Art

Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

29.08.2016
Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

Przemęczenie może objawiać się na wiele sposobów. Aktywność fizyczna w nadmiarze może także szkodzić i być przyczyną osłabienia. To także jedna z przyczyn zatrzymania wagi w miejscu, kiedy zależy nam nam na zmniejszeniu jej o kilka kilogramów. Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest konieczny dla zachowania zdrowego balansu.

Dobrze przemyślany plan treningowy zawsze powinien zawierać tzw. rest day. To czas na regenerację i wypoczynek przed kolejnymi wyzwaniami sportowymi. Codzienny wysiłek fizyczny ma dobry wpływ na zdrowie, formę i figurę. Warto znaleźć czas na poranny jogging, basen czy inną ulubioną aktywność. Pamiętaj, żeby po intensywnym treningu, następnego dnia zrobić lżejszy trening i dać mięśniom odpocząć. Ma to też kilka innych korzyści:

Odbuduj zapas glikogenu

Dobry posiłek po treningu to podstawa. Intensywna aktywność, która trwa powyżej 45-60 minut sprawia że zapas glikogenu mięśniowego zostaje wyczerpany. Dobrymi przekąskami po treningowymi są owoce, szczególnie dojrzałe banany i daktyle. Warto przygotować sobie koktajl owocowy i wypić go do godziny po wysiłku.

Zmniejsz ilość kortyzolu

Hormon stresu wzrasta kiedy organizm jest przemęczony. Nie sprzyja to odchudzaniu, wręcz przeciwnie. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do odkładania tłuszczu. Przetrenowanie to duży stres dla organizmu, dlatego nie należy do tego dopuszczać.

Gorsza forma

Osłabione mięśnie nie są wydolne i o wiele gorzej znoszą kolejne treningi. Jeśli mino regularnych treningów nie widzisz postępów, pomyśl o wprowadzeniu dnia, a nawet dwóch wolnych od treningu. Dzięki temu szybciej wrócisz do sił.

Radość z treningów

Sport przede wszystkim powinien sprawiać radość. Kiedy zaczynamy się do niego zmuszać, czas zastanowić się co jest nie tak. Często przyczyną jest wyczerpanie organizmu, dlatego pamiętaj o regeneracji i o wybieraniu odpowiedniego jedzenie, które odżywi i wzmocni organizm. Dzięki temu będziesz mieć energię i zapal do kolejnych treningów.

Pamiętaj, że trening ma być przede wszystkim przyjemnością!

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ile czas dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

28.08.2016
Ile czas dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

Dziecko wpatrzone w ekran telewizora daje rodzicom kilka chwil wytchnienia rodzicom. W dzisiejszym świecie ekran to nie tylko telewizor, ale tez tablet i komórka. Długie wpatrywanie się w obrazki nie jest wskazane, warto pilnować czasu ekranowego dziecka. 

Ograniczanie czasu przez ekranem u najmłodszych dzieci jest bardzo ważne. Uspokajanie dziecka włączeniem tabletu czy gry na komórce nie powinno być regularnie praktykowane. Oczywiście dziecko powinno znać kilka bajek i rozpoznawać bohaterów, ale warto większość historyjek czytać i opowiadać. Mózg małego dziecka rozwija się bardzo intensywnie i nie odróżnia świata ekranowego od rzeczywistości. Dlatego bardzo ważne jest poznawanie świata przez doświadczenie.

Dzieci, które spędzają przed ekranem dłużej niż 2 godziny dziennie gorzej się rozwijają. Udowodniono, że mowa woniej się u nich rozwija, są bardziej roztargnione, trudniej im skupić uwagę i zapamiętywać szczegóły. Mogą być bardzie pobudzone i mieć problemy z zasypianiem. Z czego wynikają te problemy? Dziecko wpatrzone w monitor nie nawiązuje relacji z rodzicami czy innymi dziećmi. Skupia uwagę na kolorowych obrazach i nie chce żeby ktoś mu przeszkadzał. Traci to co dzieje się w prawdziwym życiu i nie buduje relacji, co jest ogromną stratą. Rodzice powinni być na to wyczuleni. Nie ma nic złego we włączeniu dziecku bajki, jednak trzeba wyznaczać granice i pilnować, żeby jedna bajka nie znamienia się w kilka.

