Art

Fast food - zgubny wpływ szybkiego jedzenia

07.05.2017
Fast food - zgubny wpływ szybkiego jedzenia

Porcja frytek - 560 kcal, hamburger - 330 kcal, kawałek pizzy z mięsem - 300 kcal. Szybkie jedzenie jest tłuste, ciężkostrawne i poważnie spowalnia metabolizm. Ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie jest to tajemna wiedza, a mimo to wiele osób woli żyć jak chce i nie przejmować się długoterminowymi konsekwencjami. Takie podejście jest zgubne i prędzej czy później doprowadzi do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Warto w porę podjąć odpowiednie kroki.

Lekarze i dietetycy alarmują, że spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu nasyconego, pochodzącego z mięsa i produktów odzwierzęcych nie jest korzystna. Dieta bogata w tłuszcze nasycone z czasem prowadzi do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Otyłość, miażdżyca, choroba wieńcowa serca, to choroby którym można zapobiec jedynie zmieniając nawyki żywieniowe.

W Stanach Zjednoczonych co roku z powodu chorób związanych z otyłością umiera rocznie 400 tysięcy osób. W Polsce nie ma dokładnych danych, ale biorąc pod uwagę zmieniający się tryb życia i coraz większą ilość spożywanego cukru i tłuszczu, problem staje się coraz poważniejszy.

Zero wartości odżywczych

Warzywa na hamburgerze czy na pizzy nie zapewnią odpowiedniej dawki składników odżywczych. Przetworzona żywność jak parówki, wędliny, jogurty z dużą zawartością cukru, gotowe dania czy sosy zawierają ogromną ilość szkodliwych substancji. Jedząc je od czasu do czasu nie zrobimy sobie krzywdy. Problem pojawia się kiedy są naszą codziennością. Jedzenie na mieście jest wygodne, ale niestety nie mamy kontroli nad tym co nakładamy na swój talerz. Gotowanie w domu wymaga poświęcenia czasu, ale jest wiele prostych i szybkich dań, które można zrobić w zdrowszej wersji. Najtrudniej jest zacząć, z czasem gotowanie może być dużą przyjemnością.

Proste zmiany

Rezygnacja z cukru może by dużym szokiem dla organizmu, dlatego wszystkie zmiany lepiej wprowadzać małymi krokami. Zmień olej na kokosowy, który jest zdrowszy i nie przyczynia się do chorób układu krążenia. Znajdź lepsze zamienniki cukru rak stewia czy ksylitol. Kupuj produkty pełnoziarniste. Zrezygnuj z gotowych posiłków i staraj się gotować w domu. Szybko zobaczysz korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a waga zacznie spadać.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak powrócić do treningów po kontuzji?

06.05.2017
Jak powrócić do treningów po kontuzji?

Przerwa w aktywności fizycznej to trudny etap nie tylko jeśli chodzi o rehabilitację, ale również pod względem psychicznym. Człowiek w takiej sytuacji ma świadomość uciekającego czasu i tego, że podczas tej pauzy traci na kondycji i ogólnej sprawności. Najważniejsze jednak jest całkowite wyleczenie kontuzji, gdyż w innym przypadku dolegliwości mogą się znów pojawić, przez co czeka nas znowu przerwa w regularnych treningach. Zawsze więc trzeba się konsultować ze specjalistą, który podpowie w jakim momencie możliwy jest powrót do pełnej aktywności.

Nie możemy odczuwać bólu. Jego występowanie sygnalizuje nam, że ciało nie jest jeszcze gotowe na wysiłek. Możemy oczywiście delikatnie ćwiczyć, tak żeby systematycznie i powoli stymulować kontuzjowane miejsce, ale bez jego nadwyrężenia. Często nawet zalecany jest ruch podczas niepełnego wyleczenia, po to żeby szybciej ciało mogło się rehabilitować i wrócić do pełnej sprawności.

Pierwsze ćwiczenia powinny być lekkie. Mają one pobudzać mięśnie do pracy. W żadnym razie nie powinniśmy od razu stosować takich intensywności jak przed kontuzją. Tkanki są jeszcze nie w pełni sprawne, więc należy je tylko rozruszać, po to żeby się wzmocniły i znów były elastyczne po dłuższym okresie bezruchu i usztywnienia. W tym wypadku najlepsza jest metoda małych kroków.

