Art

Dziecko - każdy je w sobie ma, czyli wartość cech dziecka w życiu osoby dorosłej.

24.09.2014
Dziecko - każdy je w sobie ma, czyli wartość cech dziecka w życiu osoby dorosłej.

Niekiedy jednak nasze wewnętrzne dziecko kryje się w nas tak głęboko, że zapominamy o jego istnieniu... Zapominamy również, że to nasza prawdziwa natura: naturalność, spontaniczność, zaufanie, entuzjazm… Wymieniać można cały szereg pozytywnych cech, które z wiekiem, często na skutek przykrych doświadczeń i stresu zatracamy. Być jak dziecko, ale nie dziecinnym. Jakie cechy są wciąż przydatne pomimo dorosłego wieku? Które z nich pomogą nam w osiąganiu życiowych sukcesów oraz tych zawodowych? Jak dostać się do swojego zasobu i pomóc zachować go dzieciom?   Życzliwość i docenianie prostych przyjemności. “One nas uczą chociażby bezinteresownej życzliwości czy doceniania prostych przyjemności. Kontakt z dzieckiem stwarza okazję do patrzenia na świat i otaczające zjawiska oczami dziecka, zachęca do przeżywania go w odmienny sposób”. - mówi o dzieciach w odniesieniu do dorosłych psycholog Anna Resler-Maj. Kontakt z mistrzem, czyli dzieckiem. Jeśli jesteśmy rodzicami, mamy małych mistrzów w zasięgu ręki. Jeśli nie, postarajmy się przynajmniej raz na jakiś czas poprzebywać w towarzystwie dziecka kogoś z rodziny lub przyjaciół, a może nawet zaopiekować się nim. To doskonała okazja, by zmienić perspektywę i sposób postrzegania świata. Baw się, zmyślaj, wymyślaj! Oto propozycja zabawy z nimi, która pozwoli rozwinąć kreatywność. Bo w końcu kto, jak kto, ale dzieci są niepodważalnymi mistrzami w tej dziedzinie. :) Potrzebni do gry są uczestnicy w wieku dowolnym, piłeczka i pomysłowość! Za pomocą wyliczanki zostaje wybrana osoba rozpoczynająca grę. Dostaje ona piłeczkę do ręki. Zadanie polega na wymyśleniu jakiegoś nieistniejącego słowa i przekazaniu szybko piłeczki innemu z graczy. Osoba, która dostała piłeczkę szybko podaje wymyśloną przez siebie definicję słowa i wymyśla swoje przekazując piłeczkę kolejnej osobie. Czy stać Cię na spontaniczność? Zadaj sobie pytanie: jak często jestem spontaniczny/na? Czy stać mnie na spontaniczność na co dzień czy tylko od święta? Dzieci nie zastanawiają się i nie planuja tego jak powinny się zachować w sytuacji, w której dostaną prezent lub spotkają dawno niewidzianą ciocię. Ich reakcje są naturalne i nieskrępowane. Działają inspirowane chwilą. Nie boją się zbłaźnienia, za to czerpią ze swojej postawy dużo radości. Postarajmy się choć trochę częściej pozwalać sobie na działanie bez planu, a szybko będziemy mogli doświadczyć wzrostu kreatywności, większego odprężenia oraz zadowolenia.   Co jeszcze możemy zrobić w celu odnalezienia swojego wewnętrznego dziecka?   Złote zasady w pigułce. Oto kilka prostych trików do zastosowania w życiu:

  • Działaj na 100%!
  • Mocniej wierz w siebie!
  • Podejmuj wyzwania!
  • Wyzwól kreatywność!
  • Baw się lepiej! :D

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kotlety gryczane z cukinią i… awokado

23.09.2014
Kotlety gryczane z cukinią i… awokado

Zaplątało mi się w lodówce biedne awokado. Leżało i leżało w oczekiwaniu na przebłysk inwencji twórczej Właścicielki, odrobinę polotu i dobrej woli. No i wczoraj jak znalazł na obiad pojawiły się kotlety z kaszy gryczanej i awokado :)

Ogólnie bardzo cieszy mnie fakt, że niebawem pojawią się na straganach świeżutkie zieloniutkie pyszności, a wtedy ja - ta, która zawsze omijała kuchnię szerokim łukiem- oszaleję ze szczęścia :) Ale najpierw - zamierzam przeprowadzić leczniczą głodówkę - muszę zrobić wiosenne porządki :) Nastrojona bojowo optymistycznie przez Anię, która właśnie dobiega do końca swojego postu postanowiłam dobić do 14-stki :)

Oczywiście będę o postępach informować na bieżąco :)

A teraz kotlety..

