Art

Dlaczego biegam i nie chudnę?

06.08.2014
Dlaczego biegam i nie chudnę?

Bieganie jest często pierwszym sportem, o którym myślimy kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zazwyczaj w tym celu biegamy często i jak najdłużej czekając na spektakularne efekty. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, im więcej biegamy, tym więcej spalamy tłuszczu. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

Wielu biegaczy stara się schudnąć tylko o kilka kilogramów, dlaczego się nie udaje? Oto kilka powodów:

1. Bieganie ciągle tych samych dystansów w jednym tempie nie pozwala schudnąć. Nasze ciało lubi różnorodność. Zwalniaj i wydłużaj trasę, a 2-3 razy w tygodniu postaw na interwały, czyli sprint przelatany truchtem. Po urozmaiconych treningach szybciej zobaczysz rezultaty.

1. Trening siłowy też jest ważny, nie pomijaj go. Im więcej mięśni tym szybszy metabolizm, nawet kiedy nie ćwiczymy. Dlatego samo bieganie to za mało. Ważne są też ćwiczenia wzmacniające wszystkie partie ciała. Nie trzeba od razu iść na siłownie. Wystarczą ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.

1. Potrzebujesz regeneracji i minimum jednego dnia odpoczynku. Organizm potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się to częstych treningów. Nie zaczynaj od razu do intensywnego wysiłku każdego dnia. Przeplataj intensywność dni treningowych. Za duże obciążenie organizmu powoduje zwiększenie wydzielania hormonów stresu, które utrudniają odchudzanie.

1. Odżywianie jest bardzo ważne. Sam wysiłek fizyczny bez zdrowego odżywiania kiedy chcemy schudnąć nic nie da. Zrezygnuj z cukru i przetworzonej żywności, jedz więcej warzyw.

1. Wysypiaj się. Po treningu ważna jest regeneracja, organizm najskuteczniej odpoczywa podczas snu. Nieprzespana noc sprawia, że tracimy energię i mamy większy apetyt.

1. Nasz organizm nie chętnie spala zapasy tłuszczu. Na początku wysiłku sięga po zapas glikogenu, dopiero później go tłuszcz. Ważna jest  konsekwencja i systematyczność.

Bieganie jest świetnym sportem i jeśli go lubisz nie odpuszczaj. Ważne jest jednak, żeby aktywność połączyć ze zdrowymi, zbilansowanymi posiłkami i znaleźć czas na regenerację. Wtedy treningi będą skuteczniejsze. Słuchaj swojego organizmu, jeśli masz taką potrzebę wybierz się do dietetyka, żeby pomógł ustalić zdrowe posiłki. Powodzenia!

Autorka: Daria Występek

Joga i relaks – część 2.

05.08.2014
Joga i relaks – część 2.

Z Clementine Zielińską certyfikowanym instruktorem jogi i technik oddechowych Fundacji Art of Living rozmawiała Magdalena Pawluk. "W zdrowym ciele zdrowy duch" -  zdrowe i piękne ciało jest marzeniem niemal każdego człowieka. Jednak różne problemy i stres, utrudniają nam zachowanie spokoju ducha i znalezienie czasu tylko dla siebie. Rozmowa o tym, jak połączyć pielęgnację ciała i ducha. Ciąg dalszy - część 1 do przeczytania tutaj.

Co sprawia, że joga jest uważana również za metodę relaksacyjną?

