Art

EKO Moda

23.08.2014
EKO Moda

Oto kilka sposobów, by wprowadzić ideologie eko do swojej garderoby.
Zanim jednak do nich przejdziemy warto pamiętać o najważniejszej zasadzie: Re-Think, czyli zanim połasisz się na nowe ubranie zastanów się czy rzeczywiście go potrzebujesz! Jeśli tak, zapraszam do lektury. :)

Sposób 1
Kupuj odzież Organic!
Materiały i tkaniny, które posłużyły do wykonania ubrań pochodzą z upraw ekologicznych, gdzie bardzo surowo przestrzegano, by nie zostały użyte pestycydy, ani żadna szkodliwa chemia przyczyniająca się do skażenia ziemi i wody.
Energia wykorzystana w procesie produkcji pochodzi z odnawialnych źródeł, a do barwienia i końcowej obróbki nie użyto żadnych sztucznych barwników, ani substancji chemicznych, które miałyby źle wpłynąć na środowisko.

Sposób 2
Wieloosobowe życie jednego ubrania, czyli Reuse – nie chcesz, nie(z)nosisz, przekaż dalej!
Coraz większym powodzeniem cieszą się imprezy domowe połączone z giełdą odzieży. W trakcie przyjęcia następuje wymiana oraz sprzedaż jej za niewygórowaną cenę.
Jeśli pozbywasz się garderoby, a nie ma nikogo zainteresowanego, po prostu wrzuć ją do pojemnika PCK! Nic prostszego, by zachować planetę w zdrowiu!
Istnieje również bardziej designerska odmiana reuse, polegająca na zmianie przeznaczenia ubrania. Używa się do niej odzieży, która zostaje pocięta i przetransformowana w zupełnie inną kreację. W ten sposób spodnie mogą stać się koszulą, a sweter w umiejętnym połączeniu z bluzą może przeistoczyć się w sukienkę. Wszystko zależy od fantazji i pomysłowości projektanta, którym może stać się każdy z nas.

 

Sposób3
Recycling przedmiotu, czyli nowe życie starego!
Już ok. 20 butelek PET to bluza polarowa!
Jeśli segregujesz śmieci nadajesz im nowe życie. Plastik użyty do produkcji butelki w kolejnym wcieleniu może być ubraniem, ponieważ przetapiany zostaje na inne przedmioty. Mogą nimi być guziki, suwaki i inne przydatne w ubraniu gadżety, a także włókna, które posłużą za wypełnienia kurtki lub po prostu zostaną z nich wytworzone tkaniny do ich uszycia.

 

Czy wiesz, że…


  • Ze względu na różne zużycie energii oraz ilość CO2 uwalnianego do atmosfery najlepiej wybierać ubrania w podanej kolejności.

  • Barrwniki naturalne, pochodzenia roślinnego są przyjazne środowisku i równie kolorowe co syntetyczne.


 

Autorka: Clementine Zielińska

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Warto pić sok z jabłek! W dodatku to temat na czasie:)