 

Składniki:

 


  • pół awokado

  • ok 3/4 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej

  • mała cukinia, lub pół dużej

  • natka pietruszki

  • pół czerwonej papryki

  • do zagęszczenia - mąka kukurydziana

  • oliwa z oliwek

  • sezam lub bułka tarta

  • przyprawy - sól morska, pieprz kolorowy, czosnek (ja akurat dodałam granulowany), garam masala - lub oczywiście wszystkie inne, które lubicie :)


 

Przygotowanie:

 

Po ugotowaniu kaszy odsączamy wodę i czekamy aż przestygnie. W międzyczasie ścieramy cukinię na tarce, następnie odsączamyz niej wodę. Dodajemy kaszę, oraz drobno posiekaną paprykę i natkę pietruszki. Dodajemy miąższ z awokado. Traktujemy ręcznym blenderem, ale nie na miazgę, tylko tyle, żeby rozdrobnić składniki. Możemy dolać kapkę oliwy lub wody. Następnie dodajemy mąkę, tyle, żeby cała masa nam się 'związała'. Następnie formujemy kotleciki, obtaczamy je w bułce lub sezamie i wrzucamy na rozgrzaną patelnię.

 

Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Choroba wrzodowa

22.09.2014
Choroba wrzodowa

Wrzody trawienne są podobnymi do krateru nadżerkami w śluzówce żołądka lub górnym odcinku jelita cienkiego, czyli dwunastnicy. Pojawiają się, gdy pepsyna (enzym trawienny) zaczyna trawi naszą własna tkankę. Dzięki grubej warstwie śluzu i naturalnym, wydzielanym miejscowo substancjom zobojętniającym kwas, przewód pokarmowy zwykle chroni się sam przed działaniem soków trawiennych. Zdarza się, że bakterie, które mogą żyć w ściance przewodu pokarmowego, zwane Helicobakter pylori, uszkadzają ten system obronny. Podobnie wpływa długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna i ibuprofen.

 

W tej chorobie na szczęście pomocna są współczesne antybiotyki, które niszczą Helicobakter pylori - bakterię powodującą większość wrzodów. Minęły czasy, gdy uważano, że za "żłobienie dziur" w żołądku odpowiedzialny jest wyłącznie stres. Jeśli przyczyną wrzodów jest H.pylori, zapewne lekarz zaleci 10-14 dniową kurację antybiotykami. Wyleczenie następuje mniej więcej po 8 tygodniach. W tym czasie można podjąć wiele działań, aby zmniejszyć dyskomfort i zapobiec nawrotowi choroby. Nie należy jednak stosować żadnych ziół, zanim zakończy się leczenie antybiotykami.

 

Choroba wrzodowa - porady

 


  • Najszybciej działającymi środkami przeciwbólowymi są preparaty zobojętniające kwasy, takie jak Maalox, Gaviscon i Pepto-Bismol, które neutralizują kwas żołądkowy i przynoszą ulgę w ciągu 10-15 minut. Przyjmij 2 łyżki po każdym posiłku, przed snem i zawsze, gdy czujesz, że wrzód zaczyna ci dokuczać.

  • Być może lekarz przepisze ci blokery H2,takie jak cimetydyna (Tagamet 100), famotydyna (Pepcid AC) lub ranitydyna (Zantac 75). Leki te, stosowane na złagodzenie zgagi i niestrawności, zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i przyspieszają gojenie się wrzodu. (Uwaga Nie usiłuj leczyć się sam, jeśli nie masz zgody lekarza - istnieje niebezpieczeństwo, że samoleczenie może zamaskować objawy poważniejszej choroby, na przykład nowotworu żołądka).

  • Jedzenie może również przejściowo łagodzić dyskomfort. Dzieje się tak dzięki temu, że kwas żołądkowy jest zobojętniany przez trawienie przyjmowanego pokarmu.

  • Pewne badania na zwierzętach wskazują, że imbir lekarski może ograniczać uwalnianie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym. Likwiduje także stan zapalny. Możesz połykać kapsułki lub otwierać je i rozpuszczać ich zawartość w wodzie lub soku. Przyjmuj nie więcej niż łyżeczkę dziennie, ponieważ zbyt duża dawka może przynieść odwrotny efekt i spowodować podrażnienie. Możesz również żuć kandyzowane kłącze imbiru. Produkowane napoje imbirowe prawdopodobnie nie zawierają wystarczającej ilości imbiru, aby mieć korzystne działanie, ale pomóc może prawdziwe imbirowe piwo.

  • Kora wiązu czerwonego,stosowana także do powlekania bolącego gardła, tworzy mnóstwo śluzu - przezroczystej, lepkiej, galaretowatej substancji, która osłania również ścianki żołądka. Przyjmuj ją w postaci herbatki, zalewając łyżeczkę kory filiżanką gorącej wody. Wypijaj 3 filiżanki dziennie. Do innych ziołowych herbatek, które działają łagodząco na podrażnione błony śluzowe, należą te z nagietka lekarskiego, rumianku pospolitego, prawoślazu lekarskiego i wiązówki błotnej.

