Art

Floating- sposób na relaks

16.07.2016
Floating- sposób na relaks

Pływanie i relaks z środowisku wodnym to jedne z bezpieczniejszych form wysiłku i wypoczynku. Woda działa odciążająco na stawy i mięśnie. Od niedawne zaleca się także floating. Co to takiego? Kapsuła floatingowa jest wypełniona słoną wodą do poziomu około 30 cm.

Kapsuła jest całkowicie bezpieczna i dźwiękoszczelna. Zabieg polega na lżeniu na powierzchni wody, w ciszy, możesz zdecydować się na włączone lub wyłączone światło. W takich warunkach cało bardzo szybko się rozluźnia. Słona woda wypycha ciało do góry, więc nic nie robiąc unosisz się na powierzeni wody. Ma to dać wrażanie stanu lewitacji czy też nieważkości. Wiele osób zasypia w czasie zabiegu. Początkowo kapsuła była wykorzystywana do regeneracji zawodowych sportowców, jednak szybko znalazł zastosowanie w ośrodkach Spa i wellness. Staje się coraz bardziej popularna.

REST

Terapia REST to inna nazwa dla metody Floating. Wymyślił ją amerykański lekarz psychiatra w 1954 roku. Dr John C. Lilly chciał sprawdzić jak będzie reagował mózg odcięty od bodźców słuchowych, dotykowych i termicznych. Stwierdził, że w czasie takich praktyk lewa półkula spowalnia swoją aktywność, z kolei prawa jest o wiele bardziej pobudzona. Odpowiada ona za intuicję, kreatywność i wyobraźnię. Dzięki lepszemu połączeniu między dwiema półkulami łatwiej osiągnąć spokój i stan wyciszenia.

Decydując się na wejście do kapsuły odprężasz nie tylko ciało, ale także i umysł. Możesz skoncentrować się na emocjach i swoich przeżyciach. Nie ma na to zbyt wiele czasu w codziennym pędzie. Dzięki takiemu wyciszeniu organizm może lepiej i skuteczniej działać, usuwać toksyny, zmniejszyć poziom hormonu stresu i uwolnić więcej hormonów szczęścia.

Mimo, że w kapsule jest woda, nie wymaga ona umiejętności pływania, jest to całkowicie bezpieczne miejsce. Woda jest mocno zasolona solą Epsom, która dodatkowo ma właściwości detoksykujące i lecznicze. Słona woda wypiera ciało na powierzchnię. Dzięki temu w kapsule panują podobne warunki co w Morzu Martwym.

To dobra metoda dla osób, które mają problem z wyciszeniem się i nie mają kontaktu ze swoimi emocjami na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Zadbaj o paznokcie malucha

15.07.2016
Zadbaj o paznokcie malucha

Paznokcie noworodków rosną bardzo szybko i dlatego często trzeba je skracać. Nie jest to łatwe zadanie, dla dzieci jest to stresujące i nie potrafią wytrzymać w spokojnej pozycji. Jest to jednak niezbędna czynność, którą rodzice muszą opanować.

Mimo, że paznokcie dzieci są bardzo cienki i delikatne, są także bardzo ostre. Łatwo może zrobić sobie bolesne ranki na twarzy i ciele. Pomocne mogą być bawełniane rękawiczki, które zapobiegną podrapaniu. Noworodki są bardzo ruchliwe, a nieskoordynowane ruchy mogą sprzyjać powstawaniu ran. Przerwanie ciągłości skóry krótko po urodzeniu może być niebezpieczne. Dziecko nie ma jeszcze w pełni wytworzonego układu odpornościowego. Każda rana zwiększa ryzyko wniknięcie bakteriom do organizmu. Warto o tym pamiętać i zapobiegać w porę takim sytuacjom.

Obcinanie paznokci

Rękawiczki są dobrym rozwiązaniem, ale nie zastąpią obcinania paznokci. Malutkie paluszki i miękka płytka paznokcia wymagają spokoju i precyzji. Zwykłe małe nożyczki w tym wypadku są ryzykowne, lepiej wybrać te przeznaczone dla dzieci z zaokrąglonymi krawędziami. Dzięki temu unikniemy skaleczenia kiedy dziecko będzie niespokojne. Paznokcie obcinamy równo bez zaokrąglania brzegów płytki. Dzieli temu jest to łatwiejsze, ale też unikamy ryzyka wrastania paznokci. W czasie obcinania paznokci warto zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowości jak przebarwienia, nieregularny kształt czy inne zmiany i zgłaszać je lekarzowi. Jeśli pediatra uzna to za coś niepokojącego, skieruje do dermatologa.