22.08.2014
Warto pić sok z jabłek! W dodatku to temat na czasie:)

Sok jabłkowy jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych. Warto jednak wiedzieć, że w  sklepach najczęściej można dostać soki pozbawione wartości, dodatkowo dosładzane i nie zbyt korzystne dla naszego zdrowia. Znacznie zdrowsze są naturalnie mętne soki jabłkowe, które można znaleźć w szklanych butelkach, lub dużych kilkulitrowych opakowaniach. Takie są wyjątkowo korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli nie mamy czasu i ochoty przygotowywać soku w domu, wybierajmy te najbardziej naturalne, z krótkim terminem do spożycia.   Naturalnie mętny sok jabłkowy zawiera duże ilości polifenoli, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i przeciwalergiczne. Inne soki nie mają takich właściwości, dlatego zaleca się wypijać dziennie 1-2 szklanki mętnego soku z jabłek. Jabłka dzięki zawartości czynnych biologicznie związków obniżają poziom cholesterolu, jest on wiązany przez błonnik. Udowodniono, że spożywanie  100 g jabłek dziennie zmniejsza o 50% ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego u mężczyzn. Owoce te przyczyniają sią także do zmniejszenia ryzyka astmy, cukrzycy i otyłości. Ciężko jest jednak codziennie spożywać duże ilości jabłek, dlatego warto sięgać po sok, który zrobiony jest z co najmniej kilku owoców. Mętny sok jabłkowy jest bogaty w przeciwutleniacze, w odróżnieniu od soków klarownych nie są pozbawione pektyn, witaminy C oraz licznych polifenoli. Jest nazywany „eliksirem młodości”. Ułatwia przyswajanie wapnia, wzmacnia włosy i paznokcie. Jest niskokaloryczny w szklance soku znajduje się około 115 kcal. Można też rozcieńczać go w wodą. Jabłka i sok z nich chronią mózg i zmniejszają ryzyko zachorowalności na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Mętne soki tłoczone są bez obróbki enzymatycznej i filtracji, dlatego zachowują więcej składników odżywczych. Można przygotować go samodzielnie w domu, lub jeśli nie mamy sokowirówki czy wyciskarki kupić gotowy sok. Największe korzyści przyniesie regularne picie soku z jabłek. Można wzbogacać go o różne przyprawy np. imbir, cynamon, kardamon, żeby smak się nie znudził. Przyprawy dodatkowo wzbogacą sok i zadziałają pobudzająco na układ trawienny. Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pamięć mięśniowa

21.08.2014
Pamięć mięśniowa

To niebywały, że nasz organizm zapamiętuje każdy wysiłek fizyczny. Ważne są wszystkie ćwiczenia jakie do tej pory były wykonywane. Dzięki pamięci mięśniowej sportowcy szybciej wracają do formy po urazach. Po powrocie do regularnych treningów mięśnie potrzebują trochę czasu, żeby na nowo przystosować się do wysiłku, jednak długoletnie doświadczenie treningowe sprawia, że powrót do formy jest o wiele szybszy.

Nasze ciało zapamiętuje ruch, to dlatego nie zapominamy jak jeździe się na rowerze, nawet jeśli zrobimy sobie długą przerwę. Zapamiętany jest fizjologiczny schemat, który łatwo jest odtworzyć.

Układ nerwowy steruje naszą pamięcią mięśniową. W czasie ruchu, zarówno jazdy na rowerze, jak i zajęć fitness uruchamiane są komórki proproceptywne, które prowadzą sygnał z mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł do wyższych partii układu nerwowego. Mózg dostaje informacje o położeniu ciała i uruchamia mięśnie i struktury są konieczne do wykonania danej pracy. Kiedy dana czynność się powtarza tworzy się nowy szlak w ośrodkowym układzie nerwowym i ćwiczenia nabierają automatyzmu. Tak tworzy się pamięć mięśniowa.

Każda przerwa w regularnych treningach jest nienaturalna i sprawia, że organizm chce utrzymać stan równowagi, chce wrócić do stanu równowagi do jakiego był przyzwyczajony. Jeśli treningi były prowadzone przez co najmniej 9 miesięcy- mniej więcej tyle czasu potrzebuje organizm do osiągnięcia równowagi, którą będzie chciał utrzymać. Po tym czasie nawet jeśli przerwiesz treningi organizm będzie starał się utrzymać poziom tkanki tłuszczowej na stałym poziomie. Nie znaczy to jednak, że po tym czasie można bezkarnie wrócić do starych nawyków żywieniowych i porzucić ćwiczenia, a sylwetka na tym nie ucierpi. Wręcz przeciwnie, w takim wypadku przyrost wagi może być jeszcze większy niż nasza waga wyjściowa. Organizm wytrącony z równowagi magazynuje zapas tłuszczu.

Rozpoczęcie regularnych treningów może być ciężkie na początku, ale warto wytrwać i nie odpuszczać po uzyskaniu wymarzonej liczby na wadze. Dzięki temu uzyskamy silne i zdrowe ciało, które sprawi, że poczujemy się dobrze zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Autorka: Daria Występek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się