  • Przeżuj i połknij łyżeczkę siemienia lnianego. Podobnie jak kora wiązu czerwonego nasiona lnu zwyczajnego tworzą łagodzący śluz w żołądku. Przynoszą też zdrowiu dodatkową korzyść, ponieważ są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.

  • Spróbuj soku z aloesu zwyczajnego. Popularny w Europie domowy sposób na wrzody, sok z aloesu, wydaje się łagodzić stan zapalny w przewodzie pokarmowym i wpływać na zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Pij 1/3 filiżanki 3 razy dziennie.

  • Wykazano, że lukrecja gładka pomaga w leczeniu wrzodów tworząc ochronną warstwę między ściankami żołądka a kwasem żołądkowym. Kup lukrecję w postaci odglicyryzowanej (DGL, pozbawionej związku glicyryzyny), ponieważ naturalna lukrecja może gwałtownie podwyższyć ciśnienie krwi. Żuj 1 lub 2 wafle DGL około 30 minut przed każdym posiłkiem (lepiej, abyś żuł wafle niż połykał kapsułki, ponieważ DGL staje się aktywna po zmieszaniu ze śliną). Wafle DGL nie są w Polsce dostępne. Być może będziesz mógł je zamówić przez internet. Nie przyjmuj jednak lukrecji w jakiejkolwiek postaci, jeśli przechodzisz kurację antybiotykami.

  • Pij sok z surowej kapusty. Przez lata był on stosowany w ludowej medycynie, zanim jeszcze w latach 50. XX wieku pewne amerykańskie badania wykazały jego lecznicze właściwości. Czynną substancją w kapuście jest zapewne glutamina - aminokwas, który odżywia komórki przewodu pokarmowego. Jeśli nie masz sokowirówki, możesz kupić surowy sok z kapusty w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Aby uzyskać maksymalny efekt, pij litr dziennie przez 3 tygodnie.

  • Innym dobrym źródłem glutaminy jest ananas jadalny.

  • Jedz dużo cebuli zwyczajnej. Zawiera ona związki siarki, które mogą pomóc w zwalczeniu H.pylori.

  • Lecz się miodem. Pewne badania wykazują, że miód może ograniczać wzrost wywołujących wrzody bakterii H.pylori. Smaruj miodem poranny tost, używaj go zamiast cukru do płatków zbożowych lub dodawaj jako słodzik do ziołowych herbatek.

  • Traganek wzmacnia układ immunologiczny, jest naturalnym antybiotykiem i działa przeciwzapalnie. Możesz go stosować, jeżeli nie zażywasz antybiotyków. Przyjmuj 200 miligramów 2 razy dziennie.

  • Od dawna na ukojenie żołądka stosuje się herbatkę rumiankową, która działa przeciwzapalnie. Zalej filiżanką bardzo gorącej (nie wrzącej) wody 2 łyżeczki suszonych kwiatów. Parz przez 5 minut, następnie przecedź. Wypijaj do 3 filiżanek dziennie.

  • Mięta pieprzowa łagodzi ból i przyspiesza gojenie wrzodu. Aby przyrządzić herbatkę, zalej 1-2 łyżeczki suszonych liści filiżanką wrzącej wody, parz przez 5 minut, a następnie przecedź. (Uwaga Nie stosuj mięty pieprzowej w przypadku przepukliny roztworu przełykowego, ponieważ zioło to rozluźnia mięśnie w obrębie wpustu żołądka i powoduje nasilenie objawów).

  • Konieczna jest witamina A. Ludzie, którzy przyjmują jej dużo, są w najmniejszym stopniu narażeni na wrzody dwunastnicy. Najzdrowszą metodą uzyskania wystarczającej ilości witaminy A jest wprowadzenie do diety różnorodnych owoców i warzyw. Możesz także przyjmować 7 miligramów dziennie naturalnego beta-karotenu - organizm przekształci go w witaminę A.

  • Jedz jogurt zawierający żywe kultury bakterii, zwłaszcza Lactobacillus acidophilus, pożytecznej bakterii, która hamuje rozwój H.pylori. Szczególnie dużo jogurtu pij podczas przyjmowania antybiotyków, ponieważ leki te nie rozróżniają szkodliwych bakterii od pożytecznych i zabijają te "dobre" w przewodzie pokarmowym ("dobre" bakterie ograniczają rozwój "złych").

  • Z umiarem stosuj aspirynę, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ mogą się one przyczynić do powstawania wrzodów.


Unikaj kofeiny i tytoniu. Zwiększają one wydzielanie kwasu żołądkowego, a tytoń dodatkowo osłabia działanie antybiotyków.

 

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się