Warto także korzystać z aktywności, które zbytnio nie absorbują kontuzjowanych tkanek i mięśni. Do takich sportów można zaliczyć np. pływanie. Wyporność wody powoduje, ze nawet dłuższy wysiłek będzie przyjęty przez organizm łagodnie i bez narażenia się na nawrót dolegliwości. Można także skorzystać z roweru stacjonarnego, oczywiście jeśli nie będziemy obciążać chorego miejsca. Nawet delikatny trucht na bieżni mechanicznej, czy na powietrzu połączony z marszem może być dobra formą na powrót do sprawności.

W pierwszym okresie po kontuzji warto skupić się na ćwiczeniach statycznych, stretchingu, nawet jodze, żeby jak najbardziej pobudzać mięśnie, a jednocześnie zbytnio ich nie nadwyrężać. Spokojne ćwiczenia, bez zrywów i szarpnięć mogą pomóc nam w rehabilitacji. Powoli należy zwiększać obciążenia i intensywność ćwiczeń. Jednak cały czas warto konsultować się ze specjalistą, a na każdy najmniejszy nawet ból reagować spokojnie, ale od razu zgłaszając się do fizjoterapeuty po poradę. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Cytryna - moc ukryta w skórce

05.05.2017
Cytryna - moc ukryta w skórce

Owoce cytryny są świetnym źródłem witaminy C, która jest silnym antyoksydantem, chroni przed wolnymi rodnikami i opóźnia proces starzenia. Korzystnie wpływa na skórę, dlatego często jest składnikiem kosmetyków przeciwwyważeniowych. Jest wskazana w domowej apteczce, w czasie zwiększonych zachorowań.

ywaj ją w całości

Właściwości zdrowotne ma nie tylko miąższ, ale cały owoc, łącznie ze skórką. Umyj dokładnie cytryną, a najlepiej wybierz niewoskowane owoce. Jeśli nie masz dostępu do takich dokładanie wypukaj ją w wodzie z octem jabłkowym, który zneutralizuje substancje chemiczne w skórce. Następnie osusz owoc i schowaj cytrynę do zamrażarki. W takiej formie skórka traci gorzkawy smak i jest bardzo orzeźwiająca. Ścieraj ją na tarce tuż przed podaniem. Do utarcie nadaje się cały owoc, łącznie z pestkami. Możesz dodawać ją do zup, sałatek, sosów, ciast, deserów, koktajli. Dzięki temu jedzenie zyskuje wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne.

Skórka z cytryny

Jest o wiele bogatsza w witaminę C niż miąższ. Zawiera jej 10 razy więcej. Bez mrożenia ma gorzkawy smak, dlatego zaleca się jej mrożenie. To bardzo tani i prosty sposób na poprawę stanu zdrowia. Nie wymaga większej obróbki, ani wysiłku. Jest wiele odmian cytryn i limonek, które mogą różnić się między sobą smakiem. Wybierz najlepszy dla ciebie.

Witamina C działa przeciw nowotworowo, jest zalecana w czasie chemioterapii, ponieważ w większej ilości może powodować zwolnienie wzrostu komórek nowotworowych. Jej spożywanie nie ma skutków ubocznych, co jest ogromną zaletą.

Wzmacnia także naczynia krwionośne, co zapobiega wielu dolegliwościom, między innymi krwawieniu dziąseł, krwotoków, tworzeniem się siniaków i krwiaków. Łagodzi też zmiany miażdżycowe.

Chroni przed nadciśnieniem, udowodniono że witamina C wspomaga regulację ciśnienia tętniczego. Jest też konieczna przy anemii, ponieważ wspomaga wchłanianie żelaza. Dzięki temu zwiększa jego przyswajalność i na swój udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek.

Wiele naturalnych lekarstw mamy pod ręką i warto z nich korzystać. Witamina C jest znana i stosowana od wieków. Warto przyjmować ją regularnie w naturalnej postaci.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się