na początku XX wieku ketoza miała swoje zastosowanie w hamowaniu napadów epilepsji. Nie całkiem wiadomo jaka jest tego przyczyna, jednak skutki są bardzo zadowalające. Dieta tłuszczowa jest też stosowana przy hamowaniu skutków choroby Alzheimera oraz Parkinsona.   

Ketoza występuje również u sportowców. Dzieje się tak, gdy wysiłek jest umiarkowanie intensywny, ale za to trwa przez dłuższy czas. Tak jest np. w przypadku treningów biegaczy długodystansowych. Ketoza w tym przypadku zaczyna występować po ok. 60 minutach od zakończenia biegu. Jest to tzw. Ketoza powysiłkowa. Świetnie się sprawdza też u osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogenna wymaga spożywania właściwych produktów w odpowiednich proporcjach. Produkty, które przyjmujemy nie powinny być przetworzone. Trzeba też unikać przyrządzania potraw w panierkach.

dieta ketogeniczna (ketogenna / tłuszczowa) - piramida żywieniowa

Jeśli chodzi o produkty bogate w tłuszcze to wyróżniamy tu: awokado, kokos (olej, wiórki, mąka), smalec, masło klarowane, oliwa z oliwek, kakao, a także tłuszcz z kaczki i gęsi. Jeśli chodzi o mięsa, to najlepiej jeśli pochodzą one od zwierząt żywionych na trawie. Ryby, które będziemy spożywać powinny być hodowane w gospodarstwach ekologicznych.

Źródłem białka jest wołowina, kurczak, wieprzowina, tłuste ryby, jaja, owoce morza, surowy nabiał.

Węglowodany powinniśmy sobie dostarczać spożywając takie produkty jak brokuły, szpinak, papryka, otręby pszenne, pomidory. Z owoców natomiast warto spożywać te o niskim indeksie glikemicznym czyli np. maliny, truskawki oraz jagody.

Dieta tłuszczowa wyklucza jedzenie produktów przetworzonych. Nie powinno się więc spożywać pieczywa, ciast, czipsów. Zabronione są też wszelkie sosy, kasze, makarony, ryż, płatki owsiane, muesli, słodycze, miody, dżemy, lody, cukier, warzywa zawierające skrobię, a także strączkowe. Nie powinno się też jeść marchwi, kukurydzy oraz takich owoców jak brzoskwinie, banany i arbuzy. Wśród napojów należy wykluczyć alkohole, wody smakowe oraz słodzone.   

Zalety diety ketogennej

Dieta ketogenna ma za zadanie poprawę metabolizmu organizmu. Sprzyja zrzuceniu wagi, co następuje dość szybko. Dzieje się tak przede wszystkim przez to, że nie spożywa się węglowodanów oraz żywności przetworzonej i nadmiernie słodzonej. Zostaje także wyhamowany apetyt, bo organizm otrzymuje niezbędne składniki odżywcze, które zaspokajają jego potrzeby. Nadwaga nie występuje, również dlatego, że woda nie jest nadmiernie magazynowana w organizmie.

Dieta tłuszczowa stosowana u dzieci wpływa nie tylko na ich samopoczucie fizyczne i zdrowie, ale również na psychikę. Dziecko jest bardziej skoncentrowane, uważne i spokojniejsze. Jednak nie staje się apatyczne. Ma dużo energii i chęci do działania.

Jakość życia osób stosujących dietę ketogeniczną znacznie się poprawia. Przede wszystkim stają się zdrowsi. Poziom tzw. złego cholesterolu się obniża, a także poprawia praca układu sercowo - naczyniowego. Skóra staje się jędrniejsza, a włosy mocniejsze i bardziej lśniące. 

Wady diety ketogennej

Pierwszym negatywnym objawem po przejściu na dietę ketogenną jest uczucie osłabienia. Występuje brak sił. Wysiłek fizyczny w tym okresie jest niewskazany, gdyż np. trening fizyczny okaże się nieefektywny. Mogą też pojawić się problemy z zasypianiem.  

Dieta tłuszczowa charakteryzuje się zwiększonym poziomem ciał ketonowych. To natomiast skutkuje tym, że jeden z jego rodzajów, czyli aceton jest wyczuwalny w oddechu. Z ust osoby będącej na diecie ketogenicznej wydobywa się wtedy zapach kwaśnych jabłek, co jest dość nieprzyjemne. 

U niektórych osób dieta tłuszczowa skutkuje sensacjami żołądkowymi. Mogą pojawić się stany biegunkowe lub też problemy z wydaleniem stolca. Na skutek braku większej ilości węglowodanów, czasami pojawiają się także zawroty głowy.

Przykładowy posiłek

Najpierw podgrzewamy dwie łyżki oleju kokosowego na patelni. Następnie kroimy drobno cebulę, którą razem z plastrem szynki wrzucamy na patelnię. Jak się podsmaży, wtedy wbijamy dwa jajka i przyrządzamy jajecznicę. Na koniec posypujemy koperkiem. Zjadamy  z pokrojonymi świeżymi plasterkami papryki i pomidorem.

dieta ketogeniczna - przykładowy jadłospis

To trzeba wiedzieć:

  • Ketoza występuje nie tylko, gdy jest stosowana dieta tłuszczowa, ale także po ćwiczeniach  fizycznych.  
  • Dieta ketogenna początkowo objawia się osłabieniem organizmu, jednak już po kilku dniach od jej zastosowania następuje uczucie euforii. 
  • Jeśli dieta ketogenna ma być zastosowana jako terapia lecznicza, to trzeba to wcześniej ustalić z lekarzem.
  • Dieta tłuszczowa wymaga, aby przyjmować suplementy takich minerałów jak: magnez, potas, sód oraz witamin A, B, D, E, K oraz kwasów Omega3.  
  • Ważne jest, aby regularnie wykonywać badania, które pokażą czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku. Ich wyniki należy skonsultować z lekarzem.

 

Jarosław Cieśla

 
Źródła:
1) http://ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b4_07/s%20371-374.pdf
2) http://wple.net/plek/numery_2010/numer-3-2010/205-212.pdf
3) https://www.researchgate.net/profile/Arthur_Mccullough/publication/11869688_Nonalcoholic_Fatty_Liver_Disease_A_Feature_of_the_Metabolic_Syndrome/links/00b7d536b71378f1c9000000/Nonalcoholic-Fatty-Liver-Disease-A-Feature-of-the-Metabolic-Syndrome.pdf#page=139
4) http://www.phmd.pl/api/files/view/29119.pdf
5) http://rcin.org.pl/Content/8458/WA697_5538_ZS182_Wpl-diety-Langfort_l.pdf

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Jagoda

03.03.2018

Wprowadzając do diety skreślone produkty w mniejszych ilościach można uniknąć przykrych sensacji

i suplementów. Tak przypuszczam. Jedzmy to co lubimy z umiarem.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się