By wytłumaczyć to w najprostszy sposób, bez wdrażania w poszczególne ścieżki, typy i rodzaje jogi, warto przyjrzeć sie prostej tendencji, której każdy z nas podlega. Zauważamy to, co stanowi kontrast do tego, co poznaliśmy wcześniej. Bez nocy nie rozpoznawalibyśmy dnia i tak samo relaks osiągamy poprzez uwolnienie od stresu, czy napięć. To czym zajmuje sie hatha joga, to najprościej mówiąc, napinanie mięśni i rozluźnianie ich, wysiłek i relaks. Ze względu na powiązanie naszego umysłu z ciałem, ćwiczenia fizyczne mogą również odprężyć właśnie umysł. Wiedzieli o tym nie tylko starożytni jogini, gdzieś daleko w Indiach, ale również nasi pradziadowie głosząc: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zwróćmy uwagę na nasz stan psychiczny, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Wigor wprost emanuje od nas. Co z kolei dzieje sie z nami, kiedy jesteśmy chorzy, np. przeziębieni. Naturalna jest utrata ochoty na zabawę, pogorszenie humoru, etc. Zatem, jeśli zadbamy o odpowiednią kondycję fizyczną, wpłyniemy tym samym na stan swojego umysłu. Tu jednak warto wspomnieć o roli oddechu, który poprzez umysł jest bezpośrednio związany z emocjami. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nasz oddech staje sie skrócony, płytki, często urywany, a kiedy jesteśmy odprężeni jest długi, spokojny, głęboki. To w bardzo prosty sposób pokazuje nam te zależności. Skoro emocje wpływają na oddech, pracując z nim możemy wyciszyć umysł i nie dać porwać się emocjom. Dobrze jest spojrzeć na jogę z trochę szerszej perspektywy, nie tylko jak na orientalna gimnastykę i decydując się na zajęcia wybrać takie, które oprócz rozwoju fizycznego przyniosą odprężenie i relaks na subtelniejszych poziomach, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik oddechowych. Takie można zdobyć udając się na jeden z wielu kursów prowadzonych przez ogólnoświatową Fundację Art of Living.

W jaki sposób joga może pomóc w walce ze stresem?

Ja bym raczej zastąpiła wyrażenie "walka ze stresem" określeniem "zachowanie spokoju". Joga pozwala zachować wewnętrzną równowagę pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych. Tu nikt nie walczy, a jedynie zachowuje harmonię umysłu. W dzisiejszym świecie nie brak wojen o pokój. A czy to nie jest największy paradoks? Czy możemy dać innym coś, czego sami nie posiadamy? Jeśli sami zadbamy o spokój w naszym umyśle, przełoży się to na nasze relacje w pracy oraz z najbliższymi. Jeśli poświęcimy choć trochę czasu na to, by przyjrzeć się i uświadomić temu, co czujemy, na chwilę zwolnimy i odprężymy sie, z pewnością przyniesie to wymierne korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia.

Mądre poprawianie natury

04.08.2014
Mądre poprawianie natury

„Piękny uśmiech” to nadużywany slogan reklamowy. Osłuchaliśmy się z nim i nie robi na nas większego wrażenia. Tymczasem Smiling Report wykazał jasno, że osoby z ładnymi zębami odbierane są pozytywnie i łatwiej odnoszą sukces.  Piękny uśmiech to potężne narzędzie – a stomatologia estetyczna to doskonały sposób by je zdobyć!

Dlaczego warto?

Poprawianie natury i odwracanie skutków dawanych zaniedbań w zakresie estetyki uśmiechu nie jest tematem tabu. Stomatologia estetyczna, tak popularna wśród celebrytów i gwiazd ekranu, jest w zasięgu każdego. Warto poznać możliwości, które oferuje. Dlaczego? Jeśli wierzyć statystykom podczas kontaktu wzrokowego 40% naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu! Co więcej, aż 71% pracodawców stawia na osoby, które ładnie się uśmiechają. Chcesz łatwiej zdobywać ludzką przychylność? Marzy Ci się kariera prezesa?  Zacznij od inwestycji w zdrowe zęby!

Naturalność – zasada nr 1!

Prawdziwy specjalista w dziedzinie stomatologii estetycznej stawia na naturalność uśmiechu. Cel to poprawienie wyglądu zębów. Nie chodzi jedynie o ich uzupełnienie, wyrównanie, czy zmianę barwy samego zęba. Dziąsła musza odzyskać zdrowy kolor, linia szyjek zębów – przebiegać równo z linią warg (tzw. estetyka czerwona), a odcień bieli i rodzaj szkliwa powinny być dopasowane do rodzaju Twojej urody.

Licówki – szybko i nieinwazyjnie

Twoim problemem są przebarwienia? Chcesz pozbyć się szpar między zębami? Odbudować częściowo utracony ząb? Pomyśl o licówkach. To bardzo cienkie płatki porcelanowe mocowane bezpośrednio na zębach (od strony licowej – stąd ich nazwa).  Precyzyjnie uzupełniają braki i likwidują wszystkie estetyczne niedoskonałości. Poprawnie dobrane są gwarancją zdrowego i naturalnego wyglądu. Ich największa zaleta? To jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Bezpieczny, bez powikłań, bólu, konieczności leczenia aparatem ortodontycznym. Wymarzone efekty uzyskuje się bardzo szybko.

