Art

Foot corrector- sposób na kształtowanie stopy

26.04.2015
Foot corrector- sposób na kształtowanie stopy

Stopy pełnią bardzo ważną funkcję w naszym ciele, są podporą całego organizmu i to na nich opiera się cały ciężar ciała. Każdego dnia stopy muszą zmagać się z dużymi obciążeniami, jeśli mięśnie i więzadła nie są odpowiednio silne, w wyniku przeciążeń może dojść do deformacji. Do najczęstszych zniekształceń należy płaskostopie podłużne i poprzeczne, a także szpotawość i koślawość stopy. Złe ustawienie stopy wpływa na postawą i funkcjonowanie całego organizmu. Najszybciej odczuwane są dolegliwości bólowe kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa. Szczególnie ważne jest obserwowanie prawidłowego rozwoju stóp u dzieci, kiedy szybka reakcja może przynieść szybką poprawę. U osób dorosłych korekcja jest trudniejsza i wymaga więcej czasu, ale można wspomóc jej kształtowanie za pomocą małego urządzenia foot corrector. Kształtem przypomina siodło podparte na dwóch sprężynach, które mają za zadanie wytwarzanie oporu w czasie wykonywania ćwiczeń. Został on zaprojektowany przez Josepha Pilatesa, twórcę metody Pilates. Niestety nie jest zbyt często stosowany, instruktorzy najczęściej koncentrują się na ćwiczeniach mięśni grzbietu, nóg czy brzucha. Zapominają, że prawidłowe ustawienie stóp poprawia sylwetkę i jest konieczne dla zachowania prawidłowej postawy. Foot corrector umożliwia wykonywanie prostych i skutecznych ćwiczeń wzmacniających i podnoszących łuki stóp. Dzięki temu poprawiają równowagę i chód. Są one wskazane nie tylko dla osób, które mają problemy z postawą, ale też dla osób aktywnych fizycznie, szczególnie biegaczy i osób które trenują sporty w których ważna jest szybkość i zwinność jak piłka nożna, koszykówka, tenis czy narciarstwo. Ćwiczenia w korektorze wymagają dobrego ustawienia stopy, a także kolana, miednicy, kręgosłupa i obręczy barkowej. W czasie ćwiczeń ruch powinien wychodzić z biodra, a zgięte kolano być skierowane w stronę drugiego palca stopy. Aby uzyskać najlepsze wyniki należy ćwiczyć najpierw jedną stopę, a następnie drugą. Przed zmianą stopy warto stanąć prosto na obu nogach, żeby doczuć różnicę. Warto wprowadzić ćwiczenia stóp do swojego treningu zwłaszcza jeśli stawy skokowe i stopa są mocno przeciążane na treningach. Pomoże to osiągnąć większą stabilność i równowagę, a w rezultacie zmniejszy częstość występowania kontuzji.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

25.04.2015
Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Picie ciepłej wody niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych, z których warto skorzystać. Od wieków praktykuje się to w krajach wschodnich, zaleca się tam wypijanie ciepłej wody każdego dnia zwłaszcza zaraz po przebudzeniu. Niesie to za sobą kilka szczególnie istotnych korzyści zdrowotnych:


  1. Pobudza organizm do funkcjonowania.


Ciepła woda wypita rano oczyszcza żołądek, rozpuszcza toksyny i śluz. Przeciwdziała zaparciom i uczuciu ociężałości. Pobudza metabolizm i dobrze nawadnia organizm. Warto dodać ten poranny rytuał do swojego dnia, to dobry sposób na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Nie wymaga wielkiego wysiłku, ani nakładów finansowych, co jest ogromną zaletą.

  1. Pomaga rozpoznać różnicę między pragnieniem a głodem.


Te dwa odczucia często są mylone, odwodniony organizm domaga się wody, a często dostaje kolejną  porcję jedzenia. Ważne też, żeby nie popijać posiłków. Wodę należy wypić minimum 20 minut przed posiłkiem i około 30 minut po nim. W trakcie jedzenia popijanie nie jest wskazane. Traktuj szklankę ciepłej wody, albo ziołowej herbaty jako oddzielny posiłek. Pozwól, żeby organizm miał czas na prawidłowe spożytkowanie płynów.

  1. Stymuluje procesy trawienne i wspomaga metabolizm.


Wypicie szklanki ciepłej wody zaraz po przebudzeniu pobudza cały organizm, a szczególnie układ pokarmowy. Woda dokładnie go oczyszcza i pomaga w wypróżnianiu. Ciepła woda podnosi temperaturę organizmu, co dodatkowo wspomaga proces detoksykacji. Lepiej nawodniony układ pokarmowy efektywniej wchłania wszystkie składniki odżywcze.

  1. Działa jak lekarstwo.


Nawet bez dodawania ziół ciepła woda jest uznawana za lekarstwo na wiele dolegliwości. Wywodzi się to z medycyny chińskiej i ajurwedy. Działa jak napój energetyczny.  Dodatkowo łagodzi bóle gardła, oczyszcza drogi moczowe. Pomaga pozbyć się czkawki, wzdęć, łagodzi ataki astmy i dolegliwości bólowych.

Warto codziennie rano sięgać po szklankę ciepłej wody, a potem pić ją jeszcze  kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy odczuwamy spadek energii. Można dodać do niej zioła, jeśli nie przepadamy za samą wodą. Dobrze sprawdzi się imbir, który dodatkowo działa przeciwbakteryjnie. Sok z cytryny wzmaga działanie oczyszczające. Cokolwiek wybierzemy ważne, żeby robić to systematycznie. Dołącz ten „rytuał” do codziennego rozkładu dnia i obserwuj korzystny wpływ na zdrowie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25.04.2015
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Sprawdź, czy nie narażasz swojego słuchu na zbyt dużą ilość decybeli, co niesie konsekwencje trwałego uszkodzenia.

Zagrozenie Halasem UE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się