Paznokcie u dzieci trzeba obcinać nawet kilka razy w tygodniu, dotyczy to dłoni, te u stóp nie rosną tak szybko.

Najlepiej podjąć próbę kiedy dziecko śpi, wtedy jest szansa zrobić to bardzo sprawnie. Unikniemy wyrywania się, a także nie spowodujemy stresu u dziecka. Jeśli nie da się tego zrobić staraj zająć się dziecko jakąś kolorową zabawką, żeby odciągnąć jego uwagę. Po kilu razach kiedy nabierzesz wprawy, będzie to szło o wiele sprawniej. Z wiekiem dzieci przyzwyczajają się się do tej czynności, które zajmuje jedynie chwilę.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Co spowalnia metabolizm?

14.07.2016
Co spowalnia metabolizm?

Spowolniony metabolizm często utrudnia utratę wagi. Może to skutecznie pogorszyć samopoczucie i sprawić, że stracisz degenerię i ochotę na aktywność fizyczną. Warto szybko podjąć działania i wyeliminować błędy, które mogą wpływać na zaburzenia przemiany materii. Przyjrzyj się swojemu menu, nanieś poprawki na swój plan treningowy i skutecznie podkręć swoją przeminą materii.  Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

Nie jesz śniadania lub jesz zbyt mało

Żeby schudnąć wcale nie musisz jeść mało, na pewno nie ma śniadanie. Pierwszy posiłek powinien dostarczyć energii na kilka godzin. Rano potrzebujemy dużo energii, pożywne śniadanie sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na przekąski. Niskokaloryczne śniadania sprawiają, że po krótkim czasie rozglądasz się za czymś do zjedzenia. Łatwiej zachować kontrole nad jedzeniem po zjedzeniu energetycznej porcji owsianki, jaglanki, czy domowej granoli. 

Unikanie węglowodanów

Dieta uboga w węglowodany nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie kiedy jesteś aktywna fizycznie pamiętaj o dodatkowej porcji węglowodanów. To mit, że węglowodany tuczą, nadmiar tłuszczu sprawia, że przybierasz na wadze. Unikając ich w diecie sprawiasz, że ciało jest pozbawione energii, tracisz dobre samopoczucie i nie masz ochoty na aktywność fizyczną. Nie bój się węglowodanów, możesz jeść je w każdym posiłku, ogranicz ilość tłuszczu i przetworzonego jedzenie. Pełnowartościowe węglowodany jak ziemniaki, ryż, pełne ziarna, kasze, bataty to najlepsze źródła węglowodanów, które sprawią, że każdego dnia będziesz mieć dużo energii.

Aktywność fizyczna

Postaw na trening kardio i ćwiczenie wzmacniające. Biegaj, pedałuj na rowerze lub spaceruj szybkim tempem minimum 3 godziny tygodniowo. Treningi wspomóż ćwiczeniami z obciążeniem, np. hantlami. Wykonuj kilka serii ćwiczeń wzmacniających- przysiady, wypady, wykroku, pompki, deska, ćwiczenia na mięśnie brzucha. Mięśnie spalają więcej kalorii nawet w czasie spoczynku, warto więc zadbać o formę i cieszyć się lepszą sylwetką. Trening z dodatkowym obciążeniem to najlepszy sposób na wypracowanie jędrnego i wyrzeźbionego ciała.

Za dużo cukru

Unikanie słodyczy i napojów gazowanych jest oczywiste, jednak jest wiele ukrytego cukru w produktach, po których się tego nie spodziewasz. Musztarda, ketchup i  wiele „zdrowych” przekąsek ma wiele cukru w składzie. Zastąpienie go inną przetworzoną substancją słodzącą nie zmniejszy problemu. Jeśli chcesz poprawić swój metabolizm postaw na zdrowie cukry występujące w owocach. Dzięki temu możesz odkryć wiele nowych smaków. Zdziwisz się ile dobrych słodyczy można wykonać na bazie orzechów, daktyli i owoców. Są zdrowe i bardzo smaczne.  

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się