Korona – niczym zdrowy ząb

Korony możesz wybrać, jeśli Twój ząb został zniszczony, trwale przebarwiony lub złamany. To najtrwalsza metoda odbudowy idealnie naśladującą naturalny ząb. Porcelana jest bardzo wytrzymała, nie zmienia koloru, a nasz organizm doskonale ją toleruje. Co więcej, nie gromadzą się na niej bakterie i kamień nazębny. Stosowane obecnie korony cyrkonowe to najwyższe osiągnięcie stomatologii estetycznej w zakresie odbudowy zębów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności szkliwa.

Wystarczy jedna wizyta

Najszybszym, bo możliwym do zastosowania w zaledwie jednej wizyty rozwiązaniem są estetyczne obudowy kompozytowe. Dla ich trwałości kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów.  Nakłada się je stosując tzw. polichromatyczną technikę warstwową. Kształt, kolor i powierzchnia zęba mogą zostać precyzyjnie dopasowane w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Efekty estetyczne są nie tylko szybkie, ale też skuteczne i często zaskakujące. Taki rodzaj odbudowy idealnie sprawdza się w grupie wrażliwych pacjentów. Jego ogromną zaletą jest oszczędzanie twardych tkanek zęba. Co więcej, by zadbać o zęby w ten sposób nie musisz wykonywać wycisków i rekonstrukcji w pracowni protetycznej - a to oznacza znacznie mniejsze koszty leczenia.

Zrób to dla siebie

Twoje zęby są zdrowe, ale nie satysfakcjonuje cię ich kolor – są żółte, szare, stale przebarwione? Niby nic poważnego, a jednak problem uderza w Twoją pewność siebie.  Zupełnie nie potrzebnie. Takie zęby nie potrzebują dużych zmian i inwazyjnych zabiegów. Wystarczy indywidualnie dobrana i całkowicie bezpieczna metoda wybielania, która pozwoli wydobyć ich piękno.

Do bieli przez światło

Na pewno wiesz o istnieniu lamp wybielających. To najszybsza z metod. Jeden zabieg trwa od 45 do 90 min. Możliwe jest uzyskanie poprawy o kilka odcieni w skali Vita. Jak przebiega wybielanie lampą? Na zęby nakładany jest żel wybielający. Pod wpływem światła wnika on przez szkliwo do zębiny i likwiduje przebarwienia.

Po kontrolą, ale w domu

Wybielanie metodą nakładkową to bardziej wymagająca technika. W tym przypadku na efekt trzeba czekać ok. 2 tygodni. Metoda stosowana jest pod kontrolą stomatologa, jednak preparat wybielający zakłada się samodzielnie w domu, na wykonanych na indywidualne zamówienie nakładkach.

Działanie od wewnątrz

Zauważyłeś przebarwienia na zębach leczonych kanałowo? Najprawdopodobniej do zębiny przeniknęły barwniki (z krwi lub materiału wypełniającego). Lampa i wybielanie nakładkowe to za mało w tej sytuacji. Idealną biel osiąga się przez kilkakrotne (co ok. 4 dni) aplikowanie środka wybielającego do wnętrza zęba. Rozjaśnienie następuje stopniowo i rozłożone jest na kilka tygodni. Cierpliwość popłaca i nawet mocno przebarwione czy ciemne zęby zyskują naturalnie piękny kolor.

Zaangażuj się w swój uśmiech!

W kwestii wybielania podstawą jest Twoja współpraca ze stomatologiem. Bezpośrednio po zabiegu zęby bardziej chłoną kolor z kawy, herbaty, kolorowej żywności… Niezależnie od tego jaką metodę wybierasz, zapytaj dentystę o preparat zawierający „płynne szkliwo”. Wzmocni on zęby oraz zmniejszy ewentualną nadwrażliwość. Będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem i pewnością siebie. Twoje otoczenie od razu zauważy zmianę. W końcu poczujesz, że „piękny uśmiech” nie jest pustym frazesem, a Twoją ogromną zaletą i wsparciem w wielu życiowych sytuacjach.

Dr Piotr Puchała

Dr Piotr Puchała – lekarz stomatolog