Art

Dlaczego warto jeść brokuły?

06.12.2014
Dlaczego warto jeść brokuły?

Wiecie, że brokuł jest też nazywany kapustą szparagową i jest jednym z najzdrowszych warzyw na świecie? Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa broccoli, co oznaczało dawniej młody, delikatny pęd roślin kapustnych. Brokuły najprawdopodobniej pochodzą z Cypru. We Włoszech były uprawiane już w starożytności. W Polsce są znane od XVIII wieku. Warto, żeby stały się ważnym elementem naszej diety, gdyż jest bogaty w składniki odżywcze, minerały i witaminy. Wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapobiegają miedzy innymi chorobom układu krążenia, a nawet nowotworom. To prawdziwy „król warzyw”.   Brokuł ma dużą zawartość białka i błonnika, a włączenie do jadłospisu zaledwie 150 gram tego warzywa pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, B1 oraz C. Zawiera także wiele cennych pierwiastków korzystnie wpływających na zdrowie organizmu, są to między innymi magnez, fosfor, wapń, żelazo i potas. Sulforafan znajdujący się w tym warzywie pobudza produkcję enzymów, które chronią naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Regularne spożywanie brokułów znacznie obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, szczególnie płuc i układu trawiennego. Z uwagi na wysoką zawartość potasu przy jednoczesnej niskiej zawartości sodu, warzywo jest polecane osobom z chorobami serca i nerek. Może być też spożywany przez cukrzyków, bez większych ograniczeń z uwagi na niski poziom węglowodanów. Brokuł jest zalecany w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i dietach odchudzających. Jest bardzo sycący i zawiera niewiele kalorii.   Brokuł jest bardzo smaczny, warto też wiedzieć, że do jedzenia poza różami nadają się również jego łodygi. Należy jednak przyrządzać go tak, aby podczas obróbki termicznej nie stracił swoich dobroczynnych właściwości. Jednym z najzdrowszych sposobów przyrządzenia jest gotowanie na parze. Ważne żeby nie rozgotować warzywa, powinien być ugotowany al dente czyli lekko twardy i chrupiący. Żeby uzyskać taki efekt powinno gotować się go krótko- 5-7 minut. Przy krótkim czasie gotowania zachowuje więcej wartości odżywczych. Ugotowany brokuł może być dodatkiem do obiadu, albo bazą do zupy, sałatki czy innych dań. Surowe brokuły są najzdrowsze, zawierają też najwięcej chlorofilu. W surowej postaci warto dodawać je do soków owocowo warzywnych.   Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Cukier - główny winowajca otyłości

04.12.2014
Cukier - główny winowajca otyłości

Żyjemy w czasach gdzie znacznie więcej osób umiera z powodu nadwagi czy otyłości niż przez niedożywienie. Mimo iż często winę za zbyt dużą wagę przypisuje się różnym chorobom, w większości przypadków głównym powodem są złe nawyki żywieniowe. Badania potwierdzają, że około 25- 40% przyczyn tycia może być powodowana predyspozycjami uwarunkowanymi genetycznie, jednak nie muszę one determinować otyłości. Przy zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety nawet osoba z takimi predyspozycjami może uniknąć nadwagi czy otyłości. To głównie nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej jest przyczyną nadwagi prawie 1,5 miliarda osób na świecie.   Największym powodem otyłości według najnowszych doniesień jest cukier, który szybko nas uzależnia, a nie tłuszcz jak do niedawna uważano. Obecnie cukier dodawany jest do większości produktów spożywczych, znajdziemy go w pieczywie, niektórych makaronach, przetworach, gotowych daniach, nawet te które mają słony lub kwaśmy smak często mają w składzie cukier pod różną nazwą. Cukier jest powszechnie stosowanym „polepszaczem” smaku. Najwięcej jest go w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu. Sprawdzając etykiety produktów wcześniej niż wartość kaloryczną warto sprawdzić zawartość cukru, która często może nas zaskoczyć.   Cukier jest substancją, która szybko uzależnia. Odczuwamy przyjemność jedzenia chcemy go więcej i więcej. Niestety ta przyjemność jest dla nas bardzo niekorzystna i szybko prowadzi do przybrania na wadze. Szczególnie fruktoza czyli cukier prosty występujący naturalnie w owocach i miodzie może powodować przyrost wagi. Dlatego osobom będącym na diecie redukującej wagę zaleca się jedynie około 1-2 porcje owoców dziennie. Badanie pokazuję, że ten cukier drastycznie zwiększa lipogenezę fruktozy, czyli proces, w którym organizm przekształca cukier w tłuszcz. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z owoców, jeśli nie przekraczamy dziennego zapotrzebowania na kalorie, przyrost wagi nam nie grozi. Niestety fruktoza to nie tylko miód i owoce. Powszechnie stosowany syrop glukozowo- fruktozowy jest w większości słodyczy, jogurtów, przetworach i słodkich napojach. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego ile szkody może on zrobić w naszym zdrowiu. Najbezpieczniej jest ograniczyć spożywanie gotowych dań, wszelkich produktów instant i słodyczy.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Crossfit

03.12.2014
Crossfit

To ostatnio jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych nurtów treningu. Ma wielu zwolenników i przeciwników. Te bardzo intensywne treningów pomagają poprawić sprawność i kondycję, a także wyrzeźbić sylwetkę. Warto spróbować takiej formy treningu i przekonać się na własnej skórze jak to jest dawać z siebie wszystko.

Co to jest crossfit?

Są to ciągłe zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Podstawą jest dobranie odpowiedniej intensywności do poziomu ćwiczącego. Początkująca osoba może odnaleźć się w grupie zaawansowanej jeśli na początek dostanie mniejszy ciężar czy mniejszą liczbę powtórzeń. Są to ćwiczenia dla każdego. Przed treningiem trzeba dobrze poznać technikę wykonywanych ćwiczeń, to konieczny element treningu, który pomaga unikać kontuzji przy szybkich powtórzeniach ćwiczeń. Wiele klubów oferujących zajęcia tego typu ma w grafiku zajęcia dla początkujących i warto od nich zacząć. Pozwoli to szlifować prawidłową technikę i nie obciąży za bardzo organizmu nieprzyzwyczajonego do mocnego treningu.

Przysiad jest jednym z podstawowych ćwiczeń crossfitu, jest to ćwiczenie funkcjonalne wykonywane przez nas wiele razy w ciągu dnia. Ruch ten zapewnia nam sprawność i funkcjonalność w obrębie stawów biodrowych, kolanowych, a także mięśni grzbietu. Po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania tego ćwiczenia można zacząć dokładać coraz większe obciążenia i wprowadzać modyfikacje ćwiczenia. Podobnie jest z innymi ruchami.

Jest około 10 ćwiczeń, które są fundamentem treningu crossfit oprócz przysiadu jest to np. wyciskanie sztangi, martwy ciąg czy zarzut do siadu piłki lekarskiej.

Wiele osób demonizuje ten trening, jednak jest on bardzo dobrą odmianą od klasycznego fitnessu. Warto szukać nowych wyzwań tak, żeby treningi sprawiały przyjemność i zaskakiwały, a nie były dobrze znaną rutyną. Kto spróbuje często nie może uwierzyć jak wiele może osiągnąć siłą własnych mięśni. To mit, że od ciężarów rosną wielkie mięśnie i kobiety nie powinny z nimi ćwiczyć. Małe hantle są niewystarczającym obciążeniem do którego ciało szybko się przystosowuje. W budowaniu siły ważne jest stopniowe zwiększanie obciążeń i zwiększanie swoich możliwości. Silniejsze mięśnie gwarantują smuklejszą sylwetkę i zdrowsze serce. Warto spróbować i przekonać się, czy crossfit jest dla nas.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się