Wybieraj rozsądnie co włączasz dziecku

Mimo, że maluchy nie powinny oglądać zbyt wiele, warto zadbać o jakość pokazywanych problemów czy bajek. Rodzic powinien wcześniej sprawdzić czy dana bajka jest odpowiednia dla dziecka. Dzieci nie potrafi wyciągnąć wiele z programów edukacyjnych, ale dodatkowe wyjaśnienia rodziców mogą pomóc lepiej zrozumieć temat. Jest to też okazja do rozmowy i pożyteczne spędzanie czasu.

Warto pilnować czasu jaki dziecko spędza przed ekranem, początkowo kiedy wyłączymy telewizor czy komputer może się złościć, ale kiedy zajmiemy go czymś ciekawym na pewno złość minie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Joga twarzy

27.08.2016
Joga twarzy

Z jogą wiąże się cała filozofia zdrowia i radzenia sobie ze stresem. Joga pomaga oczyścić organizm z toksyn i przyspiesza metabolizm. Korzystnie wpływa na samopoczucie i poprawia wygląd ciała. Coraz częściej poruszany jest też temat jogi twarzy, która jest bardzo popularna wśród Azjatek. Nazywana jest naturalnym botoksem. Czy rzeczywiście działa i na czym polega?

Joga twarzy to cały system ćwiczeń połączony z ćwiczeniami oddechowymi i masażem. Praktykowana regularnie pomaga ujędrnić skórę, poprawić jej wygląd, koloryt, a także spłycić drobne zmarszczki. Poprawia owal twarzy, dzięki czemu twarz wygląda młodziej. Warto spróbować, nawet jeśli podchodzimy sceptycznie do tej metody. Dzięki niej można poświęcić chwilę sobie i pielęgnacji, która jest niezwykle przyjemna.

Gimnastyka twarzy

W obrębie twarzy znajduje się ponad 50 mięśni, które można trenować, tak jak wszystkie inne mięśnie. Regularne ćwiczenia i masaż pomagają im utrzymać lepsze napięcie i gwarantują lepszy wygląd. Dodatkowo masaż po wykonanych ćwiczeniach sprawi, że skóra będzie lepiej ukrwiona i odżywiona. Już 5 minut ćwiczeń każdego dnia pozwoli zobaczyć pierwsze efekty po około 2-3 tygodniach.

Dużym plusem jest to, że nie potrzebujesz do tego żadnego sprzętu. Wystarczą czas i chęci. Początkowo niektóre miny mogą wydać się śmieszne, ale przy intensywnej praktyce może na pewno poczujesz zmęczenie mięśni, zwłaszcza jeśli do tej pory nie były ćwiczone. Na początku warto ćwiczyć przed lustrem, żeby dobrze poznać swoją mimikę i wykonywać ćwiczenia poprawnie.Ćwiczenia warto rozpocząć i zakończyć delikatnym masażem rozluźniającym mięśnie.

Zapoznaj się z ćwiczeniami jogi twarzy i spróbuj praktykować ją przez kilka minut każdego dnia. Z czasem lustro nie będzie potrzebne i będziesz mogła ćwiczyć z czasem zmywania naczyń czy oglądania ulubionego serialu. Przykładowe ćwiczenia- szeroki uśmiech, przy którym napina się wiele mięśni, dodatkowo wpływa to na poprawienie humoru. Wystawianie języka i wiele innych ćwiczeń, które mają na celu napinanie i rozluźnianie mięśni. W czasie ćwiczeń ważny jest także oddech przeponowy. To on pomaga wprowadzić ciało w stan relaksu i skutecznie wycisza ciało. Jego opanowanie przyda się także na co dzień, w stresujących sytuacjach.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się