Art

Dysplazja stawów biodrowych i noworodków

07.06.2015
Dysplazja stawów biodrowych i noworodków

Dysplazja stawu bio­dro­wego jest wadą wro­dzą o nie do końca zna­nej etio­lo­gii, która polega na nie­do­ro­zwoju panewki sta­wo­wej. Lekarz w trak­cie bada­nia oce­nia głów­nie wygląd panewki, głowy kości udo­wej i ich wza­jem­nego poło­że­nia wzglę­dem sie­bie, dla wykluczenia innych powikłań. Częstość wystę­po­wa­nia jest zależna od płci, rasy i sze­ro­ko­ści geo­gra­ficz­nej. Wada ta jest jedną z naj­częst­szych wad spo­ty­ka­nych w popu­la­cji euro­pej­skiej i czę­ściej u nie­mow­ląt płci żeń­skiej. Nie leczona dys­pla­zja prowa­dzi do uty­ka­nia dziecka i szyb­szego roz­woju zmian zwy­rod­nie­nio­wych stawu bio­dro­wego w dorosłym życiu. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia.

Przyczyna dysplazji nie jest do końca poznana, może mieć podłoże genetyczne, ale także hormonalne czy mechaniczne. Najczęściej występuje u dzieci z dużą masą urodzeniową, dziecko nie ma wtedy wystarczająco dużo miejsca w brzuchu matki, a kończyny mogą układać się asymetrycznie.

Dysplazja stawu bio­dro­wego cha­rak­te­ry­zuje się jego nie­sta­bil­no­ścią. Duże zna­cze­nie dia­gno­styczne ma dodat­nie objawy prze­ska­ki­wa­nia-Ortolaniego i wywa­ża­nia-  Barlowa. W jed­no­stron­nej dys­pla­zji stwier­dza się względne skró­ce­nie koń­czyny. Objawami o mniej­szej war­to­ści dia­gno­stycz­nej są: ogra­ni­cze­nie odwo­dze­nia w stawie, zwięk­szona rota­cja wewnętrzna koń­czyny w uszko­dzo­nym sta­wie, zmniejszona rucho­mość koń­czyny, tzw. objaw pom­po­wa­nia, widoczna asy­me­tria fałdów tłusz­czo­wych u nowo­rodka: udo­wych, pachwi­no­wych i poślad­ko­wych. Dzieci uczące się cho­dzić mogą uty­kać lub cho­dzić na palcach.

Leczenie

O postępowaniu decyduje lekarz, w zależności od diagnozy może wybrać leczenie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zacho­waw­cze polega na pra­wi­dło­wym ustawie­niu ele­men­tów stawu i utrzy­ma­nie go przez odpo­wied­nio długi okres czasu. Zleca się tzw. szerokie pieluchowanie, tak aby nóżki była rozstawione szeroko. Można zastosować też specjalne ortezy np. poduszkę Frejki lub pajacyka Grucy, które umożliwiają prawidłowe ułożenie stawów biodrowych. Zalecane jest także częste układanie dziecka na brzuchu.

Dzieci u któ­rych wcze­śnie wykryta dys­pla­zja wystar­czy leczenie zachowawcze. W nauce chodzenia nie powinno stosować się zbędnych pomocy jak np. chodziki. Dziecko powinno stopniowo czworakować, a następnie samoistnie nauczyć się chodzić. Jest to bezpieczne dla stawów i nie należy przyspieszać tych procesów.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rajstopy uciskowe - ulga dla zmęczonych nóg

06.06.2015
Rajstopy uciskowe - ulga dla zmęczonych nóg

Wiele kobiet z zaburzeniami krążenia ma problem z bolesnymi i ociężałymi nogami w ciągu dnia. Dotyczy to szczególnie osób, które większość czasu spędzają w pozycji stojącej. Z czasem może to prowadzić do powstawania żylaków, które nie zawsze moją podłoże genetyczne, w większości przypadków odpowiada za to styl życia.

Jeśli układ żylny nie  jest w pełni wydolny, kończyny dolne są opuchnięte i towarzyszy temu uczucie ciężkości, rajstopy kompresyjne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Nawet jeżeli dokuczliwe objawy nie towarzyszą w ciągu całego dnia warto wspomóc się w tych gorszych momentach.

Kompresjoterapia to metoda zapobiegania i leczenia zaburzeń krążenia mogących prowadzić do powstawania żylaków. Przy zastosowaniu odpowiedniego ucisku na kończyny z wykorzystaniem np. bandaży, pończoch, rajstop czy podkolanówek uciskowych. Ucisk w nich jest zmienny,  tzn. najsilniejszy w kostce i słabnący ku górze. Podstawowym parametrem jest ucisk wywierany na kończyny dolne w poszczególnych obwodach, wyrażany w mmHg (milimetry słupka rtęci) albo w kilopascalach . Można wyróżnić cztery klasy kompresji, ważne  by o wyborze klasy kompresji produktu zdecydował lekarz- I klasa to ucisk łagodny i powierzchowny, ostatnia daje głęboki efekt uciskowy.

Rajstopy kompresyjne są tak zaprojektowane, by uciskać nogi w sposób sprzyjający przepychaniu krwi ku górze. Wybierając je warto zasięgnąć rady lekarza, fizjoterapeuty lub farmaceuty. Ich noszenia ma sens tylko kiedy są dobrze dopasowane do naszego rozmiaru i potrzeb. W innym wypadku wywierany nacisk może być za słaby lub za silny. W obrębie jednego rozmiaru można wybrać rajstopy o różnej grubości, im grubsze tym mocniejszy nacisk.  To, które wybierzemy, powinno zależeć od stopnia dolegliwości i naszych planów, np. jeśli czeka nas wielogodzinne stanie, lepiej jest założyć te silniej uciskające.

Takie rajstopy polecane są przy dolegliwościach bólowych nóg, żylakach, pajączkach na nogach, obrzękach i tendencji do nich. Rajstopy uciskowe do doskonały sposób na problemy  z nogami. Pękające żyłki na nogach i  pajączki to jeden z pierwszych objawów, który może być sygnałem alarmowym. Warto wcześnie zareagować na zbliżający się problem z żylakami. Zapobieganie żylakom  jest łatwiejsze niż ich leczenie.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 sposobów na zminimalizowanie strat witamin w czasie gotowania

05.06.2015
5 sposobów na zminimalizowanie strat witamin w czasie gotowania

Żyjemy w czasach gdzie pożywianie traci wartości odżywcze, przyczynia się do tego miedzy innymi masowa produkcja, gorsza jakość gleby czy sztuczne nawozy. W domu warto zadbać o jak najmniejsze straty witamin i składników odżywczych. Oto kilka prostych nawyków, które warto wprowadzić:


  1. Nie obieraj skórki, jeśli nie jest to konieczne.


Najwięcej witamin kryje się pod skórką, słyszeliśmy to od dziecka. Dlatego warzywa i owoce, które można jeść ze skórką należy dokładnie umyć i zjeść w całości. Nawet ziemniaki gotowane w mundurkach są o wiele zdrowsze. Buraki też powinno piec się ze skórką. Dzięki temu dostarczamy sobie o wiele więcej witamin i minerałów.

  1. Uważaj, żeby nie rozgotować warzyw.


Kiedy masz możliwość gotuj warzywa na parze, tak żeby były lekko twardawe. Jeśli musisz je ugotować wlej do garnka jak możliwie najmniejszą ilość wody i gotuj krótko. Pozwoli to zachować część wartości, rozgotowane warzywa mają niestety niewielką ilość witamin. Chrupkie, lekko twarde warzywa są bardzo dobre, zachowują ładny kolor i smak.

  1. Nie kupuj na zapas.


Dotyczy to szczególnie produktów, które szybko się psują i tracą świeżość. Lepiej robić mniejsze zakupy co kilka dni, wtedy mamy pewność że jedzenie jest świeże i pełnowartościowe. W zapasie można mieć suche produkty jak kasze, ryż, mąka, suszone owoce, orzechy, rośliny strączkowe.

  1. Przechowuj jedzenie w odpowiednich warunkach.


Nawet jeśli nie masz osobnej spiżarki, możesz wygospodarować jedną szafkę, która przeznaczona będzie wyłącznie do przechowywania żywności. Zaciemnione, suche miejsce pomoże uniknąć strat witamin pod wpływem działania promieni słonecznych.

  1. Wykorzystaj zamrażarkę.


Mrożonki zachowują większość witamin i minerałów i są dobrym rozwiązaniem kiedy nie mamy czasu na zakupy. Jeśli kupisz czegoś więcej i wiesz, że nie zużyjesz tego w ciągu dwóch dni, najlepiej schowaj do zamrażarki. Warzywa i owoce po kilku dniach od zborów tracą głównie witaminę C, można tego uniknąć zamrażając je.

Stosując się do tych prostych zasad unikniesz marnowania jedzenia i przyswoisz znacznie więcej składników mineralnych i witamin ze swoich posiłków. To nic trudnego wystarczy dobra organizacja i planowanie posiłków.

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się