Art

Dlaczego zapobieganie nadciśnieniu jest ogromnie ważne?

27.11.2016
Dlaczego zapobieganie nadciśnieniu jest ogromnie ważne?

Nadciśnienie dotyczy coraz młodszych osób. Przyczyną mogą być obciążenia genetyczne, ale zdecydowanie częściej winny jest nieodpowiedni styl życia. Duża nadwaga i otyłość z czasem prowadzi do problemów zdrowotnych i bardzo obciąża mięsień sercowy.

 

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. W ubytkach odkładają się złogi cholesterolu, który z czasem prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych. Z czasem może prowadzić to do zamykania światła naczyń krwionośnych i zmniejsza przepływ krwi. Jest to bardzo groźne i może doprowadzić do niedokrwienia narządów wewnętrznych.

 

Jakie mogą być konsekwencje nadciśnienie tętniczego?

 

Zawał serca i choroba wieńcowa

Z czasem kiedy światło tętnic zostaje zmniejszone, praca naczyń zostają trwale uszkodzona. Może nawet prowadzić do martwicy. Naczynia nie są w stanie doprowadzać odpowiedniej ilości krwi do serca, co prowadzi nawet do martwicy fragmentu serca. Nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka pojawienia się zawału serca.

 

Udar mózgu

W przypadku nadciśnienia może dojść zarówno to udaru krwotocznego, przy którym występuje wynaczynienie krwi, jak również do udaru niedokrwiennego. W drugim wypadku dochodzi do zmniejszenia dopływu krwi, a tym samym tlenu i składników odżywczych do mózgu. Niedotlenienie mózgu prowadzi do upośledzenia jego funkcji, a w konsekwencji nawet martwicę tkanek.

 

Upośledzenia funkcji nerek

Nadciśnienie tętnicze prowadzi do stopniowego uszkodzenia funkcji nerek.

 

Retinopatia

Niedostateczne ukrwienie tkanek w okolicy oka często doprowadza do uszkodzenia siatkówki na podłożu naczyniowym. Nieleczona retinopatia z czasem może prowadzić do utraty wzroku.

 

PAD czyli miażdżyca naczyń obwodowych

Nadciśnienie może prowadzić zarówno do uszkodzenia serca, jak i naczyń odwodowych, położonych dalej od mięśnia sercowego.  Zwężenie światła tętnic, a w konsekwencji niedożywienie i niedotlenienie może mieć bardzo groźne konsekwencje. Nadciśnienie tętnicze bardzo szybko prowadzi do takich zmian.

 

Trudności dnia codziennego

Poza poważnymi problemami zdrowotnymi, nadciśnienie mocno upośledza funkcjonowanie na co dzień. Niemożliwy jest wysiłek fizyczny, a nawet wchodzenie po schodach jest mocno wyczerpujące. Czynności dnia codziennego mogą być ogromnie meczące co prowadzi do gorszego samopoczucia i znacznie pogarsza jakość życia. Warto zacząć dbać o siebie. Pierwszym krokiem powinna być zmiana diety i stałe wprowadzenie zdrowych nawyków. Z czasem uda się włączyć też prostą aktywność fizyczną. Warto zawalczyć o swoje zdrowie i poprawić jakość życia.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Melasa - składnik zdrowej kuchni

26.11.2016
Melasa - składnik zdrowej kuchni

Melasa to gęsty syrop, który jest produktem ubocznym pozyskiwania cukru. W odróżnieniu od cukru zawiera wiele cennych witamin i minerałów.

Stosowanie melasy może być bardzo korzystne dla zdrowia. W jednej łyżce znajduje się 59 kalorii, 19 % dziennego zapotrzebowania na żelazo, 15% dziennego zapotrzebowania na magnez, 12% dziennego zapotrzebowania na wapń, 8%  dziennego zapotrzebowania na potas i 7% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6.

 

To bardzo dobry produkt polecany w przypadku anemii. Łyżka melasy rozpuszczona w wodzie to dobry  i naturalny lek na nisko poziom żelaza. Dodatkowo jego wchłanianie wspomaga witamina C, dlatego w wody z melasą warto dodać sok z cytryny lub pomarańczy. Taki napój jest zalecany kobietom w ciąży. Żelazo z melasy wchłania się o wiele lepiej niż z syntetycznych tabletek. Warto korzystać z naturalnych sposobów i sprawdzać jak zmieniają się badania krwi.

 

Źródło antyoksydantów

Żaden inny słodzik nie zawiera tylu antyoksydantów. To cenny składnik diety, dobrze wpływa na skórę, opóźnia proces starzenia, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i korzystnie wpływa na zdrowie.

Duża zawartość minerałów sprawiają, że melasa pomaga  utrzymać skórę w dobrej kondycji. Wypadające włosy i słabe paznokcie to częste objawy obniżonego poziomu żelaza we krwi.

 

Korzystny wpływ na kości

Duża zawartość wapnia i magnezu to dobra kombinacja pierwiastków zapewniająca mocne kości. W połączeniu z suplementacją witamin D3 i K2 to dobra profilaktyka przeciw osteoporozie.

 

Niższy poziom cholesterolu

Dieta zawierająca naturalne źródła potasupomoga utrzymać prawidłowy  poziom cholesterolu. Dwie łyżki melasy dziennie dostarczają aż 16% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. To sporo, warto dodać ją do porannej owsianki czy posłodzić nią wypijane napoje. Dodatkowo organizm skorzysta z dobroczynnego działania pozostałych składników melasy.

 

Wybierając słodziki warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści zdrowotne. Podczas gdy cukier daje jedynie negatywne skutki, melasa może wspomóc nasze zdrowie.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Co pić przed snem, żeby łatwiej zasnąć?

25.11.2016
Co pić przed snem, żeby łatwiej zasnąć?

Problemy ze snem dotykają coraz więcej osób, wiąże się to z szybkim i stresującym stylem życia. Brak odpowiedniej ilości snu prowadzi do obniżenia nastroju, rozdrażnienia, problemów z koncentracją i osłabienia organizmu. Z czasem może prowadzić nawet do depresji i otyłości. To bardzo poważny problem, który koniecznie musi być leczony.

 

Zanim zaczniesz łykać tabletki na sen spróbuj naturalnych metod, które z mogą przynieść równie dobry efekt. Jak sobie pomóc? 2-3 godziny przed snem staraj się wyciszyć, unikaj stresu i staraj się nie emocjonować zbyt mocno. Poza tym sięgnij po zioła lub napój, który może ułatwić zasypianie. 

 

Woda z imbirem

To napój zalecany o każde porze dnia, szczególnie jesienią i zimą. Imbir zapobiega gromadzeniu wody w ciele, wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na zdrowie. Pomoże strawić zbyt ciężkostrawna kolację, co często może być powodem problemów z zaśnięciem. Dodatkowo do wody z imbirem warto dodać cząstki cytrusów, np. cytryny, limonki czy pomarańczy. Cytrusy odkwaszają organizm i pomagają przywrócić odpowiednie pH organizmu.

 

Ciepłe mleko z gałką muszkatołową

Ciepłe mleko to domowy sposób na problemy ze snem. Obecnie często unika się mleka, ze względu na to że jest silnym alergenem. Z powodzenie można je zastąpić roślinnym odpowiednikiem. Smak ciepłego mleka warto wzbogacić przyprawy np. gałkę muszkatołową, która pobudza wydzielanie serotoniny i tryptofanu, który ułatwia zasypianie

Gałka muszkatołowa pomaga się wyciszyć i jest idealna przed zaśnięciem. Wystarczy niewielka ilość przyprawy.

 

Melisa

Nie bez powodu jest zalecanym ziołem na wyciszenie. Melisa zawiera naturalne olejki eteryczne, które koją układ nerwowy i pomagają się uspokoić. Regularne picie melisy na 2-3 godziny przed snem pomoże opanować emocje i ułatwi zasypianie. Melisę zaleca się także przy problemach z migrenami, częstymi bólami brzucha, czy nieregularnym rytmem serca.

Napar należy przygotowywać z suszonych liści, najlepiej zbierać i suszyć je samodzielnie. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości melisę, wybieraj liście suszone